Šta je novo?

Cene nekretnina

Znao sam da mi je poznat taj stan po ulasku u manju kuhinju pored tih staklenih ormana, evo i našao sam ga na oglasima.

 
Poslednja izmena:
štampanje para tokom kovida > inflacija koja uvek i najviše utiče na one koji nemaju assete već samo keš, tj. one koji rade za platu i štede u valuti.

Kome nije jasno šta se desilo u evrozoni:

Pogledajte prilog 208083

Velika inflacija dovodi uvek do većeg raslojavanja između bogatih i siromašnih, to je ono što osećaš u Beogradu, manjina koja je imala privilegiju da bogatstvo akumulira u assetima je prošla fantastično, a mi ostali koji nemamo nekretnine, zlato i akcije već štedimo u fiat valuti da kupimo koji kvadrat smo dobili šamarčinu uz više cene svega što postoji :)

Jedina osoba na ovoj temi koja je 2019-2020 pričala smislene stvari je @vradovic koji je kapirao šta se dešava, ali nažalost sad mnogo više troluje na forumu nego tad:
Vidi ne trolujem ja namerno da bi trolovao vec da pomognem drugima da dodju u balans.
Istina je po nekada malo surovo-extremno (Djuka fazon) ali to je da bi dosli u "vinklu" moras malo jace da ga zveknes. :) (kao televizor lampas).

Da bi razmisljao kao oni koji su u 0.1% (1% je samo fora) zapravo moras da razmisljas drugacije. To ne znaci da sad ides i kontriras svemu vec prosto da mozes da imas razmisljanje "bez suma". Cesto ces na forumu naci ljude koji su politicki ostrasceni, cesto ces u medijima vidjati negativne gluposti i slicno. To je sve "šum" ili ti eng. noise.
Jako je tesko sagledavati situacije bez šuma. Neki ga imaju vise neki manje. Na primer ovi sto misle da je zemlja ravna ploca imaju toliki šum da prosto ne znaju sta je stvarnost sta nije. Ostali imaju šum taman toliko da misle da našoj vladi treba verovati manje nego amnesti international.

Na primer ogromna kolicina šuma je bila prisutna medju nasim gradjanima na pocetku gradnje BNV. Bilo je "ma to je samo maketa" "ma bice smo dve zgrade" i onda mnogi investitori (pricam o onima koji su imali novac) su prosto zbog nemogucnosti da filterisu "šum" odlučili da ne kupe, pa su kupili kasnije po visoj ceni. Naravno taj šum je u Srbiji nesto izrazeniji jer imamo mnogo medija koji se finansiraju sa zapada i svako gleda kako da prevari narod zarad nekog svog interesa, pa je donekle i opravdano sto ima toliko ljudi negativno nastrojenih.

Zapravo jako je tesko dati realnu fer procenu. Ima mnogo ljudi koji su politicki ostrasceni i oni prosto teraju svoju pricu pa makar i na svoju stetu (inat). Na taj nacin ne samo sto sebe teraju u losu investicionu odluku vec guraju i druge. Prosecnom stanovniku/investitoru je zato jako tesko da proceni sta je realno sta nije jer je zatrpan nenormalnom kolicinom 'šuma".

Ja sad ovde ako napisem "Srbija je na pravom putu", "idemo u odlicnom smenu", "krece mother of all bulls" i jos dodam argumente expo, zeleznica, tranzit kroz autoputeve, beograd na vodi, povecanje broja turista i na sve to SPSUTAJU KAMATE. 99.9% nih ce to videti kao "botovanje" ili "politicki napad" a neki i kao "trolovanje". Zapravo ja to stvarno mislim. Uvek moze nesto neocekivano da se desi ali uglavnom pravilo je da se ne kladis protiv trenda.

