Šta je novo?

Cene nekretnina

Neki clanovi foruma ovde krecu da zvuce kao teoreticari zavere :D
Mozda katastar kasni jer jednostavno su lenje budale tamo zaposlene + su isli ljudi na odmore, Occam's Razor.

Kako iko misli da ako se povećava cena stana ne postoji tendencija da se poveća i renta?
Naravno završnu reč daje ponuda i potražnja ali ne vidim ništa nenormalno ako je neko
ko ima nekretninu čija je cena skočila za 50% ne podigne zahtev u skladu sa tim.
Tako je, lesi sirotinju sa 50% vecom rentom dok im je plata skocila 10%, to tako treba, ko im je kriv sto nemaju para kao stanodavci da kupe svoj stan.
 
Napuše ili ne ... svejedno je

Nije mi najjasnija logika oko cene iznajmljivanja stanova kao i dileme koje imaju pojedini članovi.
Kako iko misli da ako se povećava cena stana ne postoji tendencija da se poveća i renta?

Ne mora da znaci, to su skoro dva posebna trzista, nekretnine mogu da odu u nebo ko 2008, al zakupac ima toliko kolio ima da plati. Kod nas je uvek bilo trziste sa velikim odnosom cena/renta. Da ne kazem, medju najgorima u Evropi.
 
Jasno, zato sam i napisao da završnu reč daje ponuda i potražnja. Džabe da stanodavac traži 800e ako nema ko da mu plati.
To je konačni sud, sve ostalo je filozofiranje.
Ali ako cena stanova raste što se moramo složiti, znači da ima ko da ih kupuje tj. da ima ljudi sa dosta evra,
onda nije nelogično da ljudi nemaju i za rentanje.
Pitam se nešto ... jedino ako postoji jedan krug moćnih i nezasitih ljudi koji su shvatili kako da sje*******u sve ostale i naprave od njih sirotinju,
tj. da stanove onda kupuju uvek isti ljudi ... a to je morate priznati neeemoguće :) :) :)

I sad za ovog koji je recimo nasledio stan (ili kupio) i podiže rentu sa 300 na 400eur ... ovde kažu šiša ovce ... leši sirotinju i sl.
To kao da imaš oči i gledaš ali ne vidiš.
 
Pozdrav svima, zainteresovana sam da kupim stan ali ne znam odakle da počnem.. Da li bi mogli da mi preporučite u ovom momentu novogradnju gde da pogledam i koji investitor je najsigurniji? Svi delovi grada dolaze u obzir.. ako pitanje nije za ovu grupu, ja se izvinjavam..
 
Jasno, zato sam i napisao da završnu reč daje ponuda i potražnja. Džabe da stanodavac traži 800e ako nema ko da mu plati.
To je konačni sud, sve ostalo je filozofiranje.
Ali ako cena stanova raste što se moramo složiti, znači da ima ko da ih kupuje tj. da ima ljudi sa dosta evra,
onda nije nelogično da ljudi nemaju i za rentanje.
Pitam se nešto ... jedino ako postoji jedan krug moćnih i nezasitih ljudi koji su shvatili kako da sje*******u sve ostale i naprave od njih sirotinju,
tj. da stanove onda kupuju uvek isti ljudi ... a to je morate priznati neeemoguće :) :) :)

I sad za ovog koji je recimo nasledio stan (ili kupio) i podiže rentu sa 300 na 400eur ... ovde kažu šiša ovce ... leši sirotinju i sl.
To kao da imaš oči i gledaš ali ne vidiš.
Stanodavci koriste priliku jer je ponuda starogradnje za izdavanje ocajna jbg, to stoji.

