Šta je novo?

Cene nekretnina

Brale, cuvaj kintu i vrebaj priliku. Ako nista, makar ovako prkosimo investitorskoj alavosti bez granice.
Makar pogledaj koliki su popusti na hranu u Maksiju. Odavno nije bilo ovako a da u pitanju nije "Najbolja cena" akcije.
Maksi hoce da spusta, sad su investitori na potezu. Jedino da se banda sa Beobilda skupi i zakupi par panoa u gradu... s porukom kontra akcijama investitora :) to bi ih zabolelo samo tako...
Brate rodjeni , sestro draga...izvrgli su ruglu onog Senesija koji bogoradi oko pada cena i da dolazi vreme kupaca...i to covek radi po mainstream medijima i drustvenih mrezama...niko vise ne placa ove clanke o rastu...
...srpljen, spasen...
 
Šveđani imaju zakonska ograničenja u cenama izdavanja.
nema potrebe da se bilo sta ogranicava, slobodno trziste sve regulise...ja spustam rentu jer nema vise hype.-a...kad su Rusi navalili cene su morale da se podignu, (ne zloupotrebe!), sad je traznja pala i cene idu dole...drzava treba da se bavi zakonima, primenom i kontrolom, ne da bilo sta regulise...da smo uredjena drzava ne bi palo na pamet Rio Tintu da se igra ....
 
nema potrebe da se bilo sta ogranicava, slobodno trziste sve regulise...ja spustam rentu jer nema vise hype.-a...kad su Rusi navalili cene su morale da se podignu, (ne zloupotrebe!), sad je traznja pala i cene idu dole...drzava treba da se bavi zakonima, primenom i kontrolom, ne da bilo sta regulise...da smo uredjena drzava ne bi palo na pamet Rio Tintu da se igra ....
Zasto su morale da se podignu cene tacno? Osim da stanodavcima ode vise para u dzep?
Drzava i zakoni rade i regulaciju trzista i stite od monopola i trgovinskih kartela, jer bi pravo slobodno trziste se samo pretvorilo u monopol ili duopol posle nekog vremena.
 
I lepo imas onda pravnu zastitu, Pera ne moze da te izbaci posle 2 meseca jer neki rus mu nudi 200 eura vise i mora da ceka jos 10 meseci pa tek onda kada ti istekne ugovor / zakup moze to da odradi.

Pravna zaštita ide u oba pravca. Tako da Laza ako je potpisao ugovor na 12 meseci ne može da ode ranije a da ih ne isplati. Isto tako ne može Peri da napravi dugovanja, računi su na Lazino ime. Laza je prijavljen uredno na adresu ali izvršitelji ne dolaze Peri da popisuju nameštaj i pokućstvo ako Laza duguje...
 
Pravna zaštita ide u oba pravca. Tako da Laza ako je potpisao ugovor na 12 meseci ne može da ode ranije a da ih ne isplati. Isto tako ne može Peri da napravi dugovanja, računi su na Lazino ime. Laza je prijavljen uredno na adresu ali izvršitelji ne dolaze Peri da popisuju nameštaj i pokućstvo ako Laza duguje...
Apsolutno, svako zna prava i svako zna svoje obaveze, a ne lov u mutnom sa obe strane.
 
Da li si video neki ugovor iz tih uredjenih zemalja? Da li neko stanodavcima u tim uredjenim zemljama brani da stave da se cena stanarine moze korigovati na zahtev vlasnika stana na svakih X meseci? Da li zakon u tim uredjenim zemljama brani stanodavcima da stave u ugovor da mogu korigovati cenu bilo kad u bilo kom iznosu uz na primer pravo zakupca da odbije novu cenu i jednostrano raskine ugovor o zakupu bez placanja penala npr?