Verovatno da bi bio u 0.1% ili barem 1% moras da razmisljas drugacije nego 99%. Zato se moj narativ ne uklapa u forum jer mnogo strci i odskace. Kao sto je i Djuka vecini odbojan ili onaj Nemanja Antic. (i ako ih smatram junior ekipom ipak odskacu od vecine i ponesto znaju). U principu kada "vidis" previse unapred prosto tvoji postovi se brisu i ignorisu jer deluje "nemoguce" ali evo na kraju ce Srbija stvarno da bude nadomak ekonomskog tigra (4.5% je BDP rast sad) a recimo 99% njih je temu "ekonomski tigar" videlo kao trolovanje. Jos ako krene litijum, novo nalaziste zlata i jos malo nas "uk*enja" eto ti i jaci BDP.

U svakom slucaju dao sam ti like sa malom modifikacijom prvi put sam pomenuo da ce cene da idu na gore 2015. godine kada je ECB konacno odlucila da ide u QE program.
 
štampanje para tokom kovida > inflacija koja uvek i najviše utiče na one koji nemaju assete već samo keš, tj. one koji rade za platu i štede u valuti.

Kome nije jasno šta se desilo u evrozoni:

Pogledajte prilog 208083

Velika inflacija dovodi uvek do većeg raslojavanja između bogatih i siromašnih, to je ono što osećaš u Beogradu, manjina koja je imala privilegiju da bogatstvo akumulira u assetima je prošla fantastično, a mi ostali koji nemamo nekretnine, zlato i akcije već štedimo u fiat valuti da kupimo koji kvadrat smo dobili šamarčinu uz više cene svega što postoji :)

Jedina osoba na ovoj temi koja je 2019-2020 pričala smislene stvari je @vradovic koji je kapirao šta se dešava, ali nažalost sad mnogo više troluje na forumu nego tad:

Uvek m2 ide gore. 2020-2021 je anomalija jer su svi bili zatvoreni. Nije bilo viska ,,realnih" stvari a novac u opticaju se povećao. Moglo je samo da se gura na fin. trziste, zlato, nekretnine i kripto.

Za razliku od korona štampe, i pre toga je bilo povećanje monetarne mase. Čak i kada je bila SEKA, M2 raste a cene svega padaju. M2 mora da se posmatra malo šire.
 
Vidi ne trolujem ja namerno da bi trolovao vec da pomognem drugima da dodju u balans.
Istina je po nekada malo surovo-extremno (Djuka fazon) ali to je da bi dosli u "vinklu" moras malo jace da ga zveknes. :) (kao televizor lampas).

Da bi razmisljao kao oni koji su u 0.1% (1% je samo fora) zapravo moras da razmisljas drugacije. To ne znaci da sad ides i kontriras svemu vec prosto da mozes da imas razmisljanje "bez suma". Cesto ces na forumu naci ljude koji su politicki ostrasceni, cesto ces u medijima vidjati negativne gluposti i slicno. To je sve "šum" ili ti eng. noise.
Jako je tesko sagledavati situacije bez šuma. Neki ga imaju vise neki manje. Na primer ovi sto misle da je zemlja ravna ploca imaju toliki šum da prosto ne znaju sta je stvarnost sta nije. Ostali imaju šum taman toliko da misle da našoj vladi treba verovati manje nego amnesti international.

Na primer ogromna kolicina šuma je bila prisutna medju nasim gradjanima na pocetku gradnje BNV. Bilo je "ma to je samo maketa" "ma bice smo dve zgrade" i onda mnogi investitori (pricam o onima koji su imali novac) su prosto zbog nemogucnosti da filterisu "šum" odlučili da ne kupe, pa su kupili kasnije po visoj ceni. Naravno taj šum je u Srbiji nesto izrazeniji jer imamo mnogo medija koji se finansiraju sa zapada i svako gleda kako da prevari narod zarad nekog svog interesa, pa je donekle i opravdano sto ima toliko ljudi negativno nastrojenih.

