Šta je novo?

Cene nekretnina

Na duze staze ja stvarno ne vidim kako je moguce da ovo opstane. Znam da pricamo o tome kako ce stampati, izvuci nas i ostalo ali kolicina novca koju ce morati da odstampaju, ne vidim kako ce nama biti ista bolje, samo ce sve opet ici jos vise sa cenama ako uzmemo u obzir da ce svi uzimati taj jeftin novac i kako god okrenes, bull case scenario znaci manja potrosnja i slabija ekonomija jer ne mozemo da ispratimo te cene ili da nam plate skoce drasticno.
Raspodela nije fer i dolazi do sve većeg raslojavanja. Uporedite Srbiju posle 90ih tj. 2001. i danas? Vece su razlike danas nego onomad. Imate ultra skupe automobile a onda opet i krševe stare 20+ godina.
Taj odštampani novac neće biti ravnomerno raspoređen ili srazmeran visini prihoda ili slično.

U Evropi će taj novac otići pre svega kapitalistima - industriji pa državnom aparatu odnosno preliće se u ruke povlašćenih.

Konkretan primer - u Nemačkoj će se dobar deo preliti na uvoznike energenata i proizvođace energije, auto-indsutriju itd. Neće to otići na inovaciju već na krpljenje visokih troškova tj pokrivanje slabe efikasnosti. Da ne pisem da državna administracija EU trosi 49% BDP-a.
Otići će novac i u farmaciju jer ljudi moraju da imaju lekove, otići će i u vojnu industriju jer je EK odlučila da se EU mora pripremiti za rat sa Rusijom...

Povlašćeni uglavnom nisu motor privrede i društva u pogledu inovacije pa će njihova zarada otići u nekretnine.

Meni se čini da će jedini način da ljudi kupe stan po fer ceni ustvari udruživanje i zajedničko zidanje. Mozda je utopija u smislu da je teze izvodljivo ali to je jedino rešenje.
 
Kakve veze ima poštovanje zakona sa udruživanjem ljudi da zajednički sazidaju?

Samo što je to veoma komplikovano i teško za dogovor, ali svakako postoji ta mogućnost.
Pitanje je koliko će nekog da kažem laika koji prvi put ulazi u to i izaći na kraju m2.
Realno i ja mislim da je udruživanje ljudi potrebno.
Mislim da sam pisao ovde, ali učestvovao sam u jednom projekatu gde je Investitor bio grupa od nekoliko ljudi i pravili su za sebe i svoje zgradicu, angažuju ljude da vode to.
 
Koliko god da izadje na kraju po kvadratu, bilo bi jeftinije nego preko investitora. Mislim da ne bi bilo lose da za pocetak velike IT firme budu ziranti svojim zaposlenima i da podrze organizaciju ovakvih projekata, oni bi to sigurno mogli da izguraju. Iizgradnja stanova bezbednjacima je uspesan primer sindikalne gradnje, samo sto je od tudjih para. Mnogi ljudi iz IT bi mogli da finansiraju izgradnju celog stana, samo od onoga sto su ustedeli za ucesce.
 
Za bezbednjake se slažem, samo što je i tu sada m2 oko 1250eur.

IT firme, pa ok mogle bi.
Samo što vidim da neke i velike IT firme takodje iznajmljuju prostor za rad, kako bi lako bile mobilne. Ok ima i ovih velikih koje grade svoje poslovne zgrade, u NS-u ima baš nekoliko takvih gradilišta, gde je Investitor IT firma.
Nekako mi nije u glavi da velike firme hoće da toliko ulažu u radnike. Ide se u smeru da unajmljuješ ljude po projektu i na part job.
Sve manje je stalnih zaposlenja, moje mišljenje, a mislim da smo to ovde i komentarisali za USA.
U Novom Pazaru je jedna projektantska firma(većinski rade za inostranstvo)izgradila zgradu za svoje zaposlene, dala im je opciju da otplaćuju skidanjem odredjenog dela(bezkreditno) sa svoje plate, eto to mi je jedan ok primer, ok hteli su da ih zadrže tako u firmi ali eto barem su dali mogućnost neku.
 
