Šta je novo?

Cene nekretnina

Na osnovu toga što su vam vladajuće strukture navukle 200k R&U u jednom trenutku. To je bilo ekskluzivno naseljavanje BG&NS. Znamo i zašto 🙂. To je poremetilo ekonomsku strukturu stanovništva. Oni su postali jača srednja klasa. Naša srednja klasa je postala slabija srednja klasa zbog inflacije. Ostatak Srbije ih je video u promilima 🙂. Ako neko zaluta 😂. Niš,KG, ostali gradovi.....tu je kirija otišla od 2021 mozda oko 30-35 %. U medjuvremenu BG&NS je u porastu 70-100%. U zavisnosti od lokacije. Minimum.
A nije ni isto u €. U KG-u je npr otišlo sa 300 na 400. Neka bude i 450....u situaciji kada je minimalac porastao 40%. Paralelno BG sa 400 na 800-900. Nije isto. (Rast od 150 vam je inflacija a ostalo Rusi 🙂).
E taj broj se smanjuje vremenom jer jelte, mi smo im usputna stanica. 70% ih neće biti u Srbiji u roku od 5-6-7godina. I ko će onda da plati kiriju 1000evra 🙂. Pa mi sad imamo u BGu oko 800-1000 stanova sa cenom rente od 1000 evra i skuplje koji su neizdati 🙂. A zamisli samo 1/2 R&U da ode 🙂. 50k njih. A 70k njih? A 100k? Šta bi se dogodilo sa rentom 🙂. ROI 70 godina 🙂? Plus na to dodaj da će za tih 5,6,7 godina jedno 200k ljudi napustiti Srbiju +300k mortalitet.
Bolje je igrati na siguricu i planirati da ćeš uskoro morati da rentiraš po cenama iz 2021 nego da se zaludjuješ da će renta porasti sa 1000 na 1500 za 5 godina.
I da jeste tako da imaš rent iz 2020 ili 2021, opet ne računaš porast cene stanova. Drugo vrlo važno je da IMAŠ krov nad glavom ako zatreba. Plus deci nešto da ostaviš jer nema poreza na nasledstvo. Nije svaka generacije isto sposobna, što zbog sposobnosti, što zbog okolnosti... I ako doplaćuješ 20-30% do rate kredita, opet bolje i to nego plaćati 100%... Dug je period pune hipoteke, i svašta se dešava. Ali generalno ko god je kupio nije izgubio dugoročno. E sad da li je mogao negde bolje proći (akcije, kripto, druge države) to već je tema za "šta bi bilo kad bi bilo" ili e da sam kupio bitkoine 2009 sad bi kupio 3 zgrade u BW a ne 1 stan:))
Eto sad Musk prodaje svoje koine u predprodaji za 3,95$. Eto npr. kupiš 25kom za 100$ što nikom nije puno ni u SR. Ako sve bude super i da za nekih 10-15 godina ode "samo" na 10k $ kom ti si super prošao. Ako propadne nisi izgubio mnogo. E sad eto budi pametan. Rizik je ogroman jer možeš ostati i bez tih 100$ sada... Može biti kad se berza otvori da će ta cena u preprodaji od 3.95$ da padne na 35c a može odletiti u visine...
Pare odu ako ih ne investiraš. Treba u šta god ako imaš. Ako nemaš sedi i slušaj RTS1 i kraj. Pivo ispred Maxija i sva sreća sveta je tvoja.
I važno je imati targete u porodici. Da li je to stan, auto, zimovanje, ljubavnica, šta god ali moraš imati nešto čemu težiš.
 
