Šta je novo?

Cene nekretnina

Ni po kom kriterijumu ne možeš da uporediš Amsterdam koji na 800k stanovnika ima 20 miliona turista godišnje. Koji je 60-70 godina radio na razvoju turizma i spada u top 20 destinacija u svetu sa Beogradom koji ima 2 miliona ljudi, 1.5 miliona turista od kojih su 60+% deca naših gastarbajtera sa prijateljima iz inostranstva koji traže jeftin provod u prestonici.
Kada Beograd bude imao 40 miliona turista onda mozemo da poredimo.
Zato je Roterdam adekvatan za poredjenje. Normalan grad sa više namena, poslovni centar za razliku od Amsterdama gde ne možeš da se mimoidješ sa ljudima. To je reka ljudi.

Jbg percepcija je ipak da je Beograd prestonica svidelo se to nama ili ne.

Par puta smo diskutovali periferiju i cene koje su uglavnom 50-70% cene koja se trazi u BGu pa smo imali dosta argumentacije od clanova kako je sve van centralnih opstina mocvara, autobusom ti treba 1.5h od batajnice do petlovog brda itd.

Sve dok je centralizacija jaka i percepcija da se jedino isplati kupiti stan u centralnim opstinama prestonice ostaju nam cene kakve jesu.

Ako ikad zazivi metro bice super, i ja se nadam da cemo doziveti to.
 
Ne vidim zašto se uopšte poredi Beograd sa prestonicama zapadnih zemalja. Mi možemo samo da se poredimo sa drugim nesrećnim balkanskim narodima, tj. glavnim gradovima Sofijom, Sarajevom, Skopljem, Tiranom. Čak i Budimpešta i Bukurešt su iznad Beograda poprilično jer su plate dosta veće, ali ajd' i njih da ubacimo u računicu.
Beograd nema cene koje ima samo zato jer je prestonica, već zato što je jedini veliki grad u Srbiji. To povlači da su ovde sve bitnije zdravstvene ustanove, sedišta gotovo svake velike firme, itd. Nije ista situacija kao u Holandiji gde metro područje i Amsterdama i Roterdama ima blizu 2,5 miliona ljudi, a gradovi u užem smislu imaju 920.000 odnosno 664.000 - vrlo uporedivo. Kada bi u Srbiji postojao veliki industrijski i kulturni centar sa 1.300.000 ljudi, ne bi svi hrlili u Bg.
 
Nema ispod 3.5k.
Ma kakav Amsterdam. Nije za poredjenje. Može li Roterdam? To je poslovni centar i pravi grad gde mozes da prosetas na ulici. U Amsterdamu to maltene nije moguće. Ko je obisao oba grada zna zasto to kazem. To je realnije za poredjenje.
Hoćemo li tu da uporedimo?
Evo možeš i ti sam. 25-30 min od centra neka bude reper.

Koja je cena renoviranog, porodičnog stana od 70-80m2 u Roterdamu a koja kod nas?
Koja je medijalna plata u Holandiji a kolika kod nas?
Kupovina -> 50% keš, 50% kredit.

Imaš svu slobodu. Dovoljno je samo to da vidimo.
Da konačno stavimo tačku i na to.
Poredi se glavni grad s glavnim gradom, nebitno koliko ima ili nema turista. Nisam ja mislio ovde da poredimo kupovnu moć, pošto smo to već 3x radili ili gde je lakše kupiti ili nije. Ti si rekao da su cene na Zapadu skoro slične kao u Beogradu. Što sam ti ja rekao da NISU ni blizu.
A ako hoćeš da porediš i Roterdam. Pa ok, i tamo NEMA novogradnje ispod 8k eura. NEMA. Pazi govorimo o novogradnji a ne raspadnutim zgradama iz 60-ih u turskim četvrtima.
Skupa je NL jako. Jedino što je razlika između novogradnje i starogradnje onakva kakva bi trebala biti u Srbiji. Znači mnogo povoljnija i nakon renoviranja.
Plus na svaku novogradnju u NL ti moraš još da dodaš 10-20% da je dovedeš u stanje da živiš jer se isporučuje u "sivoj fazi" po našim standardima. Znači zidovi nisu izgletovani već samo GOLI beton. Pod NIŠTA nema, moraš sam da stavljaš pod koji hoćeš. Dobiješ kupatilo, a kuhinju samo pločice (kao i kod nas). Jedina prednost je što su novogradnje stvarno super izolovane.
 
