Šta je novo?

Cene nekretnina


Pošto se ovde baš često spominje Švedska, morao sam da podelim.

"Међутим, истражна комисија је препоручила проширење овог програма тако да обухвати не само носиоце привремених или сталних боравишних дозвола – већ и натурализоване шведске држављане и чланове њихових породица"

Ovo stvarno? Živiš tu kao švedski državljanin, a oni ti nude pare da odeš!? Ali ne žele da šalju signal da nisi dobrodošao...
 
Ne znam, u teoriji možeš. Ali da li će ti u trenutku ponuditi stvarno najbolje tržišne uslove, baš je upitno. Banka ipak hoće da te odere najviše što može, pogotovo ako to i drugi posegnu za sličnim merama. U suštini, kamate idu dole, dobiće i bolju ponudu za fiksnu sad. Još malo strpljenja samo.

Tvoja banka mozda nece, ali druga banka hoce :)
 
Tvoja banka mozda nece, ali druga banka hoce :)
Uz određene troškove, verovatno da hoće. Ima nekih situacija specifičnih doduše. Meni je poslodavac premijum klijent banke (tako svi imamo najbolje uslove), te nemam mogućnost uopšte da odem u drugu banku. Mogu samo da otvorim račun i u drugoj banci, pa da mi se prenosi zarada automatski na njega. Poprilično dosadno ako mene pitaš.
 
Ko može meni da garantuje da za 5 ili 10 godina sa varijabilnom neću imati duplo veću kamatu nego sada? Ne verujem da će ograničenje biti takvo da čak i ako Euribor ode u nebesa, kamata ne može da bude viša od 5% npr. Tržišni uslovi se menjaju iz godine u godinu, a dve decenije su dve decenije...
Pazi ja NISAM rekao uzmi varijabilnu na CEO period hipoteke. Sada tranutno uzmi varijabilnu. Za godinu dana kamate će se spustiti opet vrlo blizu nuli. E onda otiđi u banku i fiksiraj na određeni broj godina! Pošto imaš varijabilnu onda možeš na 3 ili 6 meseci da promeniš i fiksiraš. Raspitaj se.
Možda jeste "skuplja" privremeno varijabilna kamata zato što imaš flexibilnost. FED u septembru treba da spusti oko 0,5% KS, ECB i NBS će opet morati da slede, možda ne sa 0.5% ali barem s 0.25%. Berza u US pada do kraja godine, a recesija počinje najkasnije početkom 2025. Kamate će padati. Naravno tvoj novac, tvoja hipoteka. Ja bi pozvao, onako bez obaveze, 2-3 call centra nekih banaka, postavio pitanje (ili još bolje pošalji im email - odgovaraju vrlo brzo čak u roku istog dana): Ako uzmem hipoteku s varijabilnom kamatnom stopom, da li nakon godinu ili dve mogu da fiksiram kamatu na idućih 20 godina koja bude važeća u tom trenutku?. I koji su troškovi i da li uopšte imam troškove pošto imam varijabilnu KS?"
Za celo trajanje hipoteke NE valja uzeti samo varijabilni KS. Ali samo za ovaj period da.
 
Sta znam, mislim da ako imas situaciju da se mesecno proda 500 stanova u novogradnji, a izgradi nekih 1000-2000 da tu ima prostora za pad cena.
Zanemarujes cinjenicu da je ranije broj zavrsenih stanova bio dosta manji. Pored toga mislim da se ubrzava i pad stanovnistva u Bg-u. Do 2011. smo imali stagnaciju, ali mislim da ce od sada broj stanovnika Bg-a ici samo na dole.
Stavljan je ovaj grafik vec nekoliko puta, znaci 2023 je izgradjeno 3.5 * vise stanova nego 2015. Istovremeno broj stanovika Srbije je pao nekih 10%, medju mladjom populacijom je mozda pad i veci.

Stan je jednostavan proizvod, ne zahteva neku tehnologiju, neka veca znanja, svaka bu**** moze da napravi zgradu. Samim tim konkurencija je veca i marze trebaju da budu maks 10%.
Oni koji ne mogu da opstanu i ne zele da rade u takvim uslovima trebaju da nestanu sa trzista.

Pored toga kupljeno je dosta ovih spajizica od 30-50 kvadrata kao investicija i to sigurno dodatno utice na pad cene izdavanja, sto ulaganje u nekretnine cini totalno neisplativim.
ROI mu dodje na nekih 30-40 godina ako uzmes u obzir i amortizaciju - renoviranje, zamena namestaja itd...
Veliki stanovi se bas tesko prodaju, i tu sigurno moze da se uzme dosta bolja cena.