Ja mislim da si ti iz cele ove situacije stekao potpuno pogrešne uvide. Ti Rusi i Ukrajinci su samo primer globalizacije i uniformizacije trzišta rada. Desio se rat, uvedene su sankcije, ljudi su došli u Srbiju ali nisu izgubili svoje poslove niti svoj prihod. Baš suprotno od toga, mnogi imaju ovde viši standard nego dok su živeli u sopstvenoj državi. Ljudi će uvek ići tamo gde im je bolje. Ja mislim da 99,9% ljudi bez obzira da li su Srbi, Ukrajinci, Rusi ili sta god, ako imaju izbor da idu u Kaliforniju i rade za 300-400k dolara godišnje u Googlu ili Apple-u, pre će izabrati taj posao mogao da sede u Beogradu I rade za 3-4k eur mesečno. Tako da, evidentno da će određeni broj ljudi otići što je i normalno. Međutim, značajan je broj ljudi koji dolaze i koji će tek doći. Zamisli nekog ko je developer u nekom Puneu, Chennaiu ili Hyderabatu, pa za njega je mogućnost da radi u Beogradu premija. Tako da ocekujem dalju diversifikaciju tržišta i dolazak kvalifikovane radne snage u godinama koje slede. U protekle 2 godine sam upoznao 10-tak ljudi iz Indije koji rade ovde u IT sektoru, a mislim da si svestan koliko je puta Indija veća od Rusije i Ukrajne i koliko je to potencijalni priliv koji može da se dogodi.
Globalizovao ih je rat a mi smo jedno od retkih mesta gde su mogli da odu. Inače bi Srbiju videli samo iz aviona a ne bi ni znali da je to Srbija. Sada se marljivo smanjuje njihov broj za one koji mogu lako da odu. Za one koje ne mogu, rade na tome da dobiju nase papire pa onda idu dalje a narednom Rusu prodaju nekretninu koju su kupili. I to sve rade preko svojih telegram grupa.
Sto se tice Indije, mozda si ih upoznao ali zbog Indije nam zamalo EU nije oduzela sengen. Poostrili smo za njih radne dozvole tako da je to bas bas problematicno da mogu da se zadrze kod nas duze od godinu-dve. I ja sam ih upoznao i izbaceni su iz Srbije posle 2 godine. Maltene nemoguce je da ostanu za razliku od ranije.
A da, još jedna stvar. Kada se završi ovo za par godina:
Obesmisliće dodatno kupovine nekretnine ljudima 100 km južno od Beograda. Mislim na nekretnine kojim zbog očajne infrastrukture u gradu treba 40+ minuta do centra tj posla. Takvih je 70% u gradu nažalost. I to neće biti moguće promeniti decenijama. I to pod uslovom da se potrudimo....a ne trudimo se. Usudjujem se da kažem da će se ljudima zgaditi prenaseljenost, nisko placeni migranti po gradskom jezgru i kutije šibica od stanova i da ko radi remote nije mu nikakav problem da živi 50-90km od BGa i da putuje 30-40min vozom do posla 2 puta nedeljno. To je mala cena za normalan zivot gde ti je obdaniste, bazen, skola, teretana, posta, sup, pijaca na 5 minuta pesaka od kuce. 30m2 po 3300evra ili 80m2 po 1300evra.....mislim da je racunica jasna.
Samo da nas malo prodju komleksi da je bolje ziveti u Mirijevu 4 (dogodine 4999evra), Kumodrazu, Miljakovac 3 itd u odnosu na bilo koje manje mesto juzno ili severno od Beograda koje ce imati stanicu za brzi voz.
 