Ali da dosta stanodavaca guli kozu sa ledja sirotinji i to je istina, necemo da se lazemo.
90% stanodavaca se ne solidarise sa njihovim zakupcima da razmisli da li ta porodica kojoj izdajes stan ima odakle da plati tvoju vecu cenu, da li njegovih 50-100 eura koji mu dizes kiriju mesecno sada znaci da im dete nema para za ekskurziju, da li preskacu letovanje itd, sve da bi stanodavcu na kraju dana ostao isti profit na kraju meseca.

Sve je to posledica neuredjenog trzista, da se lepo rade ugovori gde je ogranicen maks skok cene rente godisnjom stopom inflacije malo sutra bi cene rente skocile ovoliko, nego stanodavci koriste priliku i onda smo tu gde smo.
 
Pitam se nešto ... jedino ako postoji jedan krug moćnih i nezasitih ljudi koji su shvatili kako da sje*******u sve ostale i naprave od njih sirotinju,
tj. da stanove onda kupuju uvek isti ljudi ... a to je morate priznati neeemoguće :) :) :)
Ne moramo priznati da je nemoguce :) cak sta vise, ja tvrdim da je upravo to ono sto se desava kod nas. Tipicno investitorsko trziste. Mali broj ljudi ima ogromnu lovu. Ako pogledate neke glavne Africke gradove, videcete slican odnos izdavanja i cena nekretnina. Mnooogo prljavog kesa, koji se pere na ovaj ili onaj nacin, zavrsava u nekretninama. Kako onda objasnjavate skoro 10000 praznih stanova po proceni blumberga u Bg. Kupili ljudi za zivot, pa zaboravili na kojoj je adresi?

 
Mozda katastar kasni jer jednostavno su lenje budale tamo zaposlene + su isli ljudi na odmore, Occam's Razor.


Tako je, lesi sirotinju sa 50% vecom rentom dok im je plata skocila 10%, to tako treba, ko im je kriv sto nemaju para kao stanodavci da kupe svoj stan.
Samo ove godine se ide na more 🙂. Sad kad se lomi tržište na koju će stranu..... ovako se lepo sačeka jedno par meseci da mogu da vide šta mogu još da urade da poguraju prodaju 🙂. Tj uradili su već..... dižu minimalac opet.
 
Samo ove godine se ide na more 🙂. Sad kad se lomi tržište na koju će stranu..... ovako se lepo sačeka jedno par meseci da mogu da vide šta mogu još da urade da poguraju prodaju 🙂. Tj uradili su već..... dižu minimalac opet.
Pa ko zna, mislim ne radim u katastru da bih znao :D
Samo kazem da je najcesce Occam's razor u pravu, najjednostavniji scenario je najcesce i najtacniji.

Pre volim da pripisem ljudskoj gluposti i lenjosti stvari nego necemu drugome.
 
Ali da dosta stanodavaca guli kozu sa ledja sirotinji i to je istina, necemo da se lazemo.
90% stanodavaca se ne solidarise sa njihovim zakupcima da razmisli da li ta porodica kojoj izdajes stan ima odakle da plati tvoju vecu cenu, da li njegovih 50-100 eura koji mu dizes kiriju mesecno sada znaci da im dete nema para za ekskurziju, da li preskacu letovanje itd, sve da bi stanodavcu na kraju dana ostao isti profit na kraju meseca.

Izmedju stanodavca i zakupca je poslovni odnos. U kom poslovnom odnosu prodavac/peuzalac usluge ukljucuje empatiju kada formira cenu proizvoda/usluge?

Sve je to posledica neuredjenog trzista, da se lepo rade ugovori gde je ogranicen maks skok cene rente godisnjom stopom inflacije malo sutra bi cene rente skocile ovoliko, nego stanodavci koriste priliku i onda smo tu gde smo.

Ti bi dakle uveo zakonsku obavezu da cena zakupa sme da se koriguje maksimalno za iznos inflacije? Da zakupac mora da zavrsi na ulici ako stanodavac odluci da izda svoj stan za vise novca? Da stamodavac mora da izbaci stanare i nadje nove ako resi da poveca stanarinu vise od stope inflacije?
 
