Šta je novo?

Cene nekretnina

Sad sve zavisi šta hoćeš.
Ako nećeš da se cimaš ni sa čime i hoćeš mirnu glavu uzmeš zlato i rešen problem, bar tih trejdera sad ima i kod nas. Nit te briga dal bojler kaplje nit dal stanari plaćaju infostan, poplava, požar, potres..i sa druge strane baš te briga i za berze i ekonomiju. Uzmeš nekoliko polugica, par Franja Josipa i Filharmonija, za cenu najjeftinijih stanova od 140K to ti je 2kg zlata u raznim numizmaticima, staviš u 2 sefa, nešto malo u kuću, a kad ti zatreba prodaš usitno ili krupno, već koliko ti treba. Ne plaćaš pdv, nema porez na kapitalnu dobit.
Ali nema ni zarade, dakle čuvar je od inflacije i lako se proda za razliku od nekretnine.
Sa druge strane, zlato će uvek biti zlato, ako nastane opšta nesreća (setimo se da je ovo ipak Balkan) uvek ćeš sa njim otkupiti slobodu i platiti svakoga, pitajte starije. Nisu ni 1914 ni 1940 a ni 1990 znali šta sledi a baš im je "dukat" sacuvao glavu blesavu (karikiram malo ali je tako i uvek će biti).
Uzmeš i zaboravi narednih 5-10god (naravno ako imaš rešeno stambeno pitanje), ali da ne idem u offtopic
 
Treba, kao što treba uračunati da se na nekretninu može staviti hipoteka ako je potreban polog za neko drugo investiranje.
Uz održavanje stana treba računati i da se i mesečna renta od stana može isto oročavati itd...
Nekretnina ima svrhu a to je život u njoj ili omogućavanje nekome da živi u njoj.
Takodje se može i vršiti popularan ,,stan na dan,, time se omogućava veće zaposlenje naših ljudi ili tih agencija koje vode te stvari, gde se ipak generiše domaća privreda.
Omogućava se dolazak stranih turista koji isto ostavljaju ovde novce.
Rentanjem i kupovinom nekretnine se i kroz PDV i direktno pomaže svojoj državi...
Može se dati na korišćenje i prijateljima kao neka pomoć u snalaženju...
Svakako ti nekretnina daje neku vidljivu sigurnost koju je mnogo teže izgubiti od akcija ili zlata.
 
Kod nas akcije nije moguće iskoristiti kao kolateral, to jeste da nekretnina ima prednost. Ali dividendu isto možeš oročavati kao i rentu.

Investiciono ima više smisla da da kupiš S&P500, ali našim ljudima je uglavnom to još uvek previše apstraktno, a cigla im je pred očima, ali menja se to, doduše polako.

Idealno bi bilo da se u Srbiji pojave neki REIT fondovi i da ljudi koji hoće da investiraju u nekretnine to rade preko njih, zdravije bi tržište bilo nego ova besomučna kupovina stanova.
 
Poslednja izmena:
Lepo je cuti malo strance kako analiziraju nasu zemlju :D

Odličan klip.

BTW da li neko zna koja je razlika izmedju odobrenja za izgradnju i gradjevinske dozvole? Ovo prvo KAKO KAŽU AGENTI važi stalno a gradjevinska mora da se obnavlja na 5 godinama.
U prevodu da li se zezati sa takvim stanom ili je neka tipična fora čim se ne uknjizava vec 10 godina?
Nije se izaslo iz plana samo su se od garaža napravili stanovi, pa kao zato se nisu uknjizila zgrada (taj stan je na spratu pa nema veze sa tim u svakom slučaju)
 
Odličan klip.

BTW da li neko zna koja je razlika izmedju odobrenja za izgradnju i gradjevinske dozvole? Ovo prvo KAKO KAŽU AGENTI važi stalno a gradjevinska mora da se obnavlja na 5 godinama.
U prevodu da li se zezati sa takvim stanom ili je neka tipična fora čim se ne uknjizava vec 10 godina?
Nije se izaslo iz plana samo su se od garaža napravili stanovi, pa kao zato se nisu uknjizila zgrada (taj stan je na spratu pa nema veze sa tim u svakom slučaju)
Kako se nije izaslo iz plana kada su od garaze pravili stanove?

Odstupili su od gradjevinske dozvole, sto znaci da moraju da podnesu novu, pa tek nakon sto je dobiju da probaju da dobiju upotrebnu da bi se stan mogao knjiziti.