Poslednja izmena:
Globalizovao ih je rat a mi smo jedno od retkih mesta gde su mogli da odu. Sada se marljivo smanjuje njihov broj za one koji mogu lako da odu. Za one koje ne mogu, rade na tome da dobiju nase papire pa onda idu dalje a narednom Rusu prodaju nekretninu koju su kupili. I to sve rade preko svojih telegram grupa.
Sto se tice Indije, mozda si ih upoznao ali zbog Indije nam zamalo EU nije oduzela sengen. Poostrili smo za njih radne dozvole tako da je to bas bas problematicno da mogu da se zadrze kod nas duze od godinu-dve. I ja sam ih upoznao i izbaceni su iz Srbije posle 2 godine. Maltene nemoguce je da ostanu za razliku od ranije.
A da, još jedna stvar. Kada se završi ovo za par godina:
Obesmisliće dodatno kupovine nekretnine ljudima 100 km južno od Beograda. Mislim na nekretnine kojim zbog očajne infrastrukture u gradu treba 40+ minuta do centra tj posla. Takvih je 70% u gradu nažalost. I to je nemoguce promeniti decenijama. Usudjujem se da kažem da će se ljudima zgaditi prenaseljenost, nisko placeni migrant i kutije šibica od stanova i da ko radi remote nije mu nikakav problem da živi 50-90km od BGa i da putuje 30-40min vozom do posla 2 puta nedeljno. To je mala cena za normalan zivot gde ti je obdaniste, bazen, skola, teretana, posta, sup, pijaca na 5 minuta pesaka od kuce. 30m2 po 3300evra ili 80m2 po 1300evra.....mislim da je racunica jasna.
Samo da nas malo prodju komleksi da je bolje ziveti u Mirijevu 4, Kumodrazu, Miljakovac 3 itd u odnosu na bilo koje manje mesto juzno ili severno od Beograda koje ce imati stanicu za brzi voz.
Dečko, o kakvom Šengenu pričaš, ja ti govorim o globalnoj demografiji a to se može videti u strukturama timova u međunarodnim organizacijama i kompanijama. Moj šef živi u Londonu ali je poreklom uz Vijetnama, imamo ljude iz Rusije, Indije, Kine. Najmanje je Britanaca u timu. Ne znam kako bih mogao da ti to slikovito opišem, ali ako pratiš fudbal, nekada (pre 20+ godina) ogromna većina igrača u Liverpulu ili Arsenalu ili Mančesteru su bili Britanci. Danas u tim ekipama imas mozda po 2 ili 3 Britanca. Ili recimo igrači u Partizanu i Zvedi su nekada bili Srbi (ili makar iz ex-YU) a sada su većinom Afrikanci. Naprosto, okolnosti se menjaju i te promene su neminovne u svim sferama života i rada. Beogradska kancelarija firme u kojoj ja radim je etnički najhomogenija u celoj korporaciji, ali stvari se rapidno menjaju. Era migratornih kretanja kvalifikovane radne snage tek počinje.
A za ovu drugu tvrdnju koju si izneo, to tek ne bih komentarisao. Pošto si iz Kragujevca, onda znaš da ljudi koji imaju sredstava i uslova da ostanu u svom gradu prvi gledaju da odu u Beograd ne zato da bi imali veći stambeni prostor, već zbog sadržaja koje život u Beogradu pruža, zbog mogućnosti da upoznaju nove ljude, nađu životne partnere i sve ono što mladi ljudi žele a što je veoma teško ostvariti u palančkoj sredini. Da me ne shvatiš pogrešno, podržavam decentralizaciju i ravnomeran ekonomski razvoj svih delova Srbije, ali da će se smanjiti kretanja iz unutrašnjosti u Beograd, teško u nekoj doglednoj budućnosti (u ovom veku)
 
Dečko, o kakvom Šengenu pričaš, ja ti govorim o globalnoj demografiji a to se može videti u strukturama timova u međunarodnim organizacijama i kompanijama. Moj šef živi u Londonu ali je poreklom uz Vijetnama, imamo ljude iz Rusije, Indije, Kine. Najmanje je Britanaca u timu. Ne znam kako bih mogao da ti to slikovito opišem, ali ako pratiš fudbal, nekada (pre 20+ godina) ogromna većina igrača u Liverpulu ili Arsenalu ili Mančesteru su bili Britanci. Danas u tim ekipama imas mozda po 2 ili 3 Britanca. Ili recimo igrači u Partizanu i Zvedi su nekada bili Srbi (ili makar iz ex-YU) a sada su većinom Afrikanci. Naprosto, okolnosti se menjaju i te promene su neminovne u svim sferama života i rada. Beogradska kancelarija firme u kojoj ja radim je etnički najhomogenija u celoj korporaciji, ali stvari se rapidno menjaju. Era migratornih kretanja kvalifikovane radne snage tek počinje.
A za ovu drugu tvrdnju koju si izneo, to tek ne bih komentarisao. Pošto si iz Kragujevca, onda znaš da ljudi koji imaju sredstava i uslova da ostanu u svom gradu prvi gledaju da odu u Beograd ne zato da bi imali veći stambeni prostor, već zbog sadržaja koje život u Beogradu pruža, zbog mogućnosti da upoznaju nove ljude, nađu životne partnere i sve ono što mladi ljudi žele a što je veoma teško ostvariti u palančkoj sredini. Da me ne shvatiš pogrešno, podržavam decentralizaciju i ravnomeran ekonomski razvoj svih delova Srbije, ali da će se smanjiti kretanja iz unutrašnjosti u Beograd, teško u nekoj doglednoj budućnosti (u ovom veku)
Teška priča trenutno za nas. Ima mnogo boljih zemalja čak i u našem komšiluku čak i za IT. Za ostale profesije da ne pričamo.... jedino kao expat u stranoj firmi. To nije trajno nastajanje. 2-3 godine max i cao. Sve sam ih ispratio. Niko nije ostao.... jednostavno, naše društvene i ekonomske okolnosti ne dozvoljavaju tako nešto. Boravio sam jedno duže vreme u KGu. Nisam iz KGa. Kg je malo.....slepo crevo.... nepravedno zapostavljen i ignorisan od strane države decenijama.....ima sve što je potrebno za život osim posla. To manjka kao i svakom mestu van centralnih opština u BGu.
Nije Beograd samo NBG i Vračar +2km. Idi malo dalje od centra gde nema ni kanalizacije a samo su 4-5km od centra za razliku od tih palanki gde kanalizacija postoji 50 godina.
 
