Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa ti reče da mučiš muku sa kirijama jer su male, a sada hoćeš da kupiš još da povećaš svoju muku. Nemoj biti mazohista.
 
Pa ti reče da mučiš muku sa kirijama jer su male, a sada hoćeš da kupiš još da povećaš svoju muku. Nemoj biti mazohista.
Pare su potrosene..njih zaboraviš i ideš dalje.Kiriji sigurno ne prate porast cene stanova....ja imam samo problem da neko kaze da su to enormne zarade...A novac na gomili ne treba da stoji...
Niti se ja smejem ljudima koji nemaju nekretninu svoju...samo imam problem sa onima koji ništa nemaju a pricaju meni šta da radim i šta ce mozda ako bude možda se desi....poz
 
Ovo sam izdvojio kao izuzetak specificno, kupovina nekretnine za clana porodice smatram da ne spada u vid investicije.


Ovo je cist luksuz, mozda 1% prometovanih nekretnina je u ovu svrhu.


Ako imas primanja dovoljna da za par godina kupis stan bez kredita, kredit ti itekako nije rizik, barem ja to tako vidim. Sad sa tacke gledanja vrednosti se mogu sloziti da se ne slazes oko vrednosti nekretnina u odnosu na pare, ali necemo sad da se pretvaramo da je nekome ko npr prihoduje 5000 eura rizik placanje banci rate od 700 eura.


Kako kategorizujes onda kupovinu nekretnine koja stoji prazna a kupljena je, ako zadrzavanje vrednosti nije investicija?


Nas BDP je skocio od 2021 sa 63.1 milijardi $ na 75.19 milijardi $ od 2021 do 2023 a ocekuje se da zavrsimo ovu godinu sa 81.87 milijardi $.
To je povecanje od 29% za 4 godine u iznosu od 18 milijardi.
Sad ja ne znam odakle dolazi cifra od 30 milijardi $ duga za EXPO, i da li se misli na ukupan dug sa kamatom ili ne, ali ja koliko znam projektovani trosak EXPOa je 17 milijardi sto bi bilo slicno nasem cetvorogodisnjem skoku BDP u periodu 2021-2023, svakako dug nece biti otplacen u jednom trenutku i procentualno nece biti toliko strasan.

Da debilno je toliko zaduzivanje za EXPO, ali nije katastrofa koja se predstavlja, sve dok nam BDP skace iz godine u godinu bice to OK.


Dosta tu ako faktora ima. Ne kazem da se neki od njih nece ostvariti, ali subjektivni osecaj da se preuvelicava i bear i bull case na ovoj temi.
Ok. Ti gledaš samo expo. Ja pored toga i fiskalni deficit i dospele kamate i spolj. trgovinu. To uvećava 🙂 jedno...2.5-4 milijarde po godini 😉
 
Potrosimo 17 milijardi zaduzenja na nekakav Expo, onda se hvalimo kako skače BDP, kako nam je plata iljadu i po evry a penzija iljadu (u medjuvremenu jedan paradajz košta 4 evra) kad je kurs fiksiran narednih pet godina,
Nema veze što se skače BDP kad se infrastruktura , zdravstvo, prosveta raspadaju, nazidalo se još jedno 50K stanova u BG, parkiraju jedan drugom na glavi, od metroa naravno ništa, ujutru putuješ 2h od opštine NBG do Dorćola, pustili legalizaciju 100K stanova, oborilo cene, svi imamo deset investicionih stanova koji stoje eto tako bezveze nit se izdaju nit ista, neće da se bace..a i nema kome. Srbi odumiru, Rusi otisli, migranti nas zaobišli, radnice delikatesa u Magiju dale otkaz (idi pa sam naseci 150 grama čajne, ko te šiša)..
Pa to naučno fantastični film.
 
