Šta je novo?

Cene nekretnina

Kad ste kod izdavanja u ino, žali mi se drug da ne može da nađe stan u Berlinu, nema ništa ispod 1000 e bilo gde u gradu, a cena stana mora da bude max 40% plate. Plus još neki dodatni troškovi, i da te izaberu naravno. Pozitivna stvar je što kad zaključiš ugovor stanodavac ne može da ti povećava cenu i da te izbaci kad mu se ćefne.
Kolega placa stan 1200 EUR u Berlinu. Sam živi
 
Ima li na temi investicionih kupaca koji su sad našli dobar dil u Beogradu? Gde se sad isplati kupovati za rentu?
Ja sam investiciono kupio u decembru `23. na početku Dimitrijale, ispod podvožnjaka stan u izgradnji. Trosoban, 64 m2. 3300 EUR sa PDV-om. Vodio sam se time da stan lepo opremim i izdajem za 1000 eur mesečno. Videćemo da li ću uspeti u tome, ali iz nekih predjasnjih iskustava mi deluje realno. Svakako se kasni sa gradnjom, tek su nedavno probili nultu kotu tako da cu poprilicno sačekati dok ne budem mogao da testiram svoj plan.
 
Znam taj kraj, cena po m2 je realna za ovo tržište. Zgrade u okolini idu od 3000 naviše.

Sumnjam da može da se izda za 1000 EUR doduše, možda Rusima. Starogradnja tuda ide za 500-600.
 
Ja sam investiciono kupio u decembru `23. na početku Dimitrijale, ispod podvožnjaka stan u izgradnji. Trosoban, 64 m2. 3300 EUR sa PDV-om. Vodio sam se time da stan lepo opremim i izdajem za 1000 eur mesečno.
~210k si platio, i očekuješ da ti x1k mesečno, počne da "investeciono" pravi profit?

Za 17 godina izlazite na 0, druže

minimalan profit će potražiti znatno godina više, od te 2040te😂
 
Poslednja izmena:
~210k si platio, i očekuješ da ti x1k mesečno, počne da "investeciono" pravi profit?

Za 17 godina izlazite na 0, za koga profit, čak i tad minimalan?
Toliko sam platio, treba jos 15-tak k da ulozim u opremanje i namestaj i očekujem ROI od rente preko 5% godišnje. Neka toliko godišnje raste i vrednsot stana, ja ću biti zadovoljan investicijom.
 
Je si ti društvene "nauke" završio?
Nema ljutnje, al deluješ ko da imaš taj "mnogo sam mrzeo matematiku" pogled na svet! 🤣🤣🤣
 
Ja sam investiciono kupio u decembru `23. na početku Dimitrijale, ispod podvožnjaka stan u izgradnji. Trosoban, 64 m2. 3300 EUR sa PDV-om. Vodio sam se time da stan lepo opremim i izdajem za 1000 eur mesečno. Videćemo da li ću uspeti u tome, ali iz nekih predjasnjih iskustava mi deluje realno. Svakako se kasni sa gradnjom, tek su nedavno probili nultu kotu tako da cu poprilicno sačekati dok ne budem mogao da testiram svoj plan.
Toliko sam platio, treba jos 15-tak k da ulozim u opremanje i namestaj i očekujem ROI od rente preko 5% godišnje. Neka toliko godišnje raste i vrednsot stana, ja ću biti zadovoljan investicijom.
Super kvadratura za trosoban stan(64m2).
Iskreno mislim da ćeš morati malo više od 15k da još uložiš, to jest da bi trebalo, kako bi mogao da ga izdaješ za max cenu.
Po meni nekih 25k-30k, svakako ćeš ga kasnije samo održavati to jest koji put okrečiti i zameniti nešto oštećeno.
Treba kvalitetno odraditi i to opremanje stana.
Nisam dovoljno bogat da bi kupovao jeftino 😉
A kada se i odlično opremi stan onda se i lakše izda i naravno po većoj ceni.

Mislim da ti je dobra računica otplate to jest ROI, pogotovo ako ti ta kirija ne služi za život već da nju možeš da oročavaš i reoročavaš, tada i ispadne ROI oko 15-17god sve sa amortizacijom i troskovima i porezom...
 
Kad i ako kupim javljam, ako odustanem isto javljam 😉
 
Subjektivni osecaj svih ovih clanaka:
0542a568280eaff0cd2dfadbfa362ecd.jpg
 
Tonterías. Diskutuje se o padu cena i propadanju tržišta na forumu gde svako malo neko objavi da ima 2 i jače investicione nekretnine. A ko nema vreba iz ćoška da uleti na tržište kad mu se najviše isplati.
Beton je bog i batina kod nas.
 
