Šta je novo?

Cene nekretnina

A ne pitaš gazdaricu koliko joj je skočilo feniranje...
Ne stizem da je žalim, više gledam koliko meni ostane za dupliranu hranu nakon duplirane kirije i drugih troškova, i nedo Bog i nesto da pristedimo da se jednom i mi skucimo :) (da toliko smo razmaženi i bezobrazni)
Srecom se šišam na ćelavo pa me žena sredi i makar tih troškova nemam :)

lnace se moj stanodavac vodi kao sirota izbeglica sa Kosova dok ima par stanova.
Što je najjače OK je žena i stvarno nemam ništa protiv ljudi koji izdaju, samo ajmo da zovemo stvari pravim imenom. Da se ne vadimo na ,,troškove,, :)
Jasno, sve je skočilo duplo pa ljudi koriste priliku da i oni zarade kad vec mogu i kad je navala ogromna.
 
Jasno ali instalacije se ne menjaju svake godine i ne kostaju bas 2400 eura vise godisnje koliko se samo ovim skokom dobija :) A za 8 godina koliko sam podstanar jos nikog nisam video ni da je krečio, osim pre ulaska da nam podmetne budjav stan i kad odlazimo da lakse uvali nekom :) Taman posla da se menjalo nesto što idalje pomalo radi. Bojleri rade po 10 godina bez problema, kao i tehnika koja nije bas premijum bar 5 godina lagano a i ako crkne pre ima garancija zar ne?

Naravno svako moze da renta svoj stan za koliko hoce, samo ajmo da se ne pravdamo na troškove no da nazovemo to profitiramo na krizi, kao sto i jeste i upala kašika u med i sta sad :) BTW svaka čast ako tako odražavate i toliko izlazite u susret stanarima.
Da, izlazim u susret stanarima. Leti studentima naplacujem u pola cene (jul, avgust). I ne, nisu svi stanodavci isti, a nisu ni svi zakupci stanova isti. Zelim da imam mogucnost da biram. Nicim zadovoljni nisu ni na siroj listi. Korekcije cene rentiranja su posledica inflacije, a ne gladi za dodatnim profitom.
 
Jasno, ja sam sve vreme mislio da je do troškova a ne do inflacije, pa reko da kažem par reči :) Srećno bilo nadam se da ćete biti na nuli nakon svih tih skokova troškova i ulaganja. Ja znam tonu drugara koji iznajmljuju, samo oni ne zovu to tako nego - ,,svi dižu dižem i ja, šta kad je sve poskupelo".
Verovatno su takvi manjina i ni ne razmišljaju o troškovima i da su ustvari skoro na nuli :)
Da, izlazim u susret stanarima. Leti studentima naplacujem u pola cene (jul, avgust). I ne, nisu svi stanodavci isti, a nisu ni svi zakupci stanova isti. Zelim da imam mogucnost da biram. Nicim zadovoljni nisu ni na siroj listi. Korekcije cene rentiranja su posledica inflacije, a ne gladi za dodatnim profitom.
 
Neka traži neka druga dokona duša, meni se brzo smučilo.






Na brzaka..... verovatno ima boljih ponuda...
 
Mirini oglasi su hit
Odlična ponuda, idealna prilika

:fotka auta na kolovozu, nisu sklonili prljav veš:
Znači raspad i plač majke božije

 






Na brzaka..... verovatno ima boljih ponuda...
Četvrti sprat bez lifta u izvornom stanju, 2800/m2? To mi je bilo dosta, ne mogu dalje.
 
Palmira Toljatija, 4.sprat, zgrada nema lift? Auuu kakav provizorijum od zivota. Kome puca kicma od nosenja kesa? Jel ima neka sajla kroz prozor sa sve cekrkom za vucenje tereta? 21.vek, krvi ti Isusove...
 
Palmira Toljatija, 4.sprat, zgrada nema lift? Auuu kakav provizorijum od zivota. Kome puca kicma od nosenja kesa? Jel ima neka sajla kroz prozor sa sve cekrkom za vucenje tereta? 21.vek, krvi ti Isusove...
Šta fali, to ima u Napulju.
Staviš u kofu pivce za dedu i narandže za babu
7623702.jpg
9780079_orig.jpg
 
Dajte još neki. Šta zezate. Možda se i zabavimo usput.
U principu ledine za 1800-1700evra biće best buy uskoro....i to ako uspeš da nadješ
 
