Šta je novo?

Cene nekretnina

FED, ECB, NBS - pogubio sam se više.😊
Dolazi opet doba s niskim kamatama (što je većina htela). ALI, sada će biti pitanje ko će moći da uzme taj kredit s niskim kamatama jer će se i ekonomska situacija promeniti. Pa iz zlatnog doba ulazimo polako u doba recesije. U svakom slučaju ko bude mogao da uzme kredit nek uzima.
 
1726649923110.png

Izvor: Danas
Ja sad nista ne razumem. Kako stagnacija trzista? Zar 2024. nije losija od 2023. ?
 
Dolazi opet doba s niskim kamatama (što je većina htela). ALI, sada će biti pitanje ko će moći da uzme taj kredit s niskim kamatama jer će se i ekonomska situacija promeniti. Pa iz zlatnog doba ulazimo polako u doba recesije. U svakom slučaju ko bude mogao da uzme kredit nek uzima.

Ok, pasce kamatne stope. Neko je vec slao reklamu banke u SRB da je pala fix kamata za stambeni kredit itd.
Pitanje nije upuceno samo tebi vec svima. Jednostano, nije mi jasno, ako analiticari, agenti, bulls i svi ostali pisu/govore da se u Srbiji velika vecina stanova kupuje iz kesha, kakve onda ima veze sto ce kamata pasti za 1/4 ili 1/5 procenta?
Sve neke kontradiktornosti kao i pitanje iz prethodnog posta.


Ajde bar ovi koji zaista poznaju situaciju da konacno napisu koje to promenjive u funkciji rasta cena uticu na iste :)
 
Malo je veći broj transakcija jer se određeni procenat kreditnih kupaca aktivirao.

Citirah svoj post od malopre ... pa i tebe pitam. Da li ti kreditni kupci uticu ili ne uticu na cene?

Ok, pasce kamatne stope. Neko je vec slao reklamu banke u SRB da je pala fix kamata za stambeni kredit itd.
Pitanje nije upuceno samo tebi vec svima. Jednostano, nije mi jasno, ako analiticari, agenti, bulls i svi ostali pisu/govore da se u Srbiji velika vecina stanova kupuje iz kesha, kakve onda ima veze sto ce kamata pasti za 1/4 ili 1/5 procenta?
Sve neke kontradiktornosti kao i pitanje iz prethodnog posta.


Ajde bar ovi koji zaista poznaju situaciju da konacno napisu koje to promenjive u funkciji rasta cena uticu na iste :)
 
Ja ove priče slušam od kada znam za sebe. Takve rečenice su kao večno vraćanje serija na RTS-u.

Da se ljudi stvarno toliko iseljavaju, koliko sam slušao odmalena, ovde bi živelo tri miliona ljudi i manje.
Koliko ljudi u Beogradu nemaju pojma šta se dešava u zemlji to je fascinantno.
 
Citirah svoj post od malopre ... pa i tebe pitam. Da li ti kreditni kupci uticu ili ne uticu na cene?

Agenti kažu da svaka kreditna kupovina generiše još 2-3 vezane kupovine. Tako da sigurno kreditni kupci utiču na tržište više od tih 18% što se pominje jer su oni generatori novog novca na tržištu koji nastavlja da se obrće.

Da li utiču na cene ne znam... Ja sam za svašta mislio da utiče na cene nekretnina zadnje 2 godine, pa opet nisam bio u pravu. Deluje mi da cene imaju neku svoju dinamiku u BG koju tržište uopšte ne zanima.
 
Ok, pasce kamatne stope. Neko je vec slao reklamu banke u SRB da je pala fix kamata za stambeni kredit itd.
Pitanje nije upuceno samo tebi vec svima. Jednostano, nije mi jasno, ako analiticari, agenti, bulls i svi ostali pisu/govore da se u Srbiji velika vecina stanova kupuje iz kesha, kakve onda ima veze sto ce kamata pasti za 1/4 ili 1/5 procenta?
Sve neke kontradiktornosti kao i pitanje iz prethodnog posta.


