Šta je novo?

Cene nekretnina

Opet, ja sam bio pod utiskom da su dodali manje nego ocekivano, ne da je izgubljeno.

Ja ako ti kazem, e zaradio sam 20,000 dinara i onda izbrojim i shvatim da sam ipak zaradio 16,000 dinara, da li ces ti da mi kazes u minusu si 4,000 ili?
Svakako na cifru od 150 miliona poslova +- 1 milion ne znaci puno.
Više je izgubio sam 18, zaradio 20= u plusu sam. Prodje 12+ meseci i onda kažeš e, Ipak sam zaradio 16-17, zavisi kako koji mesec. Ipak sam se zeznul jbg.
 

Објављена ЛИСТА 10 НАЈГОРИХ ГРАДОВА ЗА ЖИВОТ у Европи!​

На шестом месту се нашао ОВАЈ ГРАД У СРБИЈИ, многи су ИЗНЕНАЂЕНИ.​

Према недавној студији Европске комисије, која је анкетирала грађане широм Европе како би проценила квалитет живота у градовима на основу кључних фактора
Реч је о условима становања, колични зелених површина и доступности здравствене заштите.

Оно што је занимљиво јесте податак да су се неке популарне туристичке дестинације показале као места са великим нивоом незадовољства међу својим становницима.
Ево шта су грађани великих европских градова рекли о разлозима свог незадовољства:
10. Подгорица, Црна Гора
Подгорица, главни град Црне Горе, заузима десету позицију на листи градова са најнезадовољнијим становницима. Иако привлачи многе туристе својом обалом, локални становници не деле исто одушевљење.
9. Мишколц, Мађарска
Мишколц, четврти по величини град у Мађарској, суочава се са значајним незадовољством међу својим грађанима. Скоро половина становника осећа се несигурно на улици ноћу, док само мањи део њих верује да је лако пронаћи добар посао у овом граду. Такође, локални здравствени систем не испуњава очекивања многих становника.
8. Скопље, Северна Македонија
Скопље, главни град Северне Македоније, је међу градовима са најнижим нивоом задовољства. Само 13% становника верује да се квалитет живота побољшао у последњих пет година, док су остали изразили велико разочарање.
7. Рим, Италија
Иако је Рим популарна туристичка дестинација, он је слабије рангиран у погледу задовољства својих становника. Само три процента Римљана верује да се њихов квалитет живота побољшао у последњих пет година, а скоро половина њих сматра да град није повољан за старије особе.
6. Београд, Србија
У Београду, главном граду Србије, становници изражавају значајно незадовољство. Само 38% њих верује својим суграђанима, док 40% није задовољно својим послом. Такође, више од половине Београђана критикује организацију градског превоза.
5. Напуљ, Италија
Напуљ, упркос својој туристичкој популарности, има ниску оцену задовољства међу становницима. Само 66% људи је задовољно животом у овом граду, а 42% сматра да Напуљ није идеалан за младе породице. Такође, скоро половина становника сматра да град није безбедан током ноћи.
4. Тирана, Албанија
Тирана, главни град Албаније, спада међу европске градове са ниским нивоом задовољства. Само 66% становника је задовољно животом у граду, док скоро 60% сматра да град не пружа адекватне зелене површине.
3. Истанбул, Турска
У Истанбулу, више од 60% становника не сматра град погодним за старије особе, а мање од половине се осећа сигурно током ноћи. Поверење међу грађанима је ниско, са само 27% који верују у поузданост других, док само 10% сматра да је лако пронаћи добар и приступачан смештај.
2. Атина, Грчка
Атина, иако једна од главних туристичких дестинација, има лоше оцене када је у питању задовољство становника. Само нешто више од 20% грађана успева да пронађе добар посао, док скоро 60% није задовољно јавним просторима, а загађење ваздуха такође представља велики проблем.
1. Палермо, Сицилија
Палермо, главни град Сицилије, има најмање задовољних становника у Европи. Чак 38% становника изјављује да нису задовољни животом у овом граду, а само 4% верује да има добар посао. Град је такође оцењен као превише бучан, а само 6% људи га сматра чистим, упркос његовој популарности као дестинације за одмор.