Ne znam kako bi gradjevinski inspektor dao upotrebnu ako ima odstupanja od prvobitnog plana.

Edit:
Za ovo prvo pitanje, verovatno misle na lokacijske uslove a ne gradjevinsku dozvolu. Imaju dozvolu za zgradu tog gabarita i gradjevinsko je zemljiste.
 
Odličan klip.

BTW da li neko zna koja je razlika izmedju odobrenja za izgradnju i gradjevinske dozvole? Ovo prvo KAKO KAŽU AGENTI važi stalno a gradjevinska mora da se obnavlja na 5 godinama.
U prevodu da li se zezati sa takvim stanom ili je neka tipična fora čim se ne uknjizava vec 10 godina?
Nije se izaslo iz plana samo su se od garaža napravili stanovi, pa kao zato se nisu uknjizila zgrada (taj stan je na spratu pa nema veze sa tim u svakom slučaju)
Meni je super sto se dotakao standarda zivota ljudi u Beogradu a eto mozemo da zamislimo situaciju da se opet upumpava novac, smanje kamate i cene svega krenu opet da rastu, onda bi nam sledio problem zivota u gradu i eto jos jednog narativa za krizu, gde ljudi koji hoce da zive u gradu moraju da prodaju da bi ziveli nesto dalje samo da bi ispratili standard zivota, raslojavanje drustva.
Kako god okrenes, ne ide na dobro, jedino da se standard ljudi poveca pa onda mozemo da pricamo o nekoj buducnosti.
 
Jer bi ti fondovi ulagali u komercijalne nekretnine, a ne u stanove kako ja razumem.
Postoje različiti REIT fondovi, reklamiraju se, postoje i neki naši novonastali.
Njima je važan profit, da li je to u poslovnim nekretninama, stambenim nekretninama, sladišta, prodajni objekti hoteli...
Na neki način akcionarsko društvo koje upravlja kapitalom više ljudi u cilju maksimalnog profita, koliko sam ja shvatio.
Naši ljudi(i ja) ne veruju u ulaganje u akcije najvećih stranih kompanija gde je neuporedivo veći profit ako je neko za takav vid investiranja, a ne nekim novonastalim ili retail fondovima(verovatno ima nekih ozbiljnih koji rade već decenijama).
Kao što je ovde i bilo rečeno, jedino da država pokrene masovnu izgradnju ne-lux objekata poput onih za bezbednjake.
Svi ostali fondovi su nesigurni našim ljudima i biće potrebne baš ozbiljne garancije od strane tih fondova.
 
Postoje različiti REIT fondovi, reklamiraju se, postoje i neki naši novonastali.
Njima je važan profit, da li je to u poslovnim nekretninama, stambenim nekretninama, sladišta, prodajni objekti hoteli...
Na neki način akcionarsko društvo koje upravlja kapitalom više ljudi u cilju maksimalnog profita, koliko sam ja shvatio.
Naši ljudi(i ja) ne veruju u ulaganje u akcije najvećih stranih kompanija gde je neuporedivo veći profit ako je neko za takav vid investiranja, a ne nekim novonastalim ili retail fondovima(verovatno ima nekih ozbiljnih koji rade već decenijama).
Kao što je ovde i bilo rečeno, jedino da država pokrene masovnu izgradnju ne-lux objekata poput onih za bezbednjake.
Svi ostali fondovi su nesigurni našim ljudima i biće potrebne baš ozbiljne garancije od strane tih fondova.

Udariš malo jači porez na posedovanje stambenih nekretnina i odjednom će REIT postati privlačna opcija, veći prinos, manji porez lako privuku ljude.

Cena posedovanja stambenih nekretnina u Srbiji nije dovoljno visoka, treba svakog kolekcionara nekretnina kvalitetno da rebnu po novčaniku na godišnjem nivou pa bi bila druga pesma i odjednom bi akcije i fondovi postali privlačni za ulaganje.
 
Udariš malo jači porez na posedovanje stambenih nekretnina i odjednom će REIT postati privlačna opcija, veći prinos, manji porez lako privuku ljude.

Cena posedovanja stambenih nekretnina u Srbiji nije dovoljno visoka, treba svakog kolekcionara nekretnina kvalitetno da rebnu po novčaniku na godišnjem nivou pa bi bila druga pesma i odjednom bi akcije i fondovi postali privlačni za ulaganje.
IMG_8794.jpeg
 
Kako se nije izaslo iz plana kada su od garaze pravili stanove?