Zapravo jako je tesko dati realnu fer procenu. Ima mnogo ljudi koji su politicki ostrasceni i oni prosto teraju svoju pricu pa makar i na svoju stetu (inat). Na taj nacin ne samo sto sebe teraju u losu investicionu odluku vec guraju i druge. Prosecnom stanovniku/investitoru je zato jako tesko da proceni sta je realno sta nije jer je zatrpan nenormalnom kolicinom 'šuma".

Ja sad ovde ako napisem "Srbija je na pravom putu", "idemo u odlicnom smenu", "krece mother of all bulls" i jos dodam argumente expo, zeleznica, tranzit kroz autoputeve, beograd na vodi, povecanje broja turista i na sve to SPSUTAJU KAMATE. 99.9% nih ce to videti kao "botovanje" ili "politicki napad" a neki i kao "trolovanje". Zapravo ja to stvarno mislim. Uvek moze nesto neocekivano da se desi ali uglavnom pravilo je da se ne kladis protiv trenda.

Verovatno da bi bio u 0.1% ili barem 1% moras da razmisljas drugacije nego 99%. Zato se moj narativ ne uklapa u forum jer mnogo strci i odskace. Kao sto je i Djuka vecini odbojan ili onaj Nemanja Antic. (i ako ih smatram junior ekipom ipak odskacu od vecine i ponesto znaju). U principu kada "vidis" previse unapred prosto tvoji postovi se brisu i ignorisu jer deluje "nemoguce" ali evo na kraju ce Srbija stvarno da bude nadomak ekonomskog tigra (4.5% je BDP rast sad) a recimo 99% njih je temu "ekonomski tigar" videlo kao trolovanje. Jos ako krene litijum, novo nalaziste zlata i jos malo nas "uk*enja" eto ti i jaci BDP.

U svakom slucaju dao sam ti like sa malom modifikacijom prvi put sam pomenuo da ce cene da idu na gore 2015. godine kada je ECB konacno odlucila da ide u QE program.
Ma sve to u redu, al mislim da kod nas nije do "razmisljanja kao 0.1%". Kod nas su ti 0.1% ljudi iz Ultra Kopa, razni vlasnici raznih agencija za sverc komerc... Nabroj mi vradovicu 10 medjunarodno uspesnih firmi iz Bg koje su ponikle u Bg. Sta se to kod nas proizvodi, koji proizvodi, koje usluge? Koliko ce to zaraditi Srbija od Li?

Jednostavno ne obracas se meni, niti sirem krugu mojih poznanika, cak i uspesnih. Ja ne vidim da su takvim ljudim nekretnine u Bg 'bagatela', ti se obracas nekom drugom stalezu koji je 0.00001% od tih 0.1%. Koji su verovatno previse dugo ziveli preko i ne znaju kako ovde stvari funkcionisu i kako se poslovi zavrsavaju.
 
Znaci ko je jamio jamio. Ko se snasao, snasao se. Salim se ali da Beograd se mora malo drugacije shvatati s obzirom da ima taj prefix metropole ovog dela Evrope.
Iskreno ne znam kako ce ove nove generacije recimo rane 20e se snalaziti sto se tice krova nad glavom. Zivot u Bg je uvek bio skup ali ovo sada sve teze i teze.
Pa to je odavno rešeno tako što će se preseliti u Namacku ili neku drugu zapadnu zemlju ali ne da kupe tamo stan nego ovde. Pa će onda kupiti stan ovde u BW da imaju kad dođu na odmor...
 
Ulažu i drugi mnogo veći novac i imaju daleko više muka i rizika na tržištu za mnogo komplikovanije proizvode i za vas nezamislive drzavne propise.
Ulože 200miliona svog novca u 4 godine, zaposle 1000 ljudi pa je profitna stopa 5-7% po godini. I to je ekstra. Zadovoljni su.

