Šta je novo?

Cene nekretnina

@vavilonac
U projektu imamo projektovane površine, neka uzemo na primer da je projektovan stan od 100m2.
Neto m2 u projektu je 100m2.
Neto korisna ili redukovana je Neto tog stana - 3%(zbog maltera, pločica)= 97m2(to takođe treba da stoji u projektu)

Ako u Predugovoru ili Ugovoru stoji da plaćate 97m2 i da se na tu kvadraturu vrši korekcija cena jedino ako je razlika u izvedenom stanu od +-3% to je odlično i ja lično ne bih bio skeptičan.
Eto jedino mi je malo čudno što su napisali da se plaćanje vrši tek posle 4.01%,, jer ne znam šta se dešava između 3.01% - 4.01%. To su verovatno neki predlozi njihovih Advokata zbog nekih zaštita.
 
Mikroelektronika, Nordeus, 3Lateral, Dry Tools, Frame, Fractal Dimension, ManageWP, Vroom (velika firma), Seven Bridges Genomics, HTEC Group, ActiveCollab ....
(da sve ove ljude je organizovao ultra kop i Marko licno a vecina je sverc komerc).

Za litijum cu preskociti odgovor.
E pa super, saberi profit svih tih 'giganata' koje si naveo, imas na hello world-u podatke sa apr, pa uporedi sa mesecnim volumenom love na trzistu nekretnina. Ako ti je i dalje sve jasno, svaka cast. Mikroelektronika je poslovala u minusu prosle god. (I da oprostimo sto si cak i za IT morao da navedes par firmi iz NS, al nije za zameriti)

Da me neko ne shvati pogresno, podrzavam sve ove momke i devojke iz IT firmi, da su svi kao oni bili bi smo Svajcarska. A za Litijum te razumem, naravno da neces da objasnjavas sta je 'rudna renta', kvari ti narativ.
 
Poslednja izmena:
Mikroelektronika, Nordeus, 3Lateral, Dry Tools, Frame, Fractal Dimension, ManageWP, Vroom (velika firma), Seven Bridges Genomics, HTEC Group, ActiveCollab ....
(da sve ove ljude je organizovao ultra kop i Marko licno a vecina je sverc komerc).

Za litijum cu preskociti odgovor.
Vroom je proglasio bankrot i otpustio 99.9% zaposlenih (drugar moj je nažalost bio jedan od otpuštenih), a i svakako ne znam kako se računa u "srpske" kompanije, možda misliš na Vast koji je kupljen od strane Vroom-a. Seven Bridges Genomics je u slobodnom padu od 2021 godine i nikada nije bio profitabilan (bivši sam zaposleni), a od 2019te godine, kada je prvi put doživeo bankrot, nije ni u srpskom vlasništvu.
 
Vroom je proglasio bankrot i otpustio 99.9% zaposlenih (drugar moj je nažalost bio jedan od otpuštenih), a i svakako ne znam kako se računa u "srpske" kompanije, možda misliš na Vast koji je kupljen od strane Vroom-a. Seven Bridges Genomics je u slobodnom padu od 2021 godine i nikada nije bio profitabilan (bivši sam zaposleni), a od 2019te godine, kada je prvi put doživeo bankrot, nije ni u srpskom vlasništvu.
Da Vast je preteca tog engina koji su oni da kazes kupili a pocetak je iz Srb bio. Iskreno to je jedna od uspesnih akvizicija. Na zalost jeste pretrpese bankrot nedavno.

To sto SBG nikad nije bio profitabilan to nema veze ;-) tako radi ta burazer us ekonomija gde samo radis delution akcija i pozajmljivanje do besvesti ;-))) Onda opicis chapter 11 iseces dugove pa krenes od nule. Standardna praksa poslovanja u us.

Ako pogledas zahtev bio je "Nabroj mi 10 medjunarodno uspesnih firmi iz Bg koje su ponikle u Bg" pa mi se SBG uklapa nekako u to.
 
Pa ne znam sta je on tu zaradio kad i njemu danas isto toliko treba da bi kupio stan.

Pa on je i dalje dobio preveliku cenu za taj stan, u suštini jeste zaradio jer bi mogao da nađe u istom kraju stan za 2000-2500 kvadrat.

Znam dobro kraj i po mom mišljenju, Karaburmu platiti dinar preko 2300 je krađa.
 
Vroom je proglasio bankrot i otpustio 99.9% zaposlenih (drugar moj je nažalost bio jedan od otpuštenih), a i svakako ne znam kako se računa u "srpske" kompanije, možda misliš na Vast koji je kupljen od strane Vroom-a. Seven Bridges Genomics je u slobodnom padu od 2021 godine i nikada nije bio profitabilan (bivši sam zaposleni), a od 2019te godine, kada je prvi put doživeo bankrot, nije ni u srpskom vlasništvu.
Такође је сумњив и HTEC Group - какав бомбастичан назив за фирму која је покуповала гомилу малих ИТ компанија, али немају ниједан свој производ. Изнајмљују људе на туђе пројекте. Прошле године су имали један цунами отпуштања, званично 200 људи, незванично 500, због отказаних пројеката.
 