Odstupili su od gradjevinske dozvole, sto znaci da moraju da podnesu novu, pa tek nakon sto je dobiju da probaju da dobiju upotrebnu da bi se stan mogao knjiziti.

Ne znam kako bi gradjevinski inspektor dao upotrebnu ako ima odstupanja od prvobitnog plana.

Edit:
Za ovo prvo pitanje, verovatno misle na lokacijske uslove a ne gradjevinsku dozvolu. Imaju dozvolu za zgradu tog gabarita i gradjevinsko je zemljiste.
Hvala puno na odgovoru - drugarova zgrada je isto imala suterene koji su po planu trebali da budu garaže i podrumi pa su onda svuda uradjeni stanovi ali je uknjižena regularno. Ne znam možda je tu dodatno tražena nova dozvola pa tek onda upotrebna.

U suštini agent mi deluje kao prevarant pa pokušavaju tim nekim izmišljenim nazivima da opravdaju kako je to ustvari ,,skoro pa legalno,, i ,,samo što nije,,

U suštini izbegavam te oglase al je ovde cena bila skroz top i manji stan, pa reko da se informišem još malo pre no što uopšte gledam stan ili dajem dalje advokatima da gledaju papire (da ne bude da se cimam za dzabe).
 
Hvala puno na odgovoru - drugarova zgrada je isto imala suterene koji su po planu trebali da budu garaže i podrumi pa su onda svuda uradjeni stanovi ali je uknjižena regularno. Ne znam možda je tu dodatno tražena nova dozvola pa tek onda upotrebna.

U suštini agent mi deluje kao prevarant pa pokušavaju tim nekim izmišljenim nazivima da opravdaju kako je to ustvari ,,skoro pa legalno,, i ,,samo što nije,,

U suštini izbegavam te oglase al je ovde cena bila skroz top i manji stan, pa reko da se informišem još malo pre no što uopšte gledam stan ili dajem dalje advokatima da gledaju papire (da ne bude da se cimam za dzabe).
Prisustvo agencija od 90% u prodaji stanova je po meni strašno.
Prvo što čujem je da preko oni uzimaju samo 2% od prodavca jer realno on ih je i zvao i sa njim je ugovor.
Drugo..nailazim na oglase gde se, tek posle 10..11 meseci od napumpane cene..vrši korekcija , na realno, i taj stan se proda onda za 5 dana.
Šta prodavci rade za to vreme ..kukaju jer nemaju vremena da sami prodaju....
Realno..imaš Javni uvid u Rgz...Notara...advokata od 200 evra...i šta ti treba agencija za nekretnine ?...mozda da me ubedi je je nekretnina ispravna u svakom smislu...ili da sakrije nešto...
Poz
 
To je i dobro kad se desi, ja znam oglase koji stoje preko 12 meseci na oglasima i koji cenu menjaju samo na gore...
Da li postoji objašnjenje za to?
Prodaješ nešto jer ti to više ne treba i prodaješ za novac ...za šta god...i onda čekaš..placaš porez..dazzbine....opušteno..godinu i više...svoj novac..
Polazim od sebe ..neverovatno
 
Prisustvo agencija od 90% u prodaji stanova je po meni strašno.
Prvo što čujem je da preko oni uzimaju samo 2% od prodavca jer realno on ih je i zvao i sa njim je ugovor.
Drugo..nailazim na oglase gde se, tek posle 10..11 meseci od napumpane cene..vrši korekcija , na realno, i taj stan se proda onda za 5 dana.
Šta prodavci rade za to vreme ..kukaju jer nemaju vremena da sami prodaju....
Realno..imaš Javni uvid u Rgz...Notara...advokata od 200 evra...i šta ti treba agencija za nekretnine ?...mozda da me ubedi je je nekretnina ispravna u svakom smislu...ili da sakrije nešto...
Poz
Nisu Mićo sposobni svi poput vas kada je reč o kupovinama nekretnina.
Prosto se osećaju sigurnije ljudi da traže pomoć i savete od ljudi koji su kao stručni za to.
E sada da li je u ovom slučaju obavezno, pa nije.
Jedino je obavezan notar i da se sa računa iz banke izvrši uplata, čak nije obavezan ni advokat.
Možda može i da se sastavi Ugovor u kojem Investitor ili prodavac stana potvrđuje da ste mu isplatili novce, tako da ni banka nije obavezna.
 
