Šta je novo?

Cene nekretnina

Što se tiče megakorporacija, pa evo i Volkswagen je megakorporacija pa mu ne cvetaju ruže i posluje sa gubicima, ali ne može više da izdrži.

Lobiranje i mito svakako postoje, ali mnogi mogu da lobiraju i potkupljuju, a ne samo jedan.

Mada, to svakako može da bude efikasno na državnom nivou- zaštitimo se od jeftinih kineskih automobila i slično.
Nešto ne verujem da su proizvodjači automobila u problemu zbog Kineza. Kinezi u Evropi prodali smešno kola. Pre će biti da ljudi ne žele da plaćaju 50k za neki osnovni model gde je održavanje sve skuplje i skuplje.
 
Vrtovi Ceraka oko 2.400 manje/više 10%
Top Hull Vidik ~2.000
Silva Vidkovac 3.000 manje/više 10%

Ko je lud ? Svi projekti au u kurgu od 300m ako ja dobro gledam mapu
 
Poslednja izmena:
Postoji i mogucnost kupovine stana na dinarske kredite, niko to ne uzima jer su kamate vece ali je to bukvalno slucaj koji stiti od ovog scenarija.
Ne postoji kredit bez rizika, samo su scenariji drugaciji.
U to vreme, pre 2008., nisu postojali stambeni dinarski krediti. Ne mogu da se setim kada su se prvi pojavili, ali mislim posle 2010. No, bez obzira, bili su toliko nepovoljni da ih praktično niko nije ni uzimao.
Sto nisu digli kredit u dinarima? A pa da, strana valuta koja je nudila bolje uslove u tom trenutku ali imala rizik. I kada se taj rizik zapravo obistinio drzava duradi nesto.
Najbolje da uvedemo i USD kredite sa 2% kamatom i 100% osiguranjem drzave da nece nista lose da se desi.
Ko je hteo kredit za stan, morao je da uzme sa deviznom klauzulom. Ni takvi krediti nisu postojali prvih godina posle 5. oktobra 2000. Stanovi su se prodavali samo za gotovinu.

Mislim da su prvi krediti za stanove, makar u značajnom broju, krenuli 2006-te i brzo su uticali na povećanje cena nekretnina.

Svima je bila sveža u sećanju inflacija u devedesetim i banke nisu ni želele da se bakću sa dinarskim stambenim kreditima. Dinar je stalno klizao prema evru do 2012. Nije bila stabilnost kursa kao sada.

Opet, polazi se od toga da ima viska para pa moze da izdaje sekundarnu nekretninu. Ako se on pruzio vise nego sto je dugacak to je njegov rizik, on uvek moze da proda nekretninu za 100+k eura, otplati kredit i nastavi sa zivotom u svom primarnom stanu a stanodavac moze samo da zavrsi kao beskucnik ako nema para za rentu.
Cene stanova su padale nekoliko godina i sa prodajom stana ljudi bi bili na gubitku, ili bi čak ostali dužni banci ako su kupili sa minimalnim učešćem na vrhu bull-a.

Retko ko je kupovao da bi izdavao, to samo dajem kao primer. Rente su bile oko 400 evra za stan za koji je rata na 25 godina bila 650 evra. Neisplativo.

Ljudi koji iznajmljuju u 98+ posto slučajeva ne bi bili beskućnici već bi se vratili kod roditelja/studirali bi na daljinu.

Zanemaruješ da postoje ljudi, koji su iz raznih razloga u finansijskim problemima i ne mogu da rade, na primer penzioneri sa manjim primanjima, a koji su sticajem okolnosti došli u posed nekretnine, nasledstvom često, i izdavanje nekretnine ima kritičan uticaj na njihov standard.
 
U to vreme, pre 2008., nisu postojali stambeni dinarski krediti. Ne mogu da se setim kada su se prvi pojavili, ali mislim posle 2010. No, bez obzira, bili su toliko nepovoljni da ih praktično niko nije ni uzimao.
Moguce, bio sam previse mlad da bih gledao kredite 2008, u tom slucaju fer kritika / odgovor.

