Šta je novo?

Cene nekretnina

Znaš da neironično krivim dijasporu u velikoj meri za kretenske cene u Beogradu. Jer vama sve jeftino izgleda kad se poredi sa Bečom/Berlinom/Amsterdamom... Onda Voždovac izgleda top cena 3300.
Stala je i dijaspora.... jedino BNV...... sigurno neće da kupuju lastavice po 4k 🙂. Mnogo je veliki izbor u EU onda a razlika u ceni minimalna 🙂.
 
Cene nekretnina jesu budalaština trenutno, i ništa mi tu ne možemo da uradimo da utičemo na tržište. Ukoliko su ljudi spremni da plate i da im sve sviđa stan i lokacija gde kupuju, nema više gornje cifre koja može da deluje nerealno. BNV je super ako tamo planirate da izdajete stan koji ste kupili, nema tu nikakve dileme, ali nije da nema i drugih naselja u Beogradu koja su privlačna ljudima koji kupuju stan ne investiciono, već za život.

Pobogu, Banovo brdo je otišlo na preko 3400 u novogradnjama, jeste kul naselje i ima dosta prednosti, znam ga dosta dobro jer sam celu svoju mladost proveo tamo, ali te cene prilaze cenama BNV, naselje koje je barem u smislu lokacije mnogo privlačnije od Banovog brda. Mada, ima tu milion faktora kako ljudi biraju naselje gde kupuju stan i naravno da i to utiče na formiranje cene. Da nema interesovanja, ovakve cene ne bi prolazile ni u jednom delu grada, ali interesovanja ima itekako, zato smo tu gde jesmo cenovno.
 
Ako izadju sa tom cenom 2000-2500..... umesto 3600-4000 tj sa cenom koja je veća od postojećih projekata.... šta nam to govori?
2000-2500 (u samoj izgradnji, dižu i oni prilikom napredovanja radova) naspram 3000-3600.
Neću toliko da tumačim, jer i za Elixir garden nisam tumačio zašto je bio jeftiniji projekat za razliku od ostalih(zbog jeftinije fasade).
Ovde sam krenuo mozak da opterećujem raznim teorijama 😉
Eto po nekoj teoriji BNV se mora rasprodati do poslednje zgrade, a to je po nekim planovima 2030.
Tada bi trebao da bude metro ili gotov ili barem vidno gotov.
Tada Beograd postaje prava metropola i cena nekretnina će zbog toga porasti ili će cena svakako rasti prvo zbog EXPO-a a kasnije zbog metroa. Tako da je to moje mišljenje za narednih 6-7god.
 
2000-2500 (u samoj izgradnji, dižu i oni prilikom napredovanja radova) naspram 3000-3600.
Neću toliko da tumačim, jer i za Elixir garden nisam tumačio zašto je bio jeftiniji projekat za razliku od ostalih(zbog jeftinije fasade).
Ovde sam krenuo mozak da opterećujem raznim teorijama 😉
Eto po nekoj teoriji BNV se mora rasprodati do poslednje zgrade, a to je po nekim planovima 2030.
Tada bi trebao da bude metro ili gotov ili barem vidno gotov.
Tada Beograd postaje prava metropola i cena nekretnina će zbog toga porasti ili će cena svakako rasti prvo zbog EXPO-a a kasnije zbog metroa. Tako da je to moje mišljenje za narednih 6-7god.
Valjda metro smanjuje pritisak na cene zato što obuhvata veću oblast grada. 10tak min ti ne igra neku ulogu gde ćeš da živiš....u ostalim velikim gradovima....bez obzira na lokaciju (ako ne računamo najuži centar) cena stana se formira u zavisnosti od udaljenosti od metroa. Bliže stanici=skuplje
Što se tiče metroa....o tome se priča mnogo dugo.....dok ne krenu više ne verujem ništa 🙂.
Ali to bi bila idila. Prvi bih birao za život udaljenije, mirne lokacije sa što više zelenila van centra. Za 15 minuta si svuda. Ne treba ti ni auto.
 