Nisu Mićo sposobni svi poput vas kada je reč o kupovinama nekretnina.
Prosto se osećaju sigurnije ljudi da traže pomoć i savete od ljudi koji su kao stručni za to.
E sada da li je u ovom slučaju obavezno, pa nije.
Jedino je obavezan notar i da se sa računa iz banke izvrši uplata, čak nije obavezan ni advokat.
Možda može i da se sastavi Ugovor u kojem Investitor ili prodavac stana potvrđuje da ste mu isplatili novce, tako da ni banka nije obavezna.
Slazem se..ali kad vidiš da se nekretnina ne prodaje 5..6...12 meseci...pa valjda reaguješ...jer realni vreme je novac..koliko god floskula bilo..
 
Slazem se..ali kad vidiš da se nekretnina ne prodaje 5..6...12 meseci...pa valjda reaguješ...jer realni vreme je novac..koliko god floskula bilo..
Ne trebaju im pare brzo, mozda ne zive u srbiji, mozda su se dogovorili brat i sestra za cenu koja im treba i nece ispod toga itd itd.

Ne treba se previse opterecivati razlozima.
 
Slazem se..ali kad vidiš da se nekretnina ne prodaje 5..6...12 meseci...pa valjda reaguješ...jer realni vreme je novac..koliko god floskula bilo..
Po meni i jeste jedan od problema u društvu postojanje i vlasništvo nad stanovima koji se skupljaju i koji su prazni.
Ne doprinose nikom ništa, čak naprotiv.
Kao što kolega kaže, postoje mnogi razlozi, kao što nekad možemo videti raspalu kuću na odličnoj lokaciji, ili gde se zbog jednog čoveka i njegovog placa ostali ne mogu dogovoriti sa Investitorom vezano za prodaju itd...
Tu su uglavnom pravno-imovinski problemi koji mogu da traju decenijama ili neki inat, pohlepa vlasnika i još mnogo razloga...
 
To je češća pojava na centralnim opštinama jer ljudi znaju da lokacija ima inherentnu vrednost. Mi smo plitko tržište sa slabom ponudom, nekome ima smisla da oglasi raspali stan u izvornom stanju iz nasledstva i da čeka 1-2 godine do prodaje da naiđe osoba koja je spremna da preplati lokaciju. Pun je NBG ovakvih oglasa.
 
Evo jedan primer stana koji stoji na oglasima beskonačno dugo


Ovaj stan je prošle godine bio EUR 155k, vlasnik ga je potom ove godine skinuo sa oglasa na mesec-dva i vratio ga za 165k na oglas... Naravno da se još nije prodao i neće se ni prodati.

Ovo je školski primer APP oglasa jer prodavcu nije stalo do prodaje, on oglašava prosto u nadi da će da naiđe taj goblin sa džakom para koji juri baš Blok 37.
 
Mi smo plitko tržište sa slabom ponudom, nekome ima smisla da oglasi raspali stan u izvornom stanju iz nasledstva i da čeka 1-2 godine do prodaje da naiđe osoba koja je spremna da preplati lokaciju. Pun je NBG ovakvih oglasa.
To se meni desilo da sam gledao stan blizu keja, ruzan raspored, nesto zezmuli kuhinju a kupatilo napravili metar sa tri.
Nema lift, 4.sprat i kaze mi agentkinja da se stan prodaje vec 2 godine. Naravno nisam uzeo taj stan jer osim rasporeda bio je suludo skup, godinu nakon sto sam ga obisao kolega je gledao stan ali su samo jos ludje povecali cenu.
 
Poslednja izmena:
Evo jedan primer stana koji stoji na oglasima beskonačno dugo


Ovaj stan je prošle godine bio EUR 155k, vlasnik ga je potom ove godine skinuo sa oglasa na mesec-dva i vratio ga za 165k na oglas... Naravno da se još nije prodao i neće se ni prodati.

Ovo je školski primer APP oglasa jer prodavcu nije stalo do prodaje, on oglašava prosto u nadi da će da naiđe taj goblin sa džakom para koji juri baš Blok 37.
Ovo je skroz OK cena za blok 37 i stanje stana koji je polu renoviran.
 
Vrh