Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja idem već 4 godine tamo, na po mesec dana. A i studirao sam skoro 2 godine. Govorim isključivo o onome što dobijaš za pare koje daš, ne o nekom celokupnom standardu. Morao bih svašta da uporedim da bih izneo zaključak. Recimo u našoj državnoj službi imaš 30 dana odmora, tamo imaš fazon 7. Sve ima neku svoju cenu. Ali kada govorimo o nekretninama, značajno je bolje nego kod nas. Tu nema dileme nikakve.
Kod nas u državnoj službi ti je svako radno vreme odmor (za većinu) :) Možda zato njihove državne službe funkcionišu, a naše...
 
Ovde se naširoko piše o profilu ljudi koji kupuju po Beogradu, ali ko su ti ljudi u Amsterdamu? Ti si ovde pisao u nekoliko navrata da senior director u AMS ima 120k eur godišnje (ali bruto), tako da se stiče utisak da te neke ozbiljnije pozicije plaćaju 5-6k eur neto mesečno. Koji je profil kupaca za neki prosečan porodični stan (2 bedroom) u novogradnji u Amsetrdamu. Čime se ti ljudi bave i koliko treba da zarađuju da bi mogl ida priušte te cene?
Ispravka. Direktori su oko 120+k bruto, a senior direktori su oko 160+k eura bruto.
U novogradnjama gotovo da nema običnih ljudi u AMS. Koliko ti treba, pa lako je podeli cenu stana sa 5 i to je koliko moraš da zarađuješ da bi kupio stan. Npr. za stan od 700k eura moraju kao porodica da zarađuju 140k bruto godišnje oboje. Moguće i kao mlađi par ali pod pretpostavkom da oboje rade full time i da su oboje dogurali do menadžerske pozicije do 30 godina. Može. Ali ako dođu deca onda može bit problem jer žena prestaje da radi...
 
Ovde se naširoko piše o profilu ljudi koji kupuju po Beogradu, ali ko su ti ljudi u Amsterdamu? Ti si ovde pisao u nekoliko navrata da senior director u AMS ima 120k eur godišnje (ali bruto), tako da se stiče utisak da te neke ozbiljnije pozicije plaćaju 5-6k eur neto mesečno. Koji je profil kupaca za neki prosečan porodični stan (2 bedroom) u novogradnji u Amsetrdamu. Čime se ti ljudi bave i koliko treba da zarađuju da bi mogl ida priušte te cene?
Evo ja da ti iskreno kažem ja ne znam NIKOGA ko je kao mlad kupio novogradnju. Svi koji su kupili novogradnju su negde oko 40 godina i već na dobrim pozicijama pa onda menjaju starogradnju i manje kuće/stanove za novogradnju i veće kvadrature. Tu imam mnogo primera iz okruženja, ali svi su oko 40-45 godina muškarci, žene malo mlađe naravno ali ne u cvetu mladosti. Muškarci su ili senior menadžeri ili direktori a žene ili ne rade ili do menadžerskog nivoa (ali to su stvarno retki slučajevi, znam samo 1 porodicu gde oboje rade). E tad se kupuju novogradnje. Inače kao prvu nekretninu NEMA šanse, ukoliko neko ne zalegne za tebe.
 
Voleo bih da cujem matematiku iza ovoga, s obzirom da je ovde sve skuplje nego tamo u apsolutnom iznosu, dok stvari kao sto su recimo nekretnine jesu skuplje tamo u apsolutnim iznosu, ali su jeftinije kad se uzmu u obzir plate.
Klasično gasterbajtersko baronisanje.



Evo samo pogledajte ova dva primera i sve će vam biti jasno.

"Medijalna neto plata u Beogradu trenutno iznosi oko 72.979 dinara, što je otprilike 620 evra. S druge strane, medijalna plata u Roterdamu iznosi oko 2.600 evra mesečno, prema podacima iz 2024. godine"

Kod nas, ako nemaš svoj stan, ti si naj****. Sa stanom, možeš da živiš na granici pristojnog.
 
Poslednja izmena:
Statistički odlazi 20k godišnje. Javi mi kad budemo imali 20k povratnika godišnje.
Ja znam jednog IT-jevca što se vratio iz CZ. Ostali koji se vraćaju su ljudi iz Beograda. Pogotovo svi oko gradjevine i turizma. U svom rodnom gradu ne plaćaju stan a svakako su na terenu svuda po Srbiji. Turizam i ugostiteljstvo.....smešne plate pa ne mogu ni da pokriju troškove.

