Šta je novo?

Cene nekretnina

tu je mnogo bitnije kakva je osoba nego koliko košta. Žena koja radi kod mene radi za 600 eur za 4 sata, ali je veoma kvalitetna učiteljica u penziji. Dao sam joj na korišćenje stari ženin auto i plaćam jedan tank benzina mesečno (45 litara), a ona ima punomoćje za korišćenje 24h. Svak idan dolazi iz MML i parkira na jednom od naših mesta garaži dok smo mi na poslu. Meni funkcioniše savršeno, vrlo je efikasna revnosna i organizovana. Mogao bih verovanto da prođem jeftinije, ali ne želim da štedim na ovome.
To je opet u konačnici više od 600e ali dobro. Svakako nije onako kako si napisao. Opet, plaćati nekoga 1000e se ne isplati ako ti žena zaradjuje manje pa tako i neko odustane od posla i posveti se kući i deci, bar dok deca stasaju.
 
crni Suzuman, ti em doktoriras, em si non stop na forumu, usput cuvas cetvoro dece, obilazis CH...plasim se da ces tesko da zaradis za taj prvi stan:grand: brine me pomalo i filip...da ne bude ono sve sto sam steko, potrosice neko, to jest on :sesir:
Daleko sam još od doktorata... E, ovde u tazbini (nije CH uzgred) je velika kuća, dosta lakše se čuvaju deca. Čak sam stigao da prelistam forum lagano 😅
Što se tiče stana, u mislima sam već digao ruke od Bg-a... Ali tako se uvek osećam kad sam ovde, željan neke promene...
 

Stanovi se ponovo kupuju na kredit: Za nove hipoteke oko 22 milijarde dinara​

U poslednjem polugodištu 2023. godine, 17 odsto prodatih stanova kupljeno je uz pomoć kredita, dok je u prvom kvartalu udeo kreditnih kupaca porastao na 18 odsto, ali je to i dalje bilo manje nego u istom periodu prošle godine.

Podaci Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), ali i oni kojima raspolažu sagovornici Biznis.rs iz sektora nekretnina, ukazuju na to da se situacija potpuno preokrenula – RGZ je izračunao da je u drugom tromesečju 23 odsto stanova plaćeno iz kredita, što je za sedam procentnih poena više u odnosu na isti period 2023. godine.

Stručnjaci za nekretnine Nenad Đorđević i Ervin Pašanović za Biznis.rs ističu da ključ leži u efektima mera Narodne banke Srbije, kao i Evropske centralne banke – a očekuju i da će broj kreditnih kupaca rasti.
„Na našem tržištu su stambeni krediti u najvećoj meri vezani za evro, a Euribor je od kraja prošle godine u padu – što znači ne samo da su smanjene kamate onima koji su se već zadužili, nego je to i ‘psihološki’ signal onima koji su se dve godine uzdržavali zbog poskupljenja da će doći do značajnijeg smanjenja kamatnih stopa u narednom periodu“, kaže Đorđević odgovarajući na naše pitanje šta je to „vratilo“ kreditne kupce na tržište.
Kada je reč o daljem „odjeku“ na tržište nekrenine, Pašanović ocenjuje da bi rast tražnje kreditnih kupaca mogao da dovede do blage „korekcije“ (naviše) cena stanova, ali da je u ovom trenutku tržište stabilno i da sumnja da će drastično „reagovati“, bilo u pravcu poskupljenja bilo pojeftinjenja kvadrata, osim ako ne dođe do nekih nepredvidivih globalnih ili ekonomskih poremećaja.
 
Ja znam jednog IT-jevca što se vratio iz CZ. Ostali koji se vraćaju su ljudi iz Beograda. Pogotovo svi oko gradjevine i turizma. U svom rodnom gradu ne plaćaju stan a svakako su na terenu svuda po Srbiji. Turizam i ugostiteljstvo.....smešne plate pa ne mogu ni da pokriju troškove.

Inače brojke su sledeće:
2015.: Oko 60.000 ljudi je napustilo Srbiju.
2016.: Oko 49.000 ljudi emigriralo je iz Srbije.
2017.: Više od 50.000 ljudi je napustilo zemlju.
2018.: Broj emigranata je bio blizu 51.000.
2019.: Oko 60.000 ljudi je emigriralo.
2020.: Pandemija COVID-19 je donekle usporila migracije, ali je broj i dalje bio oko 35.000.
2021.: Sa oporavkom od pandemije, broj emigranata je bio oko 45.000.
Ovi podaci pokazuju da se između 40.000 i 60.000 ljudi godišnje iseljava iz Srbije u potrazi za boljim ekonomskim uslovima, obrazovanjem ili boljim životnim standardom. Glavne destinacije uključuju Nemačku, Austriju, Švajcarsku, i druge zemlje Zapadne Evrope.