Pogledajte prilog 208276
Stan u centru NS-a kupljen i opremljen za 48000eur pre 7-8god.
Izdavanjem(stana na dan)7x12x450= otprilike 37800eur i to mi radi agencija(fin mladi bračni par, koji od toga živi), a ja se apsolutno ne cimam.
Amortizacija krečenje i krevet od većih stvari i to je da kažem 1000eur
Stan izgleda i dalje kao nov(jer su gosti samo na noćenju, retko ko i kuva).
Stan sada vredi 90000-110000eur
Za 2-3god mogu da za prodam i bez poreza na dobit.
Do tada će biti računica 10x12x450=54000eur od rente.
Neka je čisto 50000eur
A stan neka bude 110000eur.
To je u procentima oko 230%(nisam računao da od zarade još i oročavam novce i reoročavam).

Tada su mi isto svi govorili pašće vrednost nekretnina.
Ne uzimaj stan koji je u potkrovlju itd...
Nemoj taj stan na dan, urnisaće ti stan, kako da nekome ostaviš tako sredjen stan itd...
 
Stan u centru NS-a kupljen i opremljen za 48000eur pre 7-8god.
Izdavanjem(stana na dan)7x12x450= otprilike 37800eur i to mi radi agencija(fin mladi bračni par, koji od toga živi), a ja se apsolutno ne cimam.
Amortizacija krečenje i krevet od većih stvari i to je da kažem 1000eur
Stan izgleda i dalje kao nov(jer su gosti samo na noćenju, retko ko i kuva).
Stan sada vredi 90000-110000eur
Za 2-3god mogu da za prodam i bez poreza na dobit.
Do tada će biti računica 10x12x450=54000eur od rente.
Neka je čisto 50000eur
A stan neka bude 110000eur.
To je u procentima oko 230%(nisam računao da od zarade još i oročavam novce i reoročavam).

Tada su mi isto svi govorili pašće vrednost nekretnina.
Ne uzimaj stan koji je u potkrovlju itd...
Nemoj taj stan na dan, urnisaće ti stan, kako da nekome ostaviš tako sredjen stan itd...
Dobro si prosao ali realno dosta stvari ti je islo na ruku. Ko god da je uzeo stan pre ovog ludila nije pogresio. Mislim verovatno bi uzeo pare i da nije skocila ovoliko vrednost kvadrata u realno kratkom roku i da si imao vece troskove oko amortizacije i da ti stan nije bio izdat stalno.
 
Poz.
Da li neko ima iskustva sa ulaganjem..kupovinom i izadavanjem stana u okolini Bgd..mislim na opstinu Stara Pazova ( N.Pazova..N.Banovci ..)
Nema teme o izdavanju na forumu...
 
Pazi ja NISAM rekao uzmi varijabilnu na CEO period hipoteke. Sada tranutno uzmi varijabilnu. Za godinu dana kamate će se spustiti opet vrlo blizu nuli. E onda otiđi u banku i fiksiraj na određeni broj godina! Pošto imaš varijabilnu onda možeš na 3 ili 6 meseci da promeniš i fiksiraš. Raspitaj se.
Možda jeste "skuplja" privremeno varijabilna kamata zato što imaš flexibilnost. FED u septembru treba da spusti oko 0,5% KS, ECB i NBS će opet morati da slede, možda ne sa 0.5% ali barem s 0.25%. Berza u US pada do kraja godine, a recesija počinje najkasnije početkom 2025. Kamate će padati. Naravno tvoj novac, tvoja hipoteka. Ja bi pozvao, onako bez obaveze, 2-3 call centra nekih banaka, postavio pitanje (ili još bolje pošalji im email - odgovaraju vrlo brzo čak u roku istog dana): Ako uzmem hipoteku s varijabilnom kamatnom stopom, da li nakon godinu ili dve mogu da fiksiram kamatu na idućih 20 godina koja bude važeća u tom trenutku?. I koji su troškovi i da li uopšte imam troškove pošto imam varijabilnu KS?"
Za celo trajanje hipoteke NE valja uzeti samo varijabilni KS. Ali samo za ovaj period da.
Šta li @vradovic misli o recesiji?
Kakva će biti, koliko ce trajati, kakav ce uticaj biti na nas i kada?
 