Ajde bar ovi koji zaista poznaju situaciju da konacno napisu koje to promenjive u funkciji rasta cena uticu na iste :)
Utiču zato što već je neko rekao da ima dosta vezanih prodaja. Plus sve novogradnje koje se prodaju na rate vode se kao KEŠ kupci, a ustvari su krediti (ja sam među njima, jer imam 7 rata bez kamate). Dosta opet gastarbajtera uzme u matičnoj državi kredit i plati stan, a to se opet vodi kao KEŠ kupac. Onda nekome fali malo da zatvori konstrukciju pa uzme keš kredit a ne hipotekarni. Znači statistika broji "kreditne" kupce jedino one koji zvanično s našom bankom imaju hipotekarni kredit. Sve ostale kombinacije, pozajmice, otplate na rate se vode kao KEŠ. Plus video si iz članka da sve kompenzacije izvođačima se isto vode kao KEŠ prodaje, a ustvari je kompenzacija. Mislim da je realan odnos 50-50 krediti i keš. S tim da bi ja pod kreditima podveo i ove ljude iz novogradnji koji uzimaju na rate (uključujući i mene). Ali dobro sve je stvar semantike.

Pazi taj ko je odlučio da kupi, njega sigurno neće ni sprečiti ni stimulisati tih 0,25 ili 0,5%. Ali važan je narativ. Prošle godine je narativ bio, kamate rastu u nebo i ko će to da plati i onda su svi prikočili. Dok je ove godine narativ, kamate padaju (mada su pale 0,25% što je beznačajno na tolike sume od 200+k eura), i ljudi su se opustili i kupili. Tako isto i ako kamate spuste opet na nulu, ali ako narativ bude RECESIJA i kriza svuda, onda opet ljudi neće da kupuju. RTS je važan kao što vidiš.
 
I dalje ista meta isto odstojanje.

Sto se tice broja transakcija, jos uvek nema naznaka oporavka trzisne aktivnosti, broj transakcija je cak nesto manji nego prosle godine, 20-25% manji nego 2021-2022. i 10% manji nego 2018-2019.

1726655515444.png


Medjutim, iako je rast cena daleko usporio u odnosu na 2021-2022, blagi rast cena se nastavlja jer je kurs ostao stabilan i nastavio se rast BDP-a i plata. Dok su 2021-2022. cene stanova rasle brze od BDP-a i plata, BDP i plate su u medjuvremenu nadoknadili zaostatak, i sada rast cena stanova zapravo zaostaje za platama.

1726655841131.png
1726655876354.png


Jednostavno pratite kurs, BDP i plate.
 
Ja ove priče slušam od kada znam za sebe. Takve rečenice su kao večno vraćanje serija na RTS-u.

Da se ljudi stvarno toliko iseljavaju, koliko sam slušao odmalena, ovde bi živelo tri miliona ljudi i manje.
Stvarno se ljudi toliko iseljavaju. Možda ne iz BGD(mada se i odatle iseljavaju ali novi dolaze pa popunjavaju njihovo mesto) ali Srbija se definitivno prazni.
Zahvaljujući hobiju kojim se bavim godišnje prođem 5-6000km uglavnom uveče i najčešće kroz seoske predele.
Situacija po unutrašnjosti Srbije je blago rečeno katastrofalna. Ako ima svetla svaka treća, četvrta kuća...to je super.

Iseljava se po 30k ljudi a ne milion godišnje pa da se primeti.
Poredeći sa tom 1000x pomenutom Holandijom u intervalu od 1992 do 2022god mi smo sa 7,65miliona pali na 6,66miliona( -1 milion) a Holandija je sa 15,2 miliona porasla na 17,7miliona( +2,5 miliona)
Uostalom ni tih 3-4 miliona nije tako daleko, eto za 20-tak godina. Spirala kojom se smanjuje broj stanovnika se ubrzava jer nas uglavnom napuštaju oni čija bi deca trebalo da održavaju populaciju.
 
Uostalom ni tih 3-4 miliona nije tako daleko, eto za 20-tak godina. Spirala kojom se smanjuje broj stanovnika se ubrzava jer nas uglavnom napuštaju oni čija bi deca trebalo da održavaju populaciju.