Inače brojke su sledeće:
2015.: Oko 60.000 ljudi je napustilo Srbiju.
2016.: Oko 49.000 ljudi emigriralo je iz Srbije.
2017.: Više od 50.000 ljudi je napustilo zemlju.
2018.: Broj emigranata je bio blizu 51.000.
2019.: Oko 60.000 ljudi je emigriralo.
2020.: Pandemija COVID-19 je donekle usporila migracije, ali je broj i dalje bio oko 35.000.
2021.: Sa oporavkom od pandemije, broj emigranata je bio oko 45.000.
Ovi podaci pokazuju da se između 40.000 i 60.000 ljudi godišnje iseljava iz Srbije u potrazi za boljim ekonomskim uslovima, obrazovanjem ili boljim životnim standardom. Glavne destinacije uključuju Nemačku, Austriju, Švajcarsku, i druge zemlje Zapadne Evrope.

Pored toga, Svetska banka i OECD beleže da se stopa emigracije iz Srbije povećava zbog visoke nezaposlenosti i relativno niskih plata, posebno među mladima i visoko obrazovanim kadrom.

Prema podacima OECD-a, broj povratnika kreće se oko 5.000 do 10.000 godišnje, ali taj broj varira u zavisnosti od ekonomskih uslova i mogućnosti koje Srbija nudi za ponovno integrisanje u društvo.
 
Poslednja izmena:
Kod nas u državnoj službi ti je svako radno vreme odmor (za većinu) :) Možda zato njihove državne službe funkcionišu, a naše...
Hteo sam da kažem da ima i tih nekih sitnijih i stvari koje dosta utiču na kvalitet života, a deluju naivno. Ja imam 20 dana odmora, što je njima fantazija izgleda. Verovatno imaju u proseku po 10 dana maks. Ali dobro, mi smo još u veoma niskom stepenu razvoja. Nadam se da ćemo dočekati bolje sutra.
 
Ja znam jednog IT-jevca što se vratio iz CZ. Ostali koji se vraćaju su ljudi iz Beograda. Pogotovo svi oko gradjevine i turizma. U svom rodnom gradu ne plaćaju stan a svakako su na terenu svuda po Srbiji. Turizam i ugostiteljstvo.....smešne plate pa ne mogu ni da pokriju troškove.

Inače brojke su sledeće:
2015.: Oko 60.000 ljudi je napustilo Srbiju.
2016.: Oko 49.000 ljudi emigriralo je iz Srbije.
2017.: Više od 50.000 ljudi je napustilo zemlju.
2018.: Broj emigranata je bio blizu 51.000.
2019.: Oko 60.000 ljudi je emigriralo.
2020.: Pandemija COVID-19 je donekle usporila migracije, ali je broj i dalje bio oko 35.000.
2021.: Sa oporavkom od pandemije, broj emigranata je bio oko 45.000.
Ovi podaci pokazuju da se između 40.000 i 60.000 ljudi godišnje iseljava iz Srbije u potrazi za boljim ekonomskim uslovima, obrazovanjem ili boljim životnim standardom. Glavne destinacije uključuju Nemačku, Austriju, Švajcarsku, i druge zemlje Zapadne Evrope.

Pored toga, Svetska banka i OECD beleže da se stopa emigracije iz Srbije povećava zbog visoke nezaposlenosti i relativno niskih plata, posebno među mladima i visoko obrazovanim kadrom.

Prema podacima OECD-a, broj povratnika kreće se oko 5.000 do 10.000 godišnje, ali taj broj varira u zavisnosti od ekonomskih uslova i mogućnosti koje Srbija nudi za ponovno integrisanje u društvo.
Nisu toliko poražavajuće brojke s obzirom da emigracije za sada imaju tendencija pada. Kolo sreće se okrenulo, što već rekoše. Sada manje odlazi nisko stručan kadar jer ovde mogu da zarade fino, a odlazi visoko stručan kadar jer nema posla tj ima ali tamo gde ima i gde treba se dolazi do radnog mesta po političkoj osnovi pa zato imamo nestručne ljude na stručnim pozicijama. Manjka nam srednji kadar koji smo krenuli da pokrivamo sa migrantima. Ne ide se toliko za većom zaradom koliko za boljim uslovima života.
 