Daj neki zakon bilo koje uredjene zemlje da vidimo kako je ogranicio stanodavce sta smeju sta ne da stave u ugovor.
Evo ja ću vam odgovoriti na tu temu. U NL smeš postojećem podstanari da dizes za inflaciju jednom godišnje. E onda kad je inflacija bila dvocifrena onda su rekli ne za inflaciju već za prosečno povećanje plate :)) pošto je to bilo ispod inflacije. E onda inflacija pala a povećanja plata veća pa su sad uveli još jednu klauzulu u zakonu da povecavaš ili za inflaciju ili za povećanje plate ali šta je manje od ta dva. Ali to važi za postojeće stanare. Ako on izađe možeš da podigneš koliko hoćeš.
 
Pravna zaštita ide u oba pravca. Tako da Laza ako je potpisao ugovor na 12 meseci ne može da ode ranije a da ih ne isplati. Isto tako ne može Peri da napravi dugovanja, računi su na Lazino ime. Laza je prijavljen uredno na adresu ali izvršitelji ne dolaze Peri da popisuju nameštaj i pokućstvo ako Laza duguje...
U Švedskoj podstanar može da ti najavi otkaz tri meseca unapred bez obzira na datum isteka ugovora, dok stanodavac mora da ispoštuje ugovoreni rok. Ipak mudri Švedi znaju ko je jača a ko slabija strana u poslu.
 
ako može samo da mi se objasni:
čovek radi nekoliko godina, pozajmi se, i nekako skupi učešće 40K,
da bi uzeo kredit na trideset godina, kupi stan od 200K i odriče se svega da bi vraćao ratu,
i sad treba to da izdaje nekome za 250e mesečno "da ne bi ispao halapljiv"?

Ne branim nikoga ali je jednostavno nerealno. Tržište to reguliše, pad cena izdavanja je jedino moguć ako dodje do krize ko 2013/14/15 kada narod nije imao para (zaista skresane plate i penzije, besparica),pa si imao da iznajmiš šta oćeš za 200e, ali tada je i cena samih nekretnina pala, i to dosta. Takvo bilo tržište, sada nije. Ne kažem da ne može da se desi ponovo ali to neće biti dobro ni za koga.
 
ako može samo da mi se objasni:
čovek radi nekoliko godina, pozajmi se, i nekako skupi učešće 40K,
da bi uzeo kredit na trideset godina, kupi stan od 200K i odriče se svega da bi vraćao ratu,
i sad treba to da izdaje nekome za 250e mesečno "da ne bi ispao halapljiv"?

Pad cena izdavanja je jedino moguć ako dodje do krize ko 2013/14/15 kada narod nije imao para (zaista skresane plate i penzije, besparica),
pa si imao da iznajmiš šta oćeš za 200e, ali tada je i cena samih nekretnina pala, i to dosta. Takvo bilo tržište, sada nije. Ne kažem da ne može da se desi ponovo ali to neće biti dobro ni za koga.
O cemu ti decko pricas, ljudi su lagano dizali kirije za po 100 eur godisnje ili na svakih 6 meseci, pa meni je kirija sa 300 eura otisla bila na 500 i kada je najavljeno da ce ici na 600 sam promenio stan.

U roku od 2 godine, da li to nije halapljivo, 100% povecanje kirije?
 
Švedska je posebna priča, tamo ti i država plaća kiriju...
 
O cemu ti decko pricas, ljudi su lagano dizali kirije za po 100 eur godisnje ili na svakih 6 meseci, pa meni je kirija sa 300 eura otisla bila na 500 i kada je najavljeno da ce ici na 600 sam promenio stan.

U roku od 2 godine, da li to nije halapljivo, 100% povecanje kirije?
u te dve godine koliko je na tržištu poskupeo stan?
ako je poskupeo 100% onda je realno (sigurno da nije).
Ako nije, slažem se da je halapljivo.

Govorim pre svega o novom igraču na tržištu. Taj koji je sad platio 200K sigurno ga neće izdavati po socijalnoj ceni.
 
Ne znam da li u Sveckoj podstanari ocekuju da im se stanidavac pravda sto dize stanarinu za svoj stan, pa da onda komentarisu po internetima da li ie opravdanje osnovano ili ne?
 
