Šta je novo?

Cene nekretnina

@Anon
Ne ide dobro svima. Balon je pred pucanjem.
Prpsle sezone mnogima je bila odlicna sezona na CG primorju za rentiranje. Ove sezone 20 do 25% slabija. Puno manje zovu, gosti iz Srbije nemaju pare, vade stvar strani gosti iz Ukrajine, Poljske i Slovacke. Tu je i federacija BiH. Bosnjaci malo bolje zive i zaradjuju. Srbi iz Srpske kanta, slabi potrosaci, ni oni nemaju ko Srbijanci. Sve je jednostavno nepravedno preskupo bez utemeljenja. To je ono... "ajde svi pa i ja". To moze da traje samo u prvom naletu.. posle toga balon puca. Zivi bili pa videli
 
E a pritom to su blokovi za koje sad ljudi imaju percepciju kao najidealnije mesto za zivot a ono to u svakom domacem filmu u poslednjih 20 godina to je primer suste suprotnosti.
Ja sam od onih sto ne bi ziveo u blokovima i da mi plate. Ravnica, bivsa sremska mocvara... a ja brdski tip.. ne ide :) nismo svi isti
 
Zamisli kupiš stan, a ne možeš da ga izdaš ili ga izdaš za mnogo manje nego što si mislio. Zamisli sutra padne meteor i sruši celu zgradu. Zamisli sutra izbije rat, kako ćeš poneti stan? Zamisli da sutra pored godišnjeg poreza na stan uvedu progresivni porez? Zamisli udari neka kriza i tebi vrednost stana em manja 30% em nemaš kome da izdaješ em ne možeš ni da ga prodaš. Zamisli... Ali jbg ništa od toga ne piše u kupoprodajnom ugovoru, a naš narod nije baš bistar što se tiče ulaganja pa mu je sve skupo i nesigurno.


Verovatno sada idu na ozakonjenje. Proveri. Ako su u procesu velika je verovatnoća da će se uknjižiti ali ako tako stoji već 10god onda je pitanje da li investitora baš briga i tako može stojati 100god.
Hvala puno na odgovoru. Vidi na tonu oglasa pise bas to da je u ,,procesu ozakonjenja,, a vecina su 10 plus godina stare. Koliko sam shvatio uvek moze da se desi neki problem sa vlasnicima placa, novi da se jave , dokumentacijom itd i da ostane tako da imas stan koji se i vodi i ne vodi na tebe. Baš mi je ta tema nepoznata i svako priča različito pa nismo smeli da se upuštamo nikad u to...
 
200k kredita za 2.0 stancic pa to je bas robija. Nisam protiv kredita samo bas takva omca oko vrata zarad Nbg mi je jeziva pomisao
Zavisi, ako se taj isti stan moze izdati za npr 700-800 eura (a npr mogu u bloku 65 ili A bloku) onda to nije toliko rizicno.

Treba imati u vidu da se uvek moze raditi prevremena otplata kredita koja smanjuje glavnicu i ratu, isti taj mladi par mozda kroz 2 godina budu imali po 500 eura vecu platu a rata ista.

Dosta faktora treba gledati.
 
Što je najgore.....aj kao NBG.....ali bacite pogled samo na NS.....
 
Zavisi, ako se taj isti stan moze izdati za npr 700-800 eura (a npr mogu u bloku 65 ili A bloku) onda to nije toliko rizicno.

Treba imati u vidu da se uvek moze raditi prevremena otplata kredita koja smanjuje glavnicu i ratu, isti taj mladi par mozda kroz 2 godina budu imali po 500 eura vecu platu a rata ista.

Dosta faktora treba gledati.
Koliko godina mogu još da opstanu trenutne kirije?
 
Pa ako ga izdaje za 800 a rata mu je 1000-1100 šta je onda zaradio, i to bez troškova održavanja

Na ove cene se ne isplati kupovati za rentu, moraš mnogo keša da imaš ili ceo iznos, a opet da imaš 200-250k evra i da slupaš u cigle da bi izdavao za 700 mi zvuči kao glupost