Na ovoj temi neki vole da zabijaju glavu u pesak i pričaju o povratnicima. Iseljavanje iz Srbije (i okolnih zemalja) je ogromno. U Beogradu se još ok živi, ali čim se zađe u ruralne predele, očigledna je beda i nedostatak mogućnosti za napredovanje.
 
Popis stanovništva Srbije 1991. izvršen je u sklopu popisa stanovništva SFRJ. Problemi su se pojavili zbog bojkota popisa na Kosovu među albanskim stanovništvom, zbog čega je izvršena procjena na tom području. Također su prilike bile kaotične zbog raspada SFRJ tako da su objavljeni uglavnom preliminarni rezultati. Kasnije je Savezni zavod za statistiku uradi zvaničnu procenu broja stanovnika Albanaca na 1.596.072, Muslimana na 66.189, i Roma na 45.745, a za celokupnu teritoriju KiM je procenjeno 1.956.196 stanovnika. Kao i kod drugih republika, ostala su registrirana dva rezultata popisa: jedan prema jugoslavenskoj, a drugi prema srbijanskoj evidenciji. Prema jugoslavenskoj evidenciji, rezultati popisa bili su sljedeći:


  • Srbija - 9.791.475 stanovnika[1] na 88.361 km2, što je gustina naseljenosti od 111 žitelja na km2
Kada izbacimo Kosovo to je 7,83 miliona vs 6,66 (realnih 5,8) dakle -1,17 miliona ljudi za 30 godina. U Beogradu se ne vidi toliko jer nasele ljudi iz unutrašnjosti ali sve van Beograda se oseti i te kako jer pored inostranstva prelaze ljudi i u Beograd.

Zato je decentralizacija i infrastruktura po Srbiji jako važna. Znam da svi prozivate "motanje kablova" ali jednostavno ljudi nemaju gde da rade i to im je super.
 
Poslednja izmena:
Interesantan grafik kada smo se već dotakli teme populacije:
1726658481039.png

Samo da dopunim podatke:
1992 je u gradovima živelo 3,9 miliona a na selu 3,75 miliona
2022 je u gradovima živelo 3,75 miliona a na selu 2,87 miliona
Za 30 godina pad populacije u gradovima je -2,82% a na selu -23,22%
 
Poslednja izmena:
Kada izbacimo Kosovo to je 7,83 miliona vs 6,66 (realnih 5,8) dakle -1,17 miliona ljudi za 30 godina. U Beogradu se ne vidi toliko jer nasele ljudi iz unutrašnjosti ali sve van Beograda se oseti i te kako jer pored inostranstva prelaze ljudi i u Beograd.
I to je spirala... jedan ode iz ulice u inostranstvo, posle nekog vremena povuce ostale, posle nekog vremena se spajaju porodice. Imam rodbine u Nemackoj koja je otisla ranije i neka koja je nedavno otisla. Ljudi odlaze iako im traze 3 meseca da primaju platu da bi iznajmili stan. Pa im traze depozit u iznosu od 3 mesecne kirije, pa jos jedna kirija agenciji itd... Razdvajaju se od porodice na 3-6 meseci samo da bi otisli odavde.
Kao sto sam pisao ranije - nekretnine su igra bogatih i iskljucivo 10-15% stanovnistva tako da oni definisu cene. Realno bar 50% stanovnistva uopste ne razmislja o kupovini stanova i nekretnina. Eventualno renoviraju kuce, dodaju izolaciju spolja pred zimu, gledaju da kupe povoljnije pelet ako nisu povezani za gas. A i ako ih zanima a ispod su medijalne plate, oni odlaze u Nemacku sa nadom da skupe pare tamo i da onda kupe nesto u Srbiji.
 
Od 2010. do 2023. smo izgubili 576739 stanovnika (Beogradski region -56567) samo na osnovu negativnog prirodnog priraštaja. Prosek nam je oko -35k godišnje, manje-više, osim što je za vreme korone bilo duplo više. Ne baš impresivno za jednu zemlju sa 6.5 miliona stanovnika.
 