Imaš grupu na Fejsu "Prodaja stanova BG".
Likovi okače fotke nekih krševa i lupe abnormalne cifre i onda ih svi u komentarima napuše. 😃
Dosta zabavno
 
Jedino ko ode pa ugovori nešto bolje u kraju gde baš hoće da živi. Ovako, crna katastrofa. Pa pre bi uzeo novogradnju bilo gde, bilo kakvu, za 2500/m2, nego da dajem pare na ove starudije.
Ali lokacija lokacija i lokacija. Vidi ove nesretnike:

"Što se tiče cena nekretnina, situacija je paradoksalna, sve manje se gradi i cene im padaju, iako na tržištu vlada nestašica"

-vrednost građevinskih radova je prepolovljena

-Praktično ne postoji oblast u kojoj Nemačkoj ide dobro

-Nemački BDP danas je skoro isti kao na kraju 2019. godine, korigovan za razliku u cenama

Ne znaju oni za Srpski bull i Zemun od 3200e po m2 standard gradnje 🙂
 
Ali lokacija lokacija i lokacija. Vidi ove nesretnike:

"Što se tiče cena nekretnina, situacija je paradoksalna, sve manje se gradi i cene im padaju, iako na tržištu vlada nestašica"

-vrednost građevinskih radova je prepolovljena

-Praktično ne postoji oblast u kojoj Nemačkoj ide dobro

-Nemački BDP danas je skoro isti kao na kraju 2019. godine, korigovan za razliku u cenama

Ne znaju oni za Srpski bull i Zemun od 3200e po m2 standard gradnje 🙂
Nemačku bih ostavio Nemcima, snaći će se oni i bez nas.
Naš projektivani BDP yoy za 2025 je 3.5%, tako da možemo da odahnemo.
 
Voleo bih da imamo neke podatke za leto o prodaji. Katastar je izgleda provalio da mnogo ljudi prati tržište preko sajtova koji njihove podatke agregiraju, pa su pustili instrukciju da se namerno kasni sa unosom par meseci.

Što se tiče cena, stagniraće još neko vreme sigurno. Treba gledati novogradnje samo trenutno dok se stvari ne unormale sa ponudom. Kad se broj oglasa vrati na 12-13k onda će možda opet nešto među starudijom moći da se nađe za ok cenu, trenutno mrka kapa.
 
Lokacija i jeste presudna za prave BG gastarbajtere koji se vraćaju pod penzionerske dane a novac im nije toliki problem.
Imam sad primer starijih prijatelja koji mi stalno govore "blago tebi na kulturnom životu" jer bez obzira šta mi mislili BG ima neverovatne pozorišne predstave, mjuzikle, filharmoniju, koncerte klasike, izložbe i dogadjanja za kojima oni čeznu. Ti ovde možeš da pogledaš odličnu predstavu za 1500-2000 u JDP, BDP, Ateljeu, Zvezdari, Terazijama, poslušaš koncert filharmonije za slične pare na Kolarcu, Gvarnerijusu (što je smešno za inostranstvo gde nemaš mjuzikl, balet, operu ili koncert bez 50-70-100e), imaš izložbe na sve strane, muzeje, jazz, itd.
Dakle to je jedan sofisticiran krug ljudi koji želi da provede starije dane prateći kulturu, odlazeći na Bajlonijevu ili Kalenićevu pijacu, sedeći u kafani i uživajući u kaldrmi.
To definitivno nisu ljudi koje zanimaju betonski spavači tipa nekakav Soul, blok 65, Lastavice, ili bezlični BnV u kojima je glavna zabava prazna šetnja po tržnom centru i razgledanje prodavnica, a i daleko je od institucija koje ih interesuju a do kojih žele peške (naročito NBg).
Uglavnom oni imaju dva izbora i vidim im dilemu: ili da jure starogradnju tipa pomenuta Kopitareva gradina ili nešto od novogradnji po Dorćolu.
Ovo sve nije izneseno u smislu "eto postoje i elitisti" nego skretanje pažnje na gastarbajtere koji se vraćaju da provedu starost radeći stvari koje vole (deca naravno otišla svojim putem, Srbija ih ne zanima) dakle ne interesuje ih nekretnina kao investicija nego kao utočište za zrelo doba kojem se vraćaju nakon životnog putešestvija a da se prisete mladosti i da konačno uživaju u stvarima koje su propustili
Da me ne shvatis pogresno, meni ovo vise deluje na opis nekoga ko pati za krugom dvojke pa da ispuni sebi zelju da bi mogao da se nazove rasnim Beogradjaninom jer je zbog toga najvise patio u mladosti kada su dosli divlji i oterali pitome.

