Šta je novo?

Cene nekretnina

Nisam pratio, ali me je ovo zaintrigiralo. Daš od 250-300k, izdaješ tri apartmama, ne odvajaš za amortizaciju, nemaš socijalno, zdravstveno itd, i izađeš na kraju 1260 evra mesečno? Meni zvuči toliko neisplativo, da je bukvalno bolje da si krckao tih 300k na 20 godina. 300k/240 = 1250?
EDIT: Ovaj primer za Bnv je takođe veoma zanimljiv. 300k/1200 = 250. 20 godina ti treba da vratiš uloženo, bez odvajanja ikakvog. I da pritom nemaš nimalo praznog hoda. Jedino ako voliš da imaš stan tu, ostavićeš ga nekom, pa usputno ubireš povrat investicije. Kao čista, gola investicija, totalnooo neisplativo.
Računao sam sa 250-300k da imaš 4 apartmana i da ti ostaje amortizacija od jednog apartmana sa strane a da imas 1250eur mesecno za sebe.
U prevodu bi imao 1680eur mesečno.
Da i za BNV je otprilike ta cifra i godine otplate. Ok verovatno će se godinama povećavati kirija i tu zaradu možeš da oročavaš i reoročavaš tako da se smanji dosta taj ROI, ali zbog amortizacije i tog praznog hoda ispadne možda toliko.
Pa da investicija je to nije posao i mislim da ljudi koji kupuju stanove od preko 200k eura stvarno ne gledaju da prestanu da rade i da žive od toga.
Jer da imaju takav pogled ne bi nikad ni skupili tih 200-300k.
Ok možda će deca to naslediti i tako živeti od rente, ali to je već do nekog vaspitanja i usmeravanja itd...
 
Računao sam sa 250-300k da imaš 4 apartmana i da ti ostaje amortizacija od jednog apartmana sa strane a da imas 1250eur mesecno za sebe.
U prevodu bi imao 1680eur mesečno.
Da i za BNV je otprilike ta cifra i godine otplate. Ok verovatno će se godinama povećavati kirija i tu zaradu možeš da oročavaš i reoročavaš tako da se smanji dosta taj ROI, ali zbog amortizacije i tog praznog hoda ispadne možda toliko.
Pa da investicija je to nije posao i mislim da ljudi koji kupuju stanove od preko 200k eura stvarno ne gledaju da prestanu da rade i da žive od toga.
Jer da imaju takav pogled ne bi nikad ni skupili tih 200-300k.
Ok možda će deca to naslediti i tako živeti od rente, ali to je već do nekog vaspitanja i usmeravanja itd...
Pa dobro, kao neki "side job", ili kako god to da nazovemo, možda i ima nekog smisla. Samo... Žal je što nam je tržište kapitala toliko nerazvijeno, što smo, generalno, toliko slabo ekonomski pismeni i toliko neinovativni u rešenjima, da bukvalno svaka druga para završi u betonu. Jednostavno rečeno: pre bi imao tri apartmana i vrteo nešto u suštini u prazno, nego da uloziš malo vremena i truda da naučiš nešto novo i oprobaš se u tome. Naravno, država ima veliki udeo u tome, ali je i narod jednako "kriv". Životni prostor nam se skroz naskroz pretvorio u investicioni aparat. Toga ima svuda, doduše, ali kod nas postaje toliko izraženo da je to već degutantno. I ova pompa oko inflacije koja jede pare je postala buliš trend sama za sebe.
 