Voleo bih da imamo neke podatke za leto o prodaji. Katastar je izgleda provalio da mnogo ljudi prati tržište preko sajtova koji njihove podatke agregiraju, pa su pustili instrukciju da se namerno kasni sa unosom par meseci.

A kako bi neko u katastru mogao da primeti koliko poseta imaju ti sajtovi osim da su im te podatke dali Wolf i Rango? Hoces da kazes da su se Rango i Wolf prodali sns-u?
 
Ti bi dakle uveo zakonsku obavezu da cena zakupa sme da se koriguje maksimalno za iznos inflacije? Da zakupac mora da zavrsi na ulici ako stanodavac odluci da izda svoj stan za vise novca? Da stamodavac mora da izbaci stanare i nadje nove ako resi da poveca stanarinu vise od stope inflacije?
Ne, ali u vecini zemalja u uredjenim drzavama ne mozes ni da zakupis stan bez ugovora, i u njemu imas definisana maksimalna poskupljenja i koliko cesto smeju da se desavaju.
Ovako si na milost i nemilost stanodavca, kada hoce da ti digne kiriju, za koliko, koliko cesto, da li ce da te izbaci jer mu se cefnulo ili je cuo da rusi bi platili 200 eura vise taj stan itd.
A uz sve to ne placaju porez na te prihode, milina prosto.

I da, ako stanodavac krsi ugovor da ima penale naravno, ako ti krsis ti imas penale a ne rekla kazala.
 
Izmedju stanodavca i zakupca je poslovni odnos. U kom poslovnom odnosu prodavac/peuzalac usluge ukljucuje empatiju kada formira cenu proizvoda/usluge?
Samo da se nadovezem i na ovaj komentar.
Kod nas je zakup stana sve samo ne poslovni odnos, vec nesto nedefinisano.
Niti se sklapa ugovor niti se placa porez u 90% slucajeva, vec sve ide na neko slepo verovanje da druga strana nece na neki nacin da te zaje*******e i usmenu rec.

Ako zelimo profesionalni odnos onda on mora biti jelte profesionalan, ovako samo stanodavci ocekuju empatiju prema njihovim povecanim troskovima a zakupac nek se snadje kako ume i zna.
 
Ne, ali u vecini zemalja u uredjenim drzavama ne mozes ni da zakupis stan bez ugovora, i u njemu imas definisana maksimalna poskupljenja i koliko cesto smeju da se desavaju.
Ovako si na milost i nemilost stanodavca, kada hoce da ti digne kiriju, za koliko, koliko cesto, da li ce da te izbaci jer mu se cefnulo ili je cuo da rusi bi platili 200 eura vise taj stan itd.
A uz sve to ne placaju porez na te prihode, milina prosto.

I da, ako stanodavac krsi ugovor da ima penale naravno, ako ti krsis ti imas penale a ne rekla kazala.

Da li si video neki ugovor iz tih uredjenih zemalja? Da li neko stanodavcima u tim uredjenim zemljama brani da stave da se cena stanarine moze korigovati na zahtev vlasnika stana na svakih X meseci? Da li zakon u tim uredjenim zemljama brani stanodavcima da stave u ugovor da mogu korigovati cenu bilo kad u bilo kom iznosu uz na primer pravo zakupca da odbije novu cenu i jednostrano raskine ugovor o zakupu bez placanja penala npr?

Daj neki zakon bilo koje uredjene zemlje da vidimo kako je ogranicio stanodavce sta smeju sta ne da stave u ugovor.
 
A kako bi neko u katastru mogao da primeti koliko poseta imaju ti sajtovi osim da su im te podatke dali Wolf i Rango? Hoces da kazes da su se Rango i Wolf prodali sns-u?

Ne mislim na broj poseta, ali su možda videli referisanje na te sajtove.

