Šta je novo?

Cene nekretnina

Nije pitanje koliko sme da diže već kada. Ako je na papiru stavljeno da ima pravo da diže jednom godišnje gde su precizirani datumi onda ne može izbaciti porodicu sa bebom na ulicu jer su došli Rusi već mora da sačeka ili istek ugovora ili datum za uvećanje kirije. Poštuje se otkazni rok i porodica ima vremena da nadje drugi stan. Možda nije uredjeno koliko sme da diže ali je uredjeno da mora ugovor.
 
Ne znam sta se stanodavcu dize, ali stanodavac moze samo ono sto mu trziste dozvoli. Ako mu trziste dozvoljava da dize stanarinu vise od stope inflacije, onda on to moze i to vrlo verovatno i u "mnogim uredjenim zemljama" posto i dalje ne linkujes neki zakon neke uredjene zemlje u kojoj je zabranjeno dizati stanarinu za procenat veci od stope opste inflacije. Vise mi to deluje kao standardno srpsko idealizovanje "u celom svetu", "u normalnim drzavama"..

Mozda bolje da nam Dzo holandjanin kaze kako je njega zakon ogranicio koliko i kada sme da dize stanarinu svojim podstanarima u Holandiji?
Ne pricam o zakonu koji ti odredjuje maksimalno povecanje rente vec da u dosta drzava standardni ugovori za najam imaju automatsko uskladjivanje rente na godisnjem nivou a svako vece povecanje od toga je tacno naznaceno kada moze nastati.

Znaci definisano je:
1. Posle koliko meseci moze da se radi korekcija rente
2. Koliko unapred stanodavac mora da ti javi tu korekciju
3. Stanodavac nema pravo da ti kroci nogom u stan dok ti boravis u stanu, osim ako se on nije najavio i ti mu odobrio to
4. Duzina trajanja ugovora tj zakupa
5. Penali za stanodavca ako prekrsi ugovor
6. Penali za zakupca ako prekrsi ugovor
7. Svi ostali standardni uslovi (ko placa sta od troskova, ko placa popravku tehnike, ko nadoknadjuje fizicku stetu na namestajem itd itd)

I lepo imas onda pravnu zastitu, Pera ne moze da te izbaci posle 2 meseca jer neki rus mu nudi 200 eura vise i mora da ceka jos 10 meseci pa tek onda kada ti istekne ugovor / zakup moze to da odradi.
 
Nije pitanje koliko sme da diže već kada. Ako je na papiru stavljeno da ima pravo da diže jednom godišnje gde su precizirani datumi onda ne može izbaciti porodicu sa bebom na ulicu jer su došli Rusi već mora da sačeka ili istek ugovora ili datum za uvećanje kirije. Poštuje se otkazni rok i porodica ima vremena da nadje drugi stan. Možda nije uredjeno koliko sme da diže ali je uredjeno da mora ugovor.

Normalna stvar. Nego kurjak sa WS kaze da u uredjenim zemljama smes da dizes stanarinu samo za stopu inflacije. To mi je malo verovatno da je tako.

Plus verujem da ne postoji ni zakon koji te ogranicava da u ugovor moras da stavis godinu dana kao period zagarantovane cene. Verujem da mozes da stavis i 3 meseca npr, ako mislis da ce neki zakupac pristati na takav ugovor.
 
Normalna stvar. Nego kurjak sa WS kaze da u uredjenim zemljama smes da dizes stanarinu samo za stopu inflacije. To mi je malo verovatno da je tako.

Plus verujem da ne postoji ni zakon koji te ogranicava da u ugovor moras da stavis godinu dana kao period zagarantovane cene. Verujem da mozes da stavis i 3 meseca npr, ako mislis da ce neki zakupac pristati na takav ugovor.
Mesas ugovor i zakon, primetices da ja nikad nisam spomenuo zakon u mom komentaru:

Sve je to posledica neuredjenog trzista, da se lepo rade ugovori gde je ogranicen maks skok cene rente godisnjom stopom inflacije malo sutra bi cene rente skocile ovoliko, nego stanodavci koriste priliku i onda smo tu gde smo.
 