Evo ja da ti iskreno kažem ja ne znam NIKOGA ko je kao mlad kupio novogradnju. Svi koji su kupili novogradnju su negde oko 40 godina i već na dobrim pozicijama pa onda menjaju starogradnju i manje kuće/stanove za novogradnju i veće kvadrature. Tu imam mnogo primera iz okruženja, ali svi su oko 40-45 godina muškarci, žene malo mlađe naravno ali ne u cvetu mladosti. Muškarci su ili senior menadžeri ili direktori a žene ili ne rade ili do menadžerskog nivoa (ali to su stvarno retki slučajevi, znam samo 1 porodicu gde oboje rade). E tad se kupuju novogradnje. Inače kao prvu nekretninu NEMA šanse, ukoliko neko ne zalegne za tebe.
Mene više zanima kulturološki kakva je situacija. Nas u Srbiji optužuju da smo zatucani balkanci, ali na osnovu ovoga što ti pišeš vidim da smo velike kosmopolite u odnosu na Holonađane. Prvo taj koncept da žena nakon što rodi dete ne radi je meni fascinantan. 99% fakultetski obrazovanih žena koje su deo mog društvnog i poslovnog kruga u Beogradu je zaposleno full time iako su supruge i majke, a mnoge od njih koje su na menadžerskim pozicijama rade i više nego "nine to five" jer posao to iziskuje. U Beogradu deca idu u vrtić, a sa dve dobre plate nije proglem platiti ženu 600-700 eur da ti svakodnevno sredi kuću, opegla veš, spremi ZDRAV KUVANI ručak (meni lično je ovo najbitnija kvalitativna stavka), da odvede decu u školu ili iz škole, odvede na sport, balet, školu jezika ili koju već vannastavnu aktivnost. Onda kada dođeš kući možeš da se baviš decom na kvalitetan način, ne moraš da spremaš, pereš i kuvaš već imaš vreme i za decu i za sebe.

Sa druge strane dati otkaz i ostati stay at home mom u 30-im je nešto što sam gledao samo u američkim filmovima iz 50-ih, mislio sam da je to potpuno napušten koncept dok nisam "upoznao" tebe na ovom forumu i pročitao tvoje utiske iz Holandije. Mogu samo da zamislim koje su posledice kada žena koja u najprodroduktivnojoj poslovnoj dobi prestani da radi. Šta ako se razvede, nakon gap-a od nekoliko godina, teško je vratiti se u korporativnu priču.

Na kraju, recimo da si menadžer u Amsterdamu sa ženom i dvoje dece i da cela porodica živi od tih 120k bruto. Koliko košta da se ode u neki prisotjan hotel na letovanje 2 nedelje, ili na skjanje u sezoni sa porodicom. Koliko košta da vozi neki prosečan auto (klasa VW Passat)? Uz sve troškove života rekao bih da neko ko tako izabere da živi u Amsterdamu više preživljava nego živi, njima je premija da skupe keš za stan u Lastavicama i žive na maks u BG-u :D
 
Čak i tom slučaju šansa realna postoji, ali joj se ne treba nadati. Primeri:
- SAD ulazi u tešku recesiju, Evropa takođe (Nemačka je već blizu čini mi se), preliva se kod nas u nekom trenutku.
- Rat u Ukrajini prelazi u manje-više otvoreni rat NATO/SAD i Rusije - čitav svet u haosu (potencijalno svetski rat na pomolu). Ova opcija je mnogo realnija ako Kamila pobedi u SAD.
- Pobednik u SAD je Tramp, ubrzo kreće neka frka oko Tajvana, pre totalni trgovinski rat nego fizički sukob, ali utiče žestoko na situaciju u Evropi i posebno kod nas. Možda nam čak Tramp "naredi" da prekinemo sve veze sa PRC npr.
- Sadašnja vlast napravi grešku u koracima, bilo da je Kosovo ili Republika Srpska u pitanju, kreće lokalni sukob gde nam možda uvode i sankcije i nekretnine odjednom vrede možda i manje nego 2019. (verujem da će poglavnik dati sve od sebe da izbegne sukobe jer zna da onda i on "leti", ali nikad se ne zna).
- Vučić silom pokušava da kopa litijum, dolazi do revolta naroda, sukoba, ide revolucija, nestabilnost, haos, "rogovi u vreći" iz opozicije ne znaju gde biju prvih meseci, devalvacija, gastosi odjednom skapiraju da im je sigurniji Solun, Dubai, itd. od Beograda. Ovo sa padom režima teško da se desi ali nije nemoguće. Za sada Zapad ne bi dozvolio ovako nešto jer 1. imaju veliki interes da dođu do litijuma a da uništena bude priroda zemlje koja je van EU 2. i inače podržavaju stabilokratiju u Srbiji dok god ne pravimo sranja po regionu.
Ovo je pronicljivo sročeno, samo kod poslednja dva scenarija ako ne se daj Bože dese, mogu se odmah očekivati ovi iz dela plaćene opozicije na ulicama glavnog grada da prave nerede (konačno za to su i dobili pare!), tako da bi u tom slučaju uglavnom samo BG bio pogođen, blokiran, otežan snabdevanjem, opasan po život, kako god,...neće niko da demonstrira po turističkim centrima, manjim gradovima i selima, to sigurno! Tako će isto biti i sa cenama nekretnina

