Šta je novo?

Cene nekretnina

Da li je rizik nizak ako kupis stan u izgradnji?
Zavisi ko gradi zgradu, imamo mi dosta investitora i izvodjaca koje bih svrstao u too big to fail trenutno.
Neki mali investitori i izvodjaci su doduse dosta pod znakom pitanja i mogu biti rizicni.

Ne kapiram kod kog ulaganja zarada ne zavisi od strategije i pameti?
Pa berza je visok raspon, mozes da ulazes u ETF fondove ili mozes da ulazes u neku firmu specificno.
Ulaganje u ETF fund je nizak rizik i nisko znanje zahteva, a da nadjes kompaniju koja ce da outperformuje S&P 500 ipak zahteva neku vecu pamet od kupovine i drzanja stana.

Sto se znanja tice, ako npr imas 200k u keshu, isto znanje ti je potrebno da udjes u neku agenciju za nekretnine i kazes "ja hocu da investiram" ili da udjes u erste/raiff i kazes "Ja hocu da investiram"
Slazem se, ali udji u ERSTE i kazi im da zelis da kupis 100 akcija Tesle i vidi njihov odgovor.
Ipak moras da nadjes svog brokera, da imas neku pamet da procenis da li ce ta firma dobro da posluje sledecih X godina, kod nekretnina smo imali slucaj gde apsolutno niko ko je kupio legalnu gradnju u poslednjih 20 godina se nije zeznuo, divlja gradnja je druga prica.

Na berzi i u bull runu mozes da izgubis pare ako lose investiras, u bull runu nekretnina moras bas biti madjionicar da to uspes.
 
kod nekretnina smo imali slucaj gde apsolutno niko ko je kupio legalnu gradnju u poslednjih 20 godina se nije zeznuo, divlja gradnja je druga prica.

Meni deluje da su se zeznuli ovi sto su uzeli nekretninu na Zlatiboru, nasoj najjeftinijoj planini sa mass produkcijom soc i lower standard zgrada bez sadrzaja :)
 
Održavavamo svojevrsni balans 😅
Šalu na stranu, kažu da Hrvati imaju za standarde regiona poprilično jaku berzu.. Ali nemaju EXPO obveznice! Aha! Ne znam koliko je ljudi koristi doduše, ali bi to kod nas svakako smanjilo pritisak na nekretnine. Kapital nam baš teško naleže na beton...
Nisam ispratio detalje, koja je fora sa expo obveznicama,razumem da državi treba jeftin novac ali koje su kamate i garancije?
 
Hahha, gde nađe Teslu, oni su baš primer volatilnosti.
Inače, izračunaj koliko bi zaradio da si 201.godine za recimo 100k kupio akcije Tesle i držao ih do danas 😅
Nebitno je, Wallmart, Koka Kola, Tesla, Berkshire Hathaway itd, niko ne zna kako ce da se krece cena akcija, Tesla mi je samo prva pala na pamet.
Investitori na berzi imaju sirok spektar rizika i volatilnosti, dok je ipak kod stanova i nekretnina to dosta nize.

Niko ne ocekuje niti ima mogucnost da kupi nekretninu i da ocekuje da ce nakon izgradnje ili posle godinu dana da vredi 50-100% vise ali i nema generalno rizik da ce vrednost nekretnine da bude -50% ili -100% (doduse mozda odredjeni clanovi foruma misle da ce nam se cene nekretnina prepoloviti uskoro :D).

Ogranicen rizik, ogranicen rast, svako to zna.
 
Kupovina nekretnine u izgradnji spada u rizik, izmedju ostalog zbog toga je jeftinije prilikom takve kupovine.
Neka zaboravimo na inflaciju itd..
Imamo jednu novoizgradjenu zgradu u koju se useljavaju ljudi i pored nje se sličnog kvaliteta započinje gradnja druge zgrade.
Znači iste zgrade, ista lokacija itd..
Ja bih rekao da je razlika nekih 25-30% u ceni.
Ok ima sada tu dosta nekih faktora i ta izgradnja će trajati 2god ali otprilike je tolika razlika.
 
Alternativa je zakucan kurs i inflacija u robi koji imamo danas 🙂. Nemoj posle da se čudite kako je stan u centru Temišvara 1500-2000evra a mi posle skoro 10 godina vodjenja te politike imamo ovo:
U principu, gastarbajteri koji su najgore prošli najviše brane ovo 🙂. Umesto 2.5-3 stana, kupe 1 i brane Jorgovanku & friends & family. A kada dodju u Srbiju sve im je skupo i beže iz maksija 🙂
Ili ovako nešto:

I ovde samo bull 🐂 🙂
Temišvar nije glavni grad ni Rumunije, a kamoli regiona. Nije za poređenje sa Beogradom, a nije uvek lako porediti gradove bez znanja puno detalja.