Možda na dan ako možeš da postigneš neki ROI veći, mada teško van centra grada
 
Hvala puno na odgovoru. Vidi na tonu oglasa pise bas to da je u ,,procesu ozakonjenja,, a vecina su 10 plus godina stare. Koliko sam shvatio uvek moze da se desi neki problem sa vlasnicima placa, novi da se jave , dokumentacijom itd i da ostane tako da imas stan koji se i vodi i ne vodi na tebe. Baš mi je ta tema nepoznata i svako priča različito pa nismo smeli da se upuštamo nikad u to...
Ozakonjenje ide sporo tj sve zavisi koliko "podmažeš". Ja sam kupio stan u procesu ozakonjenja i trajalo je oko 2god, sad je sve regularno (investitor već ima projekte iza sebe i započet jedan veći projekat, pa verovatno ne sme da se kocka sa reputacijom). Slična situacija, nisu odstupili od gabarita ali su velike stanove prepakovali u manje verovatno znajući da će veći stanovi teže da odu. Isto tako kada sam kupovao sam gledao stan gde zgrada nije dobila upotrebnu posle 15god (dodat sprat), investitor ko zna gde je, ne mogu da ga nadju, stanari nemaju volje sami da reše i to ti je. Ja bih u tvom slučaju angažovao advokata da prečešlja papire ako je dobra cena, da se vidi gde je začkoljica, da li se čeka investitor, rešavanje placa, spora, hipoteke... ili se čeka samo država da udari pečat. Ako je samo do države, velika je verovatnoća da će to biti rešeno ali rizik uvek postoji samim tim je verovatno i zato manja cena.
 
Poslednja izmena:
Pa ako ga izdaje za 800 a rata mu je 1000-1100 šta je onda zaradio, i to bez troškova održavanja

Na ove cene se ne isplati kupovati za rentu, moraš mnogo keša da imaš ili ceo iznos, a opet da imaš 200-250k evra i da slupaš u cigle da bi izdavao za 700 mi zvuči kao glupost

Možda na dan ako možeš da postigneš neki ROI veći, mada teško van centra grada

Ne pricam o ROI vec o riziku, jer je pomenuta omca oko vrata.
Ako ti rata postane prevelika ona se moze umanjiti tako sto se iselis odatle da umanjis ratu a iznajmis stan. Fiktivno mozes da umanjis ratu tako.
 
Koliko godina mogu još da opstanu trenutne kirije?

Zavisi od puno faktora ali gledajuci situaciju mislim da mogu ne samo da opstanu vec i da rastu.

Ja kada sam na ovoj lokaciji uzeo stan na NBGD mi se cinilo kao puno, gledao sam prekjuce bas moj blok i blok pored i kirije su otisle jos 100 eura iznad ovoga sto ja placam, sreca gazda ne dize kiriju :)
 
Ne pricam o ROI vec o riziku, jer je pomenuta omca oko vrata.
Ako ti rata postane prevelika ona se moze umanjiti tako sto se iselis odatle da umanjis ratu a iznajmis stan. Fiktivno mozes da umanjis ratu tako.
Sigurno da postoji opcija ali uzimas kredit da ne bi bio podstanar pa ako se dese neke nepredvidjene okolnosti ti izdas to da bi ziveo negde dalje i opet bio podstanar. Mislim ima mnogo gorih stvari ali slozices se da sada uzimati 200k kredita da bi uzeo dvosoban stan na nbg nije bas resenje. Ali kao sto ti kazes ima tu milion faktora.
 
Sve se slazem samo ne uzimaju svi kredit gledajuci sledecih 10 godina, vec trenutnu situaciju, koliko para imaju i koliko zaradjuju.

U tim neprevidim prilikama opet ima nekih kratkorocnih resenja (iznajmis stan dok npr se ne popravi situacija ako je neko popio otkaz i ne moze da nadje posao) ili dugorocnih (prodas stan), previse faktora za sagledati.

Da je puno, puno je i tu se slazem. Ali opet, ne mora se gadjati 200k kredit, niti se mora gadjati NBG, niti se mora gadjati novogradnja na NBG, ali eto to je bio ilustrativni primer samo :D
 
Mislim da ce uskoro deflacija i u Srbiji, pad od 30% u prodaji novogradnje za jun. Po oglasima vidjam solidne nekretnine koje se izdaju za 300-400 evra - moze to jos dole.

 
Sve se slazem samo ne uzimaju svi kredit gledajuci sledecih 10 godina, vec trenutnu situaciju, koliko para imaju i koliko zaradjuju.

U tim neprevidim prilikama opet ima nekih kratkorocnih resenja (iznajmis stan dok npr se ne popravi situacija ako je neko popio otkaz i ne moze da nadje posao) ili dugorocnih (prodas stan), previse faktora za sagledati.