Treba samo gledati širu sliku. Beograd nije ništa posebno u širem evropskom/globalnom kontekstu, i doseljavanje stanovništva u BG nije počelo pre 3 godine. Cene nekretnina nemaju veze sa Rusima, Indijcima, metropolitacijom Beograda itd.

Rast cena stanova je monetarni fenomen jer su porasle cene svega, a ne samo stanova. Produktivnost je ista, standard je isti. Novac je izgubio vrednost i zato su stanovi skupi.

Ista stvar se desila u Zagrebu, Lisabonu, Berlinu, Londonu, Los Anđelesu, Torontu. Radni narod dobija bezvredne papiriće kao naknadu za svoj rad i nervira se što ne može da kupi assete. Bogatstvo se konstantno prebacuje ka gore i povećava se nejednakost među klasama.

Imamo ogroman, civilizacijski problem sa populizmom i korupcijom koji dovodi do ovakvih posledica i ovo će nastaviti da se dešava dok to ne rešimo. Ne košta Vidikovac 2800 kvadrat zbog Rusa i Indijaca, nego zbog globalne inflacije koja obesmišljava naš rad.
 
Da ali investiciona nekretnina moze biti i prosta kupovina stana i davanje na mesečnu rentu. Neki odnos da bi bio na nuli je 40-50% učešća a ostalo kredit. Plus opremanje stana 10-15k. Plus moraš da računaš na to da će kirije sigurno pasti (za godinu ili pet, svejedno) i da ćeš možda morati da doplatiš 20-30% rate. Ako se neko uklapa u ovu računicu, slobodno neka uzima. To je ono najrealnije.
Tako je ali imas i one koji se "klade" na rast. Uzmu stan od 500k eura. 100k ucesca. (20%) i prosto cekaju da skoce cene nekretnina 30% tj na 650k i onda ce im renta kako ti kazes biti na nuli ili u plusu a mogu tad i da ga prodaju. Prosto na leverage kada odigras je isto kao i stocks trading na margini. ;-)
 
Treba samo gledati širu sliku. Beograd nije ništa posebno u širem evropskom/globalnom kontekstu, i doseljavanje stanovništva u BG nije počelo pre 3 godine. Cene nekretnina nemaju veze sa Rusima, Indijcima, metropolitacijom Beograda itd.

Rast cena stanova je monetarni fenomen jer su porasle cene svega, a ne samo stanova. Produktivnost je ista, standard je isti. Novac je izgubio vrednost i zato su stanovi skupi.

Ista stvar se desila u Zagrebu, Lisabonu, Berlinu, Londonu, Los Anđelesu, Torontu. Radni narod dobija bezvredne papiriće kao naknadu za svoj rad i nervira se što ne može da kupi assete. Bogatstvo se konstantno prebacuje ka gore i povećava se nejednakost među klasama.