Što se tiče kriminala i korumpiranih političara, zaista je dobro razvijen u Srbiji, ali kako objasniti silne političare na Zapadu koji posle par decenija u politici postanu multimilioneri?

Čak se i FBI trudi da ih zaštiti od posledica.
 
Ne vidim prepreku da se novac za stan, do kupovine stana/uzimanja kredita, drzi u akcijama. Evo na temi imamo ljude kod kojih taj proces traje godinama. Zasto taj novac drzati u slamarici/neorocenoj stednji, umesto u akcijama?
Nemaju svi "pristup" informacijama. Od očeva i očeva naših očeva naučili smo na slamaricu. Evo imaš na temi Suzumana koji je trenutno odložio kupovinu stana i ulaže u alternative.
 
Informacije o drzanju novca na stednom racunu i na berzi se nalaze na istom mestu.

Iz vasih odgovora ne zakljucih koje to specijalno znanje i umece treba imati neko da bi ulozio svoj novac u berzu. Odgovori se svode da je potrebno pamet i umece da se nadje optimalna tacka prihvartljivog rizika i prihvatljivog prinosa. No to je potrebno i kod investoranja u stanove i u bilo sta drugo.
 
Reče čovek, koji je dok je bio guverner, imao pad vrednosti dinara sa 100 na 118 za evro, nflaciju od desetak posto godišnje, i rast bdp oko nule.

Kad je otišao rast bdp-a je bio mršav narednih nekoliko godina, ali se kurs stabilizovao a inflacija je pala na 2%.
Ne može se porediti vreme u kojem je on bio guverner - kada je kriza stigla do nas iz Amerike i udarila malo jače, i period nakon toga od kada je Govanka guverner. NBS nije zadužena za povećanje BDP, čini mi se, samo daje procene. Najzad, Govanka i Psiho su zaslužni za inflaciju prošle godine od preko 12 odsto, 2022. 11.9% - gore od pomenutog.
 
Ne može se porediti vreme u kojem je on bio guverner - kada je kriza stigla do nas iz Amerike i udarila malo jače, i period nakon toga od kada je Govanka guverner. NBS nije zadužena za povećanje BDP, čini mi se, samo daje procene. Najzad, Govanka i Psiho su zaslužni za inflaciju prošle godine od preko 12 odsto, 2022. 11.9% - gore od pomenutog.
Kumulativno preko 25% za 2 godine 🙂. Za 4 bolje da ne gledam ponovo 🙂. Današnjih 4% inflacije je zbog kumulativa kao 6+% pre 4 godine 🙂.
 
E ovo što si napisao mi je realno i realna zarada, 5000eur godišnje posle svih troškova nakon nekoliko godina razrade posla i odlične usluge od strane vlasnice.
To je otprilike 420eur mesečno.
Trebala bi da ima znači 3 apartmana da bi da kažem imala za sebe jednu lepu platu 1260eur.
Pri tome treba ostavljati novce sa strane za amortizaciju svega u apartmanima.
Znači da kažem otprilike da je to još jedan apartman.
I onda bi mogla sa tih 4 apartmana da solidno živi i da ih uvek održava na nivou i da radi taj posao.
Nisam računao da plaća sebi zdravstveno i penziono, ali da kažem da u tih 1260eur može da odboji za privatno i plaća ono životno osiguranje, penzija joj ne treba, jer ima te apartmane.
Znači došli smo do cifre od 4 apartmana koja su potrebna da možeš da ti to bude primaran posao i da se posvetiš samo tome i eto uz neku ok platu od 1260eur.
8 apartmana treba imati da bi se mesečno imalo 2500eur itd..
Ko je dobar finansijski i u tom poslu može iskoristiti i nekretnine kao polog za dobijanje novog kredita za nove i time da proširi posao.
E onda dolazimo do nekog malo ozbiljnijeg posla za koji treba odvojiti mnogo vremena i truda i raditi i više nego što se radi na nekom standardnom poslu.
Ako je apartman kupljen za 55-60k i opremljen za 10k.
Znači za 4 apartmana treba otprilike 250-300k gde se uz rad zaradjuje 1250eur.
Za 8 apartmana treba 500-600k i tada se uz rad zaradjuje 2500eur.
Trebao bi joj još jedan apartman u kom bi ona živela, jer mora biti tamo tokom cele godine, ali ajde to nisam računao znači dodao bih tu još neki malo bolji stan ili veći apartman od 150k, ako bi se planiralo tamo živeti sa porodicom.
To je bilo pre godinu, godinu ipo, sada verovatno biju 5500-6000 eur godišnje čisto, jer je konstantan skok broja turista i dobri apartmani sa posvećenim vlasnicima su uvek puni
Takođe, ti apartmani su se nekad prodavali po 1500 a sad ih nema ispod 2000
U međuvremenu je počela da radi i tzv Velika Recepcija velikarecepcija.rs za sve standard apartmane koji u zgradi nemaju sopstvenu recepciju, ne znam kako su se pokazali, niti koliko uzimaju, ali koliko vidim imaju posla. To je za one koji nemaju previše vremena da brinu o izdavanju.
Inače ROI je oko 15-ak godina što je za ovako male investicije u standard klasi sasvim prihvatljivo + veoma važno što je Razvojni program tako osmišljen da cene mogu da idu samo gore

