Šta je novo?

Cene nekretnina

Ali vas koji imate akcija nije mnogo, takođe i taj mali deo neće stići da se povuče u slučaju kraha berze, makar bio i manjeg obima! U narednom periodu ko se prvi izvuče iz tih berzanskih špekulacija od vas koji imate akcije, taj će sigurno kupiti nekretninu. Naročito kad i pre toga krenu problemi sa penzionim fondovima, koji inače važe za najsigurnije i najkonzervativnije vidove dugoročnih ulaganja. Videćemo sad u oktobru šta će zemlje Briksa uraditi sa najavljenom novom valutom. Ali ako se sa evrodolarskog plaćanja u još nekoj meri pređe na nacionalne valute, zlato ili tu neku novu valutu "istoka", imaćemo višak dolara i evra, koji će se naravno silom prilika vraćati u svoje zemlje, izazivajući inflaciju (do sada su uspevali da svoju inflaciju "izvezu" putem svojih naštampanih valuta). To je jasno i JPMorgan-u i svim drugim bankarima, naročito onima investicionog tipa. Nekih umirujućih glasova, poziva na razumevanje, pa makar Gandijevskog tipa, nema ni na vidiku....takođe nikakvi razgovori, pregovori, najavljene konferencije i susreti, kako bi se makar i malo moglo nazreti da postoji dobra želja. Zapad je opljačkao 300 milijardi legalnih ruskih dolara i napravio neviđeni presedan, što je najgore to su uradili i nekim fizičkim licima! Preti se svima drugima koji su nezavisni igrači i uvode se sankcije bez ikakvog realnog smisla, čak izazivajući suprotno dejstvo po one koji ih uvode! Zapadni bankari su se sveli na ono kad ti lokalni dripac obeća "majke mi" i niko više nije siguran da i njegovi računi neće isto tako završiti...u tom smislu nema više garancija!
Meni su izbori u US neka vrsta prekretnice, ali u svakom slučaju neće biti dobro u ekonomskom smislu. U nekoj meri smo mirni do novembra, ali treba pratiti kakve intervjue daju čelnici glavnih banaka i finansijskih institucija, čitati malo i između redova,...i naravno gledati gde bogati ulažu (čitaj: sklanjaju!) svoj keš
Ima mnogo istine ovde. Samo jedna napomena. Ukoliko se vraća mnogo dolara, to im omogućava da otplaćuju dug i da suzbiju inflaciju mnogo većim kamatama. Daje im fleksibilnost koju sada nemaju. Doduše razvalili bi ostale ekonomije u svetu ali to nije njihova briga.
Jedini alat za suzbijanje inflacije (zbog duga) danas je umeren rast kamatnih stopa (mislim na prethodni period)/oprezno obaranje kamata i/ili gubitak poslova i kontrola cena..... ne postoji ništa više od toga.
Ako krene nešto oko nafte scenario kao 70tih.... nećemo se dobro provesti.
Ako krene nova štampa.....29-33
Najbezbolnije je par godina recesije nažalost.
Sve ostalo je mnogo loše.
 
Ne znam šta se ovo dešava na forumu 🙂.
-Filip savetuje da se ne ulazi u investicione nekretnine i nekretnine rodbine i svoje prodaje.
-GI Joe vreba pad akcija i bottom pa tek oporavak, ekspanziju i vrhunac pa ce tek onda kupiti nekretninu (a za ovo treba jedno 7 -8 godina)
-Suzuman se mozda seli u Dansku, Švajcarsku
-pojedini i dalje traže ali ne mogu da se uklope zbog cene
- Vradović čeka vrtić i školu i dalje. U USA propast pa čeka da vidi da li će to i kod nas.

Ko je ostao onda kao kupac 🙂?
Ne savetujem nekome ko je odlučio prvi put da udje u investiciono pod stambenim kreditom tako što će ući u agenciju i tako kupiti investicionu nekretninu.
Kao čuju od nekog kako mu ide i eto oni će to isto.
Mislim da sam tako i napisao ovde na forumu.
Kada vidim takvog nekog onda mu odgovorim da je za njega bolje da oroči novce.
Ipak za potragu i kupovinu investicione nekretnine pa i kasnije izdavanje treba imati nekog osećaja i sposobnosti/pameti za takvo ulaganje da postigneš neki dobar ROI i budeš ok u tom poslu.
Oročenje je najjednostavnije i potrebno je minimalno znanje(par banaka i minimalno pregovaranje ili odlučivanje u koju ćeš banku dinarsko ili devizno).
Par prijatelja su mi trenutno u procesu kupovine investicione nekretnine i njih podržavam, jer po meni pametno ulažu.
Ja sam lično prekinuo potragu za ovu godinu i verovatno Q1 2025 zbog akumulacije keša i nemanja vremena da se posvetim toj kupovini.
Čekam BNV, IMT ili Elixir Voždovac kao jedina moguća ulaganja u Beogradu trenutno, a za to ima vremena i eto mislim da je trenutna stagnacija što se tiče cena.
Svakako ću u bliskoj budućnosti nastaviti da ulažem u nekretnine ili kada se ostvare mogućnosti i u samostalnu gradnju.
 