Imamo ogroman, civilizacijski problem sa populizmom i korupcijom koji dovodi do ovakvih posledica i ovo će nastaviti da se dešava dok to ne rešimo. Ne košta Vidikovac 2800 kvadrat zbog Rusa i Indijaca, nego zbog globalne inflacije koja obesmišljava naš rad.
Evo ti razlika između inflacije i mešetarenja.
Napravićemo poredjenje koliko su stvarno porasli troškovi zgradnje a koliko je čisto iživljavanje države.
Q3 2021 - jedna lokacija u KGu. 1100e po m2
Q2 2024 - Kg isto. Samo je sada cena 1550. Ova cena je cena na terenu.
Porast od 40% ili 450e po m2. Neka bude da je trošak izgradnje sada veći 350e veći a 100 evra extra profit.
Zemun- cara Dušana
Q3 21 - 1700 evra
Q2 24 - 2700 evra
Neka bude trošak izgradnje veći za 400 evra. Ekstra profit je 600evra.
Nesrazmeran porast profita. Daleko veći od zvanične i nezvanične inflacije.
U čemu je razlika? Pa u tome što KG nema Ruse. Nema ko da plati skup zakup. Ista situacija kao u BGu je i Novom Sadu.
I sad ispaštaju ljudi kojima stvarno treba stan za život i plaćaju užasne kirije. Porast u ovom slučaju treba gledati u € a ne u %.
 
Tako je ali imas i one koji se "klade" na rast. Uzmu stan od 500k eura. 100k ucesca. (20%) i prosto cekaju da skoce cene nekretnina 30% tj na 650k i onda ce im renta kako ti kazes biti na nuli ili u plusu a mogu tad i da ga prodaju. Prosto na leverage kada odigras je isto kao i stocks trading na margini. ;-)
Kako živi average Joe u USA u odnosu na 2020? Kakva mu je kupovina moć? Ima li nešto osim part time poslova? Kolika mu je štednja?
Koliko još inflacije mogu da apsorbuju dok ne krenu da se puškaraju svuda 🙂
 
Kako živi average Joe u USA u odnosu na 2020? Kakva mu je kupovina moć? Ima li nešto osim part time poslova? Kolika mu je štednja?
Koliko još inflacije mogu da apsorbuju dok ne krenu da se puškaraju svuda 🙂
Jako lose. Koliko god to ljudima izgledalo "neshvatljivo" ili mislili da je neka "za*ebancija" naravno da prosecan stanovnik Amerike zivi jako lose. (pogotovo one pausalne izjave "ali ne tako lose kao u Srbiji" su ironija zivota!). Sve u svemu procecan stanovnik svkakao ne kupuje a ni ne rentira uglavnom. Kupuju top 1% i to je to. Kapitalizam je prosto ukrupnjavanje kapitala. Posle 4-5M networth (osim ako nije neka bu*ala) kapital vise pravi novca nego zarada i onda prosto ide sve brze i brze.
 
Srbija je raj za strance koji ovde placaju manje poreze (https://biznis.rs/preduzetnik/porezi/nova-poreska-olaksica-za-zaposljavanje-stranaca-u-srbiji/, zakon donesen kad su dosli Rusi), raj za stanodavce koji ne rade nista i zive od izdavanja stanova i pritom ne placaju poreze, za kriminalce, politicare i ostale uhlebe koji pljacaju budzet. Samo za obicnog radnika je pakao, ali ko sisa (da ne kazem nesto drugo) radnika, bitno da smo mi ekonomski tigar.
Ovo što si napisao važi za BUKVALNO SVAKU državu na svetu. Počevši od SAD-a. Pa nađi čuvenu rečenicu Warren Buffetta koji kaže da on plaća MANJI porez od njegove sekretarice?!?
 
Jako lose. Koliko god to ljudima izgledalo "neshvatljivo" ili mislili da je neka "za*ebancija" naravno da prosecan stanovnik Amerike zivi jako lose. (pogotovo one pausalne izjave "ali ne tako lose kao u Srbiji" su ironija zivota!). Sve u svemu procecan stanovnik svkakao ne kupuje a ni ne rentira uglavnom. Kupuju top 1% i to je to. Kapitalizam je prosto ukrupnjavanje kapitala. Posle 4-5M networth (osim ako nije neka bu*ala) kapital vise pravi novca nego zarada i onda prosto ide sve brze i brze.
Upravo tako. E sad to dolazi u EU dok pričamo. A nakon toga kod nas. Mi smo izbegli udar tj naše vlasti uzimanjem kredita i povećanjem plata&penzija&minimalca. To privatni sektor nije ispratio uopšte. Tj jeste 15% max, ali ne 50% koliko su porasle plate državnim činovnicima. Od 1 januara imaćemo situaciju da pravnik u domu zdravlja ima veću platu od inzinjera u korporacijama kod nas 🤡. Medicinska sestra isto. Nastavnik isto. Sigurno inzinjeri i ostali neće napustiti zemlju čim im se ukaže prilika. A inflacija= kumulativ poskupljenja. Ako danas imamo inflaciju 4%, to je 8% pre samo 3 godine. Da li ćemo imati lufta da dalje dižemo kredite nakon zaduživanja oko Expa + oko 4 milijardi godišnje zbog deficita u budzetu& kamate na skupe kredite?
Expo ce biti jedan veliki sell the news dogadjaj. Nećemo moći da se sastavimo posle toga godinama. Pogotovo u kombinaciji verovatne promene vlasti+ mortalitet+ emigracija+ odlazak Rusa.
 