Ови подаци указују на значајне разлике у задовољству живота између популарних туристичких дестинација и свакодневног живота њихових становника.

 
Kaze ima stanova ali do sada nisu nasli investitora koji hoce da proda na kredit. Bas su u problemu za lokacije koji su oni gledali. Jedan je hteo ali je trazio minimum 30% ucesca.
I meni je ovo čudno.
Investitor nema nikave veze sa kreditom, on dobija pare na račun od banke. I to ceo iznos vrednosti stana, ne samo 20 ili 30% koliko je učešće. Što bi uopšte investitor uslovljavao visinu učešća? Razlika je jedino u tih 30-45 dana koliko već traje procedura u banci.
Možda je potpuno samouveren da će mu doći keš kupac u tih mesec dana.

Zna li neko da li banke proveravaju i investitora? Ili ih interesuje samo klijent. Možda u tom grmu čuči zec.
 
@MrNash @VukSaWS živi li ste?
Prozborite koju....od vas ima šta da se čuje.
1726125534192.png

Recimo da imam interesantnijih stvari na koje mogu da trosim svoje vreme.

Ako neko i dalje misli da je najvaznija stvar u zivotu kupiti stan u BG ili da su stanovi u BG guske koje nose zlatna jaja, neka izvoli. Vidim po oglasima da i dalje ima dobrotvora koji prodaju guske koje nose zlatna jaja sto je meni licno malo neobicno ali eto...
 
Misliš par milijardi 🙂
Gledam najveću cenu u 2010toj :)
I meni je ovo čudno.
Investitor nema nikave veze sa kreditom, on dobija pare na račun od banke. I to ceo iznos vrednosti stana, ne samo 20 ili 30% koliko je učešće. Što bi uopšte investitor uslovljavao visinu učešća? Razlika je jedino u tih 30-45 dana koliko već traje procedura u banci.
Možda je potpuno samouveren da će mu doći keš kupac u tih mesec dana.

Zna li neko da li banke proveravaju i investitora? Ili ih interesuje samo klijent. Možda u tom grmu čuči zec.
Baš smo o tome razgovarali jer ni meni nije bilo jasno, a oni se ne razumeju toliko pa sam došao do zaključka da ili mu zgrada nije na 80% da bi im odobrili kredit pa traži više novca sa kojim može da raspolaže odmah ili mu je mnogo mesec dva za odobrenje jer "zna" da će naići keš kupac.
 
I meni je ovo čudno.
Investitor nema nikave veze sa kreditom, on dobija pare na račun od banke. I to ceo iznos vrednosti stana, ne samo 20 ili 30% koliko je učešće. Što bi uopšte investitor uslovljavao visinu učešća? Razlika je jedino u tih 30-45 dana koliko već traje procedura u banci.
Možda je potpuno samouveren da će mu doći keš kupac u tih mesec dana.

Zna li neko da li banke proveravaju i investitora? Ili ih interesuje samo klijent. Možda u tom grmu čuči zec.

Investitor ne dobija pare dok zgrada ne dođe na 80% izgrađenosti, zato neće svi da rade sa kreditnim kupcima.
 
@mariks ako nije tajna, manji ili veći stan?

Možda su ranije ljudi lakše keširali stanove u izgradnji jer su bili jeftiniji. Investitor je onda lakše završavao projekat.
Sada imamo situaciju da imamo neprodate stanove (što nije bio slučaj 10+godina). Samo lud čovek bi danas odbio kupca zbog toga (ili neko ko je 101% ubedjen da može prodati sve po većoj ceni kako odmiče gradnja).
Možda je stvarno problem likvidnost..... ako je manji stan mozda se nada da će ga prodati za keš?
Ja sam išao da vidim neke stanove pre mesec dana gde je zgrada useljiva i moram da priznam da su me pitali ono staro pitanje "keš ili kredit". To im je verovatno ostalo kao pitanje još pre 2 godine kada su krenuli sa izgradnjom. Ja sam bio u fazonu "koja je razlika? 5 ili 20 dana koliko treba banci da isplati novac.... isto je. Zgrada je gotova. Nisu imali odgovor. Tako na dve lokacije... 🤷. Ne razumem ni sad 🤷.
 