O cemu ti decko pricas, ljudi su lagano dizali kirije za po 100 eur godisnje ili na svakih 6 meseci, pa meni je kirija sa 300 eura otisla bila na 500 i kada je najavljeno da ce ici na 600 sam promenio stan.

U roku od 2 godine, da li to nije halapljivo, 100% povecanje kirije?
Pa toliko su ti porasla i primanja. Šta se buniš......
 
Ne znam da li u Sveckoj podstanari ocekuju da im se stanidavac pravda sto dize stanarinu za svoj stan, pa da onda komentarisu po internetima da li ie opravdanje osnovano ili ne?
A izvini mrgude, nesto nisam video da si komentarisao cinjenicu da ipak postoje limiti na stanarine u uredjenim drzavama.
Znaci ipak postoje zakonski osnovi po kome se to moze urediti, hoces sad da priznas da gresis ili nastavljas da lupetas gluposti?
 
u te dve godine koliko je na tržištu poskupeo stan?
ako je poskupeo 100% onda je realno (sigurno da nije).
Ako nije, slažem se da je halapljivo.

Govorim pre svega o novom igraču na tržištu. Taj koji je sad platio 200K sigurno ga neće izdavati po socijalnoj ceni.
Da postoji takva nekretnina mogli bi da zatvorimo temu lagano :D
ROI od 2 godine, lagana prica.
 
A izvini mrgude, nesto nisam video da si komentarisao cinjenicu da ipak postoje limiti na stanarine u uredjenim drzavama.
Znaci ipak postoje zakonski osnovi po kome se to moze urediti, hoces sad da priznas da gresis ili nastavljas da lupetas gluposti?
Sta gresim? Napisao sam da mi je to malo verovatno, i pitao te da das neki zakon iz uredjene zemlje da vidimo kako ogranicava deo ugivora koji se odnosi na dizanje stanarine. Ali umesto zakona ti si krenuo nesto da filosofiras. Posle su drugi izneli par primera iz prakse, ali ne i konktetne zakone. Ne kazem da ih nema, samo me zanima koji su kako bih ih procitao.
 
Da postoji takva nekretnina mogli bi da zatvorimo temu lagano :D
ROI od 2 godine, lagana prica.

Kupis sad na Zlatiboru nasoj najjeftinijoj planini pod betonom sa soc i lower standard zgradama, i dogodine u ovo vreme bices milioner jer ce Zlatibor biti primijum planina tada bez obzira sto to sad nije niti je ikad bila.
 
Evo spiska evropskih zemalja koje zakonom ograničavaju porast cene rente:

Nemačka
Francuska
Španija
Holandija
Austrija
Švedska
Danska
Finska
Portugal
Belgija
Norveška
Irska
Ove zemlje primenjuju različite modele kontrole rente kako bi zaštitile stanare, posebno u područjima sa visokim troškovima stanovanja.

Nije bilo teško zar ne?
 
Sta gresim? Napisao sam da mi je to malo verovatno, i pitao te da das neki zakon iz uredjene zemlje da vidimo kako ogranicava deo ugivora koji se odnosi na dizanje stanarine. Ali umesto zakona ti si krenuo nesto da filosofiras. Posle su drugi izneli par primera iz prakse, ali ne i konktetne zakone. Ne kazem da ih nema, samo me zanima koji su kako bih ih procitao.
Pa linkovao sam ti sajt direktno i to vlade Holandije:

A ako se zavuces malo dublje prateci link na kraju stranice doci ces i do ovog sajta:

I da ne ispadne da to vazi samo za drzavne/socijalne stanove:
Screenshot 2024-09-11 at 15.16.41.png


Ako bas hoces tacan zakon i tekst istog, iskreno nadji ga sam ako ti ovo nije dovoljno, ovo je sve na zvanicnom sajtu njihove vlade, valjda je to dovoljno nevernim tomama.
 