Šta bi ti rekao da je razlog da apsolutno svaka opština kasni sa unosom? Svi otišli na kolektivni dva meseca? Svima nedostaje osoblja? To je još luđe objašnjenje nego ovo moje.
 
Samo da se nadovezem i na ovaj komentar.
Kod nas je zakup stana sve samo ne poslovni odnos, vec nesto nedefinisano.
Niti se sklapa ugovor niti se placa porez u 90% slucajeva, vec sve ide na neko slepo verovanje da druga strana nece na neki nacin da te zaje*******e i usmenu rec.

Ako zelimo profesionalni odnos onda on mora biti jelte profesionalan, ovako samo stanodavci ocekuju empatiju prema njihovim povecanim troskovima a zakupac nek se snadje kako ume i zna.

Ne kapiram koji stanodavac ocekuje empatiju ako ne mora se pravda bilo kome zasto zeli da izda stan za odredjeni iznos? Pitanje je sto stanari ocekuju i traze bilo kakva objasnjenja kako si ti formirao iznos stanarine za svoj stan? Tvoj stan, mozes da ga izdas za koliko god hoces.
 
Ne mislim na broj poseta, ali su možda videli referisanje na te sajtove.

Kakvo referisanje na te sajtove? Njih dvojica samo pokupe jednom nedeljno podatke od katastra i nadalje ti serviraju sa svojih servera te podatke. Ti sajtovi ni u kok trejutku tvoje posete ne pinguju katastar pa da katastar ima neki uvid u rast/pad aktovnosti na tim sajtovoma. A i mimo ovog foruma, ne videh da neko spominje te sajtove, cak ni medju ljudima koji su u potrazi za stanom.
 
Ne moramo priznati da je nemoguce :) cak sta vise, ja tvrdim da je upravo to ono sto se desava kod nas. Tipicno investitorsko trziste. Mali broj ljudi ima ogromnu lovu. Ako pogledate neke glavne Africke gradove, videcete slican odnos izdavanja i cena nekretnina. Mnooogo prljavog kesa, koji se pere na ovaj ili onaj nacin, zavrsava u nekretninama. Kako onda objasnjavate skoro 10000 praznih stanova po proceni blumberga u Bg. Kupili ljudi za zivot, pa zaboravili na kojoj je adresi?

Upravo to. Vidi npr NBG. Prosek prodaje novogradnje je oko 30 stanova mesečno (i Surčin i Ledine tu spadaju 🤡). Tu spadaju i garsonjere i jednosobni stanovi. A novogradnja utiče na formiranje cene starogradnje.....drugim rečima 360 stanova (gde spadaju i male kvadrature) prodatih utiče na formiranje tržišne cene na NBG.....slična je situacija i u ostalim opštinama gde su jače cene a nije BNV....
Ja ne vidim problem da se 200 stanova proda za godinu dana po bilo kojoj ceni u najbogatijoj opštini u Srbiji. Može i 10k po m2 za garsonjeru (ako izbacimo Surčin i Ledine to je taj broj, oko 200 stanova). To je toliko mizeran broj da je daleko ispod broja ljudi kojima je nabavna cena evra nula.
E sad, da li je to zapravo tržište 🙂. Novozavršeni stanovi nemaju kupce. Nemojte da se zavaravamo da će neko ko je kupio novogradnju pre 5-6 godina izvući tu cenu koja je kao tržišna 🙂. I sad pojedini evo npr u Belvilu imaju priliku života da prodaju garsonjeru oko 4k po m2....i oni stave 5k...iznad cene završene novogradnje. E zato što nam je ta pohlepa sastavni deo DNK zato ima lepo da puknemo kao zvečka 🙂. Izbacuj porodicu sa bebom, hoću da uzmem Rusima 300evra više. Moj komšija po toliko izdao. Svi dižu ajde i ja.
Ljudi sad kupuju Zemun i starogradnju jer rade poredjenje cene izmedju 200 prometovanih novih stanova i kompletne starogradnje. U Zemunu su otišle cene zato 30% za godinu dana.
Pre godinu dana sam još rekao za lastavice i slične. Bolje da daju -10-20% i da rasprodaju sve umesto blamiranja sa popustom na garažu na -2 i šta se desilo? Vreme ide, oni su polako podizali cene dodatno i sad imamo 30 nerasprodatih gotovih stanova u lastavicama. Prodali su mozda u proseku 1 mesečno. I tako svuda.
E to je ta pohlepa. Evo sad i Zemun će uskoro isto proći. Čekamo 3200 kao final target 🎯.
I šta sad mogu da rade na NBG? Ko će da krene projekat sa dosta stanova po ovim cenama? Niko. Krenuće neke ultra lux zgrade sa ograničenim brojem stanova. I onda Mića što je nasledio stan od dede za renoviranje, ruinu, ima da razmišlja ,,kod ovih je cena 6k, što bi ga ja poklanjao ispod 3.5 🤡".
Zbog te pohlepe smo i imali korekciju -40+% tokom SEKE. Očekujem isto i sada.
Prosta računica kaže 100k keša, 100k kredita je rata 560-570 evra. Takav stan preko 600-650e ne može da se izda. I to pitanje koja ce ti biti rata za 5 godina i koliko ce ove suludo skupe rente još trajati. Daš 100k da bi se cimao 30 godina i da bi bio na nuli 😂.
 