Ima mnogo istine ovde. Samo jedna napomena. Ukoliko se vraća mnogo dolara, to im omogućava da otplaćuju dug i da suzbiju inflaciju mnogo većim kamatama. Daje im fleksibilnost koju sada nemaju. Doduše razvalili bi ostale ekonomije u svetu ali to nije njihova briga.
Jedini alat za suzbijanje inflacije (zbog duga) danas je umeren rast kamatnih stopa (mislim na prethodni period)/oprezno obaranje kamata i/ili gubitak poslova i kontrola cena..... ne postoji ništa više od toga.
Ako krene nešto oko nafte scenario kao 70tih.... nećemo se dobro provesti.
Ako krene nova štampa.....29-33
Najbezbolnije je par godina recesije nažalost.
Sve ostalo je mnogo loše.
Mislim da je za moćnike koji upravljaju ipak bolja inflacija od recesije, jer kod inflacije stradaju štedni ulozi ali se zadržavaju radna mesta. Sirotinja raja koja je u većini neće na ulice jer ionako nema štednju, a za ovu manjinu ionako neće niko mariti, jer i oni ne mare dan danas za nikog osim sebe samih. Naravno niko neće žaliti ni zbog srednje klase koja može da kupi 1-2-3 ili više stanova.
Ako puste velike kamate dobiće recesiju i imaće ogroman gubitak radnih mesta i narod na ulicama, a pošto je stanovništvo na zapadu dobrim delom urbanizovano, neće imati zemlju, kuću i stare roditelje na selu kojima će moći da se vrate dok kriza ne prođe (kao što je to uvek bilo u istoriji)...i onda će moćnici morati da angažuju policiju i vojsku da se sačuvaju od naroda na ulicama, ali to nije lep i dobar prizor niti scenario.
Da za ovih nekoliko godina nije naštampano nikad više novca u celoj istoriji od početka štampanja novca, verovatno bih bio više za recesiju, ali ovo je zabrinjavajuće

Vezano za naftu i stagflaciju, pre svega treba reći da mi ljudi ne želimo da ispravljamo svoje greške i da se pokajemo za loše stvari u životu i prosto rečeno presečemo na način da ne stavljamo probleme "pod tepih" za kasnije, i onda se dešava da sledeća generacija ponovi iste naše greške, tako da to što se desilo 70-tih, će se verovatno desiti opet, ali sada sa još težim ishodom, na žalost. Zato i nisu baš poželjne investicije oko Persijskog zaliva (Dubai i sl). Pa čak možda i u Grčkoj neće biti dobro za kupovinu. E ako dođe do stagflacije onda odmah pravac selo 🙂

Ako bude samo inflacija ona naravno vodi u povećanje cena svih roba, usluga ali i cena nekretnina.
 
Čekam BNV, IMT ili Elixir Voždovac kao jedina moguća ulaganja u Beogradu trenutno, a za to ima vremena i eto mislim da je trenutna stagnacija što se tiče cena.
Zanima me, Zasto elixir vozdovac lokaciju razmatras pored imt/bnv? Kumodraska dugacka, trosarina, deluje mi taj deo znatni losiji za mogucnost izdavanja.
 
Poslednja izmena:
Obesmislila se kupovina osim BNV koliko vidim.....vise cak nije ni zezancija koliko bi to trebalo na dole da ide.
Obesmislila se kupovina osim u državnom projektu koji je simbol arhitektonskog kiča i anti-urbanizma sa primesama netransparetnosti. Jel ovo neko prikriveno SNS botovanje, kao nigde više ne valja samo je BNV realna opcija za budžete od 3500+ eur/m2 😅
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Aes
Zanima me, Zasto elixir vozdovac lokaciju razmatras pored imt/bnv? Kumodraska dugacka, trosarina, deluje mi taj deo znatni losiji za mogucnost izdavanja.
Jeftinije ulaganje pa i skoro duplo od BNV, a i taj kraj će po meni poprimiti nekakvo lepše okruženje, mislim da se grade još dva slična kompleksa tamo.
Ima fakulteta i taj kraj će po nekoj mojoj logici dobiti tu neku malu ekspanziju po pitanju te gradnje.
Kod Eliksira sam već uzeo stan u prvom kompleksu i zadovoljan sam kako se sve odvilo, a i saradjivao sam sa njima poslovno pa ima možda i koji lično procenat zbog toga.
IMT mi se svidja kao projekat i to poslovno okruzenje.
BNV kao novi centar Beograda i novi kvart i tu mislim da će se uvek moći izdavati.
Prva opcija mi je bila pre par godina Blok 65 kada sam i kupio tamo stan, baš zbog poslovnog dela.
 