Dobro si prosao ali realno dosta stvari ti je islo na ruku. Ko god da je uzeo stan pre ovog ludila nije pogresio. Mislim verovatno bi uzeo pare i da nije skocila ovoliko vrednost kvadrata u realno kratkom roku i da si imao vece troskove oko amortizacije i da ti stan nije bio izdat stalno.
Nije sve sreća bila, planski i dobro odradjeno je bilo 😉
Od odabira majstora tokom renoviranja, do te agencije za izdavanje, pa i same kupovine tada raspalog stana u potkrovlju za koju mnogi ne bi hteli tada ni da odu da ga pogledaju i razmisle o kupovini, a kupljen je od porodičnog prijatelja.
Tokom Covida mi je bio skoro 100% izdat stan(naravno sa malo nižom dnevnom cenom) jer su tada dolazili naši ljudi.
Trenutno su uglavnom stranci iz celog sveta.
Pisao sam već ovde da sam ceo život u gradjevini pa da zbog toga verovatno imam malu prednost.
U BG-u sam slično prošao, na Kop-u je malo drugačija priča...
Svakako je plan da i prestanem uskoro sa izdavanjima i da mi taj stan u BG-u bude pretvoren u neku vrstu kancelarije za proširenje posla i tamo da mi bude kancelarija za direktora drugog sektora za BG.
Ovaj stan u NS-u što izdajem stan na dan će takodje biti dat odličnom kolegi koji mi radi u firmi i koji je došao u NS i trenutno je podstanar.
Apartman na Kopaoniku izdajem i naplaćujem prijateljima i poznanicima samo u špicu sezone oko 2 nedelje tokom Nove godine(da budem na nuli što se tiče amortizacije i troškova) a ostali period je dat svim kolegama u firmi na korišćenje i naravno da ga ja i porodica koristimo kada imamo vremena i prijatelji itd...
 
Pa ne idu ljudi samo zbog para nego i zbog opšte klime. Kažu eto bogati žive u nekom bubbleu i ne znaju šta se zapravo dešava.
Naravno opšti sunovrat ne može da te ne dotiče jer ti dete podje u školu, tamo ga dočeka neki KK i napravi masakr, na semaforu ti pijani pevač (kojem su oduzimali dozvolu 150 puta) zgazi majku i ništa, sutra je na slobodi, pa ne daj bože da ti treba neka ozbiljna lekarska intervencija koja se ne radi privatno ima da čekaš godinu dana a da ne pričamo da sutra neće imati ko da nas leči, pa dođu krimosi pa ti reketiraju biznis, pa te sa svih strana zasipa prostakluk i primitivizam, gledaš oko sebe partijsko zapošljavanje, korupciju, kupovinu diploma i obesmišljavanje bilo kakvog obrazovanja, ljudi koji nemaju nikakvu svest o okruženju, bacaju djubre, uništavaju imovinu, parkiraju gde hoće, i još viču jel znaš ti ko sam ja, nedostatak bilo kakvog plana šta mi zapravo želimo ne u narednih 10 godina, nego u narednih 10 dana, itd itd mogu tako do sutra.
Ne idu ljudi u inostranstvo samo zbog para već i zato što jednostavno ne žele da žive u takvom okruženju i podižu decu. Ne kažem da toga nema svuda ali mi smo olimpijsko postolje, što bi rekli.
Evo, u UK su bili neredi jer je ljudima dosadilo da im migranti ubijaju i siluju decu, a država, koja zataškava te stvari već decenijama, je reagovala tako što proganja domaće stanovništvo i za mišljenje izrečeno na internetu. Oslobađa silovatelje i ubice a deli višegodišnje robije za sukob sa policijom.

Penzioner koji je psovao Alaha je dobio 18 meseci zatvora.


Sad ne znam, je li to normalna zemlja ili nije? Je li EU normalna ako hoće da zabrani X jer Elon Mask ne pristaje na cenzuru?

Da se razumemo. Da pričamo u 1997. ili 2003. nema sumnje da bih pod "normalna zemlja" smatrao bilo koju Zapadnu zemlju, članicu EU. Ali u 2024. stvari nisu tako jednostavne.
 
Ne vredi 2000, bogu iza tregera 🥲
Screenshot_20240816_102952_com.android.chrome.jpg
 
Ne vredi 2000, bogu iza tregera 🥲
Pogledajte prilog 208291
2000 se Belvil prodavao pre 10 godina :)))A da ce mu cena pasti na tu cenu... Pa mislim da to ne veruje ni sama ta cura/zena sto je to napisala. 800e kvadrat u Mirijevu?:)) Pa ona stvarno zivi u virtualnoj stvarnosti. Pa 1350e je kvm novogradnje u Somboru i Pozarevcu! Apatin je 800e kvm novogradnje. To mislim da ne vredi ni komentarisati postove ljudi koji su diskonektovani od stvarnosti. Samo nek krene na teren pa ce videti stvarnost.
 
