Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne razumem kako nemas nikakvu pravnu zastitu? Ako imas dokaz da si se dogovorio da nema dizanja stanarine 12 meseci, a stanodavac te izbacio posle 2 meseca jer mu Rus dao 200e vise, stiti te Zakon o obligacionim odnosima i bez ugovora i bez placenog poreza. Tuzis ga privatno isto kao sto u uredjenim zemljama moraju da tuze privatno kad stanodavac prekrsi ugovor. Naravno, nije isto ali nije ni binarno "uredjene zemlje, sve idealno" i "Srbija neuredjena zemlja, nemam nikakvu pravnu zastitu".
Kako da dokažeš ako nemaš ugovor? Usmeni dogovor je samo tvoja reč protiv njegove. Jedino što možeš dokazati je d aste se dogovorili o iznajmljivanju stana i to samo ako imaš dokaz da si mu platio kiriju.
 
Zamisli potpisuješ ugovor sa gazdom - kako to revolucionarno zvuči. Čitate ugovor, upoznajete se sa svojim pravima. "Ja imam pravo..", evo izgovaram u sebi i crvenim se kao šiparica. Pompezno do bola. Ili zamisli plaćaš porez kao stanodavac. Ali onda nisi zaje*******ao sistem, a tako se osećaš bedno.
Mislim da je ovako najbolje...
 
Ne može da ne obnovi ugovor, to je odgovor i za @Extroniks , ugovor od jedne godine je podrazumevan, ukoliko se ugovor NE PRODUŽI onda postaje trajan, takoje i kod nas. Dakle ukoliko stanodavac hoće da izbaci nekoga treba mu raskid ugovora, ukoliko želi da produži za godinu onda prave nov ugovor, ukoliko ne urade ništa ugovor postaje trajan. Tako je bar kod nas i u nekim zemljama.

Drugim recima, tih 12 meseca je minimalno trajanje ugovora i tokom tih 12 meseci ne mozes izbaciti stanara samo uz otkazni rok, niti on moze otici bez da ti plati preostale kirije. Nakon 12 meseci da li te nesto sprecava da das otkazni rok stanaru od 30 dana i nadjes novog za mnogo vecu stanarinu?

Da li je tih 12 meseci propisano zakonom, ili moze i neki drigi broj meseci?
 
Kako da dokažeš ako nemaš ugovor? Usmeni dogovor je samo tvoja reč protiv njegove. Jedino što možeš dokazati je d aste se dogovorili o iznajmljivanju stana i to samo ako imaš dokaz da si mu platio kiriju.
Sto mora usmeno da se dogovaras? Mozes najbitnije detalje i preko viber poruka primera radi. Mozete i da ih stavite na papir i obojica potpisete, bez da to ima formu ugovora bez da se potom to negde overava itd.
 
Pošto sam slab sa matematikom, iskoristio sam neki kreditni kalkulator da vidim šta se dešava ako jednog dana fiksna kamata padne sa sadašnjih 5.03 u većini banaka na 4.53 (dakle 0.5% razlike), što mnogi ovde očekuju uskoro (tj. očekuje se generalni pad kamata, pa samim tim kako varijabilne, tako i fiksne).
Elem, nisam siguran da je čekanje vredno onoga što se potencijalno dobija, barem u mom slučaju.
Računao sam kredit od 60.000 evra (20 godina hoću), pošto veliki deo ukupne cene dajem kao učešće.
Na tu sumu, razlika je 16 evra mesečno iliti dva girosa u Beogradu. :ROFLMAO:
Pritom, pošto ja hoću fiksnu kamatu, ne verujem da će bilo koja banka davati na 20 godina sa mnogo povoljnijim uslovima od sadašnjih, jer će se tokom 20 godina situacija sa Euriborom menjati, biće kriza, povećanja/smanjenja kamatnih stopa, i deluje mi da je tih oko 5% (možda do 4.5%) blizu minimuma do kojeg su banke spremne da idu a da budu sigurne u nekakav pristojan profit. Naglašavam da se ovo odnosi na fiksnu tokom čitavog perioda otplate, ne na par godina.
Da li ovo pije vodu?
Usput, gledao sam i za ljude kojima treba mnogo veći kredit - 120.000. U tom slučaju je razlika oko 33 evra - 761 vs 794 evra. Nisam siguran koliko je ta razlika vredna nekome ko može da izdvaja od plate preko 600 jura mesečno, sem ako se nije toliko napregnuo da za 'leba nema zbog kredita...
Da dodam, druga je priča varijabilna, tu su mnogo veće fluktuacije i moguće i očekivane, kao i bolje ponude banaka, ali me ista ne zanima.
 