Izvini ali male plate u privatnom sektoru su cista posledica pohlepe.

Kada vidis Arhitektonski biro gde je prosecna bruto plata 80,000 a prihodi i rashodi u desetinama/stotina miliona nije da nema para za povisicu vec i dalje ima ljudi kojih ce raditi za manje para pa poslodavcu ostane 80% prihoda da sebe casti.
 
IMG_6721.jpeg
 
Izvini ali male plate u privatnom sektoru su cista posledica pohlepe.

Kada vidis Arhitektonski biro gde je prosecna bruto plata 80,000 a prihodi i rashodi u desetinama/stotina miliona nije da nema para za povisicu vec i dalje ima ljudi kojih ce raditi za manje para pa poslodavcu ostane 80% prihoda da sebe casti.

Pohlepa je uvek bila tu, niske plate su posledica prevelike ponude kadra u odnosu na tražnju za istim. Arhitekte su kategorija koja se u Srbiji jako malo traži.
 
Upravo tako. E sad to dolazi u EU dok pričamo. A nakon toga kod nas. Mi smo izbegli udar tj naše vlasti uzimanjem kredita i povećanjem plata&penzija&minimalca. To privatni sektor nije ispratio uopšte. Tj jeste 15% max, ali ne 50% koliko su porasle plate državnim činovnicima. Od 1 januara imaćemo situaciju da pravnik u domu zdravlja ima veću platu od inzinjera u korporacijama kod nas 🤡. Medicinska sestra isto. Nastavnik isto. Sigurno inzinjeri i ostali neće napustiti zemlju čim im se ukaže prilika. A inflacija= kumulativ poskupljenja. Ako danas imamo inflaciju 4%, to je 8% pre samo 3 godine. Da li ćemo imati lufta da dalje dižemo kredite nakon zaduživanja oko Expa + oko 4 milijardi godišnje zbog deficita u budzetu& kamate na skupe kredite?
Expo ce biti jedan veliki sell the news dogadjaj. Nećemo moći da se sastavimo posle toga godinama. Pogotovo u kombinaciji verovatne promene vlasti+ mortalitet+ emigracija+ odlazak Rusa.
Ovo još nisam čuo, znači lekari i medicinske sestre koji rade u državnoj službi su preplaćeni u odnosu na inženjere koji rade u korporacijama? Zaista notorna glupost. U firmi gde radim (multimacionalna kompanija) niko ne razmatra da se prebaci u kancelariju u Minhenu, Amsterdamu ili Londonu za 20% veću platu gde će im troškovi života sa rentom biti minimum duplirani u odnosu na Beograd. A sto se tice medicinskog osoblja, egzodus traje već decenijama. Zamisli da si recimo kardio-hirurg, kao moj rođak i spasavas živote ljudima i onda neki Sale ti kaže "ma šta hoćeš, porasla ti je plata više nego svima, sada ti je osnovna zarada čitavih 150.000 dinara!" Stvarno smehotresno i uvredljivo. Te povisice u državnom sektoru su bile neophodne da bi ljudi mogli da prežive obzirom na inflaciju osnovnih životnih potrepstina, pre svega hrane.
 
Tako je, prodaju u CG kupuju u Srbiji, dobiju odma papire na 3 god (a ne godinu dana) državljanstvo posle 5. (u CG 10 ako im daju)
U CG mislim da moraju da sede cele godine, cele porodice (uključujući bakute) šetaju se okolo, ne znam šta oni rade.
U praksi u Srbiji navale na stanove 150-200K i to je kraj priče za srpske mlade parove i prosečnog domaćeg kupca. Preprodaju posle jedni drugima da dobiju i drugi papire za rad, ima avion, ima banku, i rešen problem.
Ovo nema veze sa Rusima kao nacijom, nego je generalno nonsens ma o kome da se radi. Umesto da su kod nas stavili da je donji limit nekretnine 500K, oni mogu da kupe i seosku kuću od 60K i dobiju papire. Izdavaće našoj deci ako im ne treba.
 
