Šta je novo?

Cene nekretnina

Nedostatak radne populacuje zamenice migranti, kao sto je slucaj u svim drzavama sa odlivom ljudi.
I vidimo kako je dobro to njima donelo, a još kod nas sa našim "institucijama"... Ako mogu i hoće, neka idu gde je bolje. Već sam pričao, ženini kumovi su otišli. Kupili stan na NBG, imali dobre plate ali su otišli za uredjenijim društvom da odgajaju decu. Majka otišla za njima, ostao je brat sa porodicom ali je pitanje samo kada će i oni otići (jedno povlači drugo). Tako da ne odlaze samo oni koji nemaju, odlaze i oni koji imaju. Tu se dosta razlikujemo od Roma, oni odvlače cele porodice čim se stvore uslovi, a mi pričamo kako je teško i trebamo ostati ovde samo da im ne bi došli tamo.
 
Dolazi opet doba s niskim kamatama (što je većina htela). ALI, sada će biti pitanje ko će moći da uzme taj kredit s niskim kamatama jer će se i ekonomska situacija promeniti. Pa iz zlatnog doba ulazimo polako u doba recesije. U svakom slučaju ko bude mogao da uzme kredit nek uzima.
VW želi da raskine dogovor sa sindikatima o zaštiti radnih mesta do kraja godine.....ako me insekt ne vara a i na osnovu poslovnih projekcija..... trebalo bi da se otvoreno priča o krizi i recesiji posle Q1 2025.
 
Umesto da obilazis muzeje i znamenitosti... visis na forumu, tako ti i treba... :) ili svrati u NL kod Dziajdzojca na kafu :) RSKrajisnici inace vole da se druze s sunarodnicima
To je za turiste, ja sam ovde isključivo zbog familije. A i završio sam sve dnevne obaveze, red je da se malo zabavim ovde.
Odo da listam malo nekretnine i poredim ih sa Srbijom, to mi je postao omiljeni hobi 😅😢
 
I dalje ista meta isto odstojanje.

Sto se tice broja transakcija, jos uvek nema naznaka oporavka trzisne aktivnosti, broj transakcija je cak nesto manji nego prosle godine, 20-25% manji nego 2021-2022. i 10% manji nego 2018-2019.

Pogledajte prilog 212100

Medjutim, iako je rast cena daleko usporio u odnosu na 2021-2022, blagi rast cena se nastavlja jer je kurs ostao stabilan i nastavio se rast BDP-a i plata. Dok su 2021-2022. cene stanova rasle brze od BDP-a i plata, BDP i plate su u medjuvremenu nadoknadili zaostatak, i sada rast cena stanova zapravo zaostaje za platama.

Pogledajte prilog 212107Pogledajte prilog 212108

Jednostavno pratite kurs, BDP i plate.
Savršeni grafici a još bolji komentar! Da je ista meta i isto odstojanje! Mislim da to najbolje sumira celokupno tržište i cene nekretnina. Samim tim o padu nema ni govora ako rastu plate, raste GDP, raste inflacija...
Stvarno super si ovo uradio. Svaka čast!
 
Joe ti sa tolikom sigurnošću izjavljuješ ovu procenu, da mi dođe da stavim jedno 20% u kripto i prodam pred izbore. Ali neću, ne verujem ti :D :D
Pazi ja se i sam kockam sa Bitcoinom. Stavio sam 10% svojih primanja i nadam se do kraja novembra da će doći do 110-115k USD. Mislim realno meni da dođe i na 90k USD ja sam dobro u plusu i posle ću samo stop-loss držati na 5% ispod maximuma pa ako ode na 110 super. ako ne ja izlazim na 85k. Svaka investicija je rizik. Da se tresu gaće tresu se. Ali rekao sam -10% od uloženog je prihvatljivi gubitak i sad idemo... Za sad sam u nekom malom plusu skroz beznačajnom. Videće se brzo kako ću proći. Javim ti sigurno. A večeras u 20h po našem vremenu ćemo znati jesam dobro prognozu dao za rezanje kamata 0,5%.... I to ti je neki indikator:)) A i meni isto.
 
Ako EUR i USD su rizicni, u koju valutu bežati, ispade RSD najbolji 💪
Ne nisu rizični. Pogotova za nas je EUR glavna valuta za stanove. Jednostavno oni odlučuju oko kamata a mi moramo da se samo prilagodimo kretanjima. Ne treba nigde bežati već znati živeti s onim što imamo. Mi smo 99% vezani za euro i šta god se dešava u zoni eura dešava se i kod nas. Pa čak se ugovori za stan potpisuju u EURima, ne u dinarima ne u "bodovima" kako je bilo kod Slobe, već u EURima.
 