Moja najveća glupost je što nisam nasledio jedno 3-4 stana u BG, to sebi nikad neću oprostiti.
Jedan nasledio...kupio još 2 za narednih 10 godina...
Shvati vise....nemoj da mrzis sto nisam bacio pare i što sam ipak dobio dodatu vrednost..
Ne mrzi...čoveče..bolje kupi lizalicu
 
Moze da se kaze i da je to neki vid štednje ali uz orocenje jer se svako nada da će cena njegove nekretnine porastj u budućnosti. Što mu opet dodje kao investicija. I Ivan onda kaže ne kupuje investiciono da ne zaradjuje na tudjoj muci, jer je valjda bolji od većine... A onda pominje profit. Pa odakle profit kad ne kupujes investiciono? Ili ipak kupujes investiciono samo ti se iz nekog razloga ne sviđa kako to zvuči?
Procitaj u kom sam kontekstu pomenuo profit. Ja sam pricao o tome da ja licno ne verujem da ce cene rasti u narednim godinama i da zato ne vidim smisla da uzimam kredit i placam kamatu godinama i da opet postoji sansa da i nominalno budem u minusu, a kamoli realno. Meni nije bitan profit (mislim, super bi bilo ako ga ima), samo mi je bitno da ne bacim/izgubim novac. Poenta mog komentara je upravo u tome da, da ja verujem da ce cene rasti, ja bih sad kupio na kredit, i to ne toliko zbog profita, koliko zbog realnog ocuvanja vrednosti. Posto ne verujem u rast, ne vidim poentu u placanju kamate za nesto za sta ne verujem da mu rasti vrednost.
Ne treba ni smetnuti sa uma da to ima smisla i sa strane sticanja bogatstva, što je rekao Mišković, ko je kupovao nekretnine zadnjih 20-30 godina u Srbiji taj je pametno radio. Mi imamo i jako povoljnu poresku regulativu za to, a rast cena je dosad opravdao posedovanje makar i da ništa nisu izdavali.
Mislim da ovo niko ne spori. Jedno pitanje, nije upuceno tebi, ali je zgodan komentar za nadovezivanje. Vratimo se u 2021. godinu kad je Bitcoin doziveo vrhunac vrednosti i popularnosti. Apsolutno svi koji su kupili Bitcoin pre toga su prosli fantasticno dobro, i onaj ko je kupio 2010. i onaj ko je kupio 2020. godine. Nakon toga ja nisam cuo ni za jedan slucaj da se neko obogatio od Bitcoina. Mislim, Bitcoin je spekulativna stvar, pa mozda nije najbolje poredjenje, ali jasna je poenta, to sto je nesto raslo godinama ne znaci da ce nastaviti da raste.
Ako kupuješ stan tek tako, a nećeš da živiš u njemu, već će možda nekad, neko živeti u njemu, niti ćeš da ga izdaješ, ni ništa, bez obzira da li ga ti gledao kao investiciju ili ne, na tržište ćeš imati još gori efekat nego ljudi koji jednostavno izdaju investiciono.
Zasto ljudi kupuju kola ako mogu da koriste taksi ili autobus? I ko kaze da se nece koristiti? Pa evo racunaj da neko recimo od 30 dana mesecno samo 5 dana dolazi u Beograd, sto recimo ja, sto recimo neko od mojih ako treba da ide u Beograd. Ne znam koje su cene za stan na dan, ali ovako na prvu mi deluje da je reda velicine 40 evra dnevno (ima i jeftinijih, ali vecina je skuplje, plus sto bih iskreno pre odseo u hotelu/hostelu/motelu nego u privatnom smestaju), sto je oko 200 evra mesecno (u hotelu/motelu/hostelu i vise), odnosno 2.500 evra godisnje koje bi potrosio kada bi dolazio u Beograd i uzimao stan na dan kad ti je nesto potrebno ili 5.000 evra kad bih placao smestaj u hotelu/motelu/hostelu. To je 25.000/50.000 evra za 10 godina koje bih bacio kad ne bih imao svoj stan,. Ovako necu nikom da punim dzepove, dolazim u Bg samo kad moram, zavrsim to sto imam, vratim se istog dana, eventualno prespavam kod rodjaka jednom u par godina i to je to. Ne zelim da placam ni kirije ni ove cene, cekam bolje vreme.
 
Procitaj u kom sam kontekstu pomenuo profit. Ja sam pricao o tome da ja licno ne verujem da ce cene rasti u narednim godinama i da zato ne vidim smisla da uzimam kredit i placam kamatu godinama i da opet postoji sansa da i nominalno budem u minusu, a kamoli realno. Meni nije bitan profit (mislim, super bi bilo ako ga ima), samo mi je bitno da ne bacim/izgubim novac. Poenta mog komentara je upravo u tome da, da ja verujem da ce cene rasti, ja bih sad kupio na kredit, i to ne toliko zbog profita, koliko zbog realnog ocuvanja vrednosti. Posto ne verujem u rast, ne vidim poentu u placanju kamate za nesto za sta ne verujem da mu rasti vrednost.