Drugim recima, tih 12 meseca je minimalno trajanje ugovora i tokom tih 12 meseci ne mozes izbaciti stanara samo uz otkazni rok, niti on moze otici bez da ti plati preostale kirije. Nakon 12 meseci da li te nesto sprecava da das otkazni rok stanaru od 30 dana i nadjes novog za mnogo vecu stanarinu?

Da li je tih 12 meseci propisano zakonom, ili moze i neki drigi broj meseci?
U toku tih 12 meseci ne možeš ga izbaciti ali mu možeš najaviti da ne želiš produženje ugovora u roku u kom je minimalan otkazni rok, zakonski minimalni otkazni rok je 90 dana (ukoliko je ugovor o zakupu stana) i ne može biti manji od toga, a ako se druga strana pismeno obavesti i obe strane se slože onda može biti i 30 dana (ako je samo ugovor o zakupu onda 8 dana otkazni rok zato je bitno da se napravi ugovor o zakupu stana, a ne o zakupu). Takodje otkaz uvek može dati bilo koja ugovorna strana, osim u nevreme, koje se utvrđuje u svakoj pojedinačnoj situaciji. Smatra se da nevreme postoji ukoliko bi davanje otkaza za drugu ugovornu stranu bilo očigledno nepravedno ili bi joj nanelo štetu većih razmera (npr trudnica pred porodjaj). Minimalni rok trajanja zakupa nije propisan ali se uglavnom u praksi zaključuje na 6 ili 12 meseci. Ugovorom je onda moguće prebaciti račune na zakupca tako da se vlasnik ne može teretiti za nastale troškove, a takodje zakupac se može prijaviti na adresu.

Sto mora usmeno da se dogovaras? Mozes najbitnije detalje i preko viber poruka primera radi. Mozete i da ih stavite na papir i obojica potpisete, bez da to ima formu ugovora bez da se potom to negde overava itd.
Viber nije priznato srestvo komunikacije i može se lako falsifikovati ali i to je bar nešto jer ostavlja trag samo je dokazivanje malo problematičnije. Mogu se dogovoriti mailom koji je priznat način elektronske komunikacije, usmeno ili sastaviti text na nekom papiru bez overe ali to povlači druge poteškoće i pričali smo o ovome. Ukoliko ugovor nije overen čeka se sudjenje i odluka suda koja sada u praksi traje 18-24 meseca i tada ne smeš ometati posed stanaru tj ne možeš ga izbaciti do završetka sudjenja. Ukoliko se ugovor solemnizuje kod notara i ima sredstvo izvršne isprave onda se to lako rešava sa policijom i izvršiteljima i ne mora se čekati ishod suda. Onda je na zakupcu da dokazuje da li je poštovao ugovor ili ne, a uz to će platiti i kamatu zakupcu i sve penale propisane ugovorom (npr trostruka kirija).
 
