Šta je novo?

Cene nekretnina

Pogledajte prilog 208185
Zamisli kupiš stan, a ne možeš da ga izdaš ili ga izdaš za mnogo manje nego što si mislio. Zamisli sutra padne meteor i sruši celu zgradu. Zamisli sutra izbije rat, kako ćeš poneti stan? Zamisli da sutra pored godišnjeg poreza na stan uvedu progresivni porez? Zamisli udari neka kriza i tebi vrednost stana em manja 30% em nemaš kome da izdaješ em ne možeš ni da ga prodaš. Zamisli... Ali jbg ništa od toga ne piše u kupoprodajnom ugovoru, a naš narod nije baš bistar što se tiče ulaganja pa mu je sve skupo i nesigurno.

Hvala puno na odgovoru - drugarova zgrada je isto imala suterene koji su po planu trebali da budu garaže i podrumi pa su onda svuda uradjeni stanovi ali je uknjižena regularno. Ne znam možda je tu dodatno tražena nova dozvola pa tek onda upotrebna.

U suštini agent mi deluje kao prevarant pa pokušavaju tim nekim izmišljenim nazivima da opravdaju kako je to ustvari ,,skoro pa legalno,, i ,,samo što nije,,

U suštini izbegavam te oglase al je ovde cena bila skroz top i manji stan, pa reko da se informišem još malo pre no što uopšte gledam stan ili dajem dalje advokatima da gledaju papire (da ne bude da se cimam za dzabe).
Verovatno sada idu na ozakonjenje. Proveri. Ako su u procesu velika je verovatnoća da će se uknjižiti ali ako tako stoji već 10god onda je pitanje da li investitora baš briga i tako može stojati 100god.
 
Nije imao sreće da naleti na tebe očigledno jer mu stan stoji na oglasu preko godinu i po dana i to veći deo vremena za manje od ovoga :)

Pa cekaj, 2200 m2 za polu renoviran stan na NBGD je super sa obzirom da za izvorna stanja kod fontane traze i do 3000, zar ne?

Vecina starogradnji na nbgd se vuce u rasponu 2200-2500, ne vidim po cemu je ovaj sad nesto precenjen.

Nije se prodao vrv iz drugih razloga.
 
Pa cekaj, 2200 m2 za polu renoviran stan na NBGD je super sa obzirom da za izvorna stanja kod fontane traze i do 3000, zar ne?

Vecina starogradnji na nbgd se vuce u rasponu 2200-2500, ne vidim po cemu je ovaj sad nesto precenjen.

Nije se prodao vrv iz drugih razloga.

Mi možemo da filozofiramo do sutra šta bi mogao biti razlog, poenta je da ako se stan ne prodaje po nižoj ceni jako dugo, nema nikakve logike da ga oglašavaš po višoj.

Uvek jedini i glavni razlog zašto ne može neko da proda nekretninu jeste njena cena. Ljudi su spremni svašta da kupe po pravoj ceni. Ovaj stan očigledno ima nešto (što se možda ne vidi na slikama) što mu smanjuje vrednost, i prodavac to ne uzima u obzir, zbog čega mu stan stoji skoro 2god na oglasu.

Meni je više taj fenomen podizanja cene zanimljiv nego što se nije prodao.
 
Evo ga ovaj iz bl45, mislim da smo ga već pominjali stoji brate već jedno 6mes. Čim su slike drveća i klupa oko zgrade znači da je neki raspadakis unutra

 
Evo ga ovaj iz bl45, mislim da smo ga već pominjali stoji brate već jedno 6mes. Čim su slike drveća i klupa oko zgrade znači da je neki raspadakis unutra


Dr Ivana Ribara su najeftinije zgrade i vazi za najeftiniji blok.
Traziti 2600 je po meni nerealno tu, nije to blok 9, i ovo je dosta veci primer nerealne cene od bloka 37.
 
Dezertere ce mama Rusija oberucke da doceka? Ne bih se ja kladio na to.
Mnogi su zaposleni u ruskim firmama koje su prebacile poslovanje u Srbiju. Firme ih šalju ovde na nekoliko meseci pa ih vrate u Rusiju a ovde dođe druga ekipa i tako ih vrte. Pričao sam sa nekima od njih, uglavnom su mlađi ljudi.

Upoznao sam dvojicu koji su se trajno preselili u Srbiju sa porodicama. Jednostavno im se svidelo ovde. Oni su otišli zbog rata i pre mobilizacije.