Mislim da ovo niko ne spori. Jedno pitanje, nije upuceno tebi, ali je zgodan komentar za nadovezivanje. Vratimo se u 2021. godinu kad je Bitcoin doziveo vrhunac vrednosti i popularnosti. Apsolutno svi koji su kupili Bitcoin pre toga su prosli fantasticno dobro, i onaj ko je kupio 2010. i onaj ko je kupio 2020. godine. Nakon toga ja nisam cuo ni za jedan slucaj da se neko obogatio od Bitcoina. Mislim, Bitcoin je spekulativna stvar, pa mozda nije najbolje poredjenje, ali jasna je poenta, to sto je nesto raslo godinama ne znaci da ce nastaviti da raste.

Zasto ljudi kupuju kola ako mogu da koriste taksi ili autobus? I ko kaze da se nece koristiti? Pa evo racunaj da neko recimo od 30 dana mesecno samo 5 dana dolazi u Beograd, sto recimo ja, sto recimo neko od mojih ako treba da ide u Beograd. Ne znam koje su cene za stan na dan, ali ovako na prvu mi deluje da je reda velicine 40 evra dnevno (ima i jeftinijih, ali vecina je skuplje, plus sto bih iskreno pre odseo u hotelu/hostelu/motelu nego u privatnom smestaju), sto je oko 200 evra mesecno (u hotelu/motelu/hostelu i vise), odnosno 2.500 evra godisnje koje bi potrosio kada bi dolazio u Beograd i uzimao stan na dan kad ti je nesto potrebno ili 5.000 evra kad bih placao smestaj u hotelu/motelu/hostelu. To je 25.000/50.000 evra za 10 godina koje bih bacio kad ne bih imao svoj stan,. Ovako necu nikom da punim dzepove, dolazim u Bg samo kad moram, zavrsim to sto imam, vratim se istog dana, eventualno prespavam kod rodjaka jednom u par godina i to je to. Ne zelim da placam ni kirije ni ove cene, cekam bolje vreme.
Ma dobro, ja ti želim iskreno da kupiš stan i raspolažeš sa njim kako ti duša ište. Ne znam što uopšte insistiramo na tome da li je investicija ili ne. Ako ti smatraš da nije, onda neka bude tako. Većina bi to klasifikovala u kategoriju "investiranja", ali kao da je bitno.
 
a neko umre mlad a nema grobno mesto
Nije to uopšte za z...banciju.
Skoro sam zvao groblja da pitam za kolumbarijum (kaseta za dve urne), cena je bila 90-100k. Rozarijum, ako se ne varam (na podu sa četiri) je 150K a najjeftinije grobno mesto mislim da sam čuo da je 3-5K EUR i to ima Lešće, Orlovača i Bežanijsko. Ali ne daju da kupuješ za života sem na Bežanijskom.
 
Mislim da ovo niko ne spori. Jedno pitanje, nije upuceno tebi, ali je zgodan komentar za nadovezivanje. Vratimo se u 2021. godinu kad je Bitcoin doziveo vrhunac vrednosti i popularnosti. Apsolutno svi koji su kupili Bitcoin pre toga su prosli fantasticno dobro, i onaj ko je kupio 2010. i onaj ko je kupio 2020. godine. Nakon toga ja nisam cuo ni za jedan slucaj da se neko obogatio od Bitcoina. Mislim, Bitcoin je spekulativna stvar, pa mozda nije najbolje poredjenje, ali jasna je poenta, to sto je nesto raslo godinama ne znaci da ce nastaviti da raste.
Vrhunac BTC vrednosti je bio ove godine, zapravo da si kupio na vrhuncu u 2021 na danasnji dan bi bio i dalje u plusu gledajuci samo cifre, sad gledajuci inflaciju to je druga stvar.
Isto mislim da je suludo porediti stan koji je fizicki asset i digitalni cisto spekulativni asset.
 