Zna se gde idu penzioneri ako imaju mogucnosti i sta ih zanima. A nesto ne verujem da je stan da dorcholu smisao njihovog postojanja, pogotovo ako im “novac nije toliki problem”. Lokacija apsolutno nema veze sa tim vec sa vrednoscu investicije i potencijalnoj vrednosti u buducnosti.
 
Nije neki veliki popust (100 evra, tj. 2.7%, sa 3600 na 3500), ali eto mozemo da ispratimo kako ce se dalje kretati cene.
1000013209.png
 
Da me ne shvatis pogresno, meni ovo vise deluje na opis nekoga ko pati za krugom dvojke pa da ispuni sebi zelju da bi mogao da se nazove rasnim Beogradjaninom jer je zbog toga najvise patio u mladosti kada su dosli divlji i oterali pitome.

Zna se gde idu penzioneri ako imaju mogucnosti i sta ih zanima. A nesto ne verujem da je stan da dorcholu smisao njihovog postojanja, pogotovo ako im “novac nije toliki problem”. Lokacija apsolutno nema veze sa tim vec sa vrednoscu investicije i potencijalnoj vrednosti u buducnosti.
Oni i jesu krug dvojke, rođeni ovde krajem 50-tih,
otišli 90-tih u ono nesrećno vreme, posle prodali stan. Roditelji umrli
Imaju neke kuće preko okeana koje izdaju (verovatno će ih prodati kad baš ostare), imaće lepu penziju,
stan na moru u Italiji, putuju okolo.
Smisao nekretnine u centru Bg je da provedu vreme u gradu na jesen i u proleće i nadoknade šta su propustili,
Poenta priče je da postoji i takva, ajd da kažemo niša kupaca,
 
Oni i jesu krug dvojke, rođeni ovde krajem 50-tih,
otišli 90-tih u ono nesrećno vreme, posle prodali stan. Roditelji umrli
Imaju neke kuće preko okeana koje izdaju (verovatno će ih prodati kad baš ostare), imaće lepu penziju,
stan na moru u Italiji, putuju okolo.
Smisao nekretnine u centru Bg je da provedu vreme u gradu na jesen i u proleće i nadoknade šta su propustili,
Poenta priče je da postoji i takva, ajd da kažemo niša kupaca,
Možda postoje, kao što postoje ljudi koji će da jedu paštetu narednih 30god samo da bi živeli u tom istom krugu dvojke.

Iskoristite priliku da investirate u nekretninu 😂
Ta prilika zjapi na svakoj drugoj raskrsnici.
To je dobro, baš sam ovog vikenda primetio i to ne samo u Beogradu već i u drugim gradovima plakate "investirajte u nekretninu". Zasićenje je krenulo.
 
Nemačku bih ostavio Nemcima, snaći će se oni i bez nas.
Naš projektivani BDP yoy za 2025 je 3.5%, tako da možemo da odahnemo.
Najveći i najznačajniji trgovinski partner Srbije inače koji zapošljava direktno preko 100k ljudi u Srbiji. Pusti ti naš porast GDP-a. Uzmemo kredit, napravimo put i onda kao porastao gdp 🙂. Već sam pričao o direktnom i indirektnom uticaju na radna mesta.


Sa druge strane imamo Kineze ali ruku na srce to je sve rudarstvo gde mahom Kinezi iz uvoza rade. To sutra da se zatvori ne bismo osetili.

Druga su priča Nemci i Italijani.....tj njihove fabrike.

Unapred da znate....sve dok EU ne izađe iz krize, sve ove plate naših ljudi koji rade u njihovom fabrikama su zakucane ispod nivoa zvanične inflacije (koja je niža nego što jeste) a svako novo zapošljavanje biće otežano.
Samo minimalac može da se menja. Pričamo o oko 200-250k ljudi od 1.8 miliona zaposlenih uz napomenu da tih 200-250k utiče makar x2 direktno na ostala radna mesta u Srbiji. Indirektno verovatno i više 🙂.
A inflacija gricka realnu zaradu svake godine.
Ako niko neće da radi za minimalac+10%(20%), izmenili smo zakone. Sada se lagano uvozi radna snaga.
 
Voleo bih da imamo neke podatke za leto o prodaji. Katastar je izgleda provalio da mnogo ljudi prati tržište preko sajtova koji njihove podatke agregiraju, pa su pustili instrukciju da se namerno kasni sa unosom par meseci.

