Šta je novo?

Cene nekretnina

Sa druge strane dati otkaz i ostati stay at home mom u 30-im je nešto što sam gledao samo u američkim filmovima iz 50-ih, mislio sam da je to potpuno napušten koncept dok nisam "upoznao" tebe na ovom forumu i pročitao tvoje utiske iz Holandije. Mogu samo da zamislim koje su posledice kada žena koja u najprodroduktivnojoj poslovnoj dobi prestani da radi. Šta ako se razvede, nakon gap-a od nekoliko godina, teško je vratiti se u korporativnu priču.
Zdravo Analitičaru, evo da upoznaš i mene i da podelim info da je na jugu Nemačke (Baden-Württemberg) bar ovaj kraj gde sam ja „stay at home mum“ stil života veoma popularan. Poznajem dosta parova kod kojih žena ne radi od kad dobije dete ili smanji radnu nedelju na 4 ili 3 radna dana ili radi svaki dan do 14h npr. Ja sam bila takođe poprilično iznenađena, ali evo sad vidim da nije usamljen slučaj. Čak sam i čula da se maltene na ženu ako hoće da nastavi full da radi posle deteta gleda malo i osuđivački ( social preassure). Tako da ima primera, meni je lično bio poprilično veliki šok.
 
Zdravo Analitičaru, evo da upoznaš i mene i da podelim info da je na jugu Nemačke (Baden-Württemberg) bar ovaj kraj gde sam ja „stay at home mum“ stil života veoma popularan. Poznajem dosta parova kod kojih žena ne radi od kad dobije dete ili smanji radnu nedelju na 4 ili 3 radna dana ili radi svaki dan do 14h npr. Ja sam bila takođe poprilično iznenađena, ali evo sad vidim da nije usamljen slučaj. Čak sam i čula da se maltene na ženu ako hoće da nastavi full da radi posle deteta gleda malo i osuđivački ( social preassure). Tako da ima primera, meni je lično bio poprilično veliki šok.
Super, baš zanimljiv primer kalikali. Volim uvek nešto novo da saznam i naučim. Ali pretpostavljam da način rada koji podrazumeva rad 3 dana nedeljno po 4 sati automatski svrstava tu ženu u neki okvir poslova koji se mogu obavljati? Recimo žena koja je obrazovana i ima iskustva u finansijama ne bi mogla raditi kao finansijski direktor jer po logici stvari, ta pozicija zahteva prisutnost i van standardno osmocasovnog radnog vremena? Dakle, takva žena bi onda morala da radi neki posao koji je više administrativnog tipa, dakle kvalitativni downgrade u odnosu na njene realne kapacitete i sposobnosti. Onda se postavlja pitanje koliko bi jedna takva žena vila zadovoljna na nekom bežičnom poslu pa makar ga radila i 10 sati nedeljno. Ja nisam žena ali znam da ne bih to voleo, pre bih volonterao ili razvio neki zanimljiv hobi da mi okupira vreme, pod pretpostavkom da ne moram da radim za novac.
 
Super, baš zanimljiv primer kalikali. Volim uvek nešto novo da saznam i naučim. Ali pretpostavljam da način rada koji podrazumeva rad 3 dana nedeljno po 4 sati automatski svrstava tu ženu u neki okvir poslova koji se mogu obavljati? Recimo žena koja je obrazovana i ima iskustva u finansijama ne bi mogla raditi kao finansijski direktor jer po logici stvari, ta pozicija zahteva prisutnost i van standardno osmocasovnog radnog vremena? Dakle, takva žena bi onda morala da radi neki posao koji je više administrativnog tipa, dakle kvalitativni downgrade u odnosu na njene realne kapacitete i sposobnosti. Onda se postavlja pitanje koliko bi jedna takva žena vila zadovoljna na nekom bežičnom poslu pa makar ga radila i 10 sati nedeljno. Ja nisam žena ali znam da ne bih to voleo, pre bih volonterao ili razvio neki zanimljiv hobi da mi okupira vreme, pod pretpostavkom da ne moram da radim za novac.