2000 se Belvil prodavao pre 10 godina :)))A da ce mu cena pasti na tu cenu... Pa mislim da to ne veruje ni sama ta cura/zena sto je to napisala. 800e kvadrat u Mirijevu?:)) Pa ona stvarno zivi u virtualnoj stvarnosti. Pa 1350e je kvm novogradnje u Somboru i Pozarevcu! Apatin je 800e kvm novogradnje. To mislim da ne vredi ni komentarisati postove ljudi koji su diskonektovani od stvarnosti. Samo nek krene na teren pa ce videti stvarnost.
Taj post je iz februara 2016.
 
Iz rubrike verovali ili ne stiže nam novi takmičar:
Belvil 5700e po kvadratu, plus garažno mesto 25.000 eura. Sitnica :)

 
Belvil se čak i 2021 čini mi se prodavao regularno 68m2 oko 165-168k i garaza 15k. Oko 180k+. Mogao si da biraš. Nakon toga je krenulo ludilo.
 
Morate svatiti da A blok, Belvil i generalno malo jace novogradnje na NBGD targetiraju ljude koje lozi da zive tu i idu osecajem vise nego logikom.

A i imaju para na bacanje.
Slažem se, ali za tu cenu možeš da biraš A blok, ili The One, i da ne moraš opet da renoviraš stan. Da se razumemo ovaj stan deluje čisto i održavano, ali je već zreo za "modernizovanje". Po meni Belvil spada u 3000-3500 opseg u zavisnosti od veličine stana.
 
Slažem se, ali za tu cenu možeš da biraš A blok, ili The One, i da ne moraš opet da renoviraš stan. Da se razumemo ovaj stan deluje čisto i održavano, ali je već zreo za "modernizovanje". Po meni Belvil spada u 3000-3500 opseg u zavisnosti od veličine stana.
Jbg nekoga lozi da moze da kaze da zivi u Belvilu, nekoga u The One a nekoga u West65 itd itd.
Ne slazem se sa cenom uopste, za ove pare bih pre gledao 2 stana uzeti po 3000-3500 kvadrat ali boze moj.

Skoro sam mi je pricao prijatelj kako od njegovog druga brat koji ima privatnu praksu kao lekar u USA je skoro kupio 130m2 u BW + 2 garazna mesta za 880k eur + 65k eur za garaze.
Zgrada ce tek biti gotova 2027 godine, po meni suluda cena ali eto, ljudi kupuju...
 
Mislim da je vise da se ljudi plase da kroz 20-30 godina cemo biti kao USA gde ti treba 1 milion dolara za obicnu kucu, pa uzimaju po bilo kojim cenama.
 
USA ima specifičnu situaciju da im je kultura stanovanja skandalozna, pa tamo ko god skupi neki dolar gleda da kupi kuću od 500 kvadrata sa ogromnim dvorištem, toga ipak ne možeš da imaš ni blizu dovoljno za sve i zato su cene kod njih u tim suburbs delovima jako visoke.

Beograd je ipak grad gde se stanovništvo sabija u jako mali prostor i kvalitet života nije neki opšte uzev, nema nikakve logike da nam toliko koštaju nekretnine osim što su ljudi pomahnitali iz straha da im novac ne izgubi vrednost skroz.
 
USA ima specifičnu situaciju da im je kultura stanovanja skandalozna, pa tamo ko god skupi neki dolar gleda da kupi kuću od 500 kvadrata sa ogromnim dvorištem, toga ipak ne možeš da imaš ni blizu dovoljno za sve i zato su cene kod njih u tim suburbs delovima jako visoke.

Beograd je ipak grad gde se stanovništvo sabija u jako mali prostor i kvalitet života nije neki opšte uzev, nema nikakve logike da nam toliko koštaju nekretnine osim što su ljudi pomahnitali iz straha da im novac ne izgubi vrednost skroz.
I uzmi u cinjenicu da je Beograd postao Meka za pranje para celog sveta. Onda i ne cudi sto imamo ovo ludilo
 
gde se stanovništvo sabija u jako mali prostor i kvalitet života nije neki opšte uzev
Zavisi kako gledaš. Nekom ko je uzeo stan od 70m2+ kvadrata pre ovog skoka na opštini gde i radi je život poprilično lagodan, rekao bih. USA je ogromna zemlja sa ogromnim razlikama. Do skoro je po statistici oko 10% ljudi spadalo u kategoriju "vozim najmanje sat vremena u jednom smeru do posla". To je 30+ miliona ljudi. A ko se vozi busom provede nekih 45 min u proseku u jednom pravcu. Svako ima svoje specifičnosti.
 
Vrh