Šta je novo?

Cene nekretnina

I taj značajniji pad je 20% u odnosu na tadašnji maksimum! Nisu nekretnine akcije u tom je razlika. Manje padaju ali manje i rastu.

Dodatni problem sa cenama nekretnina je, kad krene kriza i pad tražnje je očigledan, padne i građevinska aktivnost i to smanjuje ponudu. Uporedi koliko ima ponuđene novogradnje sad i 2012., nebo i zemlja.
 
Istorija prosečne cene u BG pokazuje da i kad je jaka kriza, nekretninama treba vremena da reaguju na pad tražnje. Kod nas je kriza počela 2008, a prvi ozbiljniji pad cena se u statistici vidi tek 2012.

Pogledajte prilog 208214
2008 se kriza nije ni osecala, bar se toga secam. Tek tamo posle 2009/2010 pamtim da je kod nas krenulo ozbiljnije, i osetilo se u poslu da nije najbolje. U svakom slucaju, tada nije bilo novogradnji kao sada, i opet su se drzale cene tih nekih par godina, nije bilo krupnih investitora da drze cene i po tome da se trziste orijentise. Tek je nasem coveku doslo iz d... u glavu da ne moze da prodaje za onoliko koliko on misli, vec za trzisnu vrednost. Kada sam kupovao 2015 stan, uglavnom su mali projekti bili aktivni, i nisam gledao novogradnju. Ali je tada potraznja bila jako losa, jer je i ekonomska situacija bila losa, jos je bila prica i svajcarci, smanjenje penzija, i nije se bas svakome upadalo u kredit.
 
Dodatni problem sa cenama nekretnina je, kad krene kriza i pad tražnje je očigledan, padne i građevinska aktivnost i to smanjuje ponudu. Uporedi koliko ima ponuđene novogradnje sad i 2012., nebo i zemlja.
I padne standard, i sve ode u đavola. I još da ti čuvaš kao pare da kupiš baš tad. Nemoguća misija.
 
2008 se kriza nije ni osecala, bar se toga secam. Tek tamo posle 2009/2010 pamtim da je kod nas krenulo ozbiljnije, i osetilo se u poslu da nije najbolje. U svakom slucaju, tada nije bilo novogradnji kao sada, i opet su se drzale cene tih nekih par godina, nije bilo krupnih investitora da drze cene i po tome da se trziste orijentise. Tek je nasem coveku doslo iz d... u glavu da ne moze da prodaje za onoliko koliko on misli, vec za trzisnu vrednost. Kada sam kupovao 2015 stan, uglavnom su mali projekti bili aktivni, i nisam gledao novogradnju. Ali je tada potraznja bila jako losa, jer je i ekonomska situacija bila losa, jos je bila prica i svajcarci, smanjenje penzija, i nije se bas svakome upadalo u kredit.

Možda 2009 onda, ja se sećam sigurno da u tom periodu je moja porodica grcala zbog krize, samo ne sećam se jel bila 2008. ili 2009.

2015. si jedva imao šta da kupiš od novogradnje:

ponudatraznja.PNG
 
Ok, shvatili smo. Da si kupio 2009 od straha da ti ne propadnu pare trebalo je da prodje 10 godina da dostigne tu vrednost.
A da preskoči tu vrednost najveće štampanje u istoriji, rat u Evropi sa pola miliona žrtava, pandemija koja je zakucala sve 2 godine, kriza lanca nabavke, energetska kriza, smanjena izgradnja tj ponuda, zabrana prometa nepokretnosti, pdv na prvi stan, pdv za dete, i sve moguće državne intervencije
Shvatili smo ......
 
Ok, shvatili smo. Da si kupio 2009 od straha da ti ne propadnu pare trebalo je da prodje 10 godina da dostigne tu vrednost.
A da preskoči tu vrednost najveće štampanje u istoriji, rat u Evropi sa pola miliona žrtava, pandemija koja je zakucala sve 2 godine, kriza lanca nabavke, energetska kriza, smanjena izgradnja tj ponuda, zabrana prometa nepokretnosti, pdv na prvi stan, pdv za dete, i sve moguće državne intervencije
Shvatili smo ......
Dosta ljudi je likvidirano skroz finansijski u ekonomskoj krizi.

Gubitak od samo 20% je skroz OK.
Ko je kupio Microsfot akcije u decembru 2007 je morao da ceka decembar 2013 da se povrati na istu vrednost.
 
Utiče. Podiže ti mogućnost da uzmeš veći kredit. Lupam, ti imaš 1800 evra platu, banka ti odobri kredit na 900evra. Supruga ima 1500 evra ali može najviše 50% tvoje rate tj 450evra.
Može više od 50% ako proceni tako banka na osnovu nekih njihovih parametara. Priroda posla, stabilnost, bonuse ako imaš, posebno ako ti je poslodavac klijent banke.
 