Kad se već diskutuje o IT sektoru.
"Prosečna neto zarada u oblasti IKT sektoru, u periodu od juna 2023. do maja 2024. godine, uvećana je za 13,3 odsto i iznosi 234.407 dinara."
 
Такође је сумњив и HTEC Group - какав бомбастичан назив за фирму која је покуповала гомилу малих ИТ компанија, али немају ниједан свој производ. Изнајмљују људе на туђе пројекте. Прошле године су имали један цунами отпуштања, званично 200 људи, незванично 500, због отказаних пројеката.
Nije da ih branim ali masovna seca kontraktora je bila u US prosle godine a jos uvek se nastavlja. Jabuka sece sve do panja. Prosto nemaju para. Dug 100B kamata sa .1% otisla na ne znam 3-4% i treba placati ratu. Da ne bi sekli stalno zaposlene isekli kontraktore. HTEC Group proizvod su zapravo ljudski resursi ali ako njihovi klijenti stucnu onda i oni stucaju. Doduse imali su i veliki uspeh pre toga jer je dugo bio bull market zaposljavanja.

Sve u svemu startup po meni uspesan je ako prezivi prve 2-3 godine. Posle toga sta ti market da to ti je sto ti je :)

Kad se već diskutuje o IT sektoru.
"Prosečna neto zarada u oblasti IKT sektoru, u periodu od juna 2023. do maja 2024. godine, uvećana je za 13,3 odsto i iznosi 234.407 dinara."
Dobra stvar kod nas je sto je veoma raznoliko trziste IT-ja. Ne zavise sve firme samo od silicijumske doline ili da su sve firme u kriptu ili da su sve firme samo za recimo gaming industriju. Nego je dosta sabilno upravo iz raznolikosti. Kada jedna industrija stucne drugi polako usisaju te zaposlene pa se ne oseca toliko.

Da je sve recimo HTEC group da je jedna velika firma onda bi bilo i usporenje rasta u nekretninama. Ovako za sada tih 500 otpustenih se ne oseca toliko.
 
Uticaj kamatnih stopa na tržište nekretnina (US primer):

mortgage.PNG


Bolno je koliko se vidi na ovom chartu da je kupovina do 2021 imala toliko više smisla od kupovine nakon toga. Verujem da bi i kod nas chart slično izgledao.

Ja sam počeo da tražim 2023. pa nemam za čim da žalim, ali mi je žao judi koji su čekali na pad cena i dočekali ovo. U roku od 2 god je mogućnost kupovine oduzeta ogromnom broju ljudi.
 
Nije da ih branim ali masovna seca kontraktora je bila u US prosle godine a jos uvek se nastavlja. Jabuka sece sve do panja. Prosto nemaju para. Dug 100B kamata sa .1% otisla na ne znam 3-4% i treba placati ratu. Da ne bi sekli stalno zaposlene isekli kontraktore. HTEC Group proizvod su zapravo ljudski resursi ali ako njihovi klijenti stucnu onda i oni stucaju. Doduse imali su i veliki uspeh pre toga jer je dugo bio bull market zaposljavanja.

Sve u svemu startup po meni uspesan je ako prezivi prve 2-3 godine. Posle toga sta ti market da to ti je sto ti je :)

Dobra stvar kod nas je sto je veoma raznoliko trziste IT-ja. Ne zavise sve firme samo od silicijumske doline ili da su sve firme u kriptu ili da su sve firme samo za recimo gaming industriju. Nego je dosta sabilno upravo iz raznolikosti. Kada jedna industrija stucne drugi polako usisaju te zaposlene pa se ne oseca toliko.

Da je sve recimo HTEC group da je jedna velika firma onda bi bilo i usporenje rasta u nekretninama. Ovako za sada tih 500 otpustenih se ne oseca toliko.
Мало губиш фокус ове оф-топик дискусије. Фокус је на 10 добрих фирми у БГ које је ипак тешко набројати. Већ 3-4 су елиминисане кроз дискусију.
 
Aко се вратимо на основну тему, имам једну информацију о томе ко (између осталих) издаје станове на дан. Мој другар који живи у иностранству ми рече пре неки дан да је од четири последња доласка у Србију (БГ и НС) три пута изнајмио стан од Руса. Тако да њихов утицај на наше тржиште некретнина сигурно није занемарљив и можда је далеко већи него што се претпоставља. Станови су на ексклузивним локацијама у центру.
 
Ja sam počeo da tražim 2023. pa nemam za čim da žalim
Ma odličan si, neko traži ceo život da nikad ne nađe. Kamatne stope idu na dole, Tabakovićeva će da nam pomogne dodatnim merama, sad će biti period da lagano uletiš na tržište. Lepo je rekao @G.I.Joe, sad su loše, sutra dobre, onda opet loše - dugačak je period kredita. Bitno je da si ti druže moj zdrav i likvidan. Jesen je naša!
 