Istina sto se tice part jobova, ali ipak i dalje u Bg ima IT firmi u kojima su stalno zaposleni, prijavljeni na pun iznos. Iz price sa ljudima koji rade u tim firmama shvatam da ti ljudi nisu kupci ovih "lux" nekretnine i da, cast izuzecima, nemaju ni za ucesce u takvim projektima. Tako da mislim da bi bilo dosta zainteresovanih. Ovde ljudi koji su imali neke pare u nasledstvu, kupuju kolace jer je i hleb preskup. Jedino sto mislim da bi moglo da smiri nase trziste je neka takva masovna gradnja za visu srednju klasu, koja bi imala dovoljno novca i pameti da se organizuje. U CG postoji nesto slicno, grade citavu IT cetvrt, koja se finansira na ovaj nacin i kosta vise nego duplo manje nego sto bi bila trzisna cena.
 
Istina sto se tice part jobova, ali ipak i dalje u Bg ima IT firmi u kojima su stalno zaposleni, prijavljeni na pun iznos. Iz price sa ljudima koji rade u tim firmama shvatam da ti ljudi nisu kupci ovih "lux" nekretnine i da, cast izuzecima, nemaju ni za ucesce u takvim projektima. Tako da mislim da bi bilo dosta zainteresovanih. Ovde ljudi koji su imali neke pare u nasledstvu, kupuju kolace jer je i hleb preskup. Jedino sto mislim da bi moglo da smiri nase trziste je neka takva masovna gradnja za visu srednju klasu, koja bi imala dovoljno novca i pameti da se organizuje. U CG postoji nesto slicno, grade citavu IT cetvrt, koja se finansira na ovaj nacin i kosta vise nego duplo manje nego sto bi bila trzisna cena.
To ja sve vreme pricam. Treba nam jos 10 Beograda na vodi i da vidis kako bi se ponuda poboljsala sa planovima otplate 5+5 i ostalo. Zato ljudi treba da se udaraju nogom u dupe sto se desio BNV jer da nije sad bi Vracar bio 10k minimum. Ono sto nam treba je jos vise gradnje.
 
Ne može to tako. Ne postoji dovoljno stanovništva, da podrži toliku gradnju. Prosto je ovo zemlja malih kako intelektualnih, obrazovnih... a u kontekstu gradnje, populacionih, kapaciteta.

Broj ljudi koji će se još useliti u Beograd, neminovno opada svakog dana. 😉
 
Ne može to tako. Ne postoji dovoljno stanovništva, da podrži toliku gradnju. Prosto je ovo zemlja malih kako intelektualnih, obrazovnih... a u kontekstu gradnje, populacionih, kapaciteta.

Broj ljudi koji će se još useliti u Beograd, neminovno opada svakog dana. 😉
Pogledaj Dubai. Ponuda je znacajno veca od potraznje. Znas kakve ponude. Kad ih kontaktiras ne mozes vise da ih se otreses.
A ove kod nas boli uvo u fazonu su hoces-neces.
 
Da se nije desio BNV, to bi značilo da se nije desio ni SNS. Što dalje znači da Vračar sigurno ne bi bio 10k.

Nije se BNV desio niti u vakuumu, niti na slobodnom tržištu.

* Takođe to bi značilo da i dalje imamo tužilaštvo. A nemamo ga. Sorry but je*******iga. 🤣
 
Naravno da bi bio jer QE i negativne kamate su dovele do toga a ne SNS. Oni su samo uradili bas dobar projekat i ludacki marketing koji je verovatno malo pogurao jace investicije u Srbiju kroz BNV od dijaspore. Svakako bi se neke kupovine desile i bez BNV a pritisak na cene bi bio znacajan.
 
