Šta je novo?

Cene nekretnina

Prodao sam garažu kao vanknjižni vlasnik. Prvo su hteli da nas oduvaju ali kao ajde može pošto je garaža, stan ne bi smeli da overimo.
Ovo nije baš tačno - svaki treći stan koji prodaju npr. agencije nije uknjižen (još više ih ima koje prodaju vlasnici direkt procentualno). Čim vidiš da nije štiklirano "uknjižen" na Halo Oglasima, nije uknjižen. Često piše "u procesu uknjižbe", "predato na legalizaciju" i slične gluposti koje sve znače isto - nije uknjižen stan. Takve stanove ne prodaju sve agencije - neke izbegavaju tj. neće, ali mnoge hoće. Takve stanove takođe neće svaki notar da obradi, barem ne preko ugovora, ali neki valjda i to rade. Ono što svaki notar radi koliko znam, je overa predugovora koji menja praktično ugovor kod neuknjiženih nepokretnosti.
 
Kaze ima stanova ali do sada nisu nasli investitora koji hoce da proda na kredit. Bas su u problemu za lokacije koji su oni gledali. Jedan je hteo ali je trazio minimum 30% ucesca.
Ovo potencijalno ukazuje da su ti investitori nelikvidni, tj. da ne mogu da isfinansiraju gradnju bez keša odmah i sad. Tako ja kapiram. Čudi me ovaj info.
 

„Republički geodetski zavod u ovom trenutku ne radi ni 30 posto onoga što je trebalo da bude nakon svih projekata koji su sprovedeni, nijedan postupak koji je započet nije doveden do kraja, čak su neki procesi u negativnom trendu“, dodao je Pejčinović.
 

Prilozi

  • IMG_20240911_221206.jpg
    IMG_20240911_221206.jpg
    70,7 KB · Pregleda: 105
Zavisi i kad kupis. Ta slika moze da znaci i 20% minus.a da ne pricamo da poslednjih 15 godina i vise od prvog ath nije pokrila ni inflaciju.
 
Poslednja izmena:
Ovo potencijalno ukazuje da su ti investitori nelikvidni, tj. da ne mogu da isfinansiraju gradnju bez keša odmah i sad. Tako ja kapiram. Čudi me ovaj info.
Pa da ali kako ce izfinansirati ako ne prodaju? Ili su bas ubedjeni da ce prodati sve za kes. Cudi i mene pre sat vremena smo bili kod njih i pricali. Na takve sam i ja nailazio 2017te ali tada je vladala navala uveliko pa im se moglo.
 
Dok su nekima stocks na ath iako se sve crveni evo mali update sa terena. Zenin brat i njegova zena traze stan za kupovinu tu do 2700e+pdv. Kaze ima stanova ali do sada nisu nasli investitora koji hoce da proda na kredit. Bas su u problemu za lokacije koji su oni gledali. Jedan je hteo ali je trazio minimum 30% ucesca.
Zanimljivo. U kojoj fazi su te zgrade što su gledali? Koji deo grada? Može li malo više detalja? Koliko stanova ima u zgradi? Kada je rok završetka?
 
Prognoze ostavljam lokalnim agentima i investitorima (strukturu portfolia nisam jos uvek menjao posto sam i dalje okvirno 90% cash i 10% stocks koje su mi na ATH) 😉 Situacija u EU mislim da nije ni malo naivna. Iskreno, malo se i kajem sto sam pre par meseci odbio ponudu koju sam imao za Rijad. Primecujem i u mojoj firmi, gde je godisnja neto dobit preko 2 milijarde EUR, da ce sledece godine biti drasticnih smanjivanja troskova (malo razmisljam kako ce tek biti kod onih koji su na rubu egzistencije). Interesantno je i da je danas Nemacka drzava prodala UniCreditu circa 5% udela u Commerzbanci (prodali bi im i vise da nemaju zakonsko ogranicenje koliko mogu da prodaju u odredjenom vremenskom roku), a sto Nemcima stvara pomalo gorak ukus i strah gde plovi njihov "brod". Smer kretanja ce svakako diktirati i situacija u US, a gde cemo pravu ekonomsku sliku videti posle izbora.
Hvala na objavi. U principu je isto. Svi zaposleni koji žive od svog rada ako ne rade za minimalac su mnogo slabiji što se tiče kupovne moći nego 2020. Ovi čije plate zavise od duga zemlje.....pa njima je ekstra ili su makar na istom nivou kao 2020.
Da li očekuješ još jednu kovid štampu? Šta može održati trenutne cene asseta? Likvidnost postoji ali samo kod velikih igrača. Average Joe ima za poslednje 3 godine manju štednju u iznosu od -2.3 triliona USD. Kamate su sada smešan faktor za monetarna kretanja. Ispod 1-1.5-2% neće više nikada. O negativnoj da ne pričamo. To je bila anomalija.
Za neupućene USA je u prethodnih 12 meseci izgubila milion radnih mesta 🙂.
 