Poslednja izmena:
Razlika u tome sto postoje trajni ugovori i visegodisnji ugovori u Holandiji
Koliko ja znam a (@G.I.Joe moze da me ispravi), cim se produzi taj ugovor od 1 godine on automatski postaje trajni ugovor i onda te stiti zakon od velikog dizanja rente njihovim tenant laws.
Tako da moze stanodavac da stavi koju hoce kiriju da... ako na svakih godinu dana menja zakupca, u suprotnom ipak zakon stiti te zakupce.
Jeste tako je. Tako sam i bio napisao. Znači dok god je postojeći stanar unutra postoji maksimum po kome možeš da dižeš kiriju. Sada su to uradili da dižeš za manji procenat od inflacije ili porasta plata i indeksiranje ili podizanje kirija ide 1 godišnje!
Ako podstanar izađe onda možeš novom podstanaru da digneš koliko hoćeš.
Jeste nakon 1 godine je ugovor na neodređeno, ali podstanar ima otkazni rok 1 mesec a gazda ima 3 meseca. Možeš ti staviti i manje ali zakonski je 3 meseca pa ako dođe do suda onda je 3 meseca. Mislim da je tako i u Srbiji kad sam čitao nešto ali opet nisam siguran. Kad počnem da izdajem znaću. Naravno da u Ugovor možeš napisati šta hoćeš ali kao što znate zakon je IZNAD Ugovora.

Druga važna stvar u NL je da većina stanova se izdaje skroz prazna i nenameštena!! Pod praznim stanom mislim da nema ni pod (znači goli beton) a nekada ni zidovi nisu izgletovani ni okrečeni. Pa kad uzmeš stan onda prvo moraš da stavljaš pod (laminat ili šta hoćeš) pa onda da ga namestiš... Zato je jako teško da odeš jer onda moraš pod da čupaš pa sav nameštaj da seliš, a još stanova nema. Ja lično izdajem fully furnished stan (nešto kao serviced apartments) znači ima bukvalno sve od kašike i noža do posteljine i svega. I samo expatima) - Holanđani i Ukrajinci su isključeni! Mnogo je lakše naći stan i promeniti u Srbiji nego u NL. Mnogo.
 
U toku tih 12 meseci ne možeš ga izbaciti ali mu možeš najaviti da ne želiš produženje ugovora u roku u kom je minimalan otkazni rok, zakonski minimalni otkazni rok je 90 dana (ukoliko je ugovor o zakupu stana) i ne može biti manji od toga, a ako se druga strana pismeno obavesti i obe strane se slože onda može biti i 30 dana (ako je samo ugovor o zakupu onda 8 dana otkazni rok zato je bitno da se napravi ugovor o zakupu stana, a ne o zakupu). Takodje otkaz uvek može dati bilo koja ugovorna strana, osim u nevreme, koje se utvrđuje u svakoj pojedinačnoj situaciji. Smatra se da nevreme postoji ukoliko bi davanje otkaza za drugu ugovornu stranu bilo očigledno nepravedno ili bi joj nanelo štetu većih razmera. Minimalni rok trajanja zakupa nije propisan ali se uglavnom u praksi zaključuje na 6 ili 12 meseci. Ugovorom je onda moguće prebaciti račune na zakupca tako da se vlasnik ne može teretiti za nastale troškove, a takodje zakupac se može prijaviti na adresu.


Viber nije priznato srestvo komunikacije i može se lako falsifikovati ali i to je bar nešto jer ostavlja trag samo je dokazivanje malo problematičnije. Mogu se dogovoriti mailom koji je priznat način elektronske komunikacije, usmeno ili sastaviti text na nekom papiru bez overe ali to povlači druge poteškoće i pričali smo o ovome. Ukoliko ugovor nije overen čeka se sudjenje i odluka suda koja sada u praksi traje 18-24 meseca i tada ne smeš ometati posed stanaru tj ne možeš ga izbaciti do završetka sudjenja. Ukoliko se ugovor solemnizuje kod notara i ima sredstvo izvršne isprave onda se to lako rešava sa policijom i izvršiteljima i ne mora se čekati ishod suda. Onda je na zakupcu da dokazuje da li je poštovao ugovor ili ne, a uz to će platiti i kamatu zakupcu i sve penale propisane ugovorom (npr trostruka kirija).
Svaka čast! Baš lepo objašnjeno! Eto i u Srbiji je 3 meseca otkazni rok za gazdu. Ovo oko solemnizacije Ugovora sam naučio na ovom Forumu i to ću obavezno da uradim. Kakvi usmeni dogovori. Potpis i solemnizacija i mirna glava.
A ne znam ljudi šta se svi toliko groze tog poreza, pa on iznosi 15%. E 15% ne 55%. Pa za 15% poreza da me ne boli glava. Mislim da je to skroz ok porez, nije prevelik da ga izbegavaš. Taman.
 