Pogledaj Dubai. Ponuda je znacajno veca od potraznje. Znas kakve ponude. Kad ih kontaktiras ne mozes vise da ih se otreses.
A ove kod nas boli uvo u fazonu su hoces-neces.
Ko da pričamo na dva jezika! 🤣
Ti si govorio o nekoj budućnosti, o potrebi futur-izgradnje, a ja se nadovezao. Budućnost Beograda je u skladu i s budućnošću Srbije, veoma ograničena brojem ljudi koji ovde žive, brojem koji će se neminovno smanjivati, a shodno i potreba za stanovanjem. 😉
 
Nope. Jer pritisak kao Srbiji se nije desio u Evropi. Desio se porast, da ali ovakav skok ne.

Čak i sada se tržište u Beogradu i Srbiji ponaša drugačije. Razlozi za to su naši endemski.

To je sve već prežvakano na ovoj temi naširoko.
 
Ko da pričamo na dva jezika! 🤣
Ti si govorio o nekoj budućnosti, o potrebi futur-izgradnje, a ja se nadovezao. Budućnost Beograda je u skladu i s budućnošću Srbije, veoma ograničena brojem ljudi koji ovde žive, brojem koji će se neminovno smanjivati, a shodno i potreba za stanovanjem. 😉
Na cene nekretnina mnogo manje utice broj stanovnika nego da li duva vetar ili ne.

Na cene nekretnina pre svega utice 1.) Broj turista 2.) QE + negativne kamatne stope a broj stanovnika mislim da nije ni u prvih 5.
 
Jedino sto je jos jeftinije u Beogradu od EU gradova je stomatolog. Bukvalno je sve ostalo skuplje.
Monopol na svakom koraku, sve je pod partijskom kontrolom pa su takve i cene. Nista cudno, kao i u svakoj dikraturi. Turska, Iran... i njih rastura inflacija, a cene kao kod nas pa i skuplje recimo meso, tehnika...
 
Jedino sto je jos jeftinije u Beogradu od EU gradova je stomatolog. Bukvalno je sve ostalo skuplje.
Monopol na svakom koraku, sve je pod partijskom kontrolom pa su takve i cene. Nista cudno, kao i u svakoj dikraturi. Turska, Iran... i njih rastura inflacija, a cene kao kod nas pa i skuplje recimo meso, tehnika...
a Nekretnine?? Osim ako ne poredis neki drugorazredni grad sa Bg. Recimo Bec i Beograd.
Ali stizemo ih garant ne brini :)
 
Vec smo ih prestigli ako ne racunas periferiju Beograda bez kanalizacije 😉 Mada ni Beograd na vodi nema pravu kanalizaciju, obicna cev odmah u Savu 😄
 
Na cene nekretnina mnogo manje utice broj stanovnika nego da li duva vetar ili ne.

Na cene nekretnina pre svega utice 1.) Broj turista 2.) QE + negativne kamatne stope a broj stanovnika mislim da nije ni u prvih 5.
Hehe, koliko si nerazuman, sprdnja! 😂

Useljenje u Beograd, ne BROJ STANOVNIKA, utiče na izgradnju novih stanova, ne rich bitch likovi koji kupuju za rentiranje, jer Beograd nikada neće biti tourist hot spot...

Zabavan si ti lik, Radule. 😉
 
Broj stanovnika ili broj rezidenta ili broj useljenja ili kako god ga nazoves MANJE utice nego turisti, QE i negativne kamatne stope.
Evo neka spuste ponovo na -0.40% pa da vidis kako ce da kupuju. Isto tako i kad poraste broj turista 2027. pa kad svi naglo krenu da daju stan na dan ce ti biti jasno.
Useljenje u Beograd utice na rast/pad ali neznatno. To je mit koji se siri od onih koji pricaju kako cene treba da padnu.
 
Vradovicu, u jednom postu kazes da su dva najvaznija faktora koja uticu na cene nekretnina:
1. QE (visina kamatne stope)
2. Broj turista
U prvom sledecem postu kazes da ce Bg stici Bec po ceni.
Mozes li da objasnis kako? Ocekujes isti broj turista u ova dva grada u skorojoj buducnosti?
 
Vrh