Zavisi i kad kupis. Ta slika moze da znaci i 20% minus.a da ne pricamo da poslednjih 15 godina i vise od prvog ath nije pokrila ni inflaciju.
Ta slika je tu da ti pokaze da nije sve crveno i da nije sve Tesla, Amazon, Apple i sl. A sto se tice kupovine, zamisli da jos ovo kupujes sa 40% popusta (tj. 30% po placanju poreza) kroz employee share buying program...
 
Pa da ali kako ce izfinansirati ako ne prodaju? Ili su bas ubedjeni da ce prodati sve za kes. Cudi i mene pre sat vremena smo bili kod njih i pricali. Na takve sam i ja nailazio 2017te ali tada je vladala navala uveliko pa im se moglo.
Pa ili neće da se bakću i čekaju kreditne kupce jer im se može (interesovanje za te lokacije je veliko) , ili su u problemu i ne mogu da čekaju kredite jer im keš treba odmah. Ja sam u pregovorima sa "mikro" investitorom koji je oglasio da može kupovina na kredit. Inače ne bih pregovarao, jel'te. 😆
 
Moze neki source za ovo? Ja sam mislio da su dodali manje nego ocekivano, ne da je izgubljeno ista.
Imaš 2 strane. Gubitak poslova i dodavanje zaposlenih. E kod dodavanja su se kao zeznuli za oko 60-80k mesečno od 2023 🤡.

I svuda na netu ćeš naći narativ kao, zeznuli smo se za 800k-1.1mil ljudi (različiti su podaci u zavisnosti od početne tačke. ((nezaposlenosti otišla sa 3.4 na oko 4,3-4,2. )) ali naša ekonomija je Strong, nikad bolja a raste nezaposlenost 🤡. I oni fingiraju podatke opasno, baš kao i ovi naši. Mini bull od oktobra 22 do aprila 24 je bio zapravo zahvaljujući lažno dobrim podacima od feda 🤡. Gledam po netu, navodno imaju 40-50k otpuštanja mesečno....
 
Da si ulozio 20k u btc ne tako davne 2010te danas bi imao 38 miliona ;) sve neki experti u trgovanju i milioneri, a za stan… :)
Stanove sam sve prodao, poslednji maja 2023, mozes da prelistas temu 🙂 nisam nikada rekao da sam ekspert ali hvala bogu nisam ni kalibra poput onih iz TradeWin24 i slicnih. Ja previse igram na siguricu ali sam zadovoljan prinosom koji ostvarujem za nivo rizika koji preuzimam...
 
Koja lokacija i koja cena?
Ono što će uskoro da bude 5k kvadrat 😂, dakle Mirijevo. Blizu crkve u Mirijevu, granica Mirijeva 1 i 2, 1900 otprilike kvadrat u sivoj zoni sa PDV. Mada cene variraju u zavisnosti od spratnosti i kvadrature, a mislim da će ih podići kad dođe do 80+ posto - sad je tipa 75%.
 
Poslednja izmena:
Imaš 2 strane. Gubitak poslova i dodavanje zaposlenih. E kod dodavanja su se kao zeznuli za oko 60-80k mesečno od 2023 🤡.

I svuda na netu ćeš naći narativ kao, zeznuli smo se za 800k-1.1mil ljudi (različiti su podaci u zavisnosti od početne tačke. ((nezaposlenosti otišla sa 3.4 na oko 4,3-4,2. )) ali naša ekonomija je Strong, nikad bolja a raste nezaposlenost 🤡. I oni fingiraju podatke opasno, baš kao i ovi naši. Mini bull od oktobra 22 do aprila 24 je bio zapravo zahvaljujući lažno dobrim podacima od feda 🤡. Gledam po netu, navodno imaju 40-50k otpuštanja mesečno....
Opet, ja sam bio pod utiskom da su dodali manje nego ocekivano, ne da je izgubljeno.

Ja ako ti kazem, e zaradio sam 20,000 dinara i onda izbrojim i shvatim da sam ipak zaradio 16,000 dinara, da li ces ti da mi kazes u minusu si 4,000 ili?
Svakako na cifru od 150 miliona poslova +- 1 milion ne znaci puno.
 
Ono što će uskoro da bude 5k kvadrat 😂, dakle Mirijevo. Blizu crkve u Mirijevu, granica Mirijeva 1 i 2, 1900 otprilike kvadrat u sivoj zoni sa PDV. Mada cene variraju u zavisnosti od spratnosti i kvadrature, a mislim da će ih podići kad dođe do 80+ posto - sad je tipa 75%.
Eno najavljuju secu 66 hektara i gradnju stanova za 15,000 ljudi u Mirijevu, neko je otvorio bas temu pre sat vremena :D
 
Vrh