Wow. Kakav suptilan način prilagođavanja tržištu. Svi ostali projekti na toj lokaciji su 3300-3600 što je suludo. To je velika korekcija -30%. Kada očekuješ da će izaći sa cenom?
Koliko procenjuješ da će biti IMT i kad bi to trebalo da krene?
IMT nema sanse da ce ispod 3500 ici, krecu sledece godine sa gradnjom verovatno.

Imam ja dosta betona i nasledjenog i stečenog po normalnim cenama. Dao sam jedan beton na prodaju pa ako to ode, moram da prelijem u drugi beton. To ne menja činjenicu da su trenutne cene budalaština i burazerska ekonomija.
Lako je drugima pricati kako je skupo kad vec imas nekretnine :D
 
Naprotiv. Ako spuste 20+% kupujem još jedan i u Lastavicama. Uzimam kredit i ulećem odmah. Ja sam rekao meni svaki scenario u BGu odgovara. Ako cene još više odlete u nebo, ok, kupio sam i profitirao. Ako cene ekstremno padnu, uzimam još jedan da se nađe... Jer kriza uvek prođe i onda opet cene divljaju.
Jedino što je sigurno da NE prodajem ni u jednom ni u drugom scenariju.
To ti radiš DCA :)
 
S druge strane, ova tema prirodno privlači one koji hoće da kupe nekretnine. Bolje je gledati neki uzorak iz realnog života.

Ja sam ranije navodio slučajeve iz moje okoline koji kupuju ili su kupili stanove. Gotovo svi slučajevi su neki naslednici i slično. Presipanje iz šupljeg u prazno, prodaje se jedan stan da bi se kupio drugi, ili u najboljem slučaju roditelji kupuju deci od ušteđevine kao poklon.
 
Nema nama pada drasticnog dok je takva situacija.
Čak i tom slučaju šansa realna postoji, ali joj se ne treba nadati. Primeri:
- SAD ulazi u tešku recesiju, Evropa takođe (Nemačka je već blizu čini mi se), preliva se kod nas u nekom trenutku.
- Rat u Ukrajini prelazi u manje-više otvoreni rat NATO/SAD i Rusije - čitav svet u haosu (potencijalno svetski rat na pomolu). Ova opcija je mnogo realnija ako Kamila pobedi u SAD.
- Pobednik u SAD je Tramp, ubrzo kreće neka frka oko Tajvana, pre totalni trgovinski rat nego fizički sukob, ali utiče žestoko na situaciju u Evropi i posebno kod nas. Možda nam čak Tramp "naredi" da prekinemo sve veze sa PRC npr.
- Sadašnja vlast napravi grešku u koracima, bilo da je Kosovo ili Republika Srpska u pitanju, kreće lokalni sukob gde nam možda uvode i sankcije i nekretnine odjednom vrede možda i manje nego 2019. (verujem da će poglavnik dati sve od sebe da izbegne sukobe jer zna da onda i on "leti", ali nikad se ne zna).
- Vučić silom pokušava da kopa litijum, dolazi do revolta naroda, sukoba, ide revolucija, nestabilnost, haos, "rogovi u vreći" iz opozicije ne znaju gde biju prvih meseci, devalvacija, gastosi odjednom skapiraju da im je sigurniji Solun, Dubai, itd. od Beograda. Ovo sa padom režima teško da se desi ali nije nemoguće. Za sada Zapad ne bi dozvolio ovako nešto jer 1. imaju veliki interes da dođu do litijuma a da uništena bude priroda zemlje koja je van EU 2. i inače podržavaju stabilokratiju u Srbiji dok god ne pravimo sranja po regionu.
 
Presipanje iz šupljeg u prazno, prodaje se jedan stan da bi se kupio drugi,
✌️. Četvrti sprat, poslednji sprat bez lifta starogradnja, nadogradnja...... što je najgore stavio sam realnu cenu i mislim da ću brzo naći kupca. Ali upravo to iz šupljeg u prazno i ja to isto naglašavam
A to radim zbog ovoga:
Da se razumemo, nije to neka vrednost ali bi mi omogućilo solidno učešće i da ne držim sva jaja u istoj korpi. Ovo gore je već odlučeno, sad se samo zamajava narod.
Najverovatnije ću gledati Petrovaradin. Možda i na ženu neki manji. Zavisi od ponude u tom trenutku.
Berza po ovim cenama ne. A nemam vremena da istražujem nešto van indeksa. Imam nešto malo kripta, to čekam da rasprodam krajem godine ili početkom sledeće.

