Šta je novo?

Cene nekretnina

Lično mislim da oni formiraju cene u skladu s tržištem (koliko god se to nama činilo nerealno). I kao što sam već rekao treba poslušati vlasnika Kadene (već sam postavljao video s njim) jasno će vam biti kako oni formiraju cene. Prate oni vrlo dobro i tržište i prodaju. Već sam rekao šta se desilo prošle godine kad su Lastavice za Black Friday spustili cenu 10% za 5 odabranih stanova. Razgrabili su se brže od Lidl pilića. Šta to govori, da pad cene od 10% dovodi do ludila i da je "prejeftino" čim se stanovi razgrabe za sekund. E sad da li tih 10% igra baš toliku ulogu. Mislim da ne. Već to su bili kupci koji su bili spremni i ovako da kupe negde. I kad su ovi spustili, oni su samo izvadili olovku i potpisali Ugovore.
Moje lično mišljenje je da pricing novih stanova je koliko toliko opravdan. Ali pricing starih stanova je skroz nerealan i nenormalan po svim kriterijumima. Eto imali smo juče primer da su ljudi hteli stan od 70 kvm u izvornom stanju da prodaju i da kupe 3 stana?!? Pa koja je tu logika?
Rast cena se (na žalost) trenutno uglavnom zasniva na:
1. Euroinflacija (nikad više para nije naštampano u istoriji novca i pokušavaju to da prikriju u svetu ali sve im manje uspeva...ali bar mi imamo iskustva sa inflacijom i naučili smo caku ;) )
2. Svi žele u BG

i onda je sasvim normalno da određene agentske strukture, kao što je naš "čiča Dobrivoje, agent sa najviše uvaljenih krš stanova i najlepšom leptir mašnom u 2016" (alias MrGood2016...) i slični, mogu da vam prodaju Lokaciju, Lokaciju i samo Lokaciju, pričajući vam bajke, izokrećući istinu naopačke, pljuvajući na sve gde nemaju korist i zaobilazeći Funkcionalnost, Kvalitet pa eventualno Lokaciju kao osnovne vrednosti. Hoću reći sve se prodavalo...
Trenutno se samo usporilo jer su kupci malo zbunjeni od strane nekih medija i prosto nevericom da li cene stvarno mogu još gore. Ali život je neumitan, i svaki onaj siromašak zna da su cene otišle DUPLO vrednujući u evrima. A to je zamislite čuda prvi i osnovni zakon ekonomije, koji su neki ovde mislili da će ipak nekako zaobići.

Jer pare bez pokrića su naštampane i u sistemu su, molim lepo!
Sada na tom nekom tasu života i kupovne vrednosti treba izmeriti njihovu pravu vrednost, ali i imati malo više šlifa kao naša dijaspora pa na pravi način "izmeriti" i kvalitet domaćih nekretnina

Da li može jeftinije? Naravno, kod svih onih užasnih i ružnih projekata, nefunkcionalnih i nekvalitetnih zgrada
Da li može skuplje? Naravno, kod svih onih lepo osmišljenih projekata, funkcionalnih celina i kvalitetnih sadržaja

Slažem se, najgore je što se ne može doći do realne cene starogradnje i loše novogradnje. A da li vlasnik može biti fer, pa realno sagledati koliko je uložio u svoju starogradnju ili čak kao investitor u lošu novogradnju!? Teško, ako rast cena zasnivamo na one dve tačke s početka. Ne manje važno, mi smo živeli u zemlji koja je težila sve da izjednači, osim dedinja recimo, i onda se delom i zbog toga generisao taj problem kad je počelo raslojavanje, a takođe u zemlji gde su loši parazitirali na leđima boljih pa se i tu formirao pogrešan mentalni sklop...

ali, neka bude...čekamo decembar, ali samo za starogradnju i lošiju novogradnju, pošto Premijum nema veze sa recesijom :cool:
 
Najgore je sto sam poceo da pricam i ljudima koje znam da bi posle razmisljao "jel si svestan da ako omasis neces imati vise sa kim da pricas, porodica ce otici od tebe"
Haha, ma kul si Anone, ti si čovek od statistike, ne prepustaš se suviše nezdravim emocijama kao mi. Šta ćemo ako omaši? - idemo dalje samo jače!
 
Povećanje plata i penzija i smanjenje stambenih kredita, više novca u opticaju i nekretnina za kupovinu.
 
Mene je samo zanimalo da li ima neke konkretne podatke ili je samo nesto usmeno receno.
Imam konkretne podatke koje ne mogu da delim na javnom forumu dostupnom svima.