U tom delu regularne cene 3000-3.300€ novogradnje. U odnosu na nbg je 20% nize.
Da, bice bolje kad poruse fabrike, izgrade kumodrasku, ali verujem da je to godinama daleko. I opet je (po meni) za losije za izdavanje od nbg.
 
Ali vas koji imate akcija nije mnogo, takođe i taj mali deo neće stići da se povuče u slučaju kraha berze, makar bio i manjeg obima! U narednom periodu ko se prvi izvuče iz tih berzanskih špekulacija od vas koji imate akcije, taj će sigurno kupiti nekretninu. Naročito kad i pre toga krenu problemi sa penzionim fondovima, koji inače važe za najsigurnije i najkonzervativnije vidove dugoročnih ulaganja. Videćemo sad u oktobru šta će zemlje Briksa uraditi sa najavljenom novom valutom. Ali ako se sa evrodolarskog plaćanja u još nekoj meri pređe na nacionalne valute, zlato ili tu neku novu valutu "istoka", imaćemo višak dolara i evra, koji će se naravno silom prilika vraćati u svoje zemlje, izazivajući inflaciju (do sada su uspevali da svoju inflaciju "izvezu" putem svojih naštampanih valuta). To je jasno i JPMorgan-u i svim drugim bankarima, naročito onima investicionog tipa. Nekih umirujućih glasova, poziva na razumevanje, pa makar Gandijevskog tipa, nema ni na vidiku....takođe nikakvi razgovori, pregovori, najavljene konferencije i susreti, kako bi se makar i malo moglo nazreti da postoji dobra želja. Zapad je opljačkao 300 milijardi legalnih ruskih dolara i napravio neviđeni presedan, što je najgore to su uradili i nekim fizičkim licima! Preti se svima drugima koji su nezavisni igrači i uvode se sankcije bez ikakvog realnog smisla, čak izazivajući suprotno dejstvo po one koji ih uvode! Zapadni bankari su se sveli na ono kad ti lokalni dripac obeća "majke mi" i niko više nije siguran da i njegovi računi neće isto tako završiti...u tom smislu nema više garancija!
Meni su izbori u US neka vrsta prekretnice, ali u svakom slučaju neće biti dobro u ekonomskom smislu. U nekoj meri smo mirni do novembra, ali treba pratiti kakve intervjue daju čelnici glavnih banaka i finansijskih institucija, čitati malo i između redova,...i naravno gledati gde bogati ulažu (čitaj: sklanjaju!) svoj keš
jeli ovo prvi ozbiljniji labudov post da nije spomenuo Zlatibor, treba proslaviti 😂čak i on ovde spominje cash is king, a ne premijum na našoj omiljenoj planini, eee sad posto USD i EUR pucaju, čuvati cash u RSD ili JUAN 😎pitanjce od milion …čega …
 
jeli ovo prvi ozbiljniji labudov post da nije spomenuo Zlatibor, treba proslaviti 😂čak i on ovde spominje cash is king, a ne premijum na našoj omiljenoj planini, eee sad posto USD i EUR pucaju, čuvati cash u RSD ili JUAN 😎pitanjce od milion …čega …
Šta ti je, premium ostaje premium, a još ako je zlatan...to se valjda više i ne objašnjava razumnim ljudima :cool:
 
Ja sam na osnovu informacije da će cena biti za Elixir Voždovac od 2000-2500eur i uzeo to u razmatranje, čekam i zvaničnu predprodaju za to pa da odlučim.
Apsolutno se slažem da je NBG bolji i za izdavanje pa i meni za život. Zato sam tamo i uzeo nekretninu.
 
U tom delu regularne cene 3000-3.300€ novogradnje. U odnosu na nbg je 20% nize.
Da, bice bolje kad poruse fabrike, izgrade kumodrasku, ali verujem da je to godinama daleko. I opet je (po meni) za losije za izdavanje od nbg.

Ali i jeftinije za kupovinu od NBG.
 
Ja sam na osnovu informacije da će cena biti za Elixir Voždovac od 2000-2500eur i uzeo to u razmatranje, čekam i zvaničnu predprodaju za to pa da odlučim.
Apsolutno se slažem da je NBG bolji i za izdavanje pa i meni za život. Zato sam tamo i uzeo nekretninu.
Minvest 500m iznad je 3-3.200€.
Magnolija 2-300m iznad, pogledah sada neverovatnih 3.300€ (pise bez pdv, neverovatno).
Vozdove kapije manji su prodati za 3.400-3.600€.
2.500€ je povoljno za tu lokaciju (po meni), u Stepi se 10god stari stanovi prodaju za 2.800€.
 