Ja mislim da si ti iz cele ove situacije stekao potpuno pogrešne uvide. Ti Rusi i Ukrajinci su samo primer globalizacije i uniformizacije trzišta rada. Desio se rat, uvedene su sankcije, ljudi su došli u Srbiju ali nisu izgubili svoje poslove niti svoj prihod. Baš suprotno od toga, mnogi imaju ovde viši standard nego dok su živeli u sopstvenoj državi. Ljudi će uvek ići tamo gde im je bolje. Ja mislim da 99,9% ljudi bez obzira da li su Srbi, Ukrajinci, Rusi ili sta god, ako imaju izbor da idu u Kaliforniju i rade za 300-400k dolara godišnje u Googlu ili Apple-u, pre će izabrati taj posao mogao da sede u Beogradu I rade za 3-4k eur mesečno. Tako da, evidentno da će određeni broj ljudi otići što je i normalno. Međutim, značajan je broj ljudi koji dolaze i koji će tek doći. Zamisli nekog ko je developer u nekom Puneu, Chennaiu ili Hyderabatu, pa za njega je mogućnost da radi u Beogradu premija. Tako da ocekujem dalju diversifikaciju tržišta i dolazak kvalifikovane radne snage u godinama koje slede. U protekle 2 godine sam upoznao 10-tak ljudi iz Indije koji rade ovde u IT sektoru, a mislim da si svestan koliko je puta Indija veća od Rusije i Ukrajne i koliko je to potencijalni priliv koji može da se dogodi.

Kako imaju visi standard ako moraju da placaju stan a tamo ga nisu placali? Ako pricamo o Rusiji pre rata, onda su sigurno tamo imali veci standard. Sad u ratnim uslovima je drugacija situacija (inflacija itd).
Postoje grupe koje dolaze ovde i imaju veci standard - vidim u komsiluku u prodavnici Sunce neke strance da rade ali opet jos nisu dosli sa porodicama itd.

Na osnovu toga što su vam vladajuće strukture navukle 200k R&U u jednom trenutku. To je bilo ekskluzivno naseljavanje BG&NS. Znamo i zašto 🙂. To je poremetilo ekonomsku strukturu stanovništva. Oni su postali jača srednja klasa. Naša srednja klasa je postala slabija srednja klasa zbog inflacije. Ostatak Srbije ih je video u promilima 🙂. Ako neko zaluta 😂. Niš,KG, ostali gradovi.....tu je kirija otišla od 2021 mozda oko 30-35 %. U medjuvremenu BG&NS je u porastu 70-100%. U zavisnosti od lokacije. Minimum.
A nije ni isto u €. U KG-u je npr otišlo sa 300 na 400. Neka bude i 450....u situaciji kada je minimalac porastao 40%. Paralelno BG sa 400 na 800-900. Nije isto. (Rast od 150 vam je inflacija a ostalo Rusi 🙂).
E taj broj se smanjuje vremenom jer jelte, mi smo im usputna stanica. 70% ih neće biti u Srbiji u roku od 5-6-7godina. I ko će onda da plati kiriju 1000evra 🙂. Pa mi sad imamo u BGu oko 800-1000 stanova sa cenom rente od 1000 evra i skuplje koji su neizdati 🙂. A zamisli samo 1/2 R&U da ode 🙂. 50k njih. A 70k njih? A 100k? Šta bi se dogodilo sa rentom 🙂. ROI 70 godina 🙂? Plus na to dodaj da će za tih 5,6,7 godina jedno 200k ljudi napustiti Srbiju +300k mortalitet.
Bolje je igrati na siguricu i planirati da ćeš uskoro morati da rentiraš po cenama iz 2021 nego da se zaludjuješ da će renta porasti sa 1000 na 1500 za 5 godina.

Slasem se u potpunosti! Imamo jos jedan segment a to je generalno ludilo sa turizmom svugde u Evropi pa i kod nas. Dosli smo mi na red i zaista dosta ljudi dolazi u Beograd turisticki sto pojacava interesovanje za stan na dan i samim tim utice na rast renti.
 