Svaka čast! Baš lepo objašnjeno! Eto i u Srbiji je 3 meseca otkazni rok za gazdu. Ovo oko solemnizacije Ugovora sam naučio na ovom Forumu i to ću obavezno da uradim. Kakvi usmeni dogovori. Potpis i solemnizacija i mirna glava.
A ne znam ljudi šta se svi toliko groze tog poreza, pa on iznosi 15%. E 15% ne 55%. Pa za 15% poreza da me ne boli glava. Mislim da je to skroz ok porez, nije prevelik da ga izbegavaš. Taman.
Nazalost 90% stanodavaca ne pravi ni ugovor, niti placa porez Joe, ima izuzetaka i njima svaka cast jer rade u sklopu zakona, ali velika vecina naseg trzista je crno.
 
Nazalost 90% stanodavaca ne pravi ni ugovor, niti placa porez Joe, ima izuzetaka i njima svaka cast jer rade u sklopu zakona, ali velika vecina naseg trzista je crno.
Dobro. To je na njima onda. Isto kao kupiti stan koji nije uknjižen ili je uknjižen na manje kvadrata. Kome to odgovara neka se igra. Ja lično za 15% poreza sigurno neću da se zezam. I platiću i advokata i notara za Ugovor.
Evo ja sam potpisao u avgustu Ugovor o kupovini stana, za 4h od potpisivanja je došao email da je Ugovor proknjižen u RGZ i da nema više duplih prodaja! Mene je to ODUŠEVILO! Kakvih je sve bilo priča, čak i u serijama. Jeste da sam platio i notara i sve ali barem ja na 2000km ne moram da razbijam glavu. Meni je važno da je sve čisto i da ide kako treba. Moram reći da se s pravne strane Srbija dosta utegla. (znam da ćete naći sada milion primera protiv moje tvrdnje ili da zakon ne važi za Velike... Ne važi nigde zakon za Velike, ali za obične ljude mislim da je OK). Ko hoće da se igra - slobodno. Ako ga država ili neko zaje*******e nek zna onda zašto.
 
Crno je jer država dozvoljava, a samim tim je i privlačna investicija. Nije samo porez u pitanju, naši ljudi ne vole da plate išta pa tako ni overu ugovora tj solemnizaciju, ne žele da se bakću sa izvršiteljima pa tako i kiriju uzimaju "na ruke" da ne ostave trag i mogu te izbaciti na ulicu kad god hoće jer nemaš dokaz o zakupu stana. Možeš imati svedoke ali je i onda teško dokazivo jer je tvoja reč protiv njegove, a ako nemaš bar neki trag da si mu dao pare... jbg, jedino što će se opet čekati sudski proces ako uspeš da pokreneš proces. Da ne bude sve tako crno na zakupodavcima ni zakupci nisu svi cvećke pa tako znaju da okupiraju prostor jer znaju da će se sudski proces otegnuti ili ti ne plate kiriju i račune i samo pobegnu ali to se rešava overom ugovora. Napišeš penale npr trostruka kirija za vreme boravljenja u stanu van ugovorne obaveze pa će platiti i to i kamatu. Danas retko ko nije zapošljen negde pa da se ne možeš naplatiti zato se i biraju zakupci na duži rok.
 