Dezertera nema mnogo. U onom talasu mobilizacije su uglavnom pokupili ljude koji su imali neke veze sa vojskom, policijom i drugim državnim formacijama. Nisu kupili nasumično ljude, ali neki su se uplašili i pobegli. Upoznao sam jednog takvog.
 
Treba, kao što treba uračunati da se na nekretninu može staviti hipoteka ako je potreban polog za neko drugo investiranje.
Uz održavanje stana treba računati i da se i mesečna renta od stana može isto oročavati itd...
Nekretnina ima svrhu a to je život u njoj ili omogućavanje nekome da živi u njoj.
Takodje se može i vršiti popularan ,,stan na dan,, time se omogućava veće zaposlenje naših ljudi ili tih agencija koje vode te stvari, gde se ipak generiše domaća privreda.
Omogućava se dolazak stranih turista koji isto ostavljaju ovde novce.
Rentanjem i kupovinom nekretnine se i kroz PDV i direktno pomaže svojoj državi...
Može se dati na korišćenje i prijateljima kao neka pomoć u snalaženju...
Svakako ti nekretnina daje neku vidljivu sigurnost koju je mnogo teže izgubiti od akcija ili zlata.
Mislim da gresis, mozda i ne, ali se zaboravljaju neke cinjenice (bar itekako bitne sa moje strane gledista):
* Investiciona nekretina nije "pasivan" prihod (u toku godine sigurno izgubis nekoliko dana na istu)
* Ukoliko koristis usluge agencija za nekretnine koje se izdaju kratkorocno (eto ja to radim sada za apartman na Kopu, vikend naselje) - ogroman deo prihoda sluzi za pokrivanje troskova agencije
* Odrzavanje i usluge agencije postaju sve skuplje i skuplje...
* Da li je neko nekada seo i izracunao koliko bi danas (ne racunam da je neko kupio nekretninu pre 5, 10 god po totalno drugim cenama) kostala kupovina stana (cekanje na isti, cimanje sa investitorima, izvodjacima?...), opremanje, poreske obaveze, rentiranje i odrzavanje stana za narednih X godina, prazan hod? i stvarno izracunao koliki je povracaj investicije, jos ako zivite u nekom drugom gradu (veliki broj ljudi ima nekretnine u Bg-u, a da ne zivi u istom)
* Ulaganje u nekretnine da bi se pospesio razvoj domace privrede - ovo je po meni veoma lose, mi treba da razvijamo privredu (usluge, proizvodi) i po meni je domaca berza daleko bolji potez (ali na zalost od toga nema nista, nase firme da se transformisu za izlazak na berzu ohohooo).
* A imamo i velikih ulaganja u nekretnine koje se ne izdaju uopste (vecina ljudi koja je na privremenom boravku u inostranstvu)
* Drzava sama po sebi bi mnogo bolje uradila da vise i jace emituje obaveznice svome gradjanstvu - em ljudi dobijaju kamatu, em se drzava zaduzuje po mnogo manjim kamatnim stopama u odnosu na ostale vidove zaduzivanja
* Turizam nece razviti izgradnja stambenih zgrada i solitera u turistickim centrima, vec izgradnja dodatnog sadrzaja, poboljsanje ponude i izgradnja hotela

Ne kazem da je ulaganje u nekretnine los potez, ali neko mora da racuna da nekretninom mora da se bavi - i da lepo stavi na papir koliko kosta sve danas oko nekretnine (kupovina po danasnjim cenama, odrzavanje.... i koliko vremena sve iziskuje)

Jeste ulaganje u Americku berzu itekako dobro za njihovu ekonomiju, ali jbg napravili su je i sada imas firme tipa MS koja je na svetskom nivou bitnija nego celokupan nas region. Eto razmisli, kada bi sad nestao ceo Balkan, ostatak sveta bi jedva primetio to (primetili bi samo Grcku) - da stane MS i da stanu njihovi servisi onda zamisli koji bi to uticaj na ekonomiju i funkcionisanje sveta imalo?
 
Cekamo da zvanicno pocne recesija vec krajem godine... uzdamo se u Kacu Lazarevic :) jer, zasto kupiti stan u bloku kad mozes Salonac u centru za iste pare 🤣🤣🤣
 
Zamka je gledati poređenja u istom bloku i reći moj stan vredi isto toliko. Stan vredi onoliko koliko je neko spreman da plati, ako ne možeš da ga prodaš kao komšija, znači da vredi manje od komšinijog. Cena po mom mišljenju treba da ide na dole bar 5% ako ne možeš da prodaš stan posle 3 meseca, i onda svaki naredni mesec još 3-5%.