Pored toga, Svetska banka i OECD beleže da se stopa emigracije iz Srbije povećava zbog visoke nezaposlenosti i relativno niskih plata, posebno među mladima i visoko obrazovanim kadrom.

Prema podacima OECD-a, broj povratnika kreće se oko 5.000 do 10.000 godišnje, ali taj broj varira u zavisnosti od ekonomskih uslova i mogućnosti koje Srbija nudi za ponovno integrisanje u društvo.


Po preceni RZS-a trenutno nas je 6.6 miliona. Ispod 7 miliona smo po istoj proceni pali 2020.-te.

Po podacima o priraštaju smo izgubili oko 200.000 stanovnika za 4 godine. I nek bude još 30.000 u ovoj godini. Gde je nestalo još 170.000 duša? Emigracija?
 
Po preceni RZS-a trenutno nas je 6.6 miliona. Ispod 7 miliona smo po istoj proceni pali 2020.-te.

Po podacima o priraštaju smo izgubili oko 200.000 stanovnika za 4 godine. I nek bude još 30.000 u ovoj godini. Gde je nestalo još 170.000 duša? Emigracija?
Zlatno doba. Samo bull.
Pa zato vlastodršci koriste situaciju i lupaju ove cene. Ovih 5 godina što urade to je to. Isto važi i za zaduživanje zemlje. Ovo je pljačka u rangu hiperinflacije 90-tih 🙂. Samo što je sofisticiranija.
Fora je što su obični radnici otišli. To je podiglo cene svega. Sada je zlatno doba za majstore npr. E sad se zapitaj....u privatnom sektoru sa fakultetom ljudi rade mahom za 70-120k. Oni rade ispod cena majstora i običnih radnika trenutno.
Kada ti ljudi odu, to je to onda 🙂. A odlaze i dižu ruke itekako. Neka upwork obezbedi nesmetan rad države 🙂
 
Zlatno doba. Samo bull.
Pa zato vlastodršci koriste situaciju i lupaju ove cene. Ovih 5 godina što urade to je to. Isto važi i za zaduživanje zemlje. Ovo je pljačka u rangu hiperinflacije 90-tih 🙂. Samo što je sofisticiranija.
Fora je što su obični radnici otišli. To je podiglo cene svega. Sada je zlatno doba za majstore npr. E sad se zapitaj....u privatnom sektoru sa fakultetom ljudi rade mahom za 70-120k. Oni rade ispod cena majstora i običnih radnika trenutno.
Kada ti ljudi odu, to je to onda 🙂. A odlaze i dižu ruke itekako. Neka upwork obezbedi nesmetan rad države 🙂
E ubi me Sale u pojam. Dođe mi da dam onlajn otkaz jbt da se ne vratim nikad. Najeo sam se onih čoko cigarilosa, neka gorušica me ubi sad pred spavanje, još si mi ti falio na to...
 
Sale ako ne prsne drzava kroz 5 godina ima da se slogira kako je krenulo, sve jaci i crnji scenariji
Ne, samo će da krene na putu bez povratka i to je to. A neko koristi situaciju na max

@Suzuman , moler koji samo uzme jarca i kreči u belo, ima istu platu kao ti u Srbiji 🙂. Doduše na crno. A ti doktoriraj 😁
 
Extroniks, gde si ti bese kupio nekretninu za 240.000e, od toga 50% ucesce? Ti si bar miran s svojom It platom i zakucao si se za Srbiju na duze staze.
 
Kada doktoriraš ili usavršiš svoj posao i postaneš stručnjak u toj oblasti ti možeš da radiš i privatno za raznorazne firme.
Budeš savetnik ili angažovan po projektu gde se ceni tvoje znanje i par nekih odluka i tu dobijaš novce.
Možeš da radiš za 10 firmi koje te plaćaju uz svoj posao ili postaneš paušalac ili otvoriš svoju firmu.
To možeš raditi online ili i u penziji i manje od 1h dnevno, nekad i nedeljno za 1h tvog vremena možeš dobiti skoro prosečnu platu, nema rada od 8-10h i fizikalisanja, e u tome je razlika.
 