Poslednja izmena:

....koliko su ljudi neupuceni koliko je nama extra, ide bre, kakvo je ovo ranigiranje....

1726051566527.png
 
Ne kapiram koji stanodavac ocekuje empatiju ako ne mora se pravda bilo kome zasto zeli da izda stan za odredjeni iznos? Pitanje je sto stanari ocekuju i traze bilo kakva objasnjenja kako si ti formirao iznos stanarine za svoj stan? Tvoj stan, mozes da ga izdas za koliko god hoces.
Upravo, ne treba stanodavac da se pravda, stavi cenu i uslove kakve hoces i izdaj kome je prihvatljivo.
A da li treba da plati porez?
A da li da mozda stavi te uslove na papir neki? Sa pravnom zastitom i zakupca i stanodavca?

Ili ipak da sve bude podredjeno voljom stanodavca bez placanja poreza i kako se stanodavcu digne.
 
Da izbor za prosek prodaje novogradnje? Ako su ti izvor wolf/rango, onda si nestrucan/neozbiljan/amater.
Možeš ti da pokušavaš da diskreditujeteš po nalogu centrale ono što pišem koliko hoćeš ali to je jedna velika istina i suština trenutnog tržišta.
Čekamo sad labuda i nekoliko postova o Zlatiboru da se skrene pažnja.
 
Upravo, ne treba stanodavac da se pravda, stavi cenu i uslove kakve hoces i izdaj kome je prihvatljivo.
A da li treba da plati porez?
A da li da mozda stavi te uslove na papir neki? Sa pravnom zastitom i zakupca i stanodavca?

Ili ipak da sve bude podredjeno voljom stanodavca bez placanja poreza i kako se stanodavcu digne.

Ne znam sta se stanodavcu dize, ali stanodavac moze samo ono sto mu trziste dozvoli. Ako mu trziste dozvoljava da dize stanarinu vise od stope inflacije, onda on to moze i to vrlo verovatno i u "mnogim uredjenim zemljama" posto i dalje ne linkujes neki zakon neke uredjene zemlje u kojoj je zabranjeno dizati stanarinu za procenat veci od stope opste inflacije. Vise mi to deluje kao standardno srpsko idealizovanje "u celom svetu", "u normalnim drzavama"..

Mozda bolje da nam Dzo holandjanin kaze kako je njega zakon ogranicio koliko i kada sme da dize stanarinu svojim podstanarima u Holandiji?
 
Vrh