Ovde je trenutno toliko namerno mrtva ponuda da svaka šuša kojoj se dozvoli i koja ima 1 milion evra moze da uradi kompenzaciju za plac, uradi kompenzaciju za grejanje i stolariju na objektu i da 45-50 stanova od 60m2 pusti u prodaju. Neka prodajna cena bude minimalnih 2200evra po m2.
Trošak izgradnje 3.6 miliona tj 1200e po m2.
On ulozio milion. Ako svi kupci kupuju na kredit i daju samo 30% učešća na predugovor to je 2200x50x60x30%= 1.98 miliona.

Ne smem da računam u % kolika je zarada iskreno....ne postoji bolji legalni biznis pri ovim cenama trenutno. Makar ja ne znam. Dinar za tri.
Neko je ovde pre ~2 meseca okacio oficijalni predracun za cini mi se Tower65, ili zgradu u bloku 65, ili neki poznatiji projekat u blizini.

Cena radova je bila 144k din po m2 dok je cena u prodaji kvadrata vec sami znate koliko...I da projekat traje nekad 3 godine npr, opet je to dobar povrat
 
Vidi ne trolujem ja namerno da bi trolovao vec da pomognem drugima da dodju u balans.
Istina je po nekada malo surovo-extremno (Djuka fazon) ali to je da bi dosli u "vinklu" moras malo jace da ga zveknes. :) (kao televizor lampas).

Da bi razmisljao kao oni koji su u 0.1% (1% je samo fora) zapravo moras da razmisljas drugacije. To ne znaci da sad ides i kontriras svemu vec prosto da mozes da imas razmisljanje "bez suma". Cesto ces na forumu naci ljude koji su politicki ostrasceni, cesto ces u medijima vidjati negativne gluposti i slicno. To je sve "šum" ili ti eng. noise.
Jako je tesko sagledavati situacije bez šuma. Neki ga imaju vise neki manje. Na primer ovi sto misle da je zemlja ravna ploca imaju toliki šum da prosto ne znaju sta je stvarnost sta nije. Ostali imaju šum taman toliko da misle da našoj vladi treba verovati manje nego amnesti international.

Na primer ogromna kolicina šuma je bila prisutna medju nasim gradjanima na pocetku gradnje BNV. Bilo je "ma to je samo maketa" "ma bice smo dve zgrade" i onda mnogi investitori (pricam o onima koji su imali novac) su prosto zbog nemogucnosti da filterisu "šum" odlučili da ne kupe, pa su kupili kasnije po visoj ceni. Naravno taj šum je u Srbiji nesto izrazeniji jer imamo mnogo medija koji se finansiraju sa zapada i svako gleda kako da prevari narod zarad nekog svog interesa, pa je donekle i opravdano sto ima toliko ljudi negativno nastrojenih.

Zapravo jako je tesko dati realnu fer procenu. Ima mnogo ljudi koji su politicki ostrasceni i oni prosto teraju svoju pricu pa makar i na svoju stetu (inat). Na taj nacin ne samo sto sebe teraju u losu investicionu odluku vec guraju i druge. Prosecnom stanovniku/investitoru je zato jako tesko da proceni sta je realno sta nije jer je zatrpan nenormalnom kolicinom 'šuma".

Ja sad ovde ako napisem "Srbija je na pravom putu", "idemo u odlicnom smenu", "krece mother of all bulls" i jos dodam argumente expo, zeleznica, tranzit kroz autoputeve, beograd na vodi, povecanje broja turista i na sve to SPSUTAJU KAMATE. 99.9% nih ce to videti kao "botovanje" ili "politicki napad" a neki i kao "trolovanje". Zapravo ja to stvarno mislim. Uvek moze nesto neocekivano da se desi ali uglavnom pravilo je da se ne kladis protiv trenda.