Pokazaće donekle u kakvom je stanju USA ekonomija.
0,25 bullish, 0,5 bearish, 0,75 ultra bearish.
Tako kaže market
Mislim da ce biti 0.5%. Privremeno možda i padnu akcije ali onda ide još veći skok. Do izbora ima da sve raste kao pečurke posle kiše. E posle ćemo videti. Ali kripto još više. Uskoro ludilo kreće. Spremite se polećemo. Kod nas to neće imati velikog uticaja barem za sada i narednih pola god min.
 
U onom gore članku što je neko okačio Nešovanović iz CBRE je rekao da demografija ne prati gradnju, već da se primarno zadovoljavaju potrebe investicionih kupaca. To je u skladu sa svim što gledamo na tržištu godinama.
 
Mislim da ce biti 0.5%. Privremeno možda i padnu akcije ali onda ide još veći skok. Do izbora ima da sve raste kao pečurke posle kiše. E posle ćemo videti. Ali kripto još više. Uskoro ludilo kreće. Spremite se polećemo. Kod nas to neće imati velikog uticaja barem za sada i narednih pola god min.
Joe ti sa tolikom sigurnošću izjavljuješ ovu procenu, da mi dođe da stavim jedno 20% u kripto i prodam pred izbore. Ali neću, ne verujem ti :D :D
 
Kada izbacimo Kosovo to je 7,83 miliona vs 6,66 (realnih 5,8) dakle -1,17 miliona ljudi za 30 godina. U Beogradu se ne vidi toliko jer nasele ljudi iz unutrašnjosti ali sve van Beograda se oseti i te kako jer pored inostranstva prelaze ljudi i u Beograd.

Zato je decentralizacija i infrastruktura po Srbiji jako važna. Znam da svi prozivate "motanje kablova" ali jednostavno ljudi nemaju gde da rade i to im je super.
Beograd je od 2002 dobio 100k ljudi. Novi Sad oko 40k + sad Ruse. To su unutrašnje migracije. Kao rezultat toga imate još par većih gradova koji su na nuli jer apsorbuju još manja mesta. To je rezultat poslednjih 20 godina. Sve manje ljudi može da priušti da se preseli u Beograd i odmah gledaju da idu van.
Ispod 6 miliona stanovnika imamo sada.
Radno intenzivne fabrike su u problemu. Ima jeftinijih mesta u okruženju (Makedonija i Albanija). Bilo koji porast minimalca nažalost će dovesti do toga da fabrike napuste zemlju pa ljudi neće moći ni za tu bedu da rade. Za Beograd ne mogu, preskup je u odnosu na zaradu.....ubrzaće se emigracija ponovo. To prognoziram.

Zanimljivo:
Čačkam Chatgpt i pitam ga da mi napiše broj stanovnika od 20 do 40 godina.....i dobijem jezive podatke. Gore je nego što sam mislio:

-2002. godini bilo je oko 2.38 miliona ljudi
-2011. godine, broj ljudi u ovoj starosnoj grupi pao je na oko 2.04 miliona zbog negativnog prirodnog priraštaja i migracija
-2022- starosna grupa između 22 i 40 godina čini oko 1,6 miliona ljudi

Auuuuu. Pa mi smo gotovi samo još to ne znamo. Ovaj deo društva vuče zemlju a ne 2 miliona penzionera danas.
Ovo je mnogo značajniji podatak jer pokazuje da se stvarni broj produktivnog stanovništva smanjio za 33%. Nije zamaskiran broj kao kad se gleda ukupna populacija sa 2 miliona penzionera.....
Pitaću ga sad za neke projekcije.... ali ovo je pokazatelj rapidnog gubitka domaćeg stanovništva u budućnosti.
 
Poslednja izmena:
to si mogao da vidiš i ovde


uglavnom zna se, od 80tih godina broj ljudi od 20-40god se smanjuje, a povećava starija populacija. Odlaze mladi dolaze penzioneri :) Prema predikcijama u narednih 30god starosna grupa od 20-40god činiće 10% stanovništva ali vremena se menjaju, ko zna šta nosi budućnost.

Uglavnom Ja svoju decu neću da ubedjujem da ostaju ovde (zato me stan "za decu" ne zanima za sada). Ako imaju želju i mogućnosti da odu tu sam da im pomognem, da mogu da pričaju našima kako je teško u tudjini :)
 
Poslednja izmena:
Vrh