Ja sam na osnovu informacije da će cena biti za Elixir Voždovac od 2000-2500eur i uzeo to u razmatranje, čekam i zvaničnu predprodaju za to pa da odlučim.
Apsolutno se slažem da je NBG bolji i za izdavanje pa i meni za život. Zato sam tamo i uzeo nekretninu.
A i kad naprave trecu liniju metroa, pa povezu BoiSense sa Aerodromom, a stan se izdaje naucnicima iz belog sveta, ima zlatom da plaćaju 😂 mada sam čuo da neće ni da prodaju stanove nego će ih dati kao vikend varijantu inzinjerima iz Prahova :)
 
Minvest 500m iznad je 3-3.200€.
Magnolija 2-300m iznad, pogledah sada neverovatnih 3.300€ (pise bez pdv, neverovatno).
Vozdove kapije manji su prodati za 3.400-3.600€.
2.500€ je povoljno za tu lokaciju (po meni), u Stepi se 10god stari stanovi prodaju za 2.800€.
Zbog toga sam i napisao zašto mi je to opcija, svakako preko 2500eur ne bih dao za tu lokaciju. Onda bih radije dodao za BNV ili IMT.
 
Cene na Voždovcu su super primer šta investicione kupovine naprave od tržišta nekretnina. Opština koja nema šta da traži po cenama od 3k EUR/m2 godinama uspeva da pronađe kupce kojima je to ok(??)

Sahraniće nas kriminal i dijaspora.
 
Zbog toga sam i napisao zašto mi je to opcija, svakako preko 2500eur ne bih dao za tu lokaciju. Onda bih radije dodao za BNV ili IMT.
Wow. Kakav suptilan način prilagođavanja tržištu. Svi ostali projekti na toj lokaciji su 3300-3600 što je suludo. To je velika korekcija -30%. Kada očekuješ da će izaći sa cenom?
Koliko procenjuješ da će biti IMT i kad bi to trebalo da krene?
 
Ma dijaspora je kriva za sve:) dobro da nisu migranti :))

Znaš da neironično krivim dijasporu u velikoj meri za kretenske cene u Beogradu. Jer vama sve jeftino izgleda kad se poredi sa Bečom/Berlinom/Amsterdamom... Onda Voždovac izgleda top cena 3300.
 
Saletu je sve besmisleno, ceka covek krah trzista, krah berze, krah svega pa onda da kupi svoje parce betona
Imam ja dosta betona i nasledjenog i stečenog po normalnim cenama. Dao sam jedan beton na prodaju pa ako to ode, moram da prelijem u drugi beton. To ne menja činjenicu da su trenutne cene budalaština i burazerska ekonomija.
 
Obesmislila se kupovina osim u državnom projektu koji je simbol arhitektonskog kiča i anti-urbanizma sa primesama netransparetnosti. Jel ovo neko prikriveno SNS botovanje, kao nigde više ne valja samo je BNV realna opcija za budžete od 3500+ eur/m2 😅
Nije nego kompletan prostorni plan grada je podređen tom projektu. Naredjeno je da ostali dižu cene kako bi nastavili da mogu uopšte da grade i da bi bilo sigurno da se ovaj državni projekat rasproda. To je valjda svima jasno. Iako sam protiv postojanja tog projekta u situaciji kada se nadješ kao kupac na tržištu..... mislim da su napravili situaciju na terenu da ti olakšaju izbor.
Druga opcija je da juriš male investitore ili starogradnju. A starogradnja je porasla zbog nedostatka ponude kako bi se ovo rasprodalo. Zato pitam kada će ta poslednja zgrada da možemo da živnemo 😂 pošto prodaju 2028?
 
Wow. Kakav suptilan način prilagođavanja tržištu. Svi ostali projekti na toj lokaciji su 3300-3600 što je suludo. To je velika korekcija -30%. Kada očekuješ da će izaći sa cenom?
Koliko procenjuješ da će biti IMT i kad bi to trebalo da krene?
Trebali su, odložili su nešto, trebalo bi ove godine. I cena je trebala da bude od 2000-2500eur, svakako preko 2500eur ne bih za tu lokaciju dao.
IMT pa ne znam kako se kreću cene u kompleksima koji se grade trenutno na toj lokaciji.
Nekako mislim da će cena biti oko 3500eur u predprodaji.
 
Trebali su, odložili su nešto, trebalo bi ove godine. I cena je trebala da bude od 2000-2500eur, svakako preko 2500eur ne bih za tu lokaciju dao.
IMT pa ne znam kako se kreću cene u kompleksima koji se grade trenutno na toj lokaciji.
Nekako mislim da će cena biti oko 3500eur u predprodaji.
Ako izadju sa tom cenom 2000-2500..... umesto 3600-4000 tj sa cenom koja je veća od postojećih projekata.... šta nam to govori?
 
Vrh