Inače već sam rekao moje mišljenje o ekonomiji EU i kakve ce biti performanse kompanija.
 
Svako ko razmislja o velikom padu nekretnina treba da pogleda strukturu ljudi koji komentarisu ovde i da cak i najveci bear clan ima par nekretnina a kada proda jednu planira da kupi drugu a ne da ulozi u berzu/biznis.

Nema nama pada drasticnog dok je takva situacija.
Skroz realno. Na 20 članova foruma ide oko 70 nekretnina i par hektara zemlje. A zamisli da cene značajno padnu!? Bilo bi: daj svima duplu, ja častim.
 
Stala je i dijaspora.... jedino BNV...... sigurno neće da kupuju lastavice po 4k 🙂. Mnogo je veliki izbor u EU onda a razlika u ceni minimalna 🙂.
Ne bise baš složio da je razlika u ceni minimalna. Već sam pisao da je novogradnja u Amsterdamu 13-16k eura a Lastavice veći stanovi ima i ispod 3k po kvm! Znači stanovi 75kvm imaš za ispod 3k po kvm bez PDVa, to je po meni super cena. E sad da li nekom odgovara taj veći stan ili ne je drugo pitanje. Ali za porodicu je super.
 
Skroz realno. Na 20 članova foruma ide oko 70 nekretnina i par hektara zemlje. A zamisli da cene značajno padnu!? Bilo bi: daj svima duplu, ja častim.
Baš lepo rečeno! I mislim da bi tako i bilo da cene padnu 30+% na top lokacijama. Bukvalno bi bilo Lidl pilići akcija:))
 
Ne bise baš složio da je razlika u ceni minimalna. Već sam pisao da je novogradnja u Amsterdamu 13-16k eura a Lastavice veći stanovi ima i ispod 3k po kvm! Znači stanovi 75kvm imaš za ispod 3k po kvm bez PDVa, to je po meni super cena. E sad da li nekom odgovara taj veći stan ili ne je drugo pitanje. Ali za porodicu je super.
Nema u Lastavicama za ispod 3k, slao sam pre neki dan upit za 2 stana od 72 i 73 kvm, cene sa pdv su 3450 i 3511...
 
Lako je drugima pricati kako je skupo kad vec imas nekretnine :D
Jeste to lepo u teoriji ali u praksi je druga situacija. Normalno da je skupo. U stvari preskupo i neprilagođeno našem standardu.
Plate nikako nisu ispratile porast cena svega a pogotovo nekretnina. Uz to imamo porast kamatnih stopa. Pa pored toga i rast bankarske provizije sa 2% na 3%. U nekim zemljama kamata+provizija je 1.5-2% UKUPNO. Veći deo zemalja je od 2.5-3.5%. Suština:
3% vs 6% kamate (sa provizijom) znači da možeš da kupiš 40% skuplju nekretninu......
To znači da ako kupuješ na kredit u Srbiji nekretninu od 200k, isto te košta kao u inostranstvu nekretnina od 300k 🤡.
Štednja u odnosu na pre 4 godine je manja ili pojedinim srećnicima ista ali razlika je u tome što sada mogu da kupe 50% manje stvari.
Dzabe meni što imam nekretninu (mnogo niže vrednosti) jer sa porastom vrednosti samo se povećava razlika koju treba da doplatim tj da dodam keš + da uzmem kredit na max. Trenutna matematika kaže da ti je potrebno 50% učešća da bi bio na nuli.....a kirije imaju tendenciju pada....
Uskoro (za 2-3 godine) cu najverovatnije morati da se selim zbog posla i tražim porodičan stan ali ove kartelske cene me sapliću baš kao i sve ostale koji žive od svog rada u zemlji. Bukvalno ti je mobilnost maksimalno otežana.
Ukoliko se ovako nastavi ja cu zaista kao Suzuman.... razmatrati odlazak. Mogućnost imam za tako nešto. Pogotovo ako na zapadu ostane ista cena ili nastavi da pada (kao prethodne 2 godine) mozda presečem i rasprodam sve ovde, preselim se i u inostranstvu dignem kredit. Lakše mi je tamo plaćati ratu 1000evra nego ovde 1000e a dobicu isto + makar deci obezbediti bolju budućnost.... Ovako se samo vrtiš u krug i čekaš Godoa.
Srećom ne plaćam kiriju.... to je muka.
 