Ljudi koji iznajmljuju u 98+ posto slučajeva ne bi bili beskućnici već bi se vratili kod roditelja/studirali bi na daljinu.
To je malo velika generalizacija, imas ljude koji imaju lose odnose sa svojima, roditelji su im umrli, mozda nema mesta kod roditelja jer brat/sestra sa decom su se vec vratili tamo ili nema mesta sad za tebe jer si ranije bio sam a danas imas zenu i decu pa ne moze bas vas 6oro u stan od 40ak kvadrata kao sto je moglo vas troje.
Mozda ti roditelji zive na jugu a ti radis u beogradu, itd itd, reci da 98% ljudi moze ocas posla da se preseli kod svojih roditelja je ipak malo jaka cifra.

Zanemaruješ da postoje ljudi, koji su iz raznih razloga u finansijskim problemima i ne mogu da rade, na primer penzioneri sa manjim primanjima, a koji su sticajem okolnosti došli u posed nekretnine, nasledstvom često, i izdavanje nekretnine ima kritičan uticaj na njihov standard.
Mislim da je to bas manjina, vecina ljudi nasledi stan jos u radnom odnosu, da ne pominjem da se nekretnina uvek moze prodati za pare.
Isto ja mogu da kazem da 98+% slucajeva nije ovaj slucaj jadnog penzionera koji zavisi od tvoje rente :)
 
A zašto stanodavac ne nudi ugovor?

Recimo, ako stanoprimac neće da izađe is stana, mogu da se sude godinama, a ako nema ugovora- zove policiju i kaže- "Neko se uselio u moj stan."

Moja poenta je da su jednako krivi. Nekada obojici ne odgovara. Koliko ja znam, iz iskustva, kada se ide preko agencije, mora da se pravi ugovor.
 
Što se tiče megakorporacija, pa evo i Volkswagen je megakorporacija pa mu ne cvetaju ruže i posluje sa gubicima, ali ne može više da izdrži.
Jadni ljudi...
1000029903.jpg
 
Recimo, ako stanoprimac neće da izađe is stana, mogu da se sude godinama, a ako nema ugovora- zove policiju i kaže- "Neko se uselio u moj stan."

Moja poenta je da su jednako krivi. Nekada obojici ne odgovara. Koliko ja znam, iz iskustva, kada se ide preko agencije, mora da se pravi ugovor.

Neće policija da izbaci ni bez ugovora
 
Recimo, ako stanoprimac neće da izađe is stana, mogu da se sude godinama, a ako nema ugovora- zove policiju i kaže- "Neko se uselio u moj stan."

Moja poenta je da su jednako krivi. Nekada obojici ne odgovara. Koliko ja znam, iz iskustva, kada se ide preko agencije, mora da se pravi ugovor.
Ovo genijalno rešenje sam pročitao stotinu puta po raznim forumima. Zoveš policiju, prijaviš provalu, a u stanu sedi lik u gaćama, sa sve svojim stvarima, ključem od stana, bez tragova provale, ima tvoj broj telefona, razmenjene poruke, dokaz o uplatama itd. Da ne govorimo o tome da stanodavac na ovaj način čini krivično dalo lažnog prijavljivanja.
 

Hoćete stan na 5 minuta od plaže? E, to bi svi, to nema. Ali ima u zamenu stan na Čukaričkoj padini za 3.3€/m2, to je close enough, što bi rekli.
 

Hoćete stan na 5 minuta od plaže? E, to bi svi, to nema. Ali ima u zamenu stan na Čukaričkoj padini za 3.3€/m2, to je close enough, što bi rekli.
Lux = ima aluminijumske prozore, parket i plocice?
Resili smo jednacinu znaci, cim ima parket, prozore i plocice to je lux.
 
Nešto ne verujem da su proizvodjači automobila u problemu zbog Kineza. Kinezi u Evropi prodali smešno kola. Pre će biti da ljudi ne žele da plaćaju 50k za neki osnovni model gde je održavanje sve skuplje i skuplje.
Ma loze iz folcike. Traze stimulans da krene... Skup im proizvodni proces...
 
