Šta je novo?

Cene nekretnina

U Švedskoj podstanar može da ti najavi otkaz tri meseca unapred bez obzira na datum isteka ugovora, dok stanodavac mora da ispoštuje ugovoreni rok. Ipak mudri Švedi znaju ko je jača a ko slabija strana u poslu.
Mudro su doveli podstanare kojima oni iz poreza plaćaju da žive i uglavnom ne rade, a ovi im vraćaju visokim stopama kriminala i silovanjem Šveđanki.
 
Da dobro bilo skoro i ono istrazivanje da su mladi do 30 medju najsrećnijima u Evropi…doduse posle zatvorissmo Jovanjicu 😎 poenta je ko god živi ovde ne treba da gaji iluzije kako je savršeno, onda neće biti potrebe i inicijative da se dalje menjamo, popravljamo društvo..:
Da li je neko rekao da je ovde savršeno ili da neko misli da je negde drugde savršeno?
Ne poznajem nikog da tvrdi tako nešto, da li postoji uopšte to? To je uostalom u oku posmatrača i subjektivno.
Jeste, bilo je to istraživanje i za mlade do 30god i u tom istraživanju smo bili treći u svetu.
A to za Jovanjicu, pa u nekim drugim državama može da se kupi na automatu sve to(isto kao i automati za piće, ubaciš novce odabereš i izbaci ti odmah spremno za upotrebu).😉
 
Zato što je taj resurs poskupeo. Skuplje je izgraditi taj stan i to utiče na ROI. Isto tako, ako nego živi od izdavanja, a sve ostalo poskupljuje, on štiti svoj standard.

Možda i on ima decu željnu letovanja i sličnog?

Pravo slobodno tržište ne može da se pretvori u monopol u dovoljno velikoj ekonomiji ili u duopol. Razlog je jednostavan- zašto neko treći, četvrti, peti ne bi poželeo svoj deo kolača i ponudio jeftinije ili kvalitetnije robe i usluge?

Mi danas imamo realni monopol centralnih banaka na određivanje cene i snabdevenosti novca što uništava konkurenciju svih proizvoda i usluga i slobodno tržište nigde ne postoji.
Kao sto sam rekao, stanodavcima je poskupelo odrzavanje njihovog bankovnog racuna :)

Mislim da ipak kada gledas stanodavca i zakupca, je logicno da je stanodavac uvek u boljoj poziciji jer ima finansijski asset u odnosu na zakupca, tako da ne brinem ja brigu za nase stanodavce da li letuju ili ne. Cinjenica je da su stanodavci preneli nerealna poskupljenja na zakupce u poslednjih par godina da bi odrzali svoj standard zivota a ne da bi pokrili ratu za kredit ili bolje odrzavali stan, sto je naravno njihova mogucnost ali necemo da se lazemo da nije doslo iz pohlepe a ne potrebe.

Sto se tice monopola, istorija je puna tih situacija jer jednostavno ako si konkurent megakorporaciji oni vrlo lako mogu te:
1. Kupiti i time sad si postao deo monopola
2. Poslovati sa gubitcima mnogo vecim od onih koje ti mozes da priustis
3. Lobiranjem i mitom ti unistiti biznis model

Pogledaj samo Winwin / Tehmonaija / Gigatron i ko je zajednicki faktor tu na nasem trzistu.
 
O cemu ti decko pricas, ljudi su lagano dizali kirije za po 100 eur godisnje ili na svakih 6 meseci, pa meni je kirija sa 300 eura otisla bila na 500 i kada je najavljeno da ce ici na 600 sam promenio stan.

U roku od 2 godine, da li to nije halapljivo, 100% povecanje kirije?
Ja sam izdavao stan za 400 evra 2008, a 2011 je renta pala na 320 evra.

Tada je bila inflacija u dinarima, ali cene rentiranja su realno padale.

Sa druge strane, rate kredita su bile vezane za evro. Ko je kupio stan na kredit i izdavao ga, bio je u ozbiljnom problemu. Da ne govorimo da su rente bile jeftinije od rata kredita i pre toga.

Krediti vezani za švajcarce su bili uzrok mnogih porodičnih patnji jer je evro izgubio vrednost u odnosu švajcarac i to tipa 30% u roku od par meseci.