Meni je samo cudno sto ljudi misle da cemo kao drzava propasti sada kada se vise nego ikada para sliva u drzavu a nismo propali u doba hiperinflacije kada je keva od plate mogla da kupi fazon jedne patike za dete i to ako odmah ode tog dana jer vec sutradan pare vise ne vrede ni toliko
 
Pazi ja se i sam kockam sa Bitcoinom. Stavio sam 10% svojih primanja i nadam se do kraja novembra da će doći do 110-115k USD. Mislim realno meni da dođe i na 90k USD ja sam dobro u plusu i posle ću samo stop-loss držati na 5% ispod maximuma pa ako ode na 110 super. ako ne ja izlazim na 85k. Svaka investicija je rizik. Da se tresu gaće tresu se. Ali rekao sam -10% od uloženog je prihvatljivi gubitak i sad idemo... Za sad sam u nekom malom plusu skroz beznačajnom. Videće se brzo kako ću proći. Javim ti sigurno. A večeras u 20h po našem vremenu ćemo znati jesam dobro prognozu dao za rezanje kamata 0,5%.... I to ti je neki indikator:)) A i meni isto.
Videćemo! Neke velike odluke će sigurno da padaju u narednom periodu.
 
Meni je samo cudno sto ljudi misle da cemo kao drzava propasti sada kada se vise nego ikada para sliva u drzavu a nismo propali u doba hiperinflacije kada je keva od plate mogla da kupi fazon jedne patike za dete i to ako odmah ode tog dana jer vec sutradan pare vise ne vrede ni toliko
Pa tad bio rat, sad id*** vode sve …briga opravdana
 
Meni je samo cudno sto ljudi misle da cemo kao drzava propasti sada kada se vise nego ikada para sliva u drzavu a nismo propali u doba hiperinflacije kada je keva od plate mogla da kupi fazon jedne patike za dete i to ako odmah ode tog dana jer vec sutradan pare vise ne vrede ni toliko

Neće država propasti, ali neće se ni razviti nešto specijalno u narednim decenijama. Korumpirana država dovodi do sve većeg raslojavanja, zdravstvo i školstvo je sve gore i gore, svoju ekonomiju nemamo već uvozimo manje-više sve, demografski propadamo, sve osim BG i NS se prazni, institucije su korumpirane do srži i živimo divlji zapad. Državnom aparatu je najbitniji projekat u zemlji gradnja rezidencijalnih blokova u BNV za stranačke pajtose, a treba nam 200 prečih stvari da bismo živeli normalno. Takmičimo se sa BiH, Albanijom i Makedonijom ko je veće slepo crevo Evrope.
 
Neće država propasti, ali neće se ni razviti nešto specijalno u narednim decenijama. Korumpirana država dovodi do sve većeg raslojavanja, zdravstvo i školstvo je sve gore i gore, svoju ekonomiju nemamo već uvozimo manje-više sve, demografski propadamo, sve osim BG i NS se prazni, institucije su korumpirane do srži i živimo divlji zapad. Državnom aparatu je najbitniji projekat u zemlji gradnja rezidencijalnih blokova u BNV za stranačke pajtose, a treba nam 200 prečih stvari da bismo živeli normalno. Takmičimo se sa BiH, Albanijom i Makedonijom ko je veće slepo crevo Evrope.
Sto onda gledas nekretninu u Srbiji a ne kako da dobijes vizu za Nemacku?

Ako nece biti dobro za tvog zivota, ozbiljno pitanje.
 
Sto onda gledas nekretninu u Srbiji a ne kako da dobijes vizu za Nemacku?

Ako nece biti dobro za tvog zivota, ozbiljno pitanje.

Ja nemam uslove da odem u Nemačku, inače bih. Već sam rekao ranije na temi da mi se dosad nije otvorila dobra poslovna prilika, ali ako se to desi, ozbiljno ću razmotriti odlazak. Nekretninu ovde gledam jer očekujem da ću ipak još bar 5 godina živeti u Srbiji kako stvari stoje. Ako budem odlazio, lako ću prodati nekretninu, a opet mi je to bolje nego da plaćam kiriju 5 godina.
 