Prodavci ovo često ne kapiraju, a mislim da ni naši agenti se ne trude da im to objasne, već su skloni tome da guraju oglas po istoj cifri godinu dana, što je apsolutno van pameti.
 
Dr Ivana Ribara su najeftinije zgrade i vazi za najeftiniji blok.
Traziti 2600 je po meni nerealno tu, nije to blok 9, i ovo je dosta veci primer nerealne cene od bloka 37.
Ovo je blok, nije on bas najjeftiniji. Kada sam gledao bio je skuplji od 71, 72, 61 itd. Ima enjub, Lazaro Kardenasa setaliste, uz kej je itd. Ali stan sa oglasa deluje skup.

Sto se tice stana iz 37.bloka, nije on skup po kvadratu ali zaboravljate jednu stvar, ogroman je. Kada sam ja kupovao u istom bloku je bila ista cena stanova od 44 kvm i 64kvm jer se manji stanovi bolje prodaju i lakse izdaju.
 
Mislim da gresis, mozda i ne, ali se zaboravljaju neke cinjenice (bar itekako bitne sa moje strane gledista):
* Investiciona nekretina nije "pasivan" prihod (u toku godine sigurno izgubis nekoliko dana na istu)
* Ukoliko koristis usluge agencija za nekretnine koje se izdaju kratkorocno (eto ja to radim sada za apartman na Kopu, vikend naselje) - ogroman deo prihoda sluzi za pokrivanje troskova agencije
* Odrzavanje i usluge agencije postaju sve skuplje i skuplje...
* Da li je neko nekada seo i izracunao koliko bi danas (ne racunam da je neko kupio nekretninu pre 5, 10 god po totalno drugim cenama) kostala kupovina stana (cekanje na isti, cimanje sa investitorima, izvodjacima?...), opremanje, poreske obaveze, rentiranje i odrzavanje stana za narednih X godina, prazan hod? i stvarno izracunao koliki je povracaj investicije, jos ako zivite u nekom drugom gradu (veliki broj ljudi ima nekretnine u Bg-u, a da ne zivi u istom)
* Ulaganje u nekretnine da bi se pospesio razvoj domace privrede - ovo je po meni veoma lose, mi treba da razvijamo privredu (usluge, proizvodi) i po meni je domaca berza daleko bolji potez (ali na zalost od toga nema nista, nase firme da se transformisu za izlazak na berzu ohohooo).
* A imamo i velikih ulaganja u nekretnine koje se ne izdaju uopste (vecina ljudi koja je na privremenom boravku u inostranstvu)
* Drzava sama po sebi bi mnogo bolje uradila da vise i jace emituje obaveznice svome gradjanstvu - em ljudi dobijaju kamatu, em se drzava zaduzuje po mnogo manjim kamatnim stopama u odnosu na ostale vidove zaduzivanja
* Turizam nece razviti izgradnja stambenih zgrada i solitera u turistickim centrima, vec izgradnja dodatnog sadrzaja, poboljsanje ponude i izgradnja hotela

Ne kazem da je ulaganje u nekretnine los potez, ali neko mora da racuna da nekretninom mora da se bavi - i da lepo stavi na papir koliko kosta sve danas oko nekretnine (kupovina po danasnjim cenama, odrzavanje.... i koliko vremena sve iziskuje)

Jeste ulaganje u Americku berzu itekako dobro za njihovu ekonomiju, ali jbg napravili su je i sada imas firme tipa MS koja je na svetskom nivou bitnija nego celokupan nas region. Eto razmisli, kada bi sad nestao ceo Balkan, ostatak sveta bi jedva primetio to (primetili bi samo Grcku) - da stane MS i da stanu njihovi servisi onda zamisli koji bi to uticaj na ekonomiju i funkcionisanje sveta imalo?

Evo ja sam par godina u iznajmljenim stanovima i za to vreme racunaj oko 20k eura je otislo na kirije.

Za to vreme trosak "odrzavanja" tih stanova su bili:
1. Crkao kompresor frizidera, gazda opravio za 100 eura
2. Crkao grejac u bojleru trosak opravke 300 eura
3. Zamena 2 cesme jer ih izjeo kamenac, trosak oko 50-100 eura
4. Zamena tus baterije, 20 eura
5. Elektricar i zamena osiguraca 40 eura

Pa ti saberi i pogledaj u odnosu na kiriju koliki je trosak...
Porez je smesan isto u odnosu na rentu.