"Ko služi doživotnu robiju u vidu stambenog kredita miran je do nove godine i ne mora da prati da li i koliko skače EURIBOR. Ako novi zakon Narodne banke prođe u Skupštinu Srbije opet će biti ograničenja kamatnih stopa, ali za ceo procenat nepovoljnijih za korisnike."

😂😂😂😂😂

Bolje da su ograničili proviziju banke na 1% za stambene i da su pustili tržišno Euribor. Ali ne, moraju da nagrade banke sa 3%, za izgubljenu dobit prethodne 2 godine. Kod Bugara provizija banke+ kamata je ukupno 3%.....i opet su jeftinije nekretnine 😂😂😂.
 
Poslednja izmena:
Bolje da su ograničili proviziju banke na 1% za stambene i da su pustili tržišno Euribor. Ali ne, moraju da nagrade banke sa 3%, za izgubljenu dobit prethodne 2 godine. Kod Bugara provizija banke+ kamata je ukupno 3%.....i opet su jeftinije nekretnine 😂😂😂.
Kakva izgubljena dobit kada su im profiti maksimizirani :D
Slazem se da je provizija nasih banaka jeziva.
 
Kreću projekti po tzv. expo modelu, u jednom delu stambeni objekat a u drugom hotel. Verovatno planiraju da ovaj hotelski deo posle expa prenamene u stambeni...
 

"Ko služi doživotnu robiju u vidu stambenog kredita miran je do nove godine i ne mora da prati da li i koliko skače EURIBOR. Ako novi zakon Narodne banke prođe u Skupštinu Srbije opet će biti ograničenja kamatnih stopa, ali za ceo procenat nepovoljnijih za korisnike."

😂😂😂😂😂

Bolje da su ograničili proviziju banke na 1% za stambene i da su pustili tržišno Euribor. Ali ne, moraju da nagrade banke sa 3%, za izgubljenu dobit prethodne 2 godine. Kod Bugara provizija banke+ kamata je ukupno 3%.....i opet su jeftinije nekretnine 😂😂😂.
Naravno, banka uvek mora biti u plusu, retko kada u minusu :) naci ce oni model kako da namagarce gradjane... ili da ih osisaju kao ovce.
Tesko onima koji su se zatrcali i ponadali da ce im inflacija pojesti dug :)

Kes je kralj... u narednom periodu.

 
Naravno, banka uvek mora biti u plusu, retko kada u minusu :) naci ce oni model kako da namagarce gradjane... ili da ih osisaju kao ovce.
Tesko onima koji su se zatrcali i ponadali da ce im inflacija pojesti dug :)

Kes je kralj... u narednom periodu.

"Mi moramo da promenimo način razmišljanja i da shvatimo da je stabilizacija ili smanjivanje cena dobra za sve učesnike. Najgore je kada je tržište umrtvljeno kao što je sada slučaj i kada se rizikuje naglo pucanje. Što pre dodje do stabilizacije taj rizik je manji"
👆Ovo nije moguće zbog ovog:

I sad pojedini evo npr u Belvilu imaju priliku života da prodaju garsonjeru oko 4k po m2....i oni stave 5k...iznad cene završene novogradnje. E zato što nam je ta pohlepa sastavni deo DNK zato ima lepo da puknemo kao zvečka 🙂.