U mojoj bivsoj firmi neka starija zenica radila u accounting-u od 6h do 12h, plus uvek imala zvanicno pauzu za rucak do 13h, pa ispadalo da je radila od 6 do 13h (zapravo u 12h pravac kuci)...

Drugi primer imam sada u firmi gde je ozbiljan trading u pitanju, a koleginica radi uvek prvu smenu i to skraceno od 6h do 11h (ima navodno neki opravdan razlog)...

Sve u svemu, mislim da su prezadovoljne (manje cimanja preko radnog dana i vise slobodnog vremena).
 
U mojoj bivsoj firmi neka starija zenica radila u accounting-u od 6h do 12h, plus uvek imala zvanicno pauzu za rucak do 13h, pa ispadalo da je radila od 6 do 13h (zapravo u 12h pravac kuci)...

Drugi primer imam sada u firmi gde je ozbiljan trading u pitanju, a koleginica radi uvek prvu smenu i to skraceno od 6h do 11h (ima navodno neki opravdan razlog)...

Sve u svemu, mislim da su prezadovoljne (manje cimanja preko radnog dana i vise slobodnog vremena).
Wow, ovde me vise od svega fascinira početak radnog dana u 6h. Kod nas se zvanično radi od 9h, pre 10h nema nikog u kancelariji, ako nešto zapravo hoćeš da završiš (konsultujes se sa kolegom) realno je tek od 11h kada su svi zapravo tu. Dok mi počnemo da radimo, neko je već faktički završio svoj radni dan- zanimljivo.
 
Wow, ovde me vise od svega fascinira početak radnog dana u 6h. Kod nas se zvanično radi od 9h, pre 10h nema nikog u kancelariji, ako nešto zapravo hoćeš da završiš (konsultujes se sa kolegom) realno je tek od 11h kada su svi zapravo tu. Dok mi počnemo da radimo, neko je već faktički završio svoj radni dan- zanimljivo.
Da, boli ih uvo realno...ja kada radim prvu smenu, to je od 6:45/7h pa do nekih 15h plus minus 1h u zavisnosti od privatnih obaveza. Mislim da je Nemacka izmisljena drzava za zene posto im pruza mogucnost dobrog posla i zarade, a koji uskladjuju shodno svojim privatnim obavezama i potrebama.
 
Ja imam u firmi primere radne nedelje od 4 dana. Ljudi slobodni petkom ili ponedeljkom. Nije uobičajeno, ali ima ih.
 
Kada doktoriraš ili usavršiš svoj posao i postaneš stručnjak u toj oblasti ti možeš da radiš i privatno za raznorazne firme.
Budeš savetnik ili angažovan po projektu gde se ceni tvoje znanje i par nekih odluka i tu dobijaš novce.
Možeš da radiš za 10 firmi koje te plaćaju uz svoj posao ili postaneš paušalac ili otvoriš svoju firmu.
To možeš raditi online ili i u penziji i manje od 1h dnevno, nekad i nedeljno za 1h tvog vremena možeš dobiti skoro prosečnu platu, nema rada od 8-10h i fizikalisanja, e u tome je razlika.

A možeš i da ideš na kvizove. Od nečega se mora živeti.

https://nova.rs/zabava/showbiz/dipl...asto-je-razocarana-situacijom-u-srbiji-video/
 
Zanimljiva su ova forumska iskustva kojima još nisam bio svedok u praksi doduše. Žena mi profesor na fakultetu, veoma blizak prijatelj isto, u kontaktu sam stalno sa barem 5,6 ljudi koji su doktori nauka. Kada bi im ispričao da za sat vremena posla mogu da zarade prosečnu ili celu platu u Srbiji, umreli bi od smeha. To možda ima 10 takvih ljudi na 10.000.
 
Gde si video da kamenuju i hapse Holanđane? Jel ih Belgijanci proteruju i po neko puškaranje sa Holandijom?
Kod nas može da se pokrene rat ili neka intervencija u roku od nekoliko sati, kada nekome bude u interesu...
Bio ustanak seljaka pre par godina što su hteli da im zatvore farme i nasele migrante.