...
I važno je imati targete u porodici. Da li je to stan, auto, zimovanje, ljubavnica, šta god ali moraš imati nešto čemu težiš.
Ej, ej, pazi malo, ovde ima dama a verovatno i dece! To je varanje i pohlepa! A ženi plati čišćenje kuće, i druge stvari koje će joj dati više vremena i odmora pa ti neće padati na pamet ljubavnice ;) Džiajdžojac - piroćanac :cool:

Treba samo gledati širu sliku. Beograd nije ništa posebno u širem evropskom/globalnom kontekstu, i doseljavanje stanovništva u BG nije počelo pre 3 godine. Cene nekretnina nemaju veze sa Rusima, Indijcima, metropolitacijom Beograda itd.

Rast cena stanova je monetarni fenomen jer su porasle cene svega, a ne samo stanova. Produktivnost je ista, standard je isti. Novac je izgubio vrednost i zato su stanovi skupi.

Ista stvar se desila u Zagrebu, Lisabonu, Berlinu, Londonu, Los Anđelesu, Torontu. Radni narod dobija bezvredne papiriće kao naknadu za svoj rad i nervira se što ne može da kupi assete. Bogatstvo se konstantno prebacuje ka gore i povećava se nejednakost među klasama.

Imamo ogroman, civilizacijski problem sa populizmom i korupcijom koji dovodi do ovakvih posledica i ovo će nastaviti da se dešava dok to ne rešimo. Ne košta Vidikovac 2800 kvadrat zbog Rusa i Indijaca, nego zbog globalne inflacije koja obesmišljava naš rad.

Ovo je verovatno jedan od boljih postova na ovoj temi od korone...i nadovezao bih se da protiv ovakvih cena i famozne LOKACIJE koju nam serviraju investitori i agenti se možemo boriti samo postavljajući im otvorena i drska ako hoćete, pitanja: "Gde vam je ESTETIKA, FUNKCIONALNOST i KVALITET". Mi realno nemamo drugih razloga za cenkanje i snižavanje cene, i ako to ne shvatimo što pre vozaće nas k'o mlade majmune kako oni žele!

...
A da, još jedna stvar. Kada se završi ovo za par godina:
Obesmisliće dodatno kupovine nekretnine ljudima 100 km južno od Beograda. Mislim na nekretnine kojim zbog očajne infrastrukture u gradu treba 40+ minuta do centra tj posla. Takvih je 70% u gradu nažalost. I to neće biti moguće promeniti decenijama. I to pod uslovom da se potrudimo....a ne trudimo se. Usudjujem se da kažem da će se ljudima zgaditi prenaseljenost, nisko placeni migranti po gradskom jezgru i kutije šibica od stanova i da ko radi remote nije mu nikakav problem da živi 50-90km od BGa i da putuje 30-40min vozom do posla 2 puta nedeljno. To je mala cena za normalan zivot gde ti je obdaniste, bazen, skola, teretana, posta, sup, pijaca na 5 minuta pesaka od kuce. 30m2 po 3300evra ili 80m2 po 1300evra.....mislim da je racunica jasna.
Samo da nas malo prodju komleksi da je bolje ziveti u Mirijevu 4 (dogodine 4999evra), Kumodrazu, Miljakovac 3 itd u odnosu na bilo koje manje mesto juzno ili severno od Beograda koje ce imati stanicu za brzi voz.

Ja znam čoveka koji je u sred USA putovao po 1,5-2 autom u jednom pravcu na posao u fabriku i naravno vraćao se uveče, kako sam kaže video je sunca samo iz auta 🙂 I to svaki dan tako godinama !
Danas je sve nekako lakše pa i brže, ima ljudi koji su već prešli u manja mesta i putuju 1-2 puta nedeljno do BG-a. Ne vidim ništa sporno uz naravno poboljšanje železničke i putne infrastrukture. Ionako se i po BG ulicama izgubi sasvim dovoljno vremena, još ako moraš do centra...uh! Ipak će ulaganje u Expo i to onaj deo van BG-a od 14,5 milijardi evra (za BG ide oko 2,5 milijarde) i to najviše u infrastrukturu, doprineti ravnomernijem razvoju cele zemlje, što će sigurno smanjiti pritisak na one nesređene delove glavnog grada...
 
Vrh