Pre godinu dana sam još rekao za lastavice i slične. Bolje da daju -10-20% i da rasprodaju sve umesto blamiranja sa popustom na garažu na -2 i šta se desilo? Vreme ide, oni su polako podizali cene dodatno i sad imamo 30 nerasprodatih gotovih stanova u lastavicama. Prodali su mozda u proseku 1 mesečno. I tako svuda.
E to je ta pohlepa.
Zbog te pohlepe smo i imali korekciju -40+% tokom SEKE. Očekujem isto i sada.
Kod nas isključivo ekstremi. Nema normalnih oscilacija.
 
Kreću projekti po tzv. expo modelu, u jednom delu stambeni objekat a u drugom hotel. Verovatno planiraju da ovaj hotelski deo posle expa prenamene u stambeni...
Tako je 🙂. O tome sam pričao. Smanjuj ponudu na kašičicu i koristi expo. Vrati investiciju pa onda prodaj kao ekskluzivu 😂😂😂. Vrh. 👏👏👏
 
@Extroniks Ne kažem da treba da živi sama i da joj sve bude idealno, ali ne može svako ni da dođe do tog doma , ja sam dao primer đaka generacije i možda nekoga ko je kapacitet da bude na budžetu fakulteta/više škole, a gde su svi ostali.... Više nije ni do grada gde je fakultet lociran.....

@Filip 01 Znaš li za koliko novca ljudi danas nude sobu u domu tj. krevet i za koliko se ustupaju kartice za menzu a koliko je sve to isto bilo pre 3-5 godina ? Niko sada i ne ustupa iste jer se nema za kiriju i ostale troškove. Siguran sam da se u domovima služi kavijar, a pre 5 godina je bio pilav, mhm.....
Zar ne bi đak generacije trebalo da bude prioritet da dobije dom?
 

Sjajne vesti: NBS odlučila da smanji kamatu​

Narodna banka Srbije odlučila je na današnjoj sednici da nastavi da ublažava monetarne uslove smanjujući referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena, na nivo od 5,75%. Smanjena je i stopa na depozitne olakšice – na 4,5%, kao i stopa na kreditne olakšice – na 7%.

 
@mariks ako nije tajna, manji ili veći stan?

Možda su ranije ljudi lakše keširali stanove u izgradnji jer su bili jeftiniji. Investitor je onda lakše završavao projekat.
Sada imamo situaciju da imamo neprodate stanove (što nije bio slučaj 10+godina). Samo lud čovek bi danas odbio kupca zbog toga (ili neko ko je 101% ubedjen da može prodati sve po većoj ceni kako odmiče gradnja).
Možda je stvarno problem likvidnost..... ako je manji stan mozda se nada da će ga prodati za keš?
Ja sam išao da vidim neke stanove pre mesec dana gde je zgrada useljiva i moram da priznam da su me pitali ono staro pitanje "keš ili kredit". To im je verovatno ostalo kao pitanje još pre 2 godine kada su krenuli sa izgradnjom. Ja sam bio u fazonu "koja je razlika? 5 ili 20 dana koliko treba banci da isplati novac.... isto je. Zgrada je gotova. Nisu imali odgovor. Tako na dve lokacije... 🤷. Ne razumem ni sad 🤷.
Što bi bila tajna. Tu oko 60m2 traže manje više, za toliko imaju novca.
 