Bilo bi dobro da postoji zakljucan forum, gde smo predstavljeni imenom i prezimenom i onda bih mogao da podelim vise o svojim izvorima jer znam sa kim delim podatke.

Oblno sto mogu da podelim javno, podelio sam.

Vi probajte da razgovarate sa vlasnicima gradjevinskih firmi, izvodjacima, ljudima koji saradjuju pa mi javite da li ste dosli do istih podataka.

Iskreno meni je bilo neocekivano i cudno. Kada sam ja imao problem sa 3-4 klijenta, kod nas u gradjevinskom sektoru je sve cvetalo i bilo super, sada kada kod mene dolazi do oporavka i rasta likvidnosti, oni se zale. U trenutku kada imate smanjenje kamatnih stopa i pojavu jeftinijeg kesa.
 
Kod mene u svetu gradjevine, ni kod Izvodjača ni kod Investitora ni kod Projektanata i Nadzora nema krize, čak naprotiv, traže se(tražim) inženjeri da se zaposle, jer su svi prepuni sa poslom.
Ok možda je subjektivno i moj neki širi bubble ali gradi se i radi punom parom(ne pričam samo o stambenoj gradnji, ona mi lično utiče manje od 10% prihoda firme).
Za stambenu gradnju ima najavljenih mnogih poslova za naredni period koji se realizuju(projektovanje, ugovaranje izgradnje itd...).
Započetih i trenutnih projekata je nikad više za moju lično firmu i saradničke firme sa realnim porastom od min 10-20% svake godine u budućnosti(2god min).
 
Ali ni ti ni Michael ne možete protiv Premijuma ;)
Kako protiv necega sto ne postoji na Zlatiboru nasoj najjeftinijoj planini sa soc i lower standard zgradama bez sadrzaja koje zidaju investitori iz 100k automobila na tablice strane?

Kacio si omomad neki reprezentativni lux de lux primijum na zlatiborski nacin. Nocenje 40e po osobi plus deca gratis. A gratis i klima iznad kreveta da ti bije u glavu.

Turisti su letos, na Zlatiboru više od pola dana provodili u rashlađenim sobama u zgradama bez sadrzaja, pa odlazak na planinu kad gore i vazduh i zemlja gubi smisao.

U zimskom periodu ima sve manje snega pa odlazak zimi na zlatibor sve vise gubi smisao. Bila kriza u decembru ili ne, zlatibor ce prvi da nastrada ili zbog krize ili zbog klimatskih promena.

Sezona na Zlatiboru je sve kraca i kraca :(
 
Poslednja izmena:
Čiča Dobrivoje, agent sa najviše uvaljenih krš stanova i nosilac svilene leptir mašne za 2016 godinu, alias "MrGood2016", ne prestaje ne bi li se opet vratio na vrh prodaje ;)
 
Hm ti mislis da se pisanjem ovde utice na prodaju? Da ako se dovoljno puta ponovi primijum onda se soc i lower standard planina moze prodavati kao primijum?

Btw, kako to da na najaktivnijoj temi na formu nema niko ko bi da kupi nesto na Zlatiboru?
 
Poslednja izmena:
Ne znam samo da li su sponzori ovog sajta/foruma Investitori? Reklame koje se vide na naslovnoj strani.
Pisanjem se potpomaže rad foruma na osnovu kojeg se naplaćuje reklama Investitorima.
Tako da u nekom minimalnom procentu i ovo utiče.
 
Onda treba pisati sto vise o Zlatiboru, nasoj najjeftinijoj planini sa soc i lower standard zgradama bez sadrzaja koje zidaju investitori iz 100k automobila na tablice strane. Jer vidim da se spominju Sobot, VR Banja, Kop, Stokholm, Dubai, Majami... sve sem zlatibora :( Ako dovoljno pisemo o Zlatiboru onda ce mozda i neki zlatiborski investitor uloziti u baner na forumu. Isplativije nego u lobe labuda da kao papagaj prica o nekim za zlatibor nepostojecim stvarima poput primijuma, aerodroma, golfa..
 
Zato sto moramo podrzati nasu najjeftiniju planinu sa soc i lower standard zgradama. Lobe Labud pravi antireklamu. Sezona sve kraca. Procenat popunjenosti sve manji. Betona sve vise, zelenila sve manje. Snega bez. Sve u svemu, crno tj prazno se pise Zlatiboru :(
 
Vrh