Šta je novo?

Cene nekretnina

Znaci opet krecu kvadrati da lete u nebo? Tipa ove novogradnje koje tek treba da krenu da se prave na Nbg to ispod 4k po kvadratu nece biti? Pa ja ne znam ko stampa tu lovu ako bude i dalje bilo kupaca za tako nesto.
 
Za novogradnju je teško reći ako nemaš inside info, mada je @Salev85 rekao da će tako biti, tj. da će dizati cene.

Podaci o prodaji starogradnje pokazuju da su cene iste rasle ove godine.

Mi kao država nismo u recesiji, evrozona nije u recesiji i SAD nije u recesiji. Aktivnost na tržištu nekretnina je porasla ove godine u odnosu na 2023. Država je najavila spuštanje kamatnih stopa zakonom, i na sve to znamo da nam sledi novi ciklus javnog trošenja u formi Ekspa.

Ja prosto ne vidim zbog čega cene stanova ne bi dalje rasle u ovom momentu.
 

Prilozi

  • IMG_8789.jpeg
    IMG_8789.jpeg
    95,8 KB · Pregleda: 72
Ako su se oni ovde doselili pre 2-3 god i treba da čekaju još 3 god da bi možda mogli da se vrate u Rusiju.
To je skoro celo odrastanje deteta do polaska u školu. Ili celo školovanje osnovne škole za njihovu decu.
Prihvaćeni su odlično, imaju i svoje vrtiće, škole, prodavnice itd...
Kupuju stanove, otvaraju biznise, rade online.
Stvaraju se mešoviti brakovi.
Stekli su nova prijateljsva koja će trajati 6 god, neki su napravili da kažem svoju komunu ili balon u kom im je idealno itd...
Ne vidim ja da će se oni vraćati u nekom ozbiljnijem broju nazad za Rusiju, gde će biti označeni kao pobegulje ili povratnici.
U kompleksima za stanovanje će biti normalno(a i već je) da se vidi Rus i Kinez, što se tiče BG-a i NS-a.
Ja samo kao izbeglica iz Hrvatske mogu da potvrdim sve to. Od ovih mlađih što su došli 95% se njih NEĆE nikada vratiti. NIKADA! Rat već traje 2,5 godine i trajaće još min toliko. Jedino ko možda će se vratiti su ljudi koji su došli u Srbiju a imaju preko 50 ili 55 godina a takvih je malo (da ne kažem da ih ni nema). Od mlađih i njihove dece skoro niko.
Prihvaćeni su super u Srbiji i nije to samo za BG ili NS. Evo mogu da potvrdim da sam video i čuo dosta Rusa u Požarevcu, Apatinu i Somboru na bazenima. Sasvim normalno žive i to su sve mlađe porodice s decom (1-2 dece). Kako će biti označeni u Rusiji, to zavisi od države pre svega. Ali ne smeju se vraćati sigurno ni u prvih 5-10 godina po završetku rata. Posle će moći i neće ih niko gledati ali nakon 5 godina rata i 5 god min posle pa prošao voz više.
 
Za novogradnju je teško reći ako nemaš inside info, mada je @Salev85 rekao da će tako biti, tj. da će dizati cene.

Podaci o prodaji starogradnje pokazuju da su cene iste rasle ove godine.

Mi kao država nismo u recesiji, evrozona nije u recesiji i SAD nije u recesiji. Aktivnost na tržištu nekretnina je porasla ove godine u odnosu na 2023. Država je najavila spuštanje kamatnih stopa zakonom, i na sve to znamo da nam sledi novi ciklus javnog trošenja u formi Ekspa.

Ja prosto ne vidim zbog čega cene stanova ne bi dalje rasle u ovom momentu.
Rekao sam ono što sam čuo. Pri ovim cenama svako može da gradi. Traži se plac više za gradnju. Uvek krenu neke priče lupam, ako je prethodna zgrada bila 1800 i sad treba nova da se radi, "ma to ide lagano za 2000-2200" i na kraju izadju sa cenom 1900.

I dalje mislim da je usa u recesiji i da nominalni podaci prikrivaju stvarnu sliku a da podatke o poslovima prikrivaju migranti. Manje para ima u narodu a dobri poslovi se seku zbog uštede trenutno i sve se teže nalaze.

Ne znam šta da kažem osim da verujem da konkretno u USA, smanjenje kamata neće uticati na nagli skok nekretnina već će sprečiti jači pad. Isto verujem i za EU. Kod nas....ne znam.

Pošto je glavni posao naših feudalaca gradjevina i uradili su sve što su mogli da povećaju cene do nepodnošljivih iznosa zaista ne znam šta da kažem. Ako nastave rast, makar će onima koji već imaju nekretnine, omogućiti prodaju i selidbu i neku zemlju koja malo više vodi računa o ljudima. Ako bi došlo do rasta od 20+% a EU zemlje ostanu na istim cenama može da se bira zemlja u koju možeš da ideš.

Ako znaju da krece recesija, a zadužiće se zemlja 30 milijardi za 3 godine kako bi delom izvukli a delom dodatno upumpali pare da pokušaju da održe svoju glavnu granu, svoju zlatnu koku još par godina dok nas ne udari recesija žestoko onda zaista mislim da treba po svaku cenu da se ode odavde.
Toliko od mene.
 