E ovo što si napisao mi je realno i realna zarada, 5000eur godišnje posle svih troškova nakon nekoliko godina razrade posla i odlične usluge od strane vlasnice.
To je otprilike 420eur mesečno.
Trebala bi da ima znači 3 apartmana da bi da kažem imala za sebe jednu lepu platu 1260eur.
Pri tome treba ostavljati novce sa strane za amortizaciju svega u apartmanima.
Znači da kažem otprilike da je to još jedan apartman.
I onda bi mogla sa tih 4 apartmana da solidno živi i da ih uvek održava na nivou i da radi taj posao.
Nisam računao da plaća sebi zdravstveno i penziono, ali da kažem da u tih 1260eur može da odboji za privatno i plaća ono životno osiguranje, penzija joj ne treba, jer ima te apartmane.
Znači došli smo do cifre od 4 apartmana koja su potrebna da možeš da ti to bude primaran posao i da se posvetiš samo tome i eto uz neku ok platu od 1260eur.
8 apartmana treba imati da bi se mesečno imalo 2500eur itd..
Ko je dobar finansijski i u tom poslu može iskoristiti i nekretnine kao polog za dobijanje novog kredita za nove i time da proširi posao.
E onda dolazimo do nekog malo ozbiljnijeg posla za koji treba odvojiti mnogo vremena i truda i raditi i više nego što se radi na nekom standardnom poslu.
Ako je apartman kupljen za 55-60k i opremljen za 10k.
Znači za 4 apartmana treba otprilike 250-300k gde se uz rad zaradjuje 1250eur.
Za 8 apartmana treba 500-600k i tada se uz rad zaradjuje 2500eur.
Trebao bi joj još jedan apartman u kom bi ona živela, jer mora biti tamo tokom cele godine, ali ajde to nisam računao znači dodao bih tu još neki malo bolji stan ili veći apartman od 150k, ako bi se planiralo tamo živeti sa porodicom.
Hvala ti sto objasni čoveku.
ONaj ko je u materiji znao sve ovo.
Lupiš 5000 evra neto i udri.
ZA obican život u gradovima treba
Alternativno za 300k kupis 2 solidna stana na NBGD, izdas ih normalnim ljudima za 500 eur mesecno + radis neki normalan posao za 1000 eura i pazi sad, zaradjujes 2000 eura i jos imas zdravstveno, penziju.

Ako vec hocemo da radimo nakon kupovine nekretnina za 300k eura :D
Tako svako mora da radi da bi živeo običnim životom..jer ti je 1500e potrebno mesečno za porodican život u gradu. Uz izdavanje moraš imati i platu.
Tako i Mića radi.
 
Računao sam sa 250-300k da imaš 4 apartmana i da ti ostaje amortizacija od jednog apartmana sa strane a da imas 1250eur mesecno za sebe.
U prevodu bi imao 1680eur mesečno.
Da i za BNV je otprilike ta cifra i godine otplate. Ok verovatno će se godinama povećavati kirija i tu zaradu možeš da oročavaš i reoročavaš tako da se smanji dosta taj ROI, ali zbog amortizacije i tog praznog hoda ispadne možda toliko.
Pa da investicija je to nije posao i mislim da ljudi koji kupuju stanove od preko 200k eura stvarno ne gledaju da prestanu da rade i da žive od toga.
Jer da imaju takav pogled ne bi nikad ni skupili tih 200-300k.
Ok možda će deca to naslediti i tako živeti od rente, ali to je već do nekog vaspitanja i usmeravanja itd...
Hvala ti što napisa ovo.
NApisao on 5000 evra i misli to je Ok. Jeste ..za 5 meseci zivota...
 
Pa 1500 eura je jedan malo bolji posao na NBGD ili 2 prosecna posla, ne vidim to nedostizno za zivot.
Posebno ko ima svoju nekretninu zivi lagodno sa tim iznosom mesecno.

A i izdavanje nekretnine nije zamisljeno kao alternativa poslu, samo u Srbiji se to tako gleda i to je nas nedostizni neki cilj da sedimo u kaficu po ceo dan dok nam "kaplje".
 
Nisam pratio, ali me je ovo zaintrigiralo. Daš od 250-300k, izdaješ tri apartmama, ne odvajaš za amortizaciju, nemaš socijalno, zdravstveno itd, i izađeš na kraju 1260 evra mesečno? Meni zvuči toliko neisplativo, da je bukvalno bolje da si krckao tih 300k na 20 godina. 300k/240 = 1250?
EDIT: Ovaj primer za Bnv je takođe veoma zanimljiv. 300k/1200 = 250. 20 godina ti treba da vratiš uloženo, bez odvajanja ikakvog. I da pritom nemaš nimalo praznog hoda. Jedino ako voliš da imaš stan tu, ostavićeš ga nekom, pa usputno ubireš povrat investicije. Kao čista, gola investicija, totalnooo neisplativo.
Jedino što ce ti ostati stan ?
Realno tako razmisljaš ?
Pa valjda treba nekom nešto i da ostaviš...ako tebi nisu..ostavi ti..voleli te ili ne....
Snobizam
 