Sukobi, policija pucala, blokiranje traktorima granice, pala vlada. Bivši premijer sada visoki aparatčik u NATO/EU strukturama.
 
Nekad dobiju takvu priliku. Ne dešava se to uvek.
Zavisi i u kom si okruzenju.
Profesori koji imaju svoju privatnu firmu, mogu da angažuju svoje kolege stručnjake za neki posao, učestvovanje u tenderima.
Nije to da oni mogu da biraju, dobije se mogućnost na osnovu njihovog znanja, licenci, saveta...
Ne vidim ništa čudno u tome, meni je to normalno u poslovnom svetu.
Neko zbog svog znanja i iskustva odradi taj posao za sat vremena, nekom bi trebalo nedelju dana, neko ne bi ni mogao da odradi(a svi isto zvanje imaju i diplomu)...
 
Pored toga, Svetska banka i OECD beleže da se stopa emigracije iz Srbije povećava zbog visoke nezaposlenosti i relativno niskih plata, posebno među mladima i visoko obrazovanim kadrom.
Ja ove priče slušam od kada znam za sebe. Takve rečenice su kao večno vraćanje serija na RTS-u.

Da se ljudi stvarno toliko iseljavaju, koliko sam slušao odmalena, ovde bi živelo tri miliona ljudi i manje.
 
Screenshot 2024-09-18 at 12.58.24 AM.png


 
Ako želiš nešto od doktorata (osim ako nisi medicinske struke i imaš nekog da te neko pogura da radiš u državnoj službi+ da te pogura za fax + privatno) onda da. Slagao bih te kad bi rekao suprotno. Ovde to nećeš naplatiti a izgubićeš mnogo živaca + vreme+ pare + bavićeš se kompleksima mentora. Imaš CH npr....ako prodješ i upišeš se na doktorske studije, mahom su besplatne+ ti plaćaju minimalac od 4500 chf + držiš studentima vezbe + je skroz kolegijalan odnos sa mentorom+ ti daju preporuke i stvarno ti nalaze posao čak i sa našim državljanstvom. Fax to radi i koristi svoje veze kako bi održao reputaciju. Prvi posao je 7-8k chf, to je unapred odredjeno. Tako ti je uglavnom na zapadu. Ako radite ti i supruga i ostavljate novac npr 3-4 godine možeš da biraš gde ćeš kupiti stan na kredit. Plus ti to smanjuje porez na zaradu. Zaradjuju od osnovnih studija i mastera pa im se može.
Snajka završila doktorske studije iz oblasti hemije u Srbiji ali nema nikog da gura osim svog znanja i tako 🙂. Izbacivala radove, volontirala....šta sve ne i ništa. Na kraju je morala da se zaposli ispod svojih mogućnosti. Godine idu a računi stižu. Možeš da zamisliš za koliko radi u Srbiji🙂. Pusti ti bajke 🙂. Ovo što Filip priča, to važi za penzionere iz gradjevinske struke koji su pola sveta obišli još za vreme Tita u nekoj specifičnoj oblasti kao što je npr mostogradnja.
Znam iz prve ruke da na Zapadu i u svetu sa doktoratom nema nikakvog sigurnog posla. Bilo nekad davno.

Odbijaju ljude sa ozbiljnim karijerama, a kamoli novajlije. Puna Amerika ljudi sa studentskim kreditima.

Čak i u hard science nije lako, a kamoli kod ostalih.

Doduše, ako si gej crnkinja, onda ima šanse da upadneš negde, ako ne kritikuješ Izrael.
 
Videćemo večeras koliko će da smanje. Ja očekujem 0,5%. A štampanje (barem u US je već krenulo) jer se M2 povećava. Tako da na kratki rok možemo očekivati još veći porast cena akcija i svega. A onda veliki pad i veliku recesiju i deflaciju... Ali za sada dok izbori ne prođu u Americi sve je ružičasto i teče med i mleko.
 
Kad pre smanjuju ponovo, zar nisu pre neki dan smanjili za 0.25%? Sledeći put sam očekivao za mesec dana ili tako nešto...
 
Vrh