Tako je 🙂. O tome sam pričao. Smanjuj ponudu na kašičicu i koristi expo. Vrati investiciju pa onda prodaj kao ekskluzivu 😂😂😂. Vrh. 👏👏👏
Pa ništa novo! 🙂 Ali mislim da je ova priča ipak malo šira, prvo imaju tu mogućnost da prodaju posle expa kako kažeš, a drugo mogu da zadrže ili prodaju hotel nekom ko bi se bavio tim biznisom. Na zapadu imaš puno onih hotela gde ljudi žive, odnosno iznajmljuju sobe/apartmane na mesečnom nivou, slično kao u običnim zgradama. Jedino što kod hotela imaš recepciju, a kod onih malo bolje osmišljenih i neke sadržaje, tipa bara, restorana, bazena i spa dela, obezbeđenja, čišćenja i pranja veša/posteljine, majstora za popravke itd. Zar nije hotel Slavija bio dao mogućnost za mesečno plaćanje još kad ono rusi dođoše čini mi se. I neko je izračunao da mu se više isplati da plati mesečno i tu živi. Danas ima dosta primera online radnika koji odu iz svojih zemalja negde na more ili turističke centre po banjama i planinama, i tamo žive...jer su izračunali da ih to jeftinije košta. Malo proputuju usput, možda i sretnu neku srodnu dušu. Onda kad se ožene, dobiju decu i konačno smire 🙂 ostane im više para da kupe odgovarajuću nekretninu
Mislim da neki od tih hotela i kompleksa na zapadu čak i prodaju sobe i apartmane, pa uz neke troškove održavanja tu možeš da živiš sa celom porodicom, uz sve pogodnosti premijum sadržaja razume se...a kad odeš negde dalje izdaješ preko recepcije u prizemlju. U principu slično sa kondominijum tipom ali još bolje jer može neko umesto vlasnika izdavati na dnevnom nivou

Veoma zgodna stvar...mnogo jednostavnije i kulturnije od varijante "stan na dan", gde "gazde" drže posteljinu i jastuke u gepeku auta ispred zgrade 😂!
 
Kreću projekti po tzv. expo modelu, u jednom delu stambeni objekat a u drugom hotel. Verovatno planiraju da ovaj hotelski deo posle expa prenamene u stambeni...
kakav ce pakao po kraju da bude kad se sve ovo zavrsi i ljudi usele. I ovako je parkiranje po sred ulice praksa, zivi bili pa videli posle ovoga.
 
Vau, u kulturnom uticaju smo 75-ti, šta to uopšte znači i kako se meri? Ja sam siguran da smo bar 60-ti, ako referiram na istu stvar. Adventure - tu smo devedesetih valjda bili prvi, a i sad verujem da smo bar na 50 mestu, a ne 75-tom. A što se tiče baštine, siguran sam da smo bolji od polovine na listi.

Nema šta- vrlo jednoznačna merila koja mogu da se lako kvantifikuju i objektivno izmere.
 
Da dobro bilo skoro i ono istrazivanje da su mladi do 30 medju najsrećnijima u Evropi…doduse posle zatvorissmo Jovanjicu 😎 poenta je ko god živi ovde ne treba da gaji iluzije kako je savršeno, onda neće biti potrebe i inicijative da se dalje menjamo, popravljamo društvo..:
 
Da li je FED zakasnio :D
Inflacija pala zestoko sa 2.9 na 2.5

Kao sto sam pisao ranije, inflacija prati m2 sa zakasnjenjem i to se sada pokazuje.
 
Mene zanima kako Nbs 6 dana pre zasedanja Fed-a, spusta kamatnu stopu? Hrabro :)
 
Zasto su morale da se podignu cene tacno? Osim da stanodavcima ode vise para u dzep?
Drzava i zakoni rade i regulaciju trzista i stite od monopola i trgovinskih kartela, jer bi pravo slobodno trziste se samo pretvorilo u monopol ili duopol posle nekog vremena.
Zato što je taj resurs poskupeo. Skuplje je izgraditi taj stan i to utiče na ROI. Isto tako, ako nego živi od izdavanja, a sve ostalo poskupljuje, on štiti svoj standard.

Možda i on ima decu željnu letovanja i sličnog?

Pravo slobodno tržište ne može da se pretvori u monopol u dovoljno velikoj ekonomiji ili u duopol. Razlog je jednostavan- zašto neko treći, četvrti, peti ne bi poželeo svoj deo kolača i ponudio jeftinije ili kvalitetnije robe i usluge?

Mi danas imamo realni monopol centralnih banaka na određivanje cene i snabdevenosti novca što uništava konkurenciju svih proizvoda i usluga i slobodno tržište nigde ne postoji.
 
Vrh