Tonterías. Diskutuje se o padu cena i propadanju tržišta na forumu gde svako malo neko objavi da ima 2 i jače investicione nekretnine. A ko nema vreba iz ćoška da uleti na tržište kad mu se najviše isplati.
Beton je bog i batina kod nas.
I dosta nove generacije nazalost isto misli, evo devojka se pre neki dan mrsti sto hocu da krenem agresivno ulaganje u berzu sledece godine, kaze sigurnije ti da skupis za jos jedan stan i izdajes :D
 
Berza je apstrakcija, stan je opipljiva stvar. Trebaće vremena da se ta kultura investiranja u nešto što nije zemlja/stan primi kod nas. Ipak smo tek par decenija u kapitalizmu.
 
Berza je apstrakcija, stan je opipljiva stvar. Trebaće vremena da se ta kultura investiranja u nešto što nije zemlja/stan primi kod nas. Ipak smo tek par decenija u kapitalizmu.
Ne ocekujem nikakve promene dok sam živ. Biće samo donekle diversifikacije u manjoj meri. Naši ljudi će nastaviti da budu ono što jesu.
 
I dosta nove generacije nazalost isto misli, evo devojka se pre neki dan mrsti sto hocu da krenem agresivno ulaganje u berzu sledece godine, kaze sigurnije ti da skupis za jos jedan stan i izdajes :D
Dobićeš Amin od te svoje devojke za ulaganje u berzu tek posle 3. stana. (Znači 1 za život i dva za rent) posle će ti reći probaj s drugim da se igraš. A do tada zaboravi na berze:))
 
Kao sto sam rekao, stanodavcima je poskupelo odrzavanje njihovog bankovnog racuna :)

Mislim da ipak kada gledas stanodavca i zakupca, je logicno da je stanodavac uvek u boljoj poziciji jer ima finansijski asset u odnosu na zakupca, tako da ne brinem ja brigu za nase stanodavce da li letuju ili ne. Cinjenica je da su stanodavci preneli nerealna poskupljenja na zakupce u poslednjih par godina da bi odrzali svoj standard zivota a ne da bi pokrili ratu za kredit ili bolje odrzavali stan, sto je naravno njihova mogucnost ali necemo da se lazemo da nije doslo iz pohlepe a ne potrebe.

Sto se tice monopola, istorija je puna tih situacija jer jednostavno ako si konkurent megakorporaciji oni vrlo lako mogu te:
1. Kupiti i time sad si postao deo monopola
2. Poslovati sa gubitcima mnogo vecim od onih koje ti mozes da priustis
3. Lobiranjem i mitom ti unistiti biznis model

Pogledaj samo Winwin / Tehmonaija / Gigatron i ko je zajednicki faktor tu na nasem trzistu.
Što se tog dela našeg tržišta tiče, veći je problem što je Srbija kao ukupno tržište sitna riba. Kada neki uvoznik naručuje robu za Srbiju, ne može da se meri sa Nemačkim ili Francuskim uvoznikom, pa i onima iz mnogo manjih zemalja. Veliki diler za Nemačku, pa i za Mađarsku će da dobije veći popust na količinu Samsung televizora nego diler iz Srbije.

Ovo znam iz prve ruke.

Što se tiče megakorporacija, pa evo i Volkswagen je megakorporacija pa mu ne cvetaju ruže i posluje sa gubicima, ali ne može više da izdrži.

Lobiranje i mito svakako postoje, ali mnogi mogu da lobiraju i potkupljuju, a ne samo jedan.

Mada, to svakako može da bude efikasno na državnom nivou- zaštitimo se od jeftinih kineskih automobila i slično.

Inače, moja firma pretstavlja malu stranu firmu a imamo veću prodaju u Srbiji od najveće internacionalne firme iz te branše. Veliki sistemi postanu prekomplikovani, a u malim firmama brže donose odluke.

Da nema štampanja novca ne bi ni došli u tu fazu kupovine po bilo kojim cenama. Stvari bi se balansirale jer bi ljudi donosili razumnije odluke-ovako inflatorna očekivanja uništavaju štednju i podstiču iracionalne kupovine.
 
@Salev85
Krfska 23 i Preševska 90. Juče bili kod još jednog investitora na zvezdari, kaže može na rate 50% sad, 25% kad bude fasada 25% kad se usele :) Kaže neće kredit, ne žuri, sačekaće do nove godine pa ako ostane nešto onda mogu kreditni kupci.
 
Dobićeš Amin od te svoje devojke za ulaganje u berzu tek posle 3. stana. (Znači 1 za život i dva za rent) posle će ti reći probaj s drugim da se igraš. A do tada zaboravi na berze:))
To je to. Najveći uzrok rasta nekretnina kod nas je što su ljudi tokom perioda jeftinog novca zarađivali dobro, te su dobili mogućnost da višak kapitala plasiraju tamo gde najviše vole. Omraženi investitori su samo zajahali taj talas tražnje.
Sami sebi smo napumpali cene nekretnina u najvećoj meri, ostalo je sve pokušaj da se to opravda.
 
Vrh