Ne bise baš složio da je razlika u ceni minimalna. Već sam pisao da je novogradnja u Amsterdamu 13-16k eura a Lastavice veći stanovi ima i ispod 3k po kvm! Znači stanovi 75kvm imaš za ispod 3k po kvm bez PDVa, to je po meni super cena. E sad da li nekom odgovara taj veći stan ili ne je drugo pitanje. Ali za porodicu je super.
Nema ispod 3.5k.
Ma kakav Amsterdam. Nije za poredjenje. Može li Roterdam? To je poslovni centar i pravi grad gde mozes da prosetas na ulici. U Amsterdamu to maltene nije moguće. Ko je obisao oba grada zna zasto to kazem. To je realnije za poredjenje.
Hoćemo li tu da uporedimo?
Evo možeš i ti sam. 25-30 min od centra neka bude reper.

Koja je cena renoviranog, porodičnog stana od 70-80m2 u Roterdamu a koja kod nas?
Koja je medijalna plata u Holandiji a kolika kod nas?
Kupovina -> 50% keš, 50% kredit.

Imaš svu slobodu. Dovoljno je samo to da vidimo.
Da konačno stavimo tačku i na to.
 
Poslednja izmena:
Nema u Lastavicama za ispod 3k, slao sam pre neki dan upit za 2 stana od 72 i 73 kvm, cene sa pdv su 3450 i 3511...
Prodalo se. Znam pouzdano jer sestra od druga kupila u avgustu. Ja isto nisam mogao da verujem. Ali i ovo 3450 je 3140e po kvm bez pdva. Tako da i to je daleko jeftinije nego straogradnja preko puta u Belvilu + tamo moraš renoviranje i sve... Ne znam. Novo je novo i plus ne moraš da čekaš. Tako da ne stoji više ono, pa novogradnju moraš da čekaš 2-3 godine pa da li će da izgrade. Eto ovo je useljivo odmah. Svako ima svoju računicu.
 
Ma kakav Amsterdam. Nije za poredjenje. Može li Roterdam? To je poslovni centar i pravi grad gde mozes da prosetas na ulici.
Poredjenja mozes da radis samo u istoj klasi gradova.

Beograd je prestonica kao i Amsterdam.
Roterdam mozes da poredis sa Novim Sadom pa pogledaj 20-30 minuta udaljene lokacije od Novog Sada cene u poredjenju.

Slazem se da je bolje za zivot na 20-30 minuta od Roterdama ali nije fer poredjenje.
 
Poredjenja mozes da radis samo u istoj klasi gradova.

Beograd je prestonica kao i Amsterdam.
Roterdam mozes da poredis sa Novim Sadom pa pogledaj 20-30 minuta udaljene lokacije od Novog Sada cene u poredjenju.

Slazem se da je bolje za zivot na 20-30 minuta od Roterdama ali nije fer poredjenje.
Ni po kom kriterijumu ne možeš da uporediš Amsterdam koji na 800k stanovnika ima 20 miliona turista godišnje. Koji je 60-70 godina radio na razvoju turizma i spada u top 20 destinacija u svetu sa Beogradom koji ima 2 miliona ljudi, 1.5 miliona turista od kojih su 60+% deca naših gastarbajtera sa prijateljima iz inostranstva koji traže jeftin provod u prestonici.
Kada Beograd bude imao 40 miliona turista onda mozemo da poredimo.
Zato je Roterdam adekvatan za poredjenje. Normalan grad sa više namena, poslovni centar za razliku od Amsterdama gde ne možeš da se mimoidješ sa ljudima. To je reka ljudi.
 
Vrh