Kada doktoriraš ili usavršiš svoj posao i postaneš stručnjak u toj oblasti ti možeš da radiš i privatno za raznorazne firme.
Budeš savetnik ili angažovan po projektu gde se ceni tvoje znanje i par nekih odluka i tu dobijaš novce.
Možeš da radiš za 10 firmi koje te plaćaju uz svoj posao ili postaneš paušalac ili otvoriš svoju firmu.
To možeš raditi online ili i u penziji i manje od 1h dnevno, nekad i nedeljno za 1h tvog vremena možeš dobiti skoro prosečnu platu, nema rada od 8-10h i fizikalisanja, e u tome je razlika.
Zvuči kao da si i ti u Švajcarskoj...
 
Bato, NATO je već udario na Rusiju dignuvši u vazduh kritičnu infrastrukturu/strateški gasovod severni tok, ili misliš da je to neki pijani švedski ribar zapetljao udicu na cevi i povukao malo jače kad je vadio !? Silno oružje već dolazi upravo iz NATO/EU članica, nemoj da se zavaravamo, već smo u ratu...dovoljno je da neki nesretni političarčić odobri oružje dugog dometa ukrajincima i eto ti svih baza/kritične infrastrukture po EU kao legitimnih ciljeva. Pogledaj samo koliko zapadnih zemalja je već prešlo na ratne ekonomije, to ti sve govori
Sukobi kao što je u Ukrajini nisu od juče - ne znam da li smo kao ribice pa zaboravljamo ono što se dešavalo u Koreji, Vijetnamu, Avganistanu (2x), pa čak i delimično u ex-YU... Ali dikrenog okršaja između US (i satelita) i Rusije (i satelita) nije bilo - ako se i desi, kakva crna Holandija ili Srbija.
Ako te nešto istorija nauči, nauči te to da su im države sa velikim unutrašnjim problemima, a bez jakih saveznika (da bi neko totalno stao uz neku stranu) najplodnije da započnu neki haos (rat) radi njihovih interesa. Sve je ovo već viđeno kroz istoriju, a zarad nečijih interesa
Da li znaš koliko isporuka oružja sada ima od strane US prema Tajvanu (koji inače ni Amerika ne priznaje kao nezavisnu državu)?

A zašto je i dan danas daleko lakše poslovati sa Kinom iz EU nego iz Srb (a prezentuju nam se vesti o nekakvim specijalnim vezama)? Politika, kao i biznis (a nema jednog bez drugog), ne poznaje "specijalne" veze, bratstvo i jedinstvo - već samo i isključivo interes i koliko se može zaraditi negde. A nama je bitno samo kako se mi tu nekako uguramo i izborimo za naše i izbegavati manipulacije velikih sila, mi smo u njihovim očima samo pioni na šahovskoj tabli.

Misliš da će oklevati da zapale bure baruta sa našom južnom pokrajinom ako im nekada to treba? Suviše smo mi nebitni i mali, a u okruženju smo takvom da se ipak trebamo držati strane koja je ovde itekako dominantna, dokle god je dominantna :) my 2 cents
 
Ajde baci mi prašinu u oči, pljuni me dok sam još na zemlji.
Znači ti bi svakom savetovao odlazak? Ne nadaš se boljem?
Ako želiš nešto od doktorata (osim ako nisi medicinske struke i imaš nekog da te neko pogura da radiš u državnoj službi+ da te pogura za fax + privatno) onda da. Slagao bih te kad bi rekao suprotno. Ovde to nećeš naplatiti a izgubićeš mnogo živaca + vreme+ pare + bavićeš se kompleksima mentora. Imaš CH npr....ako prodješ i upišeš se na doktorske studije, mahom su besplatne+ ti plaćaju minimalac od 4500 chf + držiš studentima vezbe + je skroz kolegijalan odnos sa mentorom+ ti daju preporuke i stvarno ti nalaze posao čak i sa našim državljanstvom. Fax to radi i koristi svoje veze kako bi održao reputaciju. Prvi posao je 7-8k chf, to je unapred odredjeno. Tako ti je uglavnom na zapadu. Ako radite ti i supruga i ostavljate novac npr 3-4 godine možeš da biraš gde ćeš kupiti stan na kredit. Plus ti to smanjuje porez na zaradu. Zaradjuju od osnovnih studija i mastera pa im se može.
Snajka završila doktorske studije iz oblasti hemije u Srbiji ali nema nikog da gura osim svog znanja i tako 🙂. Izbacivala radove, volontirala....šta sve ne i ništa. Na kraju je morala da se zaposli ispod svojih mogućnosti. Godine idu a računi stižu. Možeš da zamisliš za koliko radi u Srbiji🙂. Pusti ti bajke 🙂. Ovo što Filip priča, to važi za penzionere iz gradjevinske struke koji su pola sveta obišli još za vreme Tita u nekoj specifičnoj oblasti kao što je npr mostogradnja.
 