Poslednja izmena:
Ma kakav Lobex bato, najbolja inveticija na svetu je apartman na Zlatiboru nasoj najjeftinijoj planini sa soc i lower standard zgradama jer ce to kume da se izdaje po primijum cenama... samo sutra...
 
Bilo bi dobro da neko uradi poređenje nekretnina u BG vs zlato vs index fondovi
Index fondovi ubedljivo prednjače ali u njima ne možeš da živiš! I moraš vrlo dobro da paziš kada ćeš da izađeš iz Fondova jer padaju mnogo više od stanova. To poređenje važi samo za investicione kupovine. Za sopstveni stan nema ni rezona porediti.
 
Je li se gradi jos jedna zgrada pored Vizantije, video sam na cenenekretnina.rs da ima neke prodaja od 2500 evra na toj lokaciji, ne pise koja je zgrada u pitanju?

Ima stanova koji stoje bukvalno godinama 4+ godine u oglasima.
Mislim da je ova kuca u oglasima barem 3 godine na primer.

Ima AV na TVu ispod kišobrana na jednoj od slika
 
Evo poredjenje zlata, S&P 500 u periodu od 10god to jest od 2014-2024god:

Zlato povećanje od 130%.

S&P 500: 2100(2014god) - 5400(2024god)to je povećanje 157%.

Nekretnine 1170 - 2380 povećanje 103%.
 

Prilozi

  • IMG_8793.png
    IMG_8793.png
    293,4 KB · Pregleda: 28
  • IMG_8792.png
    IMG_8792.png
    318,1 KB · Pregleda: 27
  • IMG_8791.png
    IMG_8791.png
    256,3 KB · Pregleda: 28
  • IMG_8790.png
    IMG_8790.png
    179,4 KB · Pregleda: 31
Evo poredjenje zlata, S&P 500 u periodu od 10god to jest od 2014-2024god:

Zlato povećanje od 130%.

S&P 500: 2100(2014god) - 5400(2024god)to je povećanje 157%.

Nekretnine 1170 - 2380 povećanje 103%.
Ali od stanova pored apricijacije imas i rentu, ako se to uzme u obzir koja je matematika da su fondovi ili zlato isplativiji za dugorocne investicije kao sto mnogi tvrde?
 
Ali od stanova pored apricijacije imas i rentu, ako se to uzme u obzir koja je matematika da su fondovi ili zlato isplativiji za dugorocne investicije kao sto mnogi tvrde?

I na akcije mozes da generises mesecne prihode, mozes da prodajes covered calls za akcije koje imas ili da prodajes puts za akcije koje zelis da kupis, svakako ako planiras dugorocno da ih drzis svejedno ti je.

Ali da ne idemo u offtopic opet :)
 
I na akcije mozes da generises mesecne prihode, mozes da prodajes covered calls za akcije koje imas ili da prodajes puts za akcije koje zelis da kupis, svakako ako planiras dugorocno da ih drzis svejedno ti je.

Ali da ne idemo u offtopic opet :)
Zlato je najjače jer možeš da ga držiš kraj uzglavlja i svake večeri se diviš njegovoj svetoj lepoti, a to je neprocenjivo. Ali da bi mogao to da učiniš moraš da imaš i stan, i tu situacija postaje nezgodna. Ali da ne širim i ja u off topic...
 
Zlato ti ne doprinosi pasivni dobitak, čak ti doprinosi i gubitak njegovim čuvanjem u sefu banke, moraš da veruješ i toj banci, pa ko ne veruje mora da ga čuva u kući ili zakopa negde(Porodično blago serija i čuveni ćup za zlatom).
S&P500 se pokazao kao najveći procentualni pobednik ovde, ali ne znam da li možeš kod svih da generišeš taj mesečni dobitak i prilično su po meni apstraktna i stvorena stvar, ali ok.
Svakako se ulaže u najveće Američke kompanije i samim tim pospešuje njihova ekonomija i prevlast nad tržištem.Korporacije vs people.
Kao što i mislim da idemo u budućnost gde su kompanije jače od država itd...
Nekretnina na dobroj lokaciji i u gradu koji je u razvoju je po meni najbolja investicija, naravno ako se kupuje pametno investicioni stan.
Kao što i svi ovde na forumu možemo videti da se mnogo razlikuju cene na istoj lokaciji pa i samoj zgradi.
Ukoliko neko prodje dobro sa tim kupovinama pa kasnije i sa rentiranjem i prodajom, može proći bolje od investiranja u akcije.
 
Ali od stanova pored apricijacije imas i rentu, ako se to uzme u obzir koja je matematika da su fondovi ili zlato isplativiji za dugorocne investicije kao sto mnogi tvrde?
S&P500 ima dividendu koja je pandan renti.

Mozda je najjednostavnije da se racuna akumulacioni fond koji ne isplacuje dividendu vec je automatski reinvestira i time povecava cenu svoje deonice.

SXR8 je najbolji primer takvog fonda jer prati S&P500, postoji 14 godina i trguje se u valuti EUR. Jedna deonica je u maju 2014. vredela 124 evra. U maju 2024. je vredela 510 evra. Znaci rast je 311%.

Rast je impresivniji zato sto je dolar ojacao u odnosu na evro u tom periodu, pa fond dodatno vredi vise. Ako gledamo rast u dolarima, on iznosi 231%.

Uz to nemas nikakve zezancije sa stanarima, likvidan si skroz, mozes da prodas koji god deo hoces i dodjes do kesa za nekoliko dana. Ali nisu cigle...
 
Vrh