Nešto ne verujem da su proizvodjači automobila u problemu zbog Kineza. Kinezi u Evropi prodali smešno kola. Pre će biti da ljudi ne žele da plaćaju 50k za neki osnovni model gde je održavanje sve skuplje i skuplje.
Računaj da BMW već godinama dizajnira svoje modele po ukusu Kineza, eto koliko su značajni. Evropski proizvođači, pa i japanski, sa izuzetkom BMW-a gube bitku na kineskom tržištu. I to se prenosi na celo svetsko tržište po malo.

U elektrici su Kinezi sada glavni i samo im Tesla parira, za sada.

Gledao sam dokumentarac o bivšem CEO Volkswagena, koji je bio naložen na Teslu i električne automobile, da se nije ni trudio da lobira u EU da odlože restrikcije za dizele i benzince gde su jaki.

U upravnom odboru je došlo do pat pozicije, pa ništa nije išlo kako treba. Zadužili su se ogromne pare,uložili u električne a prodaja nikakva.

U isto vreme su nedovoljno ulagali u postojeći program i tu je počelo da škripi. Sad žive od stare slave, ali neće moći dugo.

U Kini je Volkswagen važio za poznati i priznati brend, jer je među prvima otvorio fabrike u Kini čim su se otvorili prema svetu pre 40-50 godina. Bio je najprodavaniji strani brend godinama.

Međutim, Kinezi su ih razbucali u električnim, a nisu loši ni u benzincima, tako da VW brzo gubi pozicije u Kini. Još uvek ga kupuju mahom stariji.

Pošto su u Evropi slabi sa elektrikom, a po EU zakonima za 10 godina neće više smeti ni hibridi, bez visokih carina ili bez promene propisa, Kinezi će ih razbucati.

U Mađarskoj sledeće godine treba da počne proizvodnja modela sličnog BMW i3, koji se prodaje u svetu za 10-12 hiljada dolara+carina i porez. To mu je cena bez subvencija.

U SAD već donose zakone o ogromnim carinama za kineske električne jer ne mogu da im pariraju. Prete i Meksiku, ako dozvoli kineske fabrike.

Zbog kineskog softvera u automobilima, takođe su u problemu, jer za nekoliko godina će u SAD biti zabranjeno korišćenje kineskog softvera kod automobila koji imaju autonomno upravljanje bilo kakvog nivoa, a Nemci koriste kineski softver i idu na premijum segment tržišta gde je to must have.

O gubitku povojnog ruskog gasa- da i ne govorimo.
 
Mislim da su prvi krediti za stanove, makar u značajnom broju, krenuli 2006-te i brzo su uticali na povećanje cena nekretnina.

Svima je bila sveža u sećanju inflacija u devedesetim i banke nisu ni želele da se bakću sa dinarskim stambenim kreditima. Dinar je stalno klizao prema evru do 2012. Nije bila stabilnost kursa kao sada.
Krenuli su ranijie - 2004. sa 9-11% kamatama npr kod RZB.
 
Moguce, bio sam previse mlad da bih gledao kredite 2008, u tom slucaju fer kritika / odgovor.


To je malo velika generalizacija, imas ljude koji imaju lose odnose sa svojima, roditelji su im umrli, mozda nema mesta kod roditelja jer brat/sestra sa decom su se vec vratili tamo ili nema mesta sad za tebe jer si ranije bio sam a danas imas zenu i decu pa ne moze bas vas 6oro u stan od 40ak kvadrata kao sto je moglo vas troje.
Mozda ti roditelji zive na jugu a ti radis u beogradu, itd itd, reci da 98% ljudi moze ocas posla da se preseli kod svojih roditelja je ipak malo jaka cifra.