Da je puno, puno je i tu se slazem. Ali opet, ne mora se gadjati 200k kredit, niti se mora gadjati NBG, niti se mora gadjati novogradnja na NBG, ali eto to je bio ilustrativni primer samo :D
Sve jasno potpuno razumem sta pricas ali sama ono projekcija da moze biti samo gore tj. da taj stan u izgradnji za godinu dve moze biti i 250-300k je bas uznemirujuca. Tj da kvadrat skoci na 4-5k sto je veoma izvesno ako se obistine ova predvidjanja koja su izneli uvaxeni clanovi ovog foruma vrlo argumentovano.
 
Sve jasno potpuno razumem sta pricas ali sama ono projekcija da moze biti samo gore tj. da taj stan u izgradnji za godinu dve moze biti i 250-300k je bas uznemirujuca. Tj da kvadrat skoci na 4-5k sto je veoma izvesno ako se obistine ova predvidjanja koja su izneli uvaxeni clanovi ovog foruma vrlo argumentovano.
Ja mislim da je 4-5k za starogradnju jos uvek daleko jedno 10-15 godina.

Novogradnja vrv ne toliko, 6 godina rekao bih.
 
Mislim da ce uskoro deflacija i u Srbiji, pad od 30% u prodaji novogradnje za jun. Po oglasima vidjam solidne nekretnine koje se izdaju za 300-400 evra - moze to jos dole.

Neki dan otvorih oglas na 4 zida, stan u Milivoja Perovica ko bombona odrzavan i ocuvan, 60tak kvadrata, 320e plus infostan 10.000. Realna cena. Pre Rusa bi bila 280-300e. Za vreme iinvazije Rusa u Beograd - 500. Sad nema ko da plati vise tih 500.
 
Mislim da ce uskoro deflacija i u Srbiji, pad od 30% u prodaji novogradnje za jun. Po oglasima vidjam solidne nekretnine koje se izdaju za 300-400 evra - moze to jos dole.


Novogradnja se sigurno lošije prodaje, ali to ne znači da će biti deflacija. Za deflaciju bi morali da imamo krizu, rast nezaposlenosti, pad potrošnje itd.

Pogotovo za nekretnine, cene imaju tendenciju da budu lepljive pre nego da padaju.
 
Istorija prosečne cene u BG pokazuje da i kad je jaka kriza, nekretninama treba vremena da reaguju na pad tražnje. Kod nas je kriza počela 2008, a prvi ozbiljniji pad cena se u statistici vidi tek 2012.

cene.jpg
 
Zavisi od puno faktora ali gledajuci situaciju mislim da mogu ne samo da opstanu vec i da rastu.

Ja kada sam na ovoj lokaciji uzeo stan na NBGD mi se cinilo kao puno, gledao sam prekjuce bas moj blok i blok pored i kirije su otisle jos 100 eura iznad ovoga sto ja placam, sreca gazda ne dize kiriju :)
Što se kirija tiče pa računajte da je državni minmalac 400e, i da će ga najverovatnije dići na 500. To je državni, a u BGu je minimalac već odavno 500e. Tako da ove kirije su u skladu s primanjima. Da li mogu da rastu, naravno. Da li mogu pasti, naravno, ali dok god je zaposlenost skoro 100% i da se svuda traži radnik više, šanse nema!
Ja mogu da se računam u srednjovečnog muškarca, ali evo pre 20 godina, kad sam završio fax NIGDE ali NIGDE nije bilo da se traže radnici. Svuda se na bilo koje radno mesto borilo njih 50-100. Sad je to samo za direktorske pozicije. Za Maxi i slično ulećeš isti dan bez veze i poznanstva. Znam da oni nisu kupci, ali to je bilo u moje vreme NEZAMISLIVO.
 
Istorija prosečne cene u BG pokazuje da i kad je jaka kriza, nekretninama treba vremena da reaguju na pad tražnje. Kod nas je kriza počela 2008, a prvi ozbiljniji pad cena se u statistici vidi tek 2012.

Pogledajte prilog 208214
I taj značajniji pad je 20% u odnosu na tadašnji maksimum! Nisu nekretnine akcije u tom je razlika. Manje padaju ali manje i rastu.
 
Deflacija uz rast BDP-a od 3. 8% i projektovani od 4. 5%. Što bi se reklo: još malo pa sad će.
 
Vrh