Tolika inflacija (znatno viša nego u EU) uz fiksni kurs i odsustvo bitnog rasta produktivnosti neposredno dalje obara konkurentnost srpske privrede, povećava uvoz, smanjuje izvoz i obara verovatnoću privrednog rasta baziranog na izvozu. Privrede sa takvim tendencijama, po pravilu, pokazuju veće sklonosti ka nižim stopama privrednog rasta i većem prirastu duga u budućnosti.
 
Jedan moj kolega pravnik je pobegao iz NBS u privatni sektor jer nije više mogao da podnese kako se tamo radi. Cela institucija služi uhlebljivanju podobnih, na jednu stolicu sednu dvojica, a na tri čoveka jedan nešto radi. Stručnost je odavno isparila iz institucije.
 

Tolika inflacija (znatno viša nego u EU) uz fiksni kurs i odsustvo bitnog rasta produktivnosti neposredno dalje obara konkurentnost srpske privrede, povećava uvoz, smanjuje izvoz i obara verovatnoću privrednog rasta baziranog na izvozu. Privrede sa takvim tendencijama, po pravilu, pokazuju veće sklonosti ka nižim stopama privrednog rasta i većem prirastu duga u budućnosti.
Sve je ovo ok što on govori (u više navrata), ali je sve to jednostavno jedna idilična priča. Da me ne shvatiš pogrešno, ali meni to zvuči kao da neko gleda fudbalsku utakmicu i viče: ovaj u odbrani je morao da se pomeri levo, ovaj u sredini da se vrati nazad, golman da pruži ruku više - i onda ne bi primili gol. Teorija je jedno, ono što igrači ostvaruju ili mogu da ostvare na terenu je drugo. Da on dođe i opet vodi banku, radio bi to u manje-više sličnoj konstelaciji gde bi iznova uvideo da igra na visokom nivou nije tako jednostavna. Možda sa ovom strategijom može da vodi recimo Švajcarski tim, ili tako nešto.
 
Pa dobro, kao neki "side job", ili kako god to da nazovemo, možda i ima nekog smisla. Samo... Žal je što nam je tržište kapitala toliko nerazvijeno, što smo, generalno, toliko slabo ekonomski pismeni i toliko neinovativni u rešenjima, da bukvalno svaka druga para završi u betonu. Jednostavno rečeno: pre bi imao tri apartmana i vrteo nešto u suštini u prazno, nego da uloziš malo vremena i truda da naučiš nešto novo i oprobaš se u tome. Naravno, država ima veliki udeo u tome, ali je i narod jednako "kriv". Životni prostor nam se skroz naskroz pretvorio u investicioni aparat. Toga ima svuda, doduše, ali kod nas postaje toliko izraženo da je to već degutantno. I ova pompa oko inflacije koja jede pare je postala buliš trend sama za sebe.
Ne bih se baš složio da nam je tržište kapitala nerazvijeno. Čak naprotiv VRLO je dobro razvijeno, samo je pitanje da li to ljudi koriste. Iz Srbije nemaš više NIKAKVIH barijera da investiraš bilo gde u svetu na bilo kojoj berzi. Plus porez na kapitalnu dobit je 15% ako izađeš iz investicije za manje od 10god (što retko gde na Zapadu imaš).
Ulaganje u državne obveznice bilo dinarske ili eurske je BEZ poreza (tako da država se potrudila).
Ako ljudi vole da "kaplje" redovno, onda imaš opciju npr da kupiš ETF-ove koji su distribuirajući, tj distribuiraju dividende. Onda je to blje uraditi preko Erste brokera nego preko Interactive Brokers (u Irskoj) jer nemaš troškove ino prenosa novca da na manje iznose tipa 100-200e mesečno da ti banka na provizije uzme 20-30e. Treba se informisati samo ljudi!
Treba koristiti domaće i strane brokere (ne isključivo jedne ili druge samo) ali napraviti računicu koji su za šta.
Po meni, Interactive brokers je da kupiš ETFove koji su akumulirajući i da ih zaboraviš na 10 godina i posle prodaš i vratiš pare nazad u Srbiju bez poreza. Ako ćeš da kaplje redovno onda Erste Broker u Srbiji i redovno kaplje, svaki mesec prijaviš poreskoj porez (NE plaća se ništa jer je već na dividende plaćen, ali morate da prijavite, sve se radi online elektronski i super funkcioniše). I naravno za državne obveznice domaći broker (ja sam Erste izabrao, ali možete koji hoćete), i sve to bez poreza i redovna kamata.
Ali opet ulaganje u stan NE znači da nisam aktivan na ostalim poljima samo što se možda to ne vidi jer je sve elektronski, dođu pare uzmeš i kraj. Nema čišćenja, popravljanja i slično. Ali stan se mora imati. Ovo je sve posle nadogradnja.
Zagrebite malo ispod površine i popričajte s ljudima, investiraju ljudi i nije baš sve samo stanovi, ima svega!
 