Eee, ali Premijum apartmani u objektima sa svim sadržajima su ipak nešto posebno, i pored toga što i sada ostvaruju velike prihode i neodoljivo dobar ROI, tu je budućnost i njihovo vreme tek dolazi na Zlatiboru. Cene trenutno variraju ali oni najtraženiji su 3000-3800 za spratove i preko 5000 za penthause,...što mislim da je i jeftino s obzirom na razvoj koji ga čeka
 
Apartman sa 2 spavače ..3 tv...sa 4 kreveta ...1 sprat ...pogled na šumu..vila Peković...200m od jezera.
Izvanredan apartman..ima ga na Bookingu...
60 evra noć i kaže vlasnica oko 110 izdavanja u toku godine.
Ko zna da računa ..izračunaće
 
To je bilo pre godinu, godinu ipo, sada verovatno biju 5500-6000 eur godišnje čisto, jer je konstantan skok broja turista i dobri apartmani sa posvećenim vlasnicima su uvek puni
Takođe, ti apartmani su se nekad prodavali po 1500 a sad ih nema ispod 2000
U međuvremenu je počela da radi i tzv Velika Recepcija velikarecepcija.rs za sve standard apartmane koji u zgradi nemaju sopstvenu recepciju, ne znam kako su se pokazali, niti koliko uzimaju, ali koliko vidim imaju posla. To je za one koji nemaju previše vremena da brinu o izdavanju.
Inače ROI je oko 15-ak godina što je za ovako male investicije u standard klasi sasvim prihvatljivo + veoma važno što je Razvojni program tako osmišljen da cene mogu da idu samo gore

Eee, ali Premijum apartmani u objektima sa svim sadržajima su ipak nešto posebno, i pored toga što i sada ostvaruju velike prihode i neodoljivo dobar ROI, tu je budućnost i njihovo vreme tek dolazi na Zlatiboru. Cene trenutno variraju ali oni najtraženiji su 3000-3800 za spratove i preko 5000 za penthause,...što mislim da je i jeftino s obzirom na razvoj koji ga čeka
Uvek pun...značu 365 x 180 evra = 65700 evra ...
ROI 2
SVETSKI REKORD
 
Baš tako! Jedan od najgorih guvernera posle 5. oktobra! On i ona Kori Udovički - oboje NAJGORI!
Ja priznajem da sam za sadašnju guvernerku (Jorgovanka Tabaković), s Univerzitetom u Prištini, mislio da će biti najgora i da dinar ima da pada, a ona se pokazala NAJBOLJA guvernerka od 2. Svetskog rata na ovamo. Ja joj skidam kapu ali stvarno. Najbolja i najsposobnija, prvenstveno što je održala kurs dinara stabilnim 12 godina za redom and counting što bi rekli Ameri!
Sopstvena valuta sluzi da pomogne drzavi i stanovnistvu u odredjenim situacijama. Sluzi da npr centralna banka daje kredite u dinarima kao sto to radi FED ili ECB. Nije poenta lokalne valute da bude zakucana tj token EUR-u. Taj stabilan odnosno jak kurs koji hvalis pomaze samo uvoznickom lobiju.
 
Gasi internet, motaj kablove
20240827_210454.jpg
 
Informacije o drzanju novca na stednom racunu i na berzi se nalaze na istom mestu.