Što se kirija tiče pa računajte da je državni minmalac 400e, i da će ga najverovatnije dići na 500. To je državni, a u BGu je minimalac već odavno 500e. Tako da ove kirije su u skladu s primanjima. Da li mogu da rastu, naravno. Da li mogu pasti, naravno, ali dok god je zaposlenost skoro 100% i da se svuda traži radnik više, šanse nema!
Ja mogu da se računam u srednjovečnog muškarca, ali evo pre 20 godina, kad sam završio fax NIGDE ali NIGDE nije bilo da se traže radnici. Svuda se na bilo koje radno mesto borilo njih 50-100. Sad je to samo za direktorske pozicije. Za Maxi i slično ulećeš isti dan bez veze i poznanstva. Znam da oni nisu kupci, ali to je bilo u moje vreme NEZAMISLIVO.
Da ne zna se sta je gore to vreme kad nije bilo posla i kad su male plate bile ili sad kad ima tu neke kao lovice i posla ali opet Bg postao cenovno kao svaki drugi evropski grad.
Da li bi sad otisao iz zemlje @G.I.Joe ?
Realno sad ko zavrsi fax nema potrebe da ide dalje jer razlika mi i zapad nije toliko drasticna nego sto je bila pre 15-20 godina.
 
Da me neko pogresno ne shvati ali mislim fa je sada malo teza odluka otici nego sto je to ranije bila kad je razlika bila vise nego ocigledna. Daleko od toga da mi nesto hvatamo zalet nego verovatno oni posustaju.
 
Da ne zna se sta je gore to vreme kad nije bilo posla i kad su male plate bile ili sad kad ima tu neke kao lovice i posla ali opet Bg postao cenovno kao svaki drugi evropski grad.
Da li bi sad otisao iz zemlje @G.I.Joe ?
Realno sad ko zavrsi fax nema potrebe da ide dalje jer razlika mi i zapad nije toliko drasticna nego sto je bila pre 15-20 godina.
Da sam sada završio fakultet najverovatnije je bi otišao niti bi nešto pomišljao o odlusku. BG je sada kao svi EU gradovi, po svim parametrima. Plus ima poslova raznih, od državnog, privatnog do stranih kompanija. Mislim da je neki kolega već rekao da su mnogi koji su rođeni posle 2000 malo razmaženi jer ne znaju za krizu i za loše vreme. Ne mislim da je išta loše u tome. Ja nekako i dalje se vodim parolom koja je važila pre, imaš posao i plata je redovna znači super je.
Plus velika je razlika i u kom dobu pitaš nekoga za seljenje. Da li posle faxa ili kad već ima porodicu. Evo meni su pre godinu dana nudili preseljenje u Švajcarsku, plata 2,5 puta veća nego u NL. Znam da je CH skuplja duplo od NL, ali opet bi ostajalo mnogo više sa strana. Ali to je cimanje za sve, žena opet ne bi radila, deca opet novi jezik, škole, drugovi sve... I zbog čega... Jednostavno ne vredi. Jeste uštedilo bi se mnogo više ali da li bi mi se kvalitet života toliko poboljšao? Ne. Samo bi stan na primer mogao da kupim za 1,5 godinu umesto za 2,5 godine ili 3 godine. Ali isti bi kvalitet života imao. Tako da to su sve stvari koje neko mora da stavi na vagu.
Koliko god se mnogi čudili ali nismo mi više crna rupa na karti (sad su Ukrajinci i Rusi preuzeli štafetu). Konkretno za moju struku je sad više pitanje, da li ćeš da radiš za 1000e i stress free, ili ćeš neke druge poslove iz farmacije i veće pare i veće plate. U svakom slučaju sa 2 VSS plate (muž + žena) može da se lepo živi. Ne mislim nikakve skupe aute i slično ali sve što treba za normalan prosečan život.
 
Ja nekako i dalje se vodim parolom koja je važila pre, imaš posao i plata je redovna znači super je.
Kod mene ta priča. Ponuda za inostranstvo dobra, papiri sigurni preko žene, ali i žena i ja sigurica, stress free poslovi, što da gubim mir koji imam za koji dinar više. Biće i ovako!
 
Pa ne idu ljudi samo zbog para nego i zbog opšte klime. Kažu eto bogati žive u nekom bubbleu i ne znaju šta se zapravo dešava.
Naravno opšti sunovrat ne može da te ne dotiče jer ti dete podje u školu, tamo ga dočeka neki KK i napravi masakr, na semaforu ti pijani pevač (kojem su oduzimali dozvolu 150 puta) zgazi majku i ništa, sutra je na slobodi, pa ne daj bože da ti treba neka ozbiljna lekarska intervencija koja se ne radi privatno ima da čekaš godinu dana a da ne pričamo da sutra neće imati ko da nas leči, pa dođu krimosi pa ti reketiraju biznis, pa te sa svih strana zasipa prostakluk i primitivizam, gledaš oko sebe partijsko zapošljavanje, korupciju, kupovinu diploma i obesmišljavanje bilo kakvog obrazovanja, ljudi koji nemaju nikakvu svest o okruženju, bacaju djubre, uništavaju imovinu, parkiraju gde hoće, i još viču jel znaš ti ko sam ja, nedostatak bilo kakvog plana šta mi zapravo želimo ne u narednih 10 godina, nego u narednih 10 dana, itd itd mogu tako do sutra.
Ne idu ljudi u inostranstvo samo zbog para već i zato što jednostavno ne žele da žive u takvom okruženju i podižu decu. Ne kažem da toga nema svuda ali mi smo olimpijsko postolje, što bi rekli.
 