Nerazvijeno je u odnosu na USA.
Tamo ti je potreban samo telefon i otvaras brokerski nalog, otvaras racun i banci povezujes i vec posle 10 minuta mozes preko aplikacije da uplatis pare brokeru.

U srbiji ja idem sa papirom u banku, dajem izjavu zasto uplacujem pare, ceo proces traje jedno 1-2h.
 
Ne bih se baš složio da nam je tržište kapitala nerazvijeno. Čak naprotiv VRLO je dobro razvijeno, samo je pitanje da li to ljudi koriste. Iz Srbije nemaš više NIKAKVIH barijera da investiraš bilo gde u svetu na bilo kojoj berzi. Plus porez na kapitalnu dobit je 15% ako izađeš iz investicije za manje od 10god (što retko gde na Zapadu imaš).
Ulaganje u državne obveznice bilo dinarske ili eurske je BEZ poreza (tako da država se potrudila).
Ako ljudi vole da "kaplje" redovno, onda imaš opciju npr da kupiš ETF-ove koji su distribuirajući, tj distribuiraju dividende. Onda je to blje uraditi preko Erste brokera nego preko Interactive Brokers (u Irskoj) jer nemaš troškove ino prenosa novca da na manje iznose tipa 100-200e mesečno da ti banka na provizije uzme 20-30e. Treba se informisati samo ljudi!
Treba koristiti domaće i strane brokere (ne isključivo jedne ili druge samo) ali napraviti računicu koji su za šta.
Po meni, Interactive brokers je da kupiš ETFove koji su akumulirajući i da ih zaboraviš na 10 godina i posle prodaš i vratiš pare nazad u Srbiju bez poreza. Ako ćeš da kaplje redovno onda Erste Broker u Srbiji i redovno kaplje, svaki mesec prijaviš poreskoj porez (NE plaća se ništa jer je već na dividende plaćen, ali morate da prijavite, sve se radi online elektronski i super funkcioniše). I naravno za državne obveznice domaći broker (ja sam Erste izabrao, ali možete koji hoćete), i sve to bez poreza i redovna kamata.
Ali opet ulaganje u stan NE znači da nisam aktivan na ostalim poljima samo što se možda to ne vidi jer je sve elektronski, dođu pare uzmeš i kraj. Nema čišćenja, popravljanja i slično. Ali stan se mora imati. Ovo je sve posle nadogradnja.
Zagrebite malo ispod površine i popričajte s ljudima, investiraju ljudi i nije baš sve samo stanovi, ima svega!
Možda je "nerazvijeno" loš izraz, jer ipak postoje i drugi vidovi ulagnja koje sam i ja od skoro počeo da primenjujem zahvaljujući tebi i ljudima sa foruma. Ipak, mislim da je zastupljeno u veoma niskoj meri, toliko niskoj da se jednostavno može reći da je nerazvijeno. Ovo su više neke snažne lične inicijative da se nauči nešto novo i tako doprinese ličnom blagostanju, koje uopšte nisu prisutne u široj meri. Mislim da 95% stanovništva (možda sam preterao) ne zna šta je ETF. I kad gledaš Senzal tim i njihove objave, koji inače rade odličnu stvar povodom investiranja u Srbiji, oni prvi naglašavaju da kod nas nema ni 1000 ljudi koji se bave investicijama. Plus, teško je pričati o "razvijenosti" kada nam je Belex u ovakvoj situaciji.
Ali se definitivno slažem za neinformisanost i da je u suštini do tebe. Ni ja nisam znao pa sam počeo da učim, zanimljivo je i nimalo teško.
@Extroniks Nijedno tržište na svetu nije ni prismrdeti USA. Naše je makar "razvijeno" u toj meri da imaš mogućnost ulaganja.
 