Ja nemam uslove da odem u Nemačku, inače bih. Već sam rekao ranije na temi da mi se dosad nije otvorila dobra poslovna prilika, ali ako se to desi, ozbiljno ću razmotriti odlazak. Nekretninu ovde gledam jer očekujem da ću ipak još bar 5 godina živeti u Srbiji kako stvari stoje. Ako budem odlazio, lako ću prodati nekretninu, a opet mi je to bolje nego da plaćam kiriju 5 godina.

Sam znas kakva je tvoja situacija, ali ja da tako razmisljam ne bih uopste uzimao nekretninu vec gledao sta mi treba od uslova za migraciju.

Dobra poslovna prilika je previse van tvoje kontrole i po meni ako ti toliko lose izgleda Srbija prioritet je ipak sticanje ikakvih uslova za migraciju a ne dobre prilike.
Lako bi nasao bolji posao tamo posle 2-3 godine svakako.
 
Da li neko zna zasto neke zgrade u Beogradu na vodi nisu upisane u katastar? Tipa BW Aqva ne postoji uopste kao zgrada u katastru. Deluje kao big deal s obzirom koliko kinte je spucano u te stanove.
 
Sam znas kakva je tvoja situacija, ali ja da tako razmisljam ne bih uopste uzimao nekretninu vec gledao sta mi treba od uslova za migraciju.

Dobra poslovna prilika je previse van tvoje kontrole i po meni ako ti toliko lose izgleda Srbija prioritet je ipak sticanje ikakvih uslova za migraciju a ne dobre prilike.
Lako bi nasao bolji posao tamo posle 2-3 godine svakako.

Ne igra mi da odem na bauštelu 3 godine u nadi da ću da legnem u jednom momentu na posao u sektoru. Jako mi je bitan kontinuiran lični razvoj zbog specifičnosti posla.

Kao što rekoh, jako sam otvoren za emigraciju kad naiđe prava poslovna prilika koja bi mi to dozvolila, ali nisam u tolikom finansijskom očaju da bih emigrirao pošto-poto. To ne znači da je Srbija ni bolja ni gora. Srbija je ono što jeste, jedna bedna smešna i korumpirana državica i izgubio sam sve iluzije o tome da će u njoj ikad biti bolje.
 
Meni je samo cudno sto ljudi misle da cemo kao drzava propasti sada kada se vise nego ikada para sliva u drzavu a nismo propali u doba hiperinflacije kada je keva od plate mogla da kupi fazon jedne patike za dete i to ako odmah ode tog dana jer vec sutradan pare vise ne vrede ni toliko
Razlika je nada u bolje sutra 🙂. To ti najbolje pokazuje onaj grafik o stanovništvu. Poslednji dan kad su ljudi verovali u bolje sutra je ubistvo premijera.
I ovako su ljudi ubijeni u pojam. Još sad litijum kao poslednji ekser.
 
Poslednja izmena:
Ne igra mi da odem na bauštelu 3 godine u nadi da ću da legnem u jednom momentu na posao u sektoru. Jako mi je bitan kontinuiran lični razvoj zbog specifičnosti posla.

Kao što rekoh, jako sam otvoren za emigraciju kad naiđe prava poslovna prilika koja bi mi to dozvolila, ali nisam u tolikom finansijskom očaju da bih emigrirao pošto-poto. To ne znači da je Srbija ni bolja ni gora. Srbija je ono što jeste, jedna bedna smešna i korumpirana državica i izgubio sam sve iluzije o tome da će u njoj ikad biti bolje.
Ako tako razmišljaš nikad nećeš otići jer ti želja nije dovoljno jaka. Ja sam se pomirio da neću otići osim ako baš moram zato ostavljam mogućnost deci. Oni ženini kumovi što sam pominjao, prešli su u istu firmu (Beč) ali bukvalno mesec dana nakon što su otišli firma je rezala troškove i dobili su otkaz. Bilo im je frka naravno ali imaju jako, jako znanje u svojoj oblasti(it) pa su relativno lako i našli drugi posao u drugoj firmi. Da se ne lažemo, ko je finansijski situiran nije baš toliko loše ovde koliko smeta korupcija, neuredjenost, nepoštovanje zakona i nemanje institucija. Nisu oni otišli zato što im je falilo para, napisao sam da su imali jake plate, čak im je standard i opao kada su otišli ali su napravili kompromis da bi živeli u uredjenijem društvu.
 
Vrh