Ovo postaje smešno 🙂.
Ništa, čekamo onda 12k BG. Prvo Expo sa 5 na 8 pa metro da doguramo do 12. Što Amsterdam da bude bolji od nas.
Ja sam ti već rekao zašto dijaspora ulaže kod nas. Pre svega povrat PDVa, zatim NEMA poreza na nasledstvo, jeftiniji stanovi u novogradnji i ROI sličan kao i na Zapadu (u % smislu, ne u nominalnom naravno jer nije ni ulazna cena ista), plus imaš nešto u svojoj državi ako pođe nešto po zlu na Zapadu, što sad uopšte nije zanemarljivo. Ni ja nisam verovao da ću doživeti ovo ali sad mi se čini da je Srbija i stabilnija i manja pretnja od rata nego u Holandiji... Ali kolo sreće se okreće.
 
Može li Roterdam?
Ne može ni Roterdam - jednostavno ne mogu se porediti zemlje u kojima su ti gradovi. Holandija je ekonomski veoma jaka zemlja koja ima ogroman broj međunardonih kompanija sa sedištima ili ogromnim regionalnim kancelarijama u Holandiji - i samim tim imaš ogroman protok ljudi (dovoljno je samo 10min u bilo kom dobu dana na AMS da se vidi "gužva"), dovoljno je pogledati na koliko se procenjuje samo renta-car market u Holandiji
Mnogo više para se okreće na zapadu, možemo do sutra to odbijati da priznamo - medijalna neto plata je koliko? U Srbiji znamo da je oko 600eur, a teško da je tamo ispod 3k eur - plus koliko je sama ekonomija veća (imaju više kompanija nego mi stanovnika)
 
Ni ja nisam verovao da ću doživeti ovo ali sad mi se čini da je Srbija i stabilnija i manja pretnja od rata nego u Holandiji...
Gde si video da kamenuju i hapse Holanđane? Jel ih Belgijanci proteruju i po neko puškaranje sa Holandijom?
Kod nas može da se pokrene rat ili neka intervencija u roku od nekoliko sati, kada nekome bude u interesu...
 
Meni je drago da je @Suzuman malo otišao svojim očima da vidi kako je na terenu kod drugih, umesto klasične priče naših gastosa "mnogo je teško", "u Srbiji je bolje", "šta ćeš ti ovamo, bolje sedi tu lepše je i lakše"... a niko da se vrati :) osim nekih u penziji.
 
Gde si video da kamenuju i hapse Holanđane? Jel ih Belgijanci proteruju i po neko puškaranje sa Holandijom?
Kod nas može da se pokrene rat ili neka intervencija u roku od nekoliko sati, kada nekome bude u interesu...
Mislio sam na Rusiju. I isto moze rat u roku nekoliko sati s Rusima sto su puno opasniji protivnici...
 
Džo, ubijaš me kompletno sa tim kako je mnogo teško u NL i kako je Srbija banja.

Još sad pričaš kako će oni u rat pre nas... Malo realnosti molim.

Znam da je lajtmotiv svakog gastosa da priča kako je preko pakao i kako mi u Srbiji ne znamo šta imamo, ali počeo si da preteruješ jako.
 
Meni je drago da je @Suzuman malo otišao svojim očima da vidi kako je na terenu kod drugih, umesto klasične priče naših gastosa "mnogo je teško", "u Srbiji je bolje", "šta ćeš ti ovamo, bolje sedi tu lepše je i lakše"... a niko da se vrati :) osim nekih u penziji.

Ja imam sreće u životu da putujem dosta i čuo sam mnoge perspektive lokalaca jer radim internacionalno. 99% slučajeva naši gastosi farbaju i izmišljaju jer im je glupo da kažu kako im je bolje tamo. I lepo kažeš, da im je stvarno gore, vraćali bi se.
 
To je SNS propagandni narativ, a čak možda nije ni njihov, već narativ svake diktature na svetu. Od severne koreje, preko belorusije, rusije, srbije do Kube. Zato mi je ignore lista sve duža. Istu propagandu je i Sloba furao. Slušam to 30 godina.
 