Jel si svestan šta pišeš - Rusija da udari na NATO/EU državu? A ja sam, eto, mislio sa svim zapadnim zemljama - znamo iz novije, malo starije, starije a i najstarije istorije naše da mogu da nas udare i sa zapada i sa istoka, prve komšije, regionalne, super sile...
Bato, NATO je već udario na Rusiju dignuvši u vazduh kritičnu infrastrukturu/strateški gasovod severni tok, ili misliš da je to neki pijani švedski ribar zapetljao udicu na cevi i povukao malo jače kad je vadio !? Silno oružje već dolazi upravo iz NATO/EU članica, nemoj da se zavaravamo, već smo u ratu...dovoljno je da neki nesretni političarčić odobri oružje dugog dometa ukrajincima i eto ti svih baza/kritične infrastrukture po EU kao legitimnih ciljeva. Pogledaj samo koliko zapadnih zemalja je već prešlo na ratne ekonomije, to ti sve govori

Za sada je dobro gledati svoja posla i čekati razvoj situacije. Jeste da smo okruženi nato zemljama ali smo u ovakvom statusu kao neka regionalna Austrija, i mislim da to ne treba kvariti.
Što se tiče ekonomije, koja je skoro uvek glavno pitanje, moguće da kao što su iskoristili Koronu za štampanje novca, sada iskoriste tu vrstu nestabilnosti kako se opet ne bi neko pobunio zbog budućeg štampanja ili nekih drugih ograničavanja/uslovljavanja običnih građana. Videćemo, ali je definitivno da su mnoge države zapada u ogromnim budžetskim deficitima, zadužene, sa povećanom recesijom itd. Ubeđen sam da će pre ići na varijantu inflacije nego recesije/gubitka radnih mesta i samim tim naroda na ulicama. Ovako će iskoristiti neku vrstu ograničenog sukoba dok im ratna ekonomija (vojne fabrike) radi i privređuje punom parom.

Tako i cene BG nekretnina, ostaće stabilne ili rasti, pod uslovom da se ne desi onaj domaći scenario što je vavilonac napisao
 
U Beogradu deca idu u vrtić, a sa dve dobre plate nije proglem platiti ženu 600-700 eur da ti svakodnevno sredi kuću, opegla veš, spremi ZDRAV KUVANI ručak (meni lično je ovo najbitnija kvalitativna stavka), da odvede decu u školu ili iz škole, odvede na sport, balet, školu jezika ili koju već vannastavnu aktivnost. Onda kada dođeš kući možeš da se baviš decom na kvalitetan način, ne moraš da spremaš, pereš i kuvaš već imaš vreme i za decu i za sebe.

ako ima zena koja sve to radi za te male pare, daj kontakt :D
 
Napisao si svakodnevno plus vodjenje i dovodjenje dece, to je veće angažovanje nego 4h dnevno da počisti i skuva ručak.
 
supersiterka sajt pa se cenjkaš, svi napišu neke malo nerealne cifre al ima normalnih ljudi kojima kažeš šta ti treba i koliko nudiš pa ko pristane. Uglavnom za sve ono što je Analitičar napisao kontam da ne bi bilo ispod 1000+ evra.
 