Verovatno da bi bio u 0.1% ili barem 1% moras da razmisljas drugacije nego 99%. Zato se moj narativ ne uklapa u forum jer mnogo strci i odskace. Kao sto je i Djuka vecini odbojan ili onaj Nemanja Antic. (i ako ih smatram junior ekipom ipak odskacu od vecine i ponesto znaju). U principu kada "vidis" previse unapred prosto tvoji postovi se brisu i ignorisu jer deluje "nemoguce" ali evo na kraju ce Srbija stvarno da bude nadomak ekonomskog tigra (4.5% je BDP rast sad) a recimo 99% njih je temu "ekonomski tigar" videlo kao trolovanje. Jos ako krene litijum, novo nalaziste zlata i jos malo nas "uk*enja" eto ti i jaci BDP.

U svakom slucaju dao sam ti like sa malom modifikacijom prvi put sam pomenuo da ce cene da idu na gore 2015. godine kada je ECB konacno odlucila da ide u QE program.
E Vradoviću, kad već svrstavaš sebe u tih 0.1% logično je i da ne očekuješ bilo šta od ostalih 99.9% koju zvekećeš da dođe u vinklu. Kao da si zaboravio pod kakvim "šumom" živi prosečan stanovnik Balkana.
Reći ću ti (iako znam da te ne zanima) kako zvuči to što ti napišeš (a sa čime se u suštini slažem).
Govoriš ubedljivo, ali isključivo kao neko ko razmata da investira u Srbiju, ali ne kao neko kome život zavisi od stanja u njoj. Tvoja prednost je izolovanost (uz dužno poštovanje), pogled iz daljine koji često odaje prizvuk hladne, investitorske ravnodušnosti. Ti gledaš brojke, slušaš, čitaš, analiziraš, ali nisi okružen šumom ljudi koji nezadovoljno hropću oko tebe. Voleo bi da Srbija uspe, ali šta i da se tvoje prognoze pokažu neistinitim? Rečima ulagača, tvoj ključni kapital nije u našim akcijama. Negde si u prošlosti napisao, parafraziram: "Šta bude neka bude, ja sam svakako spreman". Dakle, naše akcije su ti zanimljive više kao jedan društveni eksperiment, kocka gde su "mudraci" oni koji se klade na kvotu 0.1. Ili što bi rekao naš narod: može ti se.
Biti u 0.1% ne znači da nisi zapravo zaglušio druge nesvesnom potrebom da budeš drugačiji. Ekonomija nije za svakog ista. Onaj ko ovde gaji decu biće daleko zabrinutiji kada mu personal u domu zdravlja kuka na pregledu kako nemaju dovoljno radne snage. Njihovo moguće posledično nezadovoljstvo sistemom, njihova politička ostrašćenost može da bude samo jedan od predmeta tvoje analize, ali ne i nešto što će da ti stvori novu boru na čelu.
Istina je negde u sredini.
 
Koliko ce to zaraditi Srbija od Li?
A pa ništa. Samo će biti dovoljno za kamatu na kredite pošto će nam porast bdp-a biti manji ili jednak porastu duga u naredne 2.5 godine. Prolongiraće da ne propadnemo 🙂. To trošimo unapred 🙂. Zato se povećavaju plate & penzije. Pun stomak državnih činovnika onda ne izlazi na ulice
 
Da li je uobičajeno za novogradnje da ukupnu kvadraturu stana iskazuju zajedno sa terasom, i cenu formiraju na taj način? Npr. ne piše 70 + 5 nego 75 i cena po kvm uključuje i terasu. Možda glupo deluje pitanje, ali kod većine starogradnji, terase čak i nema u dokumentaciji u smislu da se ne iskazuje kao deo površine stana. Često se nisu ni knjižile terase.
 
Da li je uobičajeno za novogradnje da ukupnu kvadraturu stana iskazuju zajedno sa terasom, i cenu formiraju na taj način? Npr. ne piše 70 + 5 nego 75 i cena po kvm uključuje i terasu. Možda glupo deluje pitanje, ali kod većine starogradnji, terase čak i nema u dokumentaciji u smislu da se ne iskazuje kao deo površine stana. Često se nisu ni knjižile terase.
Sve se računa. Čak i da stan ispadne do 3% manji zbog maltera (a uvek ispadne manji)....i dalje plaćaš punu cenu.
 