Mislio sam na Rusiju. I isto moze rat u roku nekoliko sati s Rusima sto su puno opasniji protivnici...
Jel si svestan šta pišeš - Rusija da udari na NATO/EU državu? A ja sam, eto, mislio sa svim zapadnim zemljama - znamo iz novije, malo starije, starije a i najstarije istorije naše da mogu da nas udare i sa zapada i sa istoka, prve komšije, regionalne, super sile...
 
Ja sam ti već rekao zašto dijaspora ulaže kod nas. Pre svega povrat PDVa, zatim NEMA poreza na nasledstvo, jeftiniji stanovi u novogradnji i ROI sličan kao i na Zapadu (u % smislu, ne u nominalnom naravno jer nije ni ulazna cena ista), plus imaš nešto u svojoj državi ako pođe nešto po zlu na Zapadu, što sad uopšte nije zanemarljivo. Ni ja nisam verovao da ću doživeti ovo ali sad mi se čini da je Srbija i stabilnija i manja pretnja od rata nego u Holandiji... Ali kolo sreće se okreće.
Slažem se da ulaže. Posle porasta od 25-30% poslednje 2.5 godine dok su na Zapadu ostale iste ili pale 5-10% ako sada imamo još jedan expo talas poskupljenja od 20-25% (a zapad i a dalju tendenciju pada zbog nesigurne ekonomije ili stagnaciju) ja prvi stavljam na prodaju manje više sve što imam i palim van 👍. To bi bila izi odluka.
Tako je uradila sestra od nekadašnjeg kolege 2011. Menjala KG za Beč 😂. Bolje i 5% poreza na nasledstvo nego skoro 100% skuplji krediti 🙂.
Džo, ubijaš me kompletno sa tim kako je mnogo teško u NL i kako je Srbija banja.

Još sad pričaš kako će oni u rat pre nas... Malo realnosti molim.

Znam da je lajtmotiv svakog gastosa da priča kako je preko pakao i kako mi u Srbiji ne znamo šta imamo, ali počeo si da preteruješ jako.
Neće onda imati kome da izdaju 😂😂😂
 
Ja imam sreće u životu da putujem dosta i čuo sam mnoge perspektive lokalaca jer radim internacionalno. 99% slučajeva naši gastosi farbaju i izmišljaju jer im je glupo da kažu kako im je bolje tamo. I lepo kažeš, da im je stvarno gore, vraćali bi se.
pa i vracaju se to je ocigledno svima. Sad gotovo svako poznaje barem nekoga da se vratio. Poenta je da se kolo srece okrece. Pogotovo od Kovida na ovamo.
 
Ja imam sreće u životu da putujem dosta i čuo sam mnoge perspektive lokalaca jer radim internacionalno. 99% slučajeva naši gastosi farbaju i izmišljaju jer im je glupo da kažu kako im je bolje tamo. I lepo kažeš, da im je stvarno gore, vraćali bi se.

ja se secam, bio u nekom selu u sumadiji, tu negde oko prvog maja. i pricam sa tu nekim gastosima iz austrije, onako deluju fino situirani, pogotovo za taj kraj, i kako zive za ta dva odmora, za uskrs i kao preko leta kada idu na more, i da im je tamo lose. kada sam pitao sto se ne vrate, samo su bili u fazonu "ne znam"

tako da mozda zavisi i od licnosti, tj kako gledaju kroz zivot. ako zive u proslosti i imaju nostalgiju, svuda ce im biti lose
 
ja se secam, bio u nekom selu u sumadiji, tu negde oko prvog maja. i pricam sa tu nekim gastosima iz austrije, onako deluju fino situirani, pogotovo za taj kraj, i kako zive za ta dva odmora, za uskrs i kao preko leta kada idu na more, i da im je tamo lose. kada sam pitao sto se ne vrate, samo su bili u fazonu "ne znam"

tako da mozda zavisi i od licnosti, tj kako gledaju kroz zivot. ako zive u proslosti i imaju nostalgiju, svuda ce im biti lose
Like kiša, tužna muzika, gastos ulazi u svoj auto od 40-80k i briše suze stranim novčanicama visokih apoena. Gleda u retrovizoru zemlju iz koje je pobegao i misli se šta mi je ovo trebalo u životu.....bolje da plaćam rentu u Srbiji 300-500e a da radim za 600-650. Eh živote lutalico 😂.
 