Poslednja izmena:
Bolji od Afrike a gori od svih komsija, jupi
Održavavamo svojevrsni balans 😅
Šalu na stranu, kažu da Hrvati imaju za standarde regiona poprilično jaku berzu.. Ali nemaju EXPO obveznice! Aha! Ne znam koliko je ljudi koristi doduše, ali bi to kod nas svakako smanjilo pritisak na nekretnine. Kapital nam baš teško naleže na beton...
 
nema tu leba dokle god se kroz medije i tabloide provlače vesti:

-poznata pevaljka iskeširala 500K za stan u renomiranom i atraktivnom naselju xyz... istakla da je to najsigurnija investicija jer je eto tako čula, savetovala se sa roditeljima
-čuveni sportista uložio i dodao portfolilju u premijum nekretninu u luks Bg naselju...
....
i šta onda prosti narod da misli kad čuje da tako rade pametniji i sposobniji od njega, a još i njegovi idoli?

E onda kad čuje
"poznati pevač je uložio u kripto, etf, S&P, zlato.." jer veruje da je to najbolja investicija"
tad će narod da se počeše, pa da se zainteresuje šta je to i kako se to kupuje :)
 
Nerazvijeno je u odnosu na USA.
Tamo ti je potreban samo telefon i otvaras brokerski nalog, otvaras racun i banci povezujes i vec posle 10 minuta mozes preko aplikacije da uplatis pare brokeru.

U srbiji ja idem sa papirom u banku, dajem izjavu zasto uplacujem pare, ceo proces traje jedno 1-2h.
Tačno da traje 1h PRVI dan i PRVI put! posle toga sve ide elektronski! SVE! Nikakve izjave, ništa. A pogotovo ako pare prebacuješ elektronski i kod nas nema izjava o poreklu. Izjavu daješ i potpisuješ SAMO ako uplaćuješ u kešu.
 
Apsolutno netacno, isao sam u banku sa sve instrukcijama placanja i objasnjavao da se radi o placanju brokeru za investiranje.
I dalje sam morao da dajem rucno pisanu izjavu, kao i da pristanem da nema garancije da ce transfer proci + ce trosak transfera biti oko 30ak eura.
To sam radio jedno 5-6 puta, sad ne znam kakva je situacije 2024e.

Sad mozda je u drugacijim bankama bolja situacija, ali pricam za banku gde drzim privatne i racune firme.
 