Novogradnje nažalost ne daju nikakav popust na kvadraturu terase, osim ako je terasa tipa 15kv...
 
Ma sve to u redu, al mislim da kod nas nije do "razmisljanja kao 0.1%". Kod nas su ti 0.1% ljudi iz Ultra Kopa, razni vlasnici raznih agencija za sverc komerc... Nabroj mi vradovicu 10 medjunarodno uspesnih firmi iz Bg koje su ponikle u Bg. Sta se to kod nas proizvodi, koji proizvodi, koje usluge? Koliko ce to zaraditi Srbija od Li?
Mikroelektronika, Nordeus, 3Lateral, Dry Tools, Frame, Fractal Dimension, ManageWP, Vroom (velika firma), Seven Bridges Genomics, HTEC Group, ActiveCollab ....
(da sve ove ljude je organizovao ultra kop i Marko licno a vecina je sverc komerc).

Za litijum cu preskociti odgovor.
 
Sve se računa. Čak i da stan ispadne do 3% manji zbog maltera (a uvek ispadne manji)....i dalje plaćaš punu cenu.
Zavisi od projekta do projekta.
Vecina racunaju +-3%, neki racunaju +-1% (Airport Garden) a neki rade tacnu cenu (nema +- nista).

Znam jer u mom ugovoru stoji da nema dozvoljenog odstupanja, krajnja cena se koriguje na osnovu izmerene kvadrature.
 
Zavisi od projekta do projekta.
Vecina racunaju +-3%, neki racunaju +-1% (Airport Garden) a neki rade tacnu cenu (nema +- nista).

Znam jer u mom ugovoru stoji da nema dozvoljenog odstupanja, krajnja cena se koriguje na osnovu izmerene kvadrature.
Gledam upravo u jedan projekat arhitekture + predlog predugovora. U projektu za sve stanove stoje dve kvadrature - kvadratura (-3%) m2 i kvadratura m2. Predugovor glasi na kvadraturu koja se poklapa za konkretan stan sa onom -3% iz projekta (manja od dve). Međutim, u predugovoru se ipak pominje da u slučaju odstupanja do 3% izgrađene u odnosu na ugovorenu površinu, neće se međusobno obračunavati razlika, a tek u slučaju razlike VEĆE od 4%, doći će do korekcije. Jel ovo nije malo čudno, em što projekat već uključuje -3% kvadraturu, a sad na tu ugovorenu -3% još potencijalno oduzimaju do -4% što bi se plaćalo kao da je ful kvadratura? Tek ako je 4.01% ide korekcija cene u korist kupca. Ili ja ne razumem nešto?
 
Da li je uobičajeno za novogradnje da ukupnu kvadraturu stana iskazuju zajedno sa terasom, i cenu formiraju na taj način? Npr. ne piše 70 + 5 nego 75 i cena po kvm uključuje i terasu. Možda glupo deluje pitanje, ali kod većine starogradnji, terase čak i nema u dokumentaciji u smislu da se ne iskazuje kao deo površine stana. Često se nisu ni knjižile terase.
Svi kvadrati terase koje se uknjižuju se prodaju po istoj ceni kao i kvadrati stana i da prikazuje su ukupna površina stana zajedno sa terasom.
Ima i u novogragradnji slučajeva gde se dobija na korišćenje ravan krov(pentahusi) gde terasa ne može da se uknjiži i ona se kao ne računa u cenu ako bi gledali eur/m2.
Evo ga jedan primer kuće u novogradnji(ovu sam ja hteo da kupim kucu u proslosti :) ), ali ima tako i stanova na poslednjoj etaži:


Takođe možemo nekad videti poslednje spratove u zgradama koji su u povučenoj etaži, kod njih takođe postoji mogućnost dobijanja tog dela terase koji se ne može na početku uknjižiti i koji ne ulazi u cenu.