Što se tiče cena, stagniraće još neko vreme sigurno. Treba gledati novogradnje samo trenutno dok se stvari ne unormale sa ponudom. Kad se broj oglasa vrati na 12-13k onda će možda opet nešto među starudijom moći da se nađe za ok cenu, trenutno mrka kapa.
Vidiš koliko daleko ide mikro menadžment države u njihovim poslovima sa stanovima. Ne bi me čudilo da bude hakerski napad uskoro. Organizuju botove po forumima 🙂. Dižu kredite da bi podigli minimalac jer inflacija ubija kupovinu moć i ljudi ne bi mogli da plate kiriju. Državnim činovnicima duplirali plate 🤡. Smanjuju kamatu na stambene kredite. Država uzima kredite od banaka po 8% a stambeni su 5% 🤡. Dele besplatno zemljište. Na forumu sam naučio da 70% tržišta drže veliki. Bukvalno ne postoji stvar koju nisu uradili na štetu države samo da bi sprečili malo jeftiniji kvadrat 🙂.
 
Imaš grupu na Fejsu "Prodaja stanova BG".
Likovi okače fotke nekih krševa i lupe abnormalne cifre i onda ih svi u komentarima napuše. 😃
Dosta zabavno
Napuše ili ne ... svejedno je
Koji troskovi odrzavanja su toliko skočili npr? Mi smo gazdaricu za 3 godine bukvalno 1 put videli. Šta se tačno troši u tom procesu održavanja i šta je to skočilo toliko da se opravda 200 eura mesečno više ? :) Jednostavno kao i sa cenom starogradnje, sve je skočilo pa se koristi prilika jer ljudi nemaju gde kad već rade i žive u Beogradu.

A to za cene rente se slažem da su svuda duplirane i ne može ni u predgradju da se nadje nista ispod 300-400 a da ne nestaje odmah isti dan ili da nema neku ogromnu manu (budj. dotrajalost instalacije itd)
Čast izuzecima koji nisu digli dugogodišnjim stanarima ili iznajmljuju drugarima i preko preporuke pa se drže manje cene, ali stanje je baš pakleno jako dugo.
I nešto ne vidim da se stabilizuje.
Nije mi najjasnija logika oko cene iznajmljivanja stanova kao i dileme koje imaju pojedini članovi.
Kako iko misli da ako se povećava cena stana ne postoji tendencija da se poveća i renta?
Naravno završnu reč daje ponuda i potražnja ali ne vidim ništa nenormalno ako je neko
ko ima nekretninu čija je cena skočila za 50% ne podigne zahtev u skladu sa tim.
Toliko o tome da će cene rente stagnirati dok su stanovi sve skuplji i skuplji.
Naravno cena nema veze sa vrednošću ... vrednost je u najvećem broju slučajeva ista ili manja
ali je cena (u evrima) porasla.
Evro se konstatno obezvređuje ... naštampana tj. ubačena u sistem je nenormalna količina,
tako da se cena može samo da se povećava. Praktično ne postoji teorija (osim nekih sa devalvacijom evra ili bežanjem iz gradova)
po kojoj bi cene stanova i rente (u evrima) mogle biti manje ikad. Nigde pa ni kod nas. Čemu toliko filozofiranje oko toga?
Ne znam koliko ima starijih članova foruma ali to je slično situaciji da je neko u vreme naše inflacije očekivao da
će nečemu da padne cena. Razlika je samo što je to bio dinar i mala raspala država a sada je to evro i veliki jak sistem koji je iza njega
pa su promene i pad blaži i postepen.
Kao što je tada bilo bitno da ako hoćete da preživite imate puno puno dinara, tako je i sada, samo morate da imate puno puno evra.

Ceo evropski koncept je u terminalnoj fazi, stanovništvo je tamo kao i kod nas staro ... katastrofa staro ko nije bio i živeo tamo taj ni ne zna.
Pprosto nema ko da radi, nema ko da proizvodi nešto i da povećava vrednost otud i ova kao jurnjava za veštačkom inteligencijom , robotima i
autonomnim vozilima ... da se samo malo ublaži pad ... da izrađeno
staro stanovništvo ode u penziju a da se nastavi kakva takva proizvodnja i da ipak stari mogu dobiti penzije za preživljavanje.
AI na njihovu žalost nisu probili onako kako bi trebalo (sve izgleda da je daleko još bar 30tak godina)
tako da će u Evropi biti vrlo vrlo interesantno. A realno videli smo da postoje i drugi načini da se broj starog stanovništa ubrzano smanji.
 
Vrh