Slažem se da ulaže. Posle porasta od 25-30% poslednje 2.5 godine dok su na Zapadu ostale iste ili pale 5-10% ako sada imamo još jedan expo talas poskupljenja od 20-25% (a zapad i a dalju tendenciju pada zbog nesigurne ekonomije ili stagnaciju) ja prvi stavljam na prodaju manje više sve što imam i palim van 👍. To bi bila izi odluka.
Tako je uradila sestra od nekadašnjeg kolege 2011. Menjala KG za Beč 😂. Bolje i 5% poreza na nasledstvo nego skoro 100% skuplji krediti 🙂.

Neće onda imati kome da izdaju 😂😂😂
Nije 5% prijatelju moj vec 30%!! Em sam ja sve poreze platio em još trećinu stana i kuće da mi deca plate za već plaćenu i isplaćenu kuću.
A i da nema kome da izda, nek sami koriste kad dođu u Srbiju. Biće mladi taman za par godina nek imaju svoju gajbu za uživanje kad bar ja nisam imao.
 
Nije 5% prijatelju moj vec 30%!! Em sam ja sve poreze platio em još trećinu stana i kuće da mi deca plate za već plaćenu i isplaćenu kuću.
A i da nema kome da izda, nek sami koriste kad dođu u Srbiju. Biće mladi taman za par godina nek imaju svoju gajbu za uživanje kad bar ja nisam imao.
Nije Evropa= Holandija. Veći deo zemalja je to i ukinuo ili je ispod 5%.
Druga stvar, kapitalna dobit za prodaju nekretnine gde ti živiš se ne oporezuje. Samo se investicione nekretnine oporezuju. Odeš u penziju, vratiš se u Srbiju, prodaš to što imaš, podeliš deci novac i oni sami podignu kredite za svoje nekretnine. Porez je NULA.
 
Poslednja izmena:
Kaz zivis u nerazvijenoj neuredjenoj zemlji (Srbija) i uporedjujes se sa razvijenim uredjenim zemljama onda ti je jasno gde zivis i koliko ti moze biti bolje ukoliko se preselis, i zato ljudi donose odluke o preseljenju,
Kad zivis u uredjenom drustvu (u inostranstvu) ti nisi ni svestan da zivis u takvom drustvu, jednostavno takvo drustvo prihvatis zdravo za gotovo i onda nisi ni svestan da ti je bolje, po principu "Privilege is invisible to those who have it". Zbog nostalgije gledas proslost i Srbiju kroz ruzicaste naocare, malo ti bude zao sto nisi u Srbiji, ali kad legne plate od 3k evra i znas da bi u Srbiji imao platu od 800 evra mislim da te nostalgija brzo prodje. Cak i kad su neke stvari bolje u Srbiji nego u inostranstvu (koje mozes da izbrojis na prste jedne ruke), ocigledno to za 95% ljudi nije dovoljno da se vrati ovde.
Ocigledno efekti dobrih uslova zivota nadjacavaju efekte nostalgije.
 
Ja imam sreće u životu da putujem dosta i čuo sam mnoge perspektive lokalaca jer radim internacionalno. 99% slučajeva naši gastosi farbaju i izmišljaju jer im je glupo da kažu kako im je bolje tamo. I lepo kažeš, da im je stvarno gore, vraćali bi se.
Nije im glupo da kažu već te neće tamo da im ne uzmeš parče kolača. A trebaju i nekome da se pokažu kada dodju. Evo ko se seća onog mog drugara iz Beča, pričao sam više puta kako želi da se vrati ovde. Dao je otkaz na predhodnom poslu i bio ovde dva meseca što nikako nije isto kada dodju na odmor 10 dana. Sad je promenio priču, još 4-5 godina tamo da bar stvorim uslov za penziju i vraćam se. Da je ostao 6 meseci bilo bi "samo da se penzionišem i vraćam se", da je ostao godinu dana cenim da bi bilo "lepo je ovde ali idem ipak tamo, mora od nečeg da se živi" :)
 