Mene više zanima kulturološki kakva je situacija. Nas u Srbiji optužuju da smo zatucani balkanci, ali na osnovu ovoga što ti pišeš vidim da smo velike kosmopolite u odnosu na Holonađane. Prvo taj koncept da žena nakon što rodi dete ne radi je meni fascinantan. 99% fakultetski obrazovanih žena koje su deo mog društvnog i poslovnog kruga u Beogradu je zaposleno full time iako su supruge i majke, a mnoge od njih koje su na menadžerskim pozicijama rade i više nego "nine to five" jer posao to iziskuje. U Beogradu deca idu u vrtić, a sa dve dobre plate nije proglem platiti ženu 600-700 eur da ti svakodnevno sredi kuću, opegla veš, spremi ZDRAV KUVANI ručak (meni lično je ovo najbitnija kvalitativna stavka), da odvede decu u školu ili iz škole, odvede na sport, balet, školu jezika ili koju već vannastavnu aktivnost. Onda kada dođeš kući možeš da se baviš decom na kvalitetan način, ne moraš da spremaš, pereš i kuvaš već imaš vreme i za decu i za sebe.

Sa druge strane dati otkaz i ostati stay at home mom u 30-im je nešto što sam gledao samo u američkim filmovima iz 50-ih, mislio sam da je to potpuno napušten koncept dok nisam "upoznao" tebe na ovom forumu i pročitao tvoje utiske iz Holandije. Mogu samo da zamislim koje su posledice kada žena koja u najprodroduktivnojoj poslovnoj dobi prestani da radi. Šta ako se razvede, nakon gap-a od nekoliko godina, teško je vratiti se u korporativnu priču.

Na kraju, recimo da si menadžer u Amsterdamu sa ženom i dvoje dece i da cela porodica živi od tih 120k bruto. Koliko košta da se ode u neki prisotjan hotel na letovanje 2 nedelje, ili na skjanje u sezoni sa porodicom. Koliko košta da vozi neki prosečan auto (klasa VW Passat)? Uz sve troškove života rekao bih da neko ko tako izabere da živi u Amsterdamu više preživljava nego živi, njima je premija da skupe keš za stan u Lastavicama i žive na maks u BG-u :D
Nije o tome rec, isto je i u Svajcarskoj, zemljama Beneluksa itd. Nema veze sa kulturom, vec sto su obdanista kao i sve ostale usluge strahovito skupe pa se ne isplati da supruga celu platu daje na obdaniste i usluge koje si pomenuo. Moji prijatelji koji su ziveli u Zenevi neko vreme isto su tako radili, s tim sto je otac koji je imao manju platu od majke dao otkaz i cuvao decu jer je bilo isplativije.
 
supersiterka sajt pa se cenjkaš, svi napišu neke malo nerealne cifre al ima normalnih ljudi kojima kažeš šta ti treba i koliko nudiš pa ko pristane. Uglavnom za sve ono što je Analitičar napisao kontam da ne bi bilo ispod 1000+ evra.
tu je mnogo bitnije kakva je osoba nego koliko košta. Žena koja radi kod mene radi za 600 eur za 4 sata, ali je veoma kvalitetna učiteljica u penziji. Dao sam joj na korišćenje stari ženin auto i plaćam jedan tank benzina mesečno (45 litara), a ona ima punomoćje za korišćenje 24h. Svak idan dolazi iz MML i parkira na jednom od naših mesta garaži dok smo mi na poslu. Meni funkcioniše savršeno, vrlo je efikasna revnosna i organizovana. Mogao bih verovanto da prođem jeftinije, ali ne želim da štedim na ovome.
 
tu je mnogo bitnije kakva je osoba nego koliko košta. Žena koja radi kod mene radi za 600 eur za 4 sata, ali je veoma kvalitetna učiteljica u penziji. Dao sam joj na korišćenje stari ženin auto i plaćam jedan tank benzina mesečno (45 litara), a ona ima punomoćje za korišćenje 24h. Svak idan dolazi iz MML i parkira na jednom od naših mesta garaži dok smo mi na poslu. Meni funkcioniše savršeno, vrlo je efikasna revnosna i organizovana. Mogao bih verovanto da prođem jeftinije, ali ne želim da štedim na ovome.

u pravu si, ja sam i zato skeptican prema ovim sajtovima, jbg vise sam na preporuku. ali radis s cim imas
 
Jeste, evo danas sam solo čuvao četvoro, lipsao sam. Mislim da bi bolje zaradio da čuvam decu po inostranstvu...
crni Suzuman, ti em doktoriras, em si non stop na forumu, usput cuvas cetvoro dece, obilazis CH...plasim se da ces tesko da zaradis za taj prvi stan:grand: brine me pomalo i filip...da ne bude ono sve sto sam steko, potrosice neko, to jest on :sesir:
 
Vrh