Svaka čast! Baš lepo objašnjeno! Eto i u Srbiji je 3 meseca otkazni rok za gazdu. Ovo oko solemnizacije Ugovora sam naučio na ovom Forumu i to ću obavezno da uradim. Kakvi usmeni dogovori. Potpis i solemnizacija i mirna glava.
A ne znam ljudi šta se svi toliko groze tog poreza, pa on iznosi 15%. E 15% ne 55%. Pa za 15% poreza da me ne boli glava. Mislim da je to skroz ok porez, nije prevelik da ga izbegavaš. Taman.
Mnogi ne znaju, zato je bitno širiti znanje o pravima kako za zakupodavca tako i za zakupca iako je ovo nepopularno medju zakupodavcima jer su navikli da izbacuju ljude na ulicu. Nije problem, diži kiriju koliko hoćeš u rokovima definisanim u ugovoru, ceni ruinu 1000e za 50m2 ali daj nešto zauzvrat. Ovako i osudjen na (ne)delovanje institucija.
 
Jel neko ko je pratio tržište neuknjiženih nekretnina može da da odokativnu razliku u odnosu na uknjižene, na cenu mislim? 20%, više, manje?
 
Kamate su manji problem, osim nekom ko je na ivici kreditne sposobnosti. Mislim da mladim ljudima, sa ovim ludim cenama, veći izazov predstavlja učešće.

Realno ovo. Meni cena stana ne znači ništa, znači mi samo rata mesečna i učešće koje mi traže. Mogao bih da izdržim veću ratu, ali banka neće da mi da preko određenog iznosa, a veće učešće teško se namakne.
 
Jel neko ko je pratio tržište neuknjiženih nekretnina može da da odokativnu razliku u odnosu na uknjižene, na cenu mislim? 20%, više, manje?
Nema takvog tržišta. Notar ne može da overi takav ugovor. Jedino ako baš želiš da daš nekom brdo love na reč. Overavaju samo garaže koje opet koštaju kao da su uknjižene.
 
Nema takvog tržišta. Notar ne može da overi takav ugovor. Jedino ako baš želiš da daš nekom brdo love na reč. Overavaju samo garaže koje opet koštaju kao da su uknjižene.
Da li je sigurno ovo? Pitam u smislu imaš keš da kupiš nelegalizovanu kuću. Zar prodavac ne može da ti proda po ugovoru plac i sve objekte koji se tu nalaze (neuknjizeni). To se valjda overava bez problema?
Drugo su stanovi.
U obe situacije država sapliće sa razlogom. Pare 🙂.
 
Prodao sam garažu kao vanknjižni vlasnik. Prvo su hteli da nas oduvaju ali kao ajde može pošto je garaža, stan ne bi smeli da overimo.
 
Aj neka analiza ovo ono. Kako je u EU, kako kod nas? Šta prognoziraš?
Prognoze ostavljam lokalnim agentima i investitorima (strukturu portfolia nisam jos uvek menjao posto sam i dalje okvirno 90% cash i 10% stocks koje su mi na ATH) 😉 Situacija u EU mislim da nije ni malo naivna. Iskreno, malo se i kajem sto sam pre par meseci odbio ponudu koju sam imao za Rijad. Primecujem i u mojoj firmi, gde je godisnja neto dobit preko 2 milijarde EUR, da ce sledece godine biti drasticnih smanjivanja troskova (malo razmisljam kako ce tek biti kod onih koji su na rubu egzistencije). Interesantno je i da je danas Nemacka drzava prodala UniCreditu circa 5% udela u Commerzbanci (prodali bi im i vise da nemaju zakonsko ogranicenje koliko mogu da prodaju u odredjenom vremenskom roku), a sto Nemcima stvara pomalo gorak ukus i strah gde plovi njihov "brod". Smer kretanja ce svakako diktirati i situacija u US, a gde cemo pravu ekonomsku sliku videti posle izbora.
 
Dok su nekima stocks na ath iako se sve crveni evo mali update sa terena. Zenin brat i njegova zena traze stan za kupovinu tu do 2700e+pdv. Kaze ima stanova ali do sada nisu nasli investitora koji hoce da proda na kredit. Bas su u problemu za lokacije koji su oni gledali. Jedan je hteo ali je trazio minimum 30% ucesca.
 
Vrh