Hoces da kazes da ipak ne postoji zakonska obaveza cak ni u uredjenim zemljama da stanodavac mora staviti u ugovor da je moguca korekcija cene zakupa samo za stopu inflacije?

I lepo imas onda pravnu zastitu, Pera ne moze da te izbaci posle 2 meseca jer neki rus mu nudi 200 eura vise i mora da ceka jos 10 meseci pa tek onda kada ti istekne ugovor / zakup moze to da odradi.

A sta brani Peri stanodavcu da sa Lazi zakupcu ponudi ugovor u kom pise da je minimalna ugovorna obaveza 3 meseca i da npr na svaka tri meseca moze da koriguje cenu bez preciziranja za koliko? Ili da mu ponudi ugovor bez minimalnog trajanja, samo uz otkazni rok od tih 30 dana?
 
Mesas ugovor i zakon, primetices da ja nikad nisam spomenuo zakon u mom komentaru:

Normalno, Ugovor i Zakon su neodvojivi. Ne mozes ti staviti u ugovor nesto sto nije u skladu sa zakonom. Ako si napisao da u uredjenim zemljama stanodavci mogu da dizu cenu stanarine samo za stopu inflacije, to implicira da u uredjenim zemljama zakon brani da stanodavci stave u ugovor sa mogu da dizu stamarinu za koliko god hoce, kad god to hoce uz postovanje otkaznog roka od 30 dana. Da li je to tako u uredjenim zemljama?
 
Hoces da kazes da ipak ne postoji zakonska obaveza cak ni u uredjenim zemljama da stanodavac mora staviti u ugovor da je moguca korekcija cene zakupa samo za stopu inflacije?
Ne postoji, sada da li je trzisna praksa je druga stvar, treba ostaviti trzistu da se samoregulise jer vestacki limiti ne rade posao.
Kod nas ne postoji nikakvo uredjenje vec je sve wild west, i onda svakakvi uslovi prolaze, kada je trziste uredjeno onda ipak moras da ponudis konkurentne uslove slozices se?

A sta brani Peri stanodavcu da sa Lazi zakupcu ponudi ugovor u kom pise da je minimalna ugovorna obaveza 3 meseca i da npr na svaka tri meseca moze da koriguje cenu bez preciziranja za koliko? Ili da mu ponudi ugovor bez minimalnog trajanja, samo uz otkazni rok od tih 30 dana?
Nista, i nekome ko odgovaraju ti uslovi ce prihvatiti te uslove. Svakakva pravna/ugovorna zastita je bolja od nikakve kakve imamo sada, ali da je obaveza ugovor i da je uredjeno trziste sumnjam da bi uslovi rentiranja bili takvi vec mislim da bi ipak videli ugovore od 12 meseci koji se obnavljaju / ponovo sastavljaju.
 
Hoces da kazes da ipak ne postoji zakonska obaveza cak ni u uredjenim zemljama da stanodavac mora staviti u ugovor da je moguca korekcija cene zakupa samo za stopu inflacije?



A sta brani Peri stanodavcu da sa Lazi zakupcu ponudi ugovor u kom pise da je minimalna ugovorna obaveza 3 meseca i da npr na svaka tri meseca moze da koriguje cenu bez preciziranja za koliko? Ili da mu ponudi ugovor bez minimalnog trajanja, samo uz otkazni rok od tih 30 dana?
Jedino da na svaka 3 meseca obnavljaju ugovor., može da stavi da npr ima pravo menjanja iznosa na svaka 3 meseca pa koji zakupac pristane. Sa druge strane i ta tri meseca znače jer opet ne može te izbaciti kad mu se ćefne pa ako za 3 meseca poveća kiriju previše za nekoga onda taj ima otkazni rok.
 