Mislim da je to bas manjina, vecina ljudi nasledi stan jos u radnom odnosu, da ne pominjem da se nekretnina uvek moze prodati za pare.
Isto ja mogu da kazem da 98+% slucajeva nije ovaj slucaj jadnog penzionera koji zavisi od tvoje rente :)
Ok, moguće je da je 98 posto jaka cifra i da većina koja izdaje nije socijalno ugrožena.

U svakom slučaju nije baš crno belo. Na primer, ja kada sam izdavao stan stvarno mi je mnogo značila ta lova, a niko od onih kojima sam izdavao ne bi bio na ulici ili u nekoj teškoj stuaciji da sam morao da im dam otkaz.
 
Ovo genijalno rešenje sam pročitao stotinu puta po raznim forumima. Zoveš policiju, prijaviš provalu, a u stanu sedi lik u gaćama, sa sve svojim stvarima, ključem od stana, bez tragova provale, ima tvoj broj telefona, razmenjene poruke, dokaz o uplatama itd. Da ne govorimo o tome da stanodavac na ovaj način čini krivično dalo lažnog prijavljivanja.
Ok, to je dobar argument.
 
Pošto su u Evropi slabi sa elektrikom, a po EU zakonima za 10 godina neće više smeti ni hibridi, bez visokih carina ili bez promene propisa, Kinezi će ih razbucati.
Videcemo, sada su aktuelna i alternativna goriva u prici, kao i da ako se osposobe ta goriva ce ICE moci da nastave da se proizvode ako se toce tim gorivima.
Vrednost elektricnih kola opada drasticnom brzinom kako se koriste sto se vecini ljudi ne svidja, previse zavisi od same baterije a ona je papreno skupa.

Ja licno bih pre gledau plug in hibride nego cist elektricni auto, a ako zazive alternativna CO2 neutralna goriva onda verovatno ne bih ni gledao elektricna kola iz tih razloga.
 
Videcemo, sada su aktuelna i alternativna goriva u prici, kao i da ako se osposobe ta goriva ce ICE moci da nastave da se proizvode ako se toce tim gorivima.
Vrednost elektricnih kola opada drasticnom brzinom kako se koriste sto se vecini ljudi ne svidja, previse zavisi od same baterije a ona je papreno skupa.

Ja licno bih pre gledau plug in hibride nego cist elektricni auto, a ako zazive alternativna CO2 neutralna goriva onda verovatno ne bih ni gledao elektricna kola iz tih razloga.
Ja se slažem sa svim tim, ali evropski političari deluju kao teletabisi ili da namerno hoće slabu Evropu.

Inače, nedavno je izašao naučni rad koji 98% promene u CO2, hrani za biljke, vezuje za promene u temperaturi površine okeana. Nigde veze sa ljudima.
 
Ja se slažem sa svim tim, ali evropski političari deluju kao teletabisi ili da namerno hoće slabu Evropu.

Inače, nedavno je izašao naučni rad koji 98% promene u CO2, hrani za biljke, vezuje za promene u temperaturi površine okeana. Nigde veze sa ljudima.
Никад и није било стварне везе са оним што човек може да утиче, а поготово са ефектом стаклене баште. СО2 се одједном појавио након 2000., пре тога су причали о фреонима и некимм другим гасовима као главној опасности. СО2 је невероватно важан, право чудо је што је он стабилно на 0,4% а најважнији је извор угљеника за биљке. Примећено је да дрвеће буја на паркинзима у градовима, чак се и користи за прехрану у стакленицима.
 
Ne ocekujem nikakve promene dok sam živ. Biće samo donekle diversifikacije u manjoj meri. Naši ljudi će nastaviti da budu ono što jesu.

Tržište će na kraju diktirati šta je prihvatljivo. Imam utisak da smo sad u nekoj čudnoj fazi gde ni investicionim kupcima cene više nisu ok.

Realno postoji fond novoizgrađenih stanova koji ne nalaze kupce trenutno, a paralelno ima dosta sveže gradnje, ne znam gde će se to završiti. Vidim da i agenti pokazuju frustraciju po medijima što sve stoji i otvoreno prozivaju investitore.
 
Vrh