Dakle, dinar u odnosu na evro, evro u odnosu na švajcarac, a plate u dinarima iste.

Da li je neko rekao da treba da se zaštite stanodavci od smanjenja kirija? Ja nikad to nisam čuo.
 
Da li je neko rekao da je ovde savršeno ili da neko misli da je negde drugde savršeno?
Ne poznajem nikog da tvrdi tako nešto, da li postoji uopšte to? To je uostalom u oku posmatrača i subjektivno.
Jeste, bilo je to istraživanje i za mlade do 30god i u tom istraživanju smo bili treći u svetu.
A to za Jovanjicu, pa u nekim drugim državama može da se kupi na automatu sve to(isto kao i automati za piće, ubaciš novce odabereš i izbaci ti odmah spremno za upotrebu).😉
Švica 😎. Sve pod konac. Neki bi rekli sterilno ali ja tako volim
 
Stanar je uvek u podređenom položaju u odnosu na stanodavca. Nema razloga da se stanodavac štiti u bilo kom smislu.
 
Sa druge strane, rate kredita su bile vezane za evro. Ko je kupio stan na kredit i izdavao ga, bio je u ozbiljnom problemu. Da ne govorimo da su rente bile jeftinije od rata kredita i pre toga.
Postoji i mogucnost kupovine stana na dinarske kredite, niko to ne uzima jer su kamate vece ali je to bukvalno slucaj koji stiti od ovog scenarija.
Ne postoji kredit bez rizika, samo su scenariji drugaciji.

Krediti vezani za švajcarce su bili uzrok mnogih porodičnih patnji jer je evro izgubio vrednost u odnosu švajcarac i to tipa 30% u roku od par meseci.
Sto nisu digli kredit u dinarima? A pa da, strana valuta koja je nudila bolje uslove u tom trenutku ali imala rizik. I kada se taj rizik zapravo obistinio drzava duradi nesto.
Najbolje da uvedemo i USD kredite sa 2% kamatom i 100% osiguranjem drzave da nece nista lose da se desi.

Da li je neko rekao da treba da se zaštite stanodavci od smanjenja kirija? Ja nikad to nisam čuo.
Opet, polazi se od toga da ima viska para pa moze da izdaje sekundarnu nekretninu. Ako se on pruzio vise nego sto je dugacak to je njegov rizik, on uvek moze da proda nekretninu za 100+k eura, otplati kredit i nastavi sa zivotom u svom primarnom stanu a stanodavac moze samo da zavrsi kao beskucnik ako nema para za rentu.
 
Ja ne poznajem osobu da je izdavala stan a da nije imala neku muku sa stanarima. Da ne ispadne da su svi cvećke.
Secam se jedan drugar kada je bracnom paru i zeni koja je trudna izdali stan a ona napravila haos od stana, drzala privatne casove joge i pustala muziku da tresti a pola stana pretvorili u magacin.

Zato lepo ugovori i da je svako upoznat sa rizicima ako ga krse :)
 
Nikad više u životu ne bih iznajmljivao stan, a ne bih ga ni izdavao.
Znači ti si jedan od bogatih i kontraverznih kolekcionara stanova zbog kojih cene skaču... :cool:

Turizam je prava stvar za takve ulagače,...evo i BBC nas hvali, hoće da nam proslede višak turista 🙂
 
Opet, polazi se od toga da ima viska para pa moze da izdaje sekundarnu nekretninu. Ako se on pruzio vise nego sto je dugacak to je njegov rizik, on uvek moze da proda nekretninu za 100+k eura, otplati kredit i nastavi sa zivotom u svom primarnom stanu a stanodavac moze samo da zavrsi kao beskucnik ako nema para za rentu.
Ovde je problem, ako dođe kriza, da NEMAŠ kome da prodaš. Da je cena stana na tržištu NIŽA od cene koju si ti platio ili koja treba da se isplati kredit. Znači em ostaneš bez stana em si još dužan banci. To je bilo u prošloj krizi naročito kod kredita u CHF. Naravno da su čekali to bi se ispeglalo i opet bi bili u profitu. Ali problem je preživeti krizu...
 