Aко се вратимо на основну тему, имам једну информацију о томе ко (између осталих) издаје станове на дан. Мој другар који живи у иностранству ми рече пре неки дан да је од четири последња доласка у Србију (БГ и НС) три пута изнајмио стан од Руса. Тако да њихов утицај на наше тржиште некретнина сигурно није занемарљив и можда је далеко већи него што се претпоставља. Станови су на ексклузивним локацијама у центру.
Ništa, čekamo onda Trampa da pobedi i da se okonča rat sa Rusijom. Onda će oni za 2 najviše 3 godine polako put pod noge 😂
 
Ništa, čekamo onda Trampa da pobedi i da se okonča rat sa Rusijom. Onda će oni za 2 najviše 3 godine polako put pod noge 😂
I dodaj na to još 2, 3 godine dok se uvere da povratnici neće biti dočekani nekim surovim kaznenim merama. Da ne bude kao ono: ja sam čekao 64 godine, i moji otac i majka isto...
 
Ako su se oni ovde doselili pre 2-3 god i treba da čekaju još 3 god da bi možda mogli da se vrate u Rusiju.
To je skoro celo odrastanje deteta do polaska u školu. Ili celo školovanje osnovne škole za njihovu decu.
Prihvaćeni su odlično, imaju i svoje vrtiće, škole, prodavnice itd...
Kupuju stanove, otvaraju biznise, rade online.
Stvaraju se mešoviti brakovi.
Stekli su nova prijateljsva koja će trajati 6 god, neki su napravili da kažem svoju komunu ili balon u kom im je idealno itd...
Ne vidim ja da će se oni vraćati u nekom ozbiljnijem broju nazad za Rusiju, gde će biti označeni kao pobegulje ili povratnici.
U kompleksima za stanovanje će biti normalno(a i već je) da se vidi Rus i Kinez, što se tiče BG-a i NS-a.
 
Ako se rat sutra završi, većina bi se vratila, ali ako se otegne još nekoliko godina, verujem da će sve više njih da se ovde stalno nastanjuje i da zaboravi na Rusiju.
 
Ako se rat sutra završi, većina bi se vratila, ali ako se otegne još nekoliko godina, verujem da će sve više njih da se ovde stalno nastanjuje i da zaboravi na Rusiju.
Ne budi tako surov, mozda ce odavde da bombarduju porukama na ruskim verzijama beobuild da tamo treba ulagati, i da se u Srbiji lose zivi, nije kao nekad kad su oni dosli :) ups..
 
Mikroelektronika, Nordeus, 3Lateral, Dry Tools, Frame, Fractal Dimension, ManageWP, Vroom (velika firma), Seven Bridges Genomics, HTEC Group, ActiveCollab ....
Mikroelektronika je valjda full domaca firma (citaj - svo poslovanje im ide preko Srbije).

Od ovih sa kojima sam imao dodira nekada ranije - HTEC, Frame - su od samog pocetka bile strane firme (osnovane u inostranstvu, obe u Kaliforniji) i ovde novac ide u smeru Klijent -> Kompanija vlasnik -> Kompanija Srbija (za usluge).

Branko je osnovao firmu u Srbiji, ali su valjda od 2014/15 osnovali firmu u Londonu i na koju su preneli vlasnistvo - a mozda i gresim.
Za ove ostale pojma nemam.

Najveci problem ovde je sto nam je i dalje (i pored dosta unapredjenja) administracija, a narocito poreska veoma neefikasna i nepredvidiva. Eto i taj porez na kapitalnu dobit o kome se milion puta ovde raspravlja - jeste li nekada podnosili za isti u Srbiji, kada prodate akcije recimo (cuveni PPDG 3R formular)? Da li znate da se za resenje nekada ceka i duze od godinu dana? I dan danas ljudi gube zivce kada gase firmu u APR-u jer imaju probleme da im poreska i LPA izdaju uverenja 'sinhronizovano' jer imaju rok od samo 5 dana (od izdavanja uverenja iz PU i LPA) da to podnesu
 
Ma odličan si, neko traži ceo život da nikad ne nađe. Kamatne stope idu na dole, Tabakovićeva će da nam pomogne dodatnim merama, sad će biti period da lagano uletiš na tržište. Lepo je rekao @G.I.Joe, sad su loše, sutra dobre, onda opet loše - dugačak je period kredita. Bitno je da si ti druže moj zdrav i likvidan. Jesen je naša!
Evo stiže i CPI report.
July US CPI annual inflation rises 2.9%, below expectations for 3.0%. Core CPI inflation increased 3.2% Y/Y, matching forecasts for a gain of 3. 2%.
Zaključak: Zeleno svetlo za FED, idemo svi da trošimo jako!
 
Vrh