Šta je novo?

Cene nekretnina

A šta mislite o ovom najavama da se ograniči kamata? Da li je pametnije uzeti 5.03 fisknu kamatu ili okušati sreću sa varijabilnom?
 
Ili uzmi fiksnu sad, pa posle "refinansiraj" kredit, tj prebaci ga u drugu banku koja bude imala bolju kamatnu stopu.
 
Ili uzmi fiksnu sad, pa posle "refinansiraj" kredit, tj prebaci ga u drugu banku koja bude imala bolju kamatnu stopu.
Može da ima troškove tako, vole banke fa zaje*******avaju. A i fiksna sad nije 5.03, nego niže. Ali dobro, nije valjda da žuri toliko, sad će guvernerka to da nam sredi, ima da pršti tržište.
 
Siguran sam da je ovo pravo pucanje balona, evo od pocetka ove teme imali smo jedno 1000 puta pucanje ali jbg, ovaj put je drugacije i sad ce zapravo da pukne.

Banke spustaju kamate i sansu za recesiju ali dolazi do krize 🙂
Nije još koliko vidim. Veliki stanovi što su na lageru trebaju da se rasprodaju. Ja iskreno očekujem da će da spuste kamatu na kredite na 4%. E kad svi uzmemo kredit onda kreće pucanje balona. 🙂. Za jedno 2 godine. A do ekspa, prazni lager, pravi nove stanove, samo bull 🙂. Cepaj Mićo 🙂
 
Uzeti kredit, sad ili nikad? Za to vreme u SAD, zahtevi za stambenim kreditima na nivou iz 1995.
20240816_001112.jpg
 
Novogradnja se sigurno lošije prodaje, ali to ne znači da će biti deflacija. Za deflaciju bi morali da imamo krizu, rast nezaposlenosti, pad potrošnje itd.

Pogotovo za nekretnine, cene imaju tendenciju da budu lepljive pre nego da padaju.
Sta znam, mislim da ako imas situaciju da se mesecno proda 500 stanova u novogradnji, a izgradi nekih 1000-2000 da tu ima prostora za pad cena.
Zanemarujes cinjenicu da je ranije broj zavrsenih stanova bio dosta manji. Pored toga mislim da se ubrzava i pad stanovnistva u Bg-u. Do 2011. smo imali stagnaciju, ali mislim da ce od sada broj stanovnika Bg-a ici samo na dole.
Stavljan je ovaj grafik vec nekoliko puta, znaci 2023 je izgradjeno 3.5 * vise stanova nego 2015. Istovremeno broj stanovika Srbije je pao nekih 10%, medju mladjom populacijom je mozda pad i veci.

Stan je jednostavan proizvod, ne zahteva neku tehnologiju, neka veca znanja, svaka bu**** moze da napravi zgradu. Samim tim konkurencija je veca i marze trebaju da budu maks 10%.
Oni koji ne mogu da opstanu i ne zele da rade u takvim uslovima trebaju da nestanu sa trzista.

Pored toga kupljeno je dosta ovih spajizica od 30-50 kvadrata kao investicija i to sigurno dodatno utice na pad cene izdavanja, sto ulaganje u nekretnine cini totalno neisplativim.
ROI mu dodje na nekih 30-40 godina ako uzmes u obzir i amortizaciju - renoviranje, zamena namestaja itd...
Veliki stanovi se bas tesko prodaju, i tu sigurno moze da se uzme dosta bolja cena.

1723767991989.png
 
Poslednja izmena:
Dobar predlog. Sve ce ubrzo dole, pogledajte samo situaciju u prodavnicama i oslusnite obican narod.
Ne verujte mnogo botovima i placenicima. Oni rade za platu.
 
Šta mislite, jel realno da fiksna kamatna stopa na 20 godina (Intesa i još neke banke nude ovo) takođe uskoro padne ispod sadašnjih ~5%?
Tipa, 4.5 ili 4.6 bi već bilo odlično s obzirom na trenutnu situaciju.
 
Hvala, ja sam spreman da plaćam nešto višu kamatu 20 godina, ali da mi bude mirna glava i da ne razmišljam uopšte u Euriboru i bilo čemu, znam cifru uvek i ćao zdravo. Samo da se još smanji makar na tih 4.5%. 😃
 
takođe uskoro padne ispod sadašnjih ~5%?
Već daju ispod 5%. Zašto bi se fiksirao, kad će uslovi sa varijabilnom da ti idu na bolje. I NBS će da ograniči još da ne može da ti ide kamata preko određenog iznosa.
Uzmi sa varijabilnom. Kamate će ići u narednih godinu dana drastično dole. Kad se spuste onda fiksiraj!
Mislim da će ga koštati nešto više da ide odmah varijabilnu (na kratko, dok ne padnu), ali u suštini je dobar predlog. I ja bi verovatno uradio isto.
 