Gledam upravo u jedan projekat arhitekture + predlog predugovora. U projektu za sve stanove stoje dve kvadrature - kvadratura (-3%) m2 i kvadratura m2. Predugovor glasi na kvadraturu koja se poklapa za konkretan stan sa onom -3% iz projekta (manja od dve). Međutim, u predugovoru se ipak pominje da u slučaju odstupanja do 3% izgrađene u odnosu na ugovorenu površinu, neće se međusobno obračunavati razlika, a tek u slučaju razlike VEĆE od 4%, doći će do korekcije. Jel ovo nije malo čudno, em što projekat već uključuje -3% kvadraturu, a sad na tu ugovorenu -3% još potencijalno oduzimaju do -4% što bi se plaćalo kao da je ful kvadratura? Tek ako je 4.01% ide korekcija cene u korist kupca. Ili ja ne razumem nešto?

U projektu arhitekture imate jednu veću kvadraturu, osnova stana u neto m2, na nju se po nekom pravilu oduzima 3%(kao što je i kod vas napisano), i to predstavlja stvarnu i korisnu kvadraturu, jer otprilike 3% kvadrature ode na malter i pločice. Tako da je to dobro kada se vidi i onda se zna ili pretpostavlja da je arhitekta dobro odradio posao.
Ugovorom se oni zaštite i postoje različiti Ugovori, kao što vam je kolega i objasnio.
 
^Da, hvala, samo na osnovu navedenog iz predugovora i projekta nisam siguran da li se može očekivati da stvarna kvadratura bude manje-više jednaka ugovorenoj (pošto je u projektu već pomenuta ta ugovorena kao -3% kvadratura), ili je realna mogućnost da na tu ugovorenu kvadraturu sledi potencijalno kresanje iste za još dodatnih 4%?
 
^Da, hvala, samo na osnovu navedenog iz predugovora i projekta nisam siguran da li se može očekivati da stvarna kvadratura bude manje-više jednaka ugovorenoj (pošto je u projektu već pomenuta ta ugovorena kao -3% kvadratura), ili je realna mogućnost da na tu ugovorenu kvadraturu sledi potencijalno kresanje iste za još dodatnih 4%?
To je jedan od da kažem standardnih Ugovora, samo su umesto da se na 3.01% radi korekcija cene, oni stavili 4.01%.
U Ugovoru od prethodnog stana koji sam kupio pre par godina je bilo +-2%.
Dok kod trenutnog kojeg kupujem stoji da nema dozvoljenog odstupanja, i da će krajnja cena da se koriguje na osnovu izmerene kvadrature u poslednjoj rati otplate.
Zavisi od Investitora do Investitora, ako je neki manji projekat i manja zgrada možda i možete da korigujete Ugovor - Predugovor.
Kod većih kompleksa uglavnom neće ništa da menjaju i sve rade tipske Ugovore.
 
^Da, hvala, samo na osnovu navedenog iz predugovora i projekta nisam siguran da li se može očekivati da stvarna kvadratura bude manje-više jednaka ugovorenoj (pošto je u projektu već pomenuta ta ugovorena kao -3% kvadratura), ili je realna mogućnost da na tu ugovorenu kvadraturu sledi potencijalno kresanje iste za još dodatnih 4%?
Ako Vam u predugovoru piše kvadratura koja je manja od projektovane za 3% onda ste na konju jer obično neki investitori naplaćuju projektovanu površinu, a ti dobiješ 3% manje. Malo je čudno što glasi odstupanje 3% u odnosu na ugovorenu površinu ali svakako prečešljajte detaljno papire i neka Vam pokažu primerak ugovora.
 
Vrh