Ograničavaju kao što smo i dobili za primer u Holandiji, ograničavanje podizanja kirije u periodu Ugovora to jest u tih godinu dana(ako je na toliko Ugovor).
Nakon toga, stanodavac možda da stavi koju god hoće cenu.
Taj primer što je G.I.Joe prikazao je veoma dobar, da u tih godinu dana povećanje može da bude ili porast inflacije ili porast plata.
Dobar je primer i taj iz Švedske, da zakupac može da najavi otkazni period u roku od 3 meseca bez obzira na period važenja Ugovora.
Ne verujem da ovi zakoni utiču globalno na cene kirija u državi, ali su svakako dobri za zaštitu zakupaca i da kažemo tih stanodavaca koji hoće baš maksimalni profit od zakupaca da iskoriste čim dobiju priliku.
 
u te dve godine koliko je na tržištu poskupeo stan?
ako je poskupeo 100% onda je realno (sigurno da nije).
Ako nije, slažem se da je halapljivo.

Govorim pre svega o novom igraču na tržištu. Taj koji je sad platio 200K sigurno ga neće izdavati po socijalnoj ceni.
Mislim da tu treba da se gleda oročenje tih novaca u banci vs zarada od izdavanja.
Ako je samo investicioni stan, on bi trebao barem isto ostvarivati zarade prilikom izdavanja koliko bi se zaradilo i samim oročenjem u banci.
E sada se tu može diskutovati da li se gleda oročenje u eurima/dinarima, da li se računa i moguće povećanje vrednosti nekretnine ili možda smanjenje, amortizacija stana itd...
 
Ograničavaju kao što smo i dobili za primer u Holandiji, ograničavanje podizanja kirije u periodu Ugovora to jest u tih godinu dana(ako je na toliko Ugovor).
Nakon toga, stanodavac možda da stavi koju god hoće cenu.
Taj primer što je G.I.Joe prikazao je veoma dobar, da u tih godinu dana povećanje može da bude ili porast inflacije ili porast plata.
Dobar je primer i taj iz Švedske, da zakupac može da najavi otkazni period u roku od 3 meseca bez obzira na period važenja Ugovora.
Ne verujem da ovi zakoni utiču globalno na cene kirija u državi, ali su svakako dobri za zaštitu zakupaca i da kažemo tih stanodavaca koji hoće baš maksimalni profit od zakupaca da iskoriste čim dobiju priliku.
Razlika u tome sto postoje trajni ugovori i visegodisnji ugovori u Holandiji
Koliko ja znam a (@G.I.Joe moze da me ispravi), cim se produzi taj ugovor od 1 godine on automatski postaje trajni ugovor i onda te stiti zakon od velikog dizanja rente njihovim tenant laws.
Tako da moze stanodavac da stavi koju hoce kiriju da... ako na svakih godinu dana menja zakupca, u suprotnom ipak zakon stiti te zakupce.
 
Po tome, stanodavac po isteku ugovora, može da ne obnovi ugovor, i nađe drugog zakupca po višoj ceni? Ili su stan i cena zakupa negde registrovani i ne može da ga izdaje po ceni višoj od dozvoljenog procenta povećanja?
 
Ne može da ne obnovi ugovor, to je odgovor i za @Extroniks , ugovor od jedne godine je podrazumevan, ukoliko se ugovor NE PRODUŽI onda postaje trajan, takoje i kod nas. Dakle ukoliko stanodavac hoće da izbaci nekoga treba mu raskid ugovora, ukoliko želi da produži za godinu onda prave nov ugovor, ukoliko ne urade ništa ugovor postaje trajan. Tako je bar kod nas i u nekim zemljama.
 
Ne mora da znači, možda je i vrhunac, kao kad je fudbalsko prvenstvo pa navale da reklamiraju pivo.
Moguće, eno na drugoj temi frizerka koja ne zna ko je Tesla tj čula je za njega ali ne zna čime se bavio se raspituje da kupi stan, ne znam da li za investiciju ili život ali to su neke naznake vrhunca :)
 
Vrh