Poslednja izmena:
Zašto bi se fiksirao, kad će uslovi sa varijabilnom da ti idu na bolje. I NBS će da ograniči još da ne može da ti ide kamata preko određenog iznosa.
Ko može meni da garantuje da za 5 ili 10 godina sa varijabilnom neću imati duplo veću kamatu nego sada? Ne verujem da će ograničenje biti takvo da čak i ako Euribor ode u nebesa, kamata ne može da bude viša od 5% npr. Tržišni uslovi se menjaju iz godine u godinu, a dve decenije su dve decenije...
 
Ko može meni da garantuje da za 5 ili 10 godina sa varijabilnom neću imati duplo veću kamatu nego sada? Ne verujem da će ograničenje biti takvo da čak i ako Euribor ode u nebesa, kamata ne može da bude viša od 5% npr. Tržišni uslovi se menjaju iz godine u godinu, a dve decenije su dve decenije...
Ko može da ti garantuje bilo šta? Ko može da ti garantuje da tvojih fiksnih 5% za godinu dana neće biti daleko više od varijabilne? Da je tako sigurno da ćeš bolje proći sa fiksnom varijabilna ne bi ni postojala. Svi bi se jednostavno fiksirali. Ali to očigledno nije slučaj.
 
@Suzuman Pa iz mog ugla, bolje je da plaćam 5 (nadam se 4.5 ipak do kraja godine) stalno, čak i dok varijabilna bude npr. na 3%, jer će u nekom trenutku tokom tih 20 godina gotovo sigurno varijabilna skočiti na dosta preko 5%. Barem mislim da se na te cikluse može računati na osnovu prošlosti, mada nisam preterano zalazio u istorijat... Možda i grešim.
 
Sta znam, mislim da ako imas situaciju da se mesecno proda 500 stanova u novogradnji, a izgradi nekih 1000-2000 da tu ima prostora za pad cena.
Zanemarujes cinjenicu da je ranije broj zavrsenih stanova bio dosta manji. Pored toga mislim da se ubrzava i pad stanovnistva u Bg-u. Do 2011. smo imali stagnaciju, ali mislim da ce od sada broj stanovnika Bg-a ici samo na dole.
Stavljan je ovaj grafik vec nekoliko puta, znaci 2023 je izgradjeno 3.5 * vise stanova nego 2015. Istovremeno broj stanovika Srbije je pao nekih 10%, medju mladjom populacijom je mozda pad i veci.

Stan je jednostavan proizvod, ne zahteva neku tehnologiju, neka veca znanja, svaka bu**** moze da napravi zgradu. Samim tim konkurencija je veca i marze trebaju da budu maks 10%.
Oni koji ne mogu da opstanu i ne zele da rade u takvim uslovima trebaju da nestanu sa trzista.

Pored toga kupljeno je dosta ovih spajizica od 30-50 kvadrata kao investicija i to sigurno dodatno utice na pad cene izdavanja, sto ulaganje u nekretnine cini totalno neisplativim.
ROI mu dodje na nekih 30-40 godina ako uzmes u obzir i amortizaciju - renoviranje, zamena namestaja itd...
Veliki stanovi se bas tesko prodaju, i tu sigurno moze da se uzme dosta bolja cena.

Pogledajte prilog 208276
Koliki mu dodje roi ako se uzme u obzir da je svakom "spajizicu" od 50m2 kupljenom u proteklih 10+ godina cena porasla i do 100%?
 
Poslednja izmena:
@Suzuman Pa iz mog ugla, bolje je da plaćam 5 (nadam se 4.5 ipak do kraja godine) stalno, čak i dok varijabilna bude npr. na 3%, jer će u nekom trenutku tokom tih 20 godina gotovo sigurno varijabilna skočiti na dosta preko 5%. Barem mislim da se na te cikluse može računati na osnovu prošlosti, mada nisam preterano zalazio u istorijat... Možda i grešim.
Ako si ti tako miran, onda je najbolje da tako i uradiš. Svakako ti želim da što pre otplatiš kredit i počneš da razmišljaš o nekoj vikendici gde ćeš na miru provoditi poznije dane života.
 
Ko može da ti garantuje bilo šta? Ko može da ti garantuje da tvojih fiksnih 5% za godinu dana neće biti daleko više od varijabilne? Da je tako sigurno da ćeš bolje proći sa fiksnom varijabilna ne bi ni postojala. Svi bi se jednostavno fiksirali. Ali to očigledno nije slučaj.

Uvek mozes da refinansiras posle par godina na manju fiksnu ratu ako padnu jos vise.
 
Uvek mozes da refinansiras posle par godina na manju fiksnu ratu ako padnu jos vise.
Ne znam, u teoriji možeš. Ali da li će ti u trenutku ponuditi stvarno najbolje tržišne uslove, baš je upitno. Banka ipak hoće da te odere najviše što može, pogotovo ako to i drugi posegnu za sličnim merama. U suštini, kamate idu dole, dobiće i bolju ponudu za fiksnu sad. Još malo strpljenja samo.
 
Vrh