Ovde je problem, ako dođe kriza, da NEMAŠ kome da prodaš. Da je cena stana na tržištu NIŽA od cene koju si ti platio ili koja treba da se isplati kredit. Znači em ostaneš bez stana em si još dužan banci. To je bilo u prošloj krizi naročito kod kredita u CHF. Naravno da su čekali to bi se ispeglalo i opet bi bili u profitu. Ali problem je preživeti krizu...
Svaki kredit nosi rizik, ko uzima kredit a ne odvoji sa strane 1-2 godine x rata kredita u kesu mislim da nema dobar risk menadzment.
 
Što bi bila tajna. Tu oko 60m2 traže manje više, za toliko imaju novca.
60*2600*10%pdva~~170k

20% učešća je 34320
30% učešća je 51500

I neće da uzmu keš za učešće 🙂 nego hoće sve odjednom 🙂. 170k na gomili 🙂.
Nešto ovde ne štima.
Znam za praksu da dosta investitora ne želi da ti proda stanove do 40m2 na kredit. To je godinama tako. Za 60m2 još nisam čuo. To čak spada u kategoriju 60-80 gde su obično jeftiniji oko min 100evra u odnosu na ove jednosobne 🙂.
Something stinks 🦨.
 
Pa napisao sam, ovaj ko hoće traži 30%, ovaj ko neće traži keš :) Ko hoće neka ode da proveri.

Ja ne poznajem osobu da je izdavala stan a da nije imala neku muku sa stanarima. Da ne ispadne da su svi cvećke.
Ja poznajem porodicu koju je stanodavac izbacio na ulicu sa jednomesečnom bebom (NBG). Da ne ispadne da su svi cvećke.
 
Pa napisao sam, ovaj ko hoće traži 30%, ovaj ko neće traži keš :) Ko hoće neka ode da proveri.


Ja poznajem porodicu koju je stanodavac izbacio na ulicu sa jednomesečnom bebom (NBG). Da ne ispadne da su svi cvećke.
Mog poznanika su izbacili sa bebom od 4 meseca. Pre toga mu poskupeli kiriju 2 puta za 3 meseca. Stanodavcu je bilo glupo treći put da mu podiže i izbacio ih je. Kao treba mu hitno za sina a u stvari izdao Rusima.
Taj period dolaska Rusa i kolike smo ljige bili kao narod.....to nikada neću da zaboravim.
 
60*2600*10%pdva~~170k

20% učešća je 34320
30% učešća je 51500

I neće da uzmu keš za učešće 🙂 nego hoće sve odjednom 🙂. 170k na gomili 🙂.
Nešto ovde ne štima.
Znam za praksu da dosta investitora ne želi da ti proda stanove do 40m2 na kredit. To je godinama tako. Za 60m2 još nisam čuo. To čak spada u kategoriju 60-80 gde su obično jeftiniji oko min 100evra u odnosu na ove jednosobne 🙂.
Something stinks 🦨.
Smrdi na povećanje cene!?
Isto se dešava na Zlatiboru, nekim investitorima se prosto ne žuri da prodaju tako na rate. Kao da očekuju inflaciju ili nešto drugo (možda američke izbore!) i puštaju u prodaju na kašičicu onako kako im odgovara. Ti mali stanovi su najlikvidniji na tržištu i zato nema ni žurbe,...tako da sve štima.
U svakom slučaju ovo je najgore vreme za nas kupce...

...
Kes je kralj... u narednom periodu.
...
Tako da ovo izgleda otpada
 
Ovde je problem, ako dođe kriza, da NEMAŠ kome da prodaš. Da je cena stana na tržištu NIŽA od cene koju si ti platio ili koja treba da se isplati kredit. Znači em ostaneš bez stana em si još dužan banci. To je bilo u prošloj krizi naročito kod kredita u CHF. Naravno da su čekali to bi se ispeglalo i opet bi bili u profitu. Ali problem je preživeti krizu...
Menjanju se narativi, ali pravo u centar Joe, ako naidje kriza samo je treba preživeti…lako je biti general u bici gde se zna da pobedjujes odnosno cene su u full bull…a sad je fora ko zna da uhvati nož u padu…
 
Ima li na temi investicionih kupaca koji su sad našli dobar dil u Beogradu? Gde se sad isplati kupovati za rentu?
 
Vrh