Treba imati u vidu isto da kada izlazis iz stana gazda ocekuje da je u istom stanju kao kada si usao, sto znaci ili ces sam da ga ocistis, ili ces da platis nekome ili ce da on ti odbije od depozita za ciscenje i sredjivanje stana.
 
* Ulaganje u nekretnine da bi se pospesio razvoj domace privrede - ovo je po meni veoma lose, mi treba da razvijamo privredu (usluge, proizvodi) i po meni je domaca berza daleko bolji potez (ali na zalost od toga nema nista, nase firme da se transformisu za izlazak na berzu ohohooo).
Upravo ovo, država se oslanja samo na prihod PDV-a umesto da se ulaže u proizvodnju i usluge, pospešuju i unapredjuju naše firme. Ovako zavisimo od jedne grane koja kad pukne ima da padnemo na dupe samo tako. Jednostavno, nama je koncept ulaganja u nešto drugo sasvim stran (koliko ljudi pljuje kripto) pa čak nam je i biznis totalna nepoznatica. Skoro me je poznanik kontaktirao, došao do nekih para malo i naravno nema za stan pa me pita da uloži u "neku" firmu ali naravno on da ne radi ništa. Reko može, dobićeš verovatno odredjen procenat od profita i to je to. Kaže on, da mu se potpiše papir koliko je njemu zagarantovano svakog meseca ali ne ispod odredjene sume. Preporučio sam mu da ipak kupi stan kada skupi malo više novca ili da sam pokrene neki biznis :)
 
Pa upravo šta ja pričam, naši ljudi žele samo ulaganje bez rizika, zato brate kupuj cigle do iznemoglosti

Trebaće nam 50 god još da se primi bilo kakav preduzetnički mentalitet
 
Pa ako pokreneš biznis gde direktno ugrožavaš nekoga sa političke scene onda je moguće ali naravno nećeš pokrenuti tako nešto jer si mali i još uvek nebitan. Ima prečih problema, od ft1p, preko nepotrebne administracije i ganjanja sa našim zakonima da bi razmišljao da li ćeš ugroziti nekog "brata". Ta "politička zaledjina" je priča isto kao i za Jezdu i Dafinu, ljudi ostali u 90tim bez preduzetničkog duha ali zato znaju da su svi privatnici lopovi, muljatori i zli robovlasnici i da stanove kupuju samo kriminalci.
 
Pa ako pokreneš biznis gde direktno ugrožavaš nekoga sa političke scene onda je moguće ali naravno nećeš pokrenuti tako nešto jer si mali i još uvek nebitan. Ima prečih problema, od ft1p, preko nepotrebne administracije i ganjanja sa našim zakonima da bi razmišljao da li ćeš ugroziti nekog "brata". Ta "politička zaledjina" je priča isto kao i za Jezdu i Dafinu, ljudi ostali u 90tim bez preduzetničkog duha ali zato znaju da su svi privatnici lopovi, muljatori i zli robovlasnici i da stanove kupuju samo kriminalci.
Apsolutno se slazem, ali jbg, ljudi se plase i zele sigurnost.
Ipak pokretanje i ulaganje u biznis nose rizik, koji je mnogo veci od berze a tek mnogo veci od nekretnina.
 
Treba imati u vidu da dosta ljudi cuje prica kako bez politicke zaledjine si naje*******ao kao preduzetnik ili da ti se mogu prilicno usrati u zivot ako se zameris nekome.

To je opravdanje za nesposobnost i nedostatak hrabrosti da se krene sa nečim svojim. Koliko ja malih preduzetnika znam koji sad žive odlično i kupuju stanove od svog posla.

Moj stav, prve pare idu za stan za život da ne može nikad niko da te istera i da ako pukneš da bar imaš gde da živiš. Sve pare nakon tog stana idu ili na biznis ili drugu vrstu ulaganja, u zavisnosti kakva je situacija.
 