Mico da si pametan ti bi kupio lepo neki stan u nekoj zemlji sa pristupom mora i tamo se preselio da uzivas u poznim godinama.
Nema leba od ROIa.
Znam...
Procitaj u kom sam kontekstu pomenuo profit. Ja sam pricao o tome da ja licno ne verujem da ce cene rasti u narednim godinama i da zato ne vidim smisla da uzimam kredit i placam kamatu godinama i da opet postoji sansa da i nominalno budem u minusu, a kamoli realno. Meni nije bitan profit (mislim, super bi bilo ako ga ima), samo mi je bitno da ne bacim/izgubim novac. Poenta mog komentara je upravo u tome da, da ja verujem da ce cene rasti, ja bih sad kupio na kredit, i to ne toliko zbog profita, koliko zbog realnog ocuvanja vrednosti. Posto ne verujem u rast, ne vidim poentu u placanju kamate za nesto za sta ne verujem da mu rasti vrednost.

Mislim da ovo niko ne spori. Jedno pitanje, nije upuceno tebi, ali je zgodan komentar za nadovezivanje. Vratimo se u 2021. godinu kad je Bitcoin doziveo vrhunac vrednosti i popularnosti. Apsolutno svi koji su kupili Bitcoin pre toga su prosli fantasticno dobro, i onaj ko je kupio 2010. i onaj ko je kupio 2020. godine. Nakon toga ja nisam cuo ni za jedan slucaj da se neko obogatio od Bitcoina. Mislim, Bitcoin je spekulativna stvar, pa mozda nije najbolje poredjenje, ali jasna je poenta, to sto je nesto raslo godinama ne znaci da ce nastaviti da raste.

Zasto ljudi kupuju kola ako mogu da koriste taksi ili autobus? I ko kaze da se nece koristiti? Pa evo racunaj da neko recimo od 30 dana mesecno samo 5 dana dolazi u Beograd, sto recimo ja, sto recimo neko od mojih ako treba da ide u Beograd. Ne znam koje su cene za stan na dan, ali ovako na prvu mi deluje da je reda velicine 40 evra dnevno (ima i jeftinijih, ali vecina je skuplje, plus sto bih iskreno pre odseo u hotelu/hostelu/motelu nego u privatnom smestaju), sto je oko 200 evra mesecno (u hotelu/motelu/hostelu i vise), odnosno 2.500 evra godisnje koje bi potrosio kada bi dolazio u Beograd i uzimao stan na dan kad ti je nesto potrebno ili 5.000 evra kad bih placao smestaj u hotelu/motelu/hostelu. To je 25.000/50.000 evra za 10 godina koje bih bacio kad ne bih imao svoj stan,. Ovako necu nikom da punim dzepove, dolazim u Bg samo kad moram, zavrsim to sto imam, vratim se istog dana, eventualno prespavam kod rodjaka jednom u par godina i to je to. Ne zelim da placam ni kirije ni ove cene, cekam bolje vreme.
Mislim da neće biti...
 
Pa pišu da je organizovan neki koncert gore, modna revija i šta još... tako da nije nemoguće. Ja kada sam hteo da se zimus provozam sa klincem isto je bila prevelika gužva pa nisam, pre par meseci sam uspeo, gužve nije bilo.
 
Evo i tebi..jedan stan nasledio...dovoljno....Žao mi je ..bolje da nisam
Iskreno.......baš me briga šta imaš. Normalno da neću da kažem šta imam a imam solidno. 1/2 sam nasledio nakon što sam svoju polovinu stekao. Bilo je tu mnogo odricanja ali i dosta sreće i pametnih poteza.
I da ne sviramo više. Kada si obezbedjen da imaš svoj stan.....to je druga percepcija. Bilo gde da je. Onda razmišljaš i o roi i o investicijama i o drugom stanu itd. Kad nemaš ništa, razmišljaš samo kako da skupiš učešće za 40m2 i da podigneš kredit na 30 godina.
Sada je stanje na tržištu da ROI ne postoji. Promet je toliko mali da ni 40% povećane cene ne igra ulogu. Sada je igra velikih igrača koji barataju velikim ciframa i stanove koje kupuju su samo deo para kojim raspolažu.
A mi smo visoko rizična zemlja za pranje novca (to nam je medjunarodni status). Pa i pored toga država potpomaže merama za povećanje cena kvadrata na svaki mogući način 🙂.
 
Poslednja izmena:
Vrh