Nije Evropa= Holandija. Veći deo zemalja je to i ukinuo ili je ispod 5%.
OK. Ja zato govorim iz svog sopstvenog ugla! Poredim cene i poreze između NL i Srbije. Tako i stanove između Amsterdama i Utrechta i Beograda. Meni je to reper jer tu živim. Šta mi vredi što je u Mađarskoj ili Nemačkoj drugačije.
Zato i kažem da su cene nekretnina ovde porasle i još i dalje ludo rastu dvocifreno YoY! Vi gledate možda šire celu EU, ali kad smanjiš fokus na neku državu pa na grad pa deo grada, onda se stvari značajno menjaju. I U Srbiji ako gledaš celu državu nisu svuda toliko porasle nekretnine. Ali kad gledamo BG, pa onda deo BGa pa onda još i samo neke ulice onda je priča sasvim drugačija.
Ja vam pričam moja iskustva i moja poređenja iz mog ugla i zašto neku odluku donosim. Naravno da neki tamo drugi čovek imaće drugačije investicione planove. Eto prijatelj iz crkve je kupio stan u Vrbasu. Isto živi u NL, ali kupio stan u Vrbasu. Sve zavisi šta kome treba i šta ko želi.
 
Meni je drago da je @Suzuman malo otišao svojim očima da vidi kako je na terenu kod drugih, umesto klasične priče naših gastosa "mnogo je teško", "u Srbiji je bolje", "šta ćeš ti ovamo, bolje sedi tu lepše je i lakše"... a niko da se vrati :) osim nekih u penziji.
Ja idem već 4 godine tamo, na po mesec dana. A i studirao sam skoro 2 godine. Govorim isključivo o onome što dobijaš za pare koje daš, ne o nekom celokupnom standardu. Morao bih svašta da uporedim da bih izneo zaključak. Recimo u našoj državnoj službi imaš 30 dana odmora, tamo imaš fazon 7. Sve ima neku svoju cenu. Ali kada govorimo o nekretninama, značajno je bolje nego kod nas. Tu nema dileme nikakve.
 
Ne bise baš složio da je razlika u ceni minimalna. Već sam pisao da je novogradnja u Amsterdamu 13-16k eura a Lastavice veći stanovi ima i ispod 3k po kvm! Znači stanovi 75kvm imaš za ispod 3k po kvm bez PDVa, to je po meni super cena. E sad da li nekom odgovara taj veći stan ili ne je drugo pitanje. Ali za porodicu je super.
Ovde se naširoko piše o profilu ljudi koji kupuju po Beogradu, ali ko su ti ljudi u Amsterdamu? Ti si ovde pisao u nekoliko navrata da senior director u AMS ima 120k eur godišnje (ali bruto), tako da se stiče utisak da te neke ozbiljnije pozicije plaćaju 5-6k eur neto mesečno. Koji je profil kupaca za neki prosečan porodični stan (2 bedroom) u novogradnji u Amsetrdamu. Čime se ti ljudi bave i koliko treba da zarađuju da bi mogl ida priušte te cene?
 
Kaz zivis u nerazvijenoj neuredjenoj zemlji (Srbija) i uporedjujes se sa razvijenim uredjenim zemljama onda ti je jasno gde zivis i koliko ti moze biti bolje ukoliko se preselis, i zato ljudi donose odluke o preseljenju,
Kad zivis u uredjenom drustvu (u inostranstvu) ti nisi ni svestan da zivis u takvom drustvu, jednostavno takvo drustvo prihvatis zdravo za gotovo i onda nisi ni svestan da ti je bolje, po principu "Privilege is invisible to those who have it". Zbog nostalgije gledas proslost i Srbiju kroz ruzicaste naocare, malo ti bude zao sto nisi u Srbiji, ali kad legne plate od 3k evra i znas da bi u Srbiji imao platu od 800 evra mislim da te nostalgija brzo prodje. Cak i kad su neke stvari bolje u Srbiji nego u inostranstvu (koje mozes da izbrojis na prste jedne ruke), ocigledno to za 95% ljudi nije dovoljno da se vrati ovde.
Ocigledno efekti dobrih uslova zivota nadjacavaju efekte nostalgije.
s 3k u NL imaš LOŠIJI standard nego u Srbiji s 800! Ali dobro. Nećemo o toj temi. Nebitno skroz za cenu nekretnina.
A iskreno razlika se sve više smanjuje. Ja sad intenzivno radim i poredim mnoge stvari i lično prolazim kroz mnogo stvari od kupovine nekretnine, poreza, dokumenata, auta, itd... Mogu vrlo dobro da uporedim oba sistema.
Nemam ja nikakve ružičaste naočare. Znam ja vrlo dobro kako je bilo, kako je sad. Nisam ja od juče i prošao sam i najgore doba na svojoj koži.
 
Vrh