@Extroniks onda je tebe bas zalomilo. Mene je kostalo, ovo vreme dok nisam u Srb, oko 3k eur cimanje oko stana (sredjivanje i krecenje kada smo mi napustili stan, plus moje vreme oko organizacije), onda sam placao i moj deo oko nekih hitnih intervencije na zgradi + plus ce septembar da me kosta ceo za nenaplaceni iznos rente - jer mi trenutno stanari izlaze iz stana za neki dan, a novi dolaze od 1og oktobra (nisam hteo da izdam studentima i prvom kom naidje, ali izdao porodici koja se useljuje 1og oktobra)

Meni super, jer taj sam stan kupio odavnooo i provepo dobar deo zivota u istom - ali kada bi sada morao da kupim stan i ulozim 220k eur u isti, uh dobro bih razmislio

Posto imam apartman i na Kopaoniku - sa trenutnim cenama za koje prodaju apartmane gore i cenama usluga agencija - nema sanse da se isti isplati bez 20god

edit: I naravno mnogo je lakse da izdajes u Bg-u, ako u Bg-u i zivis pa se mozes brzo "opraviti". Kada si van Bg-a situacija je dosta komplikovanija i zavisis od dosta drugih faktora
 
To je opravdanje za nesposobnost i nedostatak hrabrosti da se krene sa nečim svojim. Koliko ja malih preduzetnika znam koji sad žive odlično i kupuju stanove od svog posla.

Moj stav, prve pare idu za stan za život da ne može nikad niko da te istera i da ako pukneš da bar imaš gde da živiš. Sve pare nakon tog stana idu ili na biznis ili drugu vrstu ulaganja, u zavisnosti kakva je situacija.
Lako je pricati tako, videcemo ako budes u toj situaciji da imas pare u rukama, zenu i decu i brigu da li ce te pare da propadnu a mozda bi ta druga nekretnina bila super za tvoje dete kada krene na fakultet da ima gde da zivi :)
Po meni vecina preduzetnika krece vrlo rano u zivotu da rizikuje jer je tada rizik najmanji i najbrze se oporavis, pun si energije jer ne brines o deci, malo ljudi pokrece biznis u 50oj godini zivota rekao bih.

@Extroniks onda je tebe bas zalomilo. Mene je kostalo, ovo vreme dok nisam u Srb, oko 3k eur cimanje oko stana (sredjivanje i krecenje kada smo mi napustili stan, plus moje vreme oko organizacije), onda sam placao i moj deo oko nekih hitnih intervencije na zgradi + plus ce septembar da me kosta ceo za nenaplaceni iznos rente - jer mi trenutno stanari izlaze iz stana za neki dan, a novi dolaze od 1og oktobra (nisam hteo da izdam studentima i prvom kom naidje, ali izdao porodici koja se useljuje 1og oktobra)

Meni super, jer taj sam stan kupio odavnooo i provepo dobar deo zivota u istom - ali kada bi sada morao da kupim stan i ulozim 220k eur u isti, uh dobro bih razmislio

Posto imam apartman i na Kopaoniku - sa trenutnim cenama za koje prodaju apartmane gore i cenama usluga agencija - nema sanse da se isti isplati bez 20god

edit: I naravno mnogo je lakse da izdajes u Bg-u, ako u Bg-u i zivis pa se mozes brzo "opraviti". Kada si van Bg-a situacija je dosta komplikovanija i zavisis od dosta drugih faktora
3000 eura naspram kolike kirije? I koliko cesto su ti troskovi koji iziskuju tolika ulaganja?
Jel racunas rast cene nekretnine u ROI ili samo rentu?

Vidim svima puna usta kako ima boljih investicija a svi traze nekretnine, od ljudi u ovoj temi ja mislim da 10% ucestvuje na berzi ili da ulazu u biznis.
 
Koliko zapravo ima ljudi koji žive vrhunski u Beogradu. Svaki treći forumaš ima barem nekretninu, dve viška. Razmišlja se o diversifikaciji, ima se viška i za nekretnine, a bogme i za zlato, akcije i slično.
Prosečna neto zarada čoveka sa masterom ili više u Beogradu je u septembru 2023. godine iznosila 218306 dinara (značajno veća za muškarce, 267284, žene 184691).
Danas je sigurno još veća. Naravno, razlike u sektorima su velike, u obrazovanju su baš niske plate, penzije su loše i slično. Ali ima i finih cifara ovde bogami!
 
Lako je pricati tako, videcemo ako budes u toj situaciji da imas pare u rukama, zenu i decu i brigu da li ce te pare da propadnu a mozda bi ta druga nekretnina bila super za tvoje dete kada krene na fakultet da ima gde da zivi :)

Ja već isplanirao, samo stan da kupim za život i posle toga znam šta ću s parama ne brini :)
 
Vrh