Ako želiš nešto od doktorata (osim ako nisi medicinske struke i imaš nekog da te neko pogura da radiš u državnoj službi+ da te pogura za fax + privatno) onda da. Slagao bih te kad bi rekao suprotno. Ovde to nećeš naplatiti a izgubićeš mnogo živaca + vreme+ pare + bavićeš se kompleksima mentora. Imaš CH npr....ako prodješ i upišeš se na doktorske studije, mahom su besplatne+ ti plaćaju minimalac od 4500 chf + držiš studentima vezbe + je skroz kolegijalan odnos sa mentorom+ ti daju preporuke i stvarno ti nalaze posao čak i sa našim državljanstvom. Fax to radi i koristi svoje veze kako bi održao reputaciju. Prvi posao je 7-8k chf, to je unapred odredjeno. Tako ti je uglavnom na zapadu. Ako radite ti i supruga i ostavljate novac npr 3-4 godine možeš da biraš gde ćeš kupiti stan na kredit. Plus ti to smanjuje porez na zaradu. Zaradjuju od osnovnih studija i mastera pa im se može.
Snajka završila doktorske studije iz oblasti hemije u Srbiji ali nema nikog da gura osim svog znanja i tako 🙂. Izbacivala radove, volontirala....šta sve ne i ništa. Na kraju je morala da se zaposli ispod svojih mogućnosti. Godine idu a računi stižu. Možeš da zamisliš za koliko radi u Srbiji🙂. Pusti ti bajke 🙂. Ovo što Filip priča, to važi za penzionere iz gradjevinske struke koji su pola sveta obišli još za vreme Tita u nekoj specifičnoj oblasti kao što je npr mostogradnja.
Gradjevinci, arhitekte, mašinci, elektro, tehnolozi...Skoro svi inženjeri.
Advokati, računovodje, ekonomisti itd...
Eto sa njima imam dodir koji su ili u penziji ili imaju neki redovan posao, a koji zaradjuju sa strane, zbog svojeg znanja i davanja saveta itd...
Nekad im je zbog sat vremena posla ili saveta plaćena 1/2 prosečne plate pa možda i cela prosečna plata...
 
Nemojte tako, imam krizu indentiteta zbog ove teme, da l zivim u Srbiji ili Svajcarskoj. :) Kad dam nekom gol u PES-u, da l da dizem tri prsta ili da gestikuliram crnog orla? Senior developeri u USA rade za 50ad do 60ak dolara na sat, a nasi kontraktori u penziji uzmu pola do celu srpsku prosecnu platu, wow...
 
Nemojte tako, imam krizu indentiteta zbog ove teme, da l zivim u Srbiji ili Svajcarskoj. :) Kad dam nekom gol u PES-u, da l da dizem tri prsta ili da gestikuliram crnog orla? Senior developeri u USA rade za 50ad do 60ak dolara na sat, a nasi kontraktori u penziji uzmu pola do celu srpsku prosecnu platu, wow...
Po završetku metroa prvo Amsterdam a onda i Cirih stižemo 🙂.....ali samo po ceni kvadrata. Ovo ostalo ne mora. Ne treba nam 🙂.
 
Уништиш све институције и јавне сервисе, појачаш корупцију, обесправиш народ, држиш га на бедној плати и стимулишеш социјално раслојавање катастрофалном пореском политиком и криминилизацијом привреде

Народ избегне из ове рупетине и оде преко да се сналази. Заради тамо неке паре и онда тешко зарађени кеш стави директно у џепове ових што су га и отерали куповином њихових углавном нарко-криминалних станова.

Генијална шема, морам признати.
 
Katastrofa, ako se ulozi u preskupi stan.
Ako se kupi kuca i zemlja po normalnoj ceni, daleko od veceg grada, tad mesetari nisu u plusu.
Pre par godina, neki gastos nas prodavao lepu vikendicu kod Arandjelovca. Mislim da je imala bazen. Cena smesna 7500-8000e. Ja zakasnio da kupim.
Nije imao kome da ostavi, decu i unuke ne zanima Srbija. Budzasto je dao.. a koliko je ulozio, preko 15-20 soma. S godinama koje dolaze, ocekujem sve vise takvih oglasa.
 
Vrh