Cene nekretnina u Nemačkoj i Austriji mi padaju na pamet. Svega 1% do 2%.
Sada su na oko -10%. Uz dodatan komentar da se očekuje dalji pad za Nemačku.
U Minhenu su cak i rasle cene nakon SEKE. Da li to hoces da kazes da ako dodje do SEKE u decembru kako kurjaci sa WS proricu, da cene nekretnina mozda nece padata ili da ce cene mozda cak i rasti?
 
Dok vi uzaludno rasipate reči, ja sam našao idealan stan u Savadi za 4.5k/m2. Nema veze što je skuplji od 95% novogradnje, ima neki poseban gušt koji me ne ostavlja na miru.


Preporuka!
 
Jedino da na svaka 3 meseca obnavljaju ugovor., može da stavi da npr ima pravo menjanja iznosa na svaka 3 meseca pa koji zakupac pristane. Sa druge strane i ta tri meseca znače jer opet ne može te izbaciti kad mu se ćefne pa ako za 3 meseca poveća kiriju previše za nekoga onda taj ima otkazni rok.

To ima smisla. Ono sto nema smisla je tvrdnja da u uredjenim zemljama stanodavac moze da dize stanarinu samo stopu inflacije.
 
Ne postoji, sada da li je trzisna praksa je druga stvar, treba ostaviti trzistu da se samoregulise jer vestacki limiti ne rade posao.
Kod nas ne postoji nikakvo uredjenje vec je sve wild west, i onda svakakvi uslovi prolaze, kada je trziste uredjeno onda ipak moras da ponudis konkurentne uslove slozices se?


Nista, i nekome ko odgovaraju ti uslovi ce prihvatiti te uslove. Svakakva pravna/ugovorna zastita je bolja od nikakve kakve imamo sada, ali da je obaveza ugovor i da je uredjeno trziste sumnjam da bi uslovi rentiranja bili takvi vec mislim da bi ipak videli ugovore od 12 meseci koji se obnavljaju / ponovo sastavljaju.

Ne razumem kako nemas nikakvu pravnu zastitu? Ako imas dokaz da si se dogovorio da nema dizanja stanarine 12 meseci, a stanodavac te izbacio posle 2 meseca jer mu Rus dao 200e vise, stiti te Zakon o obligacionim odnosima i bez ugovora i bez placenog poreza. Tuzis ga privatno isto kao sto u uredjenim zemljama moraju da tuze privatno kad stanodavac prekrsi ugovor. Naravno, nije isto ali nije ni binarno "uredjene zemlje, sve idealno" i "Srbija neuredjena zemlja, nemam nikakvu pravnu zastitu".
 
Dok vi uzaludno rasipate reči, ja sam našao idealan stan u Savadi za 4.5k/m2. Nema veze što je skuplji od 95% novogradnje, ima neki poseban gušt koji me ne ostavlja na miru.


Preporuka!
Kome preporucujes? Vradovicu i ostalim gastarbajterima? Nece oni ovo za 4.5k vec Mirijevo za 5k :)
 
Brale, cuvaj kintu i vrebaj priliku. Ako nista, makar ovako prkosimo investitorskoj alavosti bez granice.
Makar pogledaj koliki su popusti na hranu u Maksiju. Odavno nije bilo ovako a da u pitanju nije "Najbolja cena" akcije.
Maksi hoce da spusta, sad su investitori na potezu. Jedino da se banda sa Beobilda skupi i zakupi par panoa u gradu... s porukom kontra akcijama investitora :) to bi ih zabolelo samo tako...
 
Ne razumem kako nemas nikakvu pravnu zastitu? Ako imas dokaz da si se dogovorio da nema dizanja stanarine 12 meseci, a stanodavac te izbacio posle 2 meseca jer mu Rus dao 200e vise, stiti te Zakon o obligacionim odnosima i bez ugovora i bez placenog poreza.
Evo ja cu glavu na panj ako 5% zakupaca i stanodavaca je ikad culo za taj zakon, a kamoli da su se sudili zbog istog.
Ako je iko ikada cuo za takav slucaj neka se javi, uglavnom se svodi na to da zakupac nema ideju da on ima ikakva prava i bude izbacen na ulicu, ako mislis da je drugacije ti zivis u svom nekom mehuru.