Pa ne idu ljudi samo zbog para nego i zbog opšte klime. Kažu eto bogati žive u nekom bubbleu i ne znaju šta se zapravo dešava.
Naravno opšti sunovrat ne može da te dotiče jer ti dete podje u školu, tamo ga dočeka neki KK i napravi masakr, na semaforu ti pijani pevač (kojem su oduzimali dozvolu 150 puta) zgazi majku i ništa, sutra je na slobodi, pa ne daj bože da ti treba neka ozbiljna lekarska intervencija koja se ne radi privatno ima da čekaš godinu dana, pa dođu krimosi pa ti reketiraju biznis, pa te sa svih strana zasipa prostakluk i primitivizam, gledaš oko sebe partijsko zapošljavanje, kupovinu diploma i obesmišljavanje bilo kakvog obrazovanja, ljudi koji nemaju nikakvu svest o okruženju, bacaju djubre, uništavaju imovinu, parkiraju gde hoće, i još viču jel znaš ti ko sam ja, nedostatak bilo kakvog plana šta mi zapravo želimo ne u narednih 10 godina, nego u narednih 10 dana, itd itd mogu tako do sutra.
Ne idu ljudi u inostranstvo samo zbog para već i zato što jednostavno ne žele da žive u takvom okruženju i podižu decu. Ne kažem da toga nema svuda ali mi smo olimpijsko postolje, što bi rekli.
Da to samo mi koji zivimo ovde znamo. Mislim sad ima ta iluzija da je kao nesto bolje a naravno da je bolje ako uporedis za 90ima gde je bio kolektivni potop ili 2000e kad je bila kaubojska tranzicija pa posle svetska kriza Jbg Vučeskua kenja samo tako a realno i zna da odigra sta i kada treba i da nahrani svoj tor kada treba. Nije nepotizam i korupcija nastala za vreme njega vec je to generacijska boljka koja se prenosi s kolena na koleno.
 
Ima li nekoga da je upoznat sa projektima izgradnje u Pančevu? Šta je za izbegavanje, kakve su cene?
 
Da me neko pogresno ne shvati ali mislim fa je sada malo teza odluka otici nego sto je to ranije bila kad je razlika bila vise nego ocigledna. Daleko od toga da mi nesto hvatamo zalet nego verovatno oni posustaju.
-Zapad posustaje , svaki petak je neizvestan
-Mi hvatamo zalet
-Mladi ne znaju za krizu
-Zemlja se uzurbano zadužuje bez pravog razloga
-BG na H20 se privodi kraju
-Sutraw salje grafik kako kad je zapad bio uveliko u krizi, kod nas je bio nagli porast cena nekretnina kojima je trebalo 11 godina da dodju na isti vrednost
.....
Ne znam Rick, nešto mi ovde smrdi.
 
-Zapad posustaje , svaki petak je neizvestan
-Mi hvatamo zalet
-Mladi ne znaju za krizu
-Zemlja se uzurbano zadužuje bez pravog razloga
-BG na H20 se privodi kraju
-Sutraw salje grafik kako kad je zapad bio uveliko u krizi, kod nas je bio nagli porast cena nekretnina kojima je trebalo 11 godina da dodju na isti vrednost
.....
Ne znam Rick, nešto mi ovde smrdi.
Zabava tek kreće.
 
Ima li nekoga da je upoznat sa projektima izgradnje u Pančevu? Šta je za izbegavanje, kakve su cene?
Cene su od 1300-1400 pa navise. Neki prosek je izmedju 1500 i 1600. Garazna mesta uglavnom u rasponu od 8k do 15k. Licno mislim da ce cene da idu gore u narednom periodu, poslednjih godinu ipo od kada pratim su skocile 20ak posto.
 
-Zapad posustaje , svaki petak je neizvestan
-Mi hvatamo zalet
-Mladi ne znaju za krizu
-Zemlja se uzurbano zadužuje bez pravog razloga
-BG na H20 se privodi kraju
-Sutraw salje grafik kako kad je zapad bio uveliko u krizi, kod nas je bio nagli porast cena nekretnina kojima je trebalo 11 godina da dodju na isti vrednost
.....
Ne znam Rick, nešto mi ovde smrdi.
Siguran sam da je ovo pravo pucanje balona, evo od pocetka ove teme imali smo jedno 1000 puta pucanje ali jbg, ovaj put je drugacije i sad ce zapravo da pukne.

Banke spustaju kamate i sansu za recesiju ali dolazi do krize 🙂
 
Ako sam dobro razumeo znaci bude opet kriza kao one 2008-9 i onda ne pukne odmah nego kroz dve godine i to pukne 20%. Sad mi je lakse znaci kvadrat nece biti 4k nego 3200. Dajte mi tri stana odmah molicu.
 
Vrh