Iz vasih odgovora ne zakljucih koje to specijalno znanje i umece treba imati neko da bi ulozio svoj novac u berzu. Odgovori se svode da je potrebno pamet i umece da se nadje optimalna tacka prihvartljivog rizika i prihvatljivog prinosa. No to je potrebno i kod investoranja u stanove i u bilo sta drugo.
Ne znam kako da ti objasnim kada ne zelis da razumes, a i ne trose mi se slova. Najsigurnije je uloziti u apartman na Zlatiboru, tu se slazemo.
 
Ma ti polazis od neke pretpostavke kupovina za zivot vs investiranje u berzu, nidje veze, izmedju te 2 stvari niko ne bira jednu, jasni sta je svakome prvi izbor
 
Po meni sve opcije su relevantne i OK, pitanje je sta je kome bitno:
Nekretnina - nizak rizik, nije potrebno veliko znanje za ulaz u pricu, nizak-srednji rast cena generalno
Berza - srednji-visok rizik, srednji-visok rast cena ako pametno ulazes pare, zarada zavisi od strategije i pameti
Kriptovalute - visok rizik, visok rast cena, nepoznata buducnost

Sve ima svoje, nemam ja problem sa ljudima koji kupuju investiciono ili za rentu nekretnine, njihove pare njihova stvar.
Doduse neki clanovi na forumu su prilicno bahati sto se tice ponasanja vise mi to smeta nego kako neko raspolaze sa parama koje je on stekao.

G.I. Joe ne spada u gore pomenute, ima skroz OK rezonovanje, mozda se ne slazem oko svega sa njime ali moze se voditi normalna diskusija barem.
Ne znam zasto su vam kriptovalute toliki rizik. Ajde recimo da uzmemo BTC. Znaci od pocetka godine je dobio ETF, sto znaci da institucije sada mogu da kupuju kao i ETH sto znaci da su to sigurne price za institucije.
Ja se razumem u tehnologije toga ali to apsolutno nije bitno i gledao sam cisto investiciono i to vam je savrsen finansijski intrument kada se stampaju pare. Dok god stampanje para znaci da nekretnine idu gore neki procenat, to znaci da ce kripto ici gore mnogo vise. Razlog tome je sto kada postoji mnogo novca, investitori koji zarade gledaju da zaradjeni kapital prebacuju na stvari koje im vraca mnogo veci procenat. On jeste rizican zato sto cena skace jako gore dole ali to je zbog market cap-a koji je jos trenutno mali ali ako pratite cikluse to uopste ne treba da vas zanima, vama je to savrsen alat ako ne znate kako da zaradite za stan sa strane aktivni prihod (posao) i onda ste bukvalno na dve strane medalje.

Ako bude opasna recesija, nadate se da ce cena stanova da padne i imacete kes da kojim mozete da uletite.
Ako prodje ipak to nekako sa stampanjem i opet sve krene gore, vi ce te u toku recesije kada se trend okrene uloziti u kripto i cekati.

Neko je rekao da imamo 3 nacina finansiranja, aktivni, investicioni i pasivni. Nekada je aktivni bio dovoljan a u danasnje vreme moras izabrati 2 od 3 ako ne zelis da prezivljavas vec da zivis kao sto je nekada zivela srednja klasa.
 
Poslednja izmena:
Ma ti polazis od neke pretpostavke kupovina za zivot vs investiranje u berzu, nidje veze, izmedju te 2 stvari niko ne bira jednu, jasni sta je svakome prvi izbor
Kapiram šta hoćeš da kažeš i slažem se da se novac može bolje iskoristiti nego da stoji u slamarici, posebno ako to zagovaraš. Eto, meni nije bio prvi izbor kupovina nekretnine ali sam bio u prednosti jer nisam plaćao kiriju mada nisam ni živeo u BGu. Uložio u biznis, kripto... i skupio brže za stan nego da sam samo štekao. Mnogi ljudi treba sa sobom prvo da preseku šta je za njih prihvatljiv rizik pa tek onda da deluju dalje. Imali smo ovde razne fristijane koja se plaši bansktera, razne pelice koji se plaše kredita... a tek ako njima spomeneš nešto tako apstraktno kao što su alternative...
 
Ma ti polazis od neke pretpostavke kupovina za zivot vs investiranje u berzu, nidje veze, izmedju te 2 stvari niko ne bira jednu, jasni sta je svakome prvi izbor

To je i Džo uradio gore kad je rekao bolje imati svoju adresu nego u berzu. A mislim da niko nije ni sporio da treba prvo stan za život kupiti jer to i nije investicija, već potreba.
 
Vrh