Možda je "nerazvijeno" loš izraz, jer ipak postoje i drugi vidovi ulagnja koje sam i ja od skoro počeo da primenjujem zahvaljujući tebi i ljudima sa foruma. Ipak, mislim da je zastupljeno u veoma niskoj meri, toliko niskoj da se jednostavno može reći da je nerazvijeno. Ovo su više neke snažne lične inicijative da se nauči nešto novo i tako doprinese ličnom blagostanju, koje uopšte nisu prisutne u široj meri. Mislim da 95% stanovništva (možda sam preterao) ne zna šta je ETF. I kad gledaš Senzal tim i njihove objave, koji inače rade odličnu stvar povodom investiranja u Srbiji, oni prvi naglašavaju da kod nas nema ni 1000 ljudi koji se bave investicijama. Plus, teško je pričati o "razvijenosti" kada nam je Belex u ovakvoj situaciji.
Ali se definitivno slažem za neinformisanost i da je u suštini do tebe. Ni ja nisam znao pa sam počeo da učim, zanimljivo je i nimalo teško.
@Extroniks Nijedno tržište na svetu nije ni prismrdeti USA. Naše je makar "razvijeno" u toj meri da imaš mogućnost ulaganja.
Skroz se slažem s tobom da je zastupljeno u niskoj meri. Ali tako možeš reći za sve skoro Vladine programe da su zastupljeni u niskoj meri. Evo i čuveni povrat PDVa?! Pa ne znam da li može negde da se nađe podatak koliko to ljudi koristi (kupaca) ali po mojoj odokativnoj metodi MANJE od 5% kupaca.
Belex je loš, ali ko te tera da tamo investiraš?!
Mislim da velika većina ljudi što ulaže ovako se ne K**** u kafiću i ni ne znaš šta rade i koliko imaju. Ćute rade, ulažu i kraj. Naravno da nismo mi ni blizu US tržišta, niti treba da budemo.
Ali u US, šta misliš koliko njih zapravo ulaže? Isto mali procenat. Većina ulaže u berzu zato što MORA jer im je to penzija ili njihov 401k! Pa onda su "prinuđeni ili stimulisani" da ulažu! Inače da ne moraju, % bi bio kao i kod nas. Pa pogledaj samo US i zdravstveno osiguranje, čim ne moraju da ga imaju trećina NEMA zdravstveno! Isto bi bilo i kod nas da dopuste to. Ljudi su ljudi!
 
Apsolutno netacno, isao sam u banku sa sve instrukcijama placanja i objasnjavao da se radi o placanju brokeru za investiranje.
I dalje sam morao da dajem rucno pisanu izjavu, kao i da pristanem da nema garancije da ce transfer proci + ce trosak transfera biti oko 30ak eura.
To sam radio jedno 5-6 puta, sad ne znam kakva je situacije 2024e.

Sad mozda je u drugacijim bankama bolja situacija, ali pricam za banku gde drzim privatne i racune firme.
Evo ja ti kažem za Erste Brokera i Erste Banku, izjavu samo AKO uplaćuješ u kešu. Ako ide transfer NIŠTA jer je unutar zemlje!

A ako plaćaš Interactive Brokers pa onda traže ugovor i osnov plaćanja. Pa ISTO je i za stan. Evo platio već dve rate. Oba puta sam MORAO u attach da stavim Ugovor i Predračun i prođe odmah. Ali MORAŠ da staviš u aplikaciji kad plaćaš inače odbiju odmah.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: wk_
Evo ja ti kažem za Erste Brokera i Erste Banku, izjavu samo AKO uplaćuješ u kešu. Ako ide transfer NIŠTA jer je unutar zemlje!
To ako koristis bankarskog brokera mozda, ali to je za nijasnu bolje od orocene stednje i za moj tip investiranja apsolutno beskorisno.

A ako plaćaš Interactive Brokers pa onda traže ugovor i osnov plaćanja. Pa ISTO je i za stan. Evo platio već dve rate. Oba puta sam MORAO u attach da stavim Ugovor i Predračun i prođe odmah. Ali MORAŠ da staviš u aplikaciji kad plaćaš inače odbiju odmah.
U mojoj aplikaciji i ebankingu ne postoji mogucnost kacenja nikakvih attachmenta prilikom slanja nalog za placanje, osim ako nisi mislio da mailom ugovaras transfer pa na osnovu neke reference da pustas uplatu.
Opet kazem, zavisi to dosta od banki danas, cuo sam da za Raifeisen mozes da trajno osposobis uplate ka IBKR i nema cimanja ali za druge banke nisam cuo da ima tih mogucnosti.

EDIT:
Evo sad sam i pogledao opet da ne bude da pametujem, za moju banku nije uopste moguce kao fizicko lice da pustis medjunarodni transfer vec moras na salter, samo pravna lica mogu da pustaju medjunarodne transfere.
 
Vrh