To ima smisla. Ono sto nema smisla je tvrdnja da u uredjenim zemljama stanodavac moze da dize stanarinu samo stopu inflacije.
Izvrteo si reci od par mojih komentara i izneo implikacije/zakljucke na osnovu istih.
Da idealno bi bilo da je maksimalno povecanje odredjeno stopom inflacije, isto tako imas ugovore gde ce stanodavci staviti koje je maksimalno povecanje kirije u toku trajanja zakupa da bi bili konkurentniji na trzistu.

Kada je praksa ugovor i kada imas sve crno na belo pre potpisivanja istog i zakupa stana ipak su svi svesniji o svojim pravima zar ne aman?
 
Evo ja cu glavu na panj ako 5% zakupaca i stanodavaca je ikad culo za taj zakon, a kamoli da su se sudili zbog istog.
Ako je iko ikada cuo za takav slucaj neka se javi, uglavnom se svodi na to da zakupac nema ideju da on ima ikakva prava i bude izbacen na ulicu, ako mislis da je drugacije ti zivis u svom nekom mehuru.

Ignorantia iuris nocet.
 
Ignorantia iuris nocet.
Tako je, ukinuti lepo i informacije o pravima potrosaca kada kupujes nesto, skinuti i informaciju da online kupovine imas pravo da vratis proizvod u roku od 14 dana, vec ostaviti svakome pojedinacno da se informisu i budu pravnici i da sami tumace zakone.

Ne treba nam nikakvo uredjenje trzista, nece sigurno prodavci i stanodavci raditi na nasu stetu, to se zapravo nikada i ne desava ne znam zasto i pricamo o tome.
 
Dakle slozili smo se da u uredjenim zemljama ne postoji nista sto sprecava stanodavca da stavi u ugovor da moze da dize stanarinu kad god zeli i za iznos koji god zeli, uz otkazni rok od 30 dana.
 
Dakle slozili smo se da u uredjenim zemljama ne postoji nista sto sprecava stanodavca da stavi u ugovor da moze da dize stanarinu kad god zeli i za iznos koji god zeli, uz otkazni rok od 30 dana.
Ne sprecava ga nista (edit: osim u nekim zemljama kao ispod sto vidimo), samo sto to u vecini slucaja u tim drzava nije trzisna praksa jer kada imas ugovor onda ipak mozes da poredis uslove i kada imas 2 identicna stana mozes da biras onaj sa boljim uslovima. Takav stanodavac ce biti poslednji izbor svakog zakupca.

Ovde je lov u mutnom i ne znas nista osim reci stanodavca koja je veoma cesto samo usmena i samim time nedokaziva sta ste se dogovorili.
A to sto ti ne verujes da moze da postoji drzava i ugovor gde ti stanodavac ne moze proizvoljno dici stanarinu ili mora najaviti unapred 1-3 meseca povecanje kirije jer je tako definisano ugovorom je tvoja stvar.
 
Normalno, Ugovor i Zakon su neodvojivi. Ne mozes ti staviti u ugovor nesto sto nije u skladu sa zakonom. Ako si napisao da u uredjenim zemljama stanodavci mogu da dizu cenu stanarine samo za stopu inflacije, to implicira da u uredjenim zemljama zakon brani da stanodavci stave u ugovor sa mogu da dizu stamarinu za koliko god hoce, kad god to hoce uz postovanje otkaznog roka od 30 dana. Da li je to tako u uredjenim zemljama?
Šveđani imaju zakonska ograničenja u cenama izdavanja.
 
Holandija je isto eksperimentisala sa istim:
Screenshot 2024-09-11 at 14.03.47.png


 
Vrh