Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo jedna random informacija od poznanika ako nekog zanima

čovek prodao stan u kompleksu Dunavske terase na Karaburmi (izgrađeno pre mislim 5-6 godina) za 3k kvadrat

Zaradio 80k EUR u odnosu na cenu koju je platio pre 3 godine

Ako on laže mene, lažem i ja vas
 
Jel kupio sa idejom preprodaje? Msm što bi ga prodavao posle 3god. Ako jeste, što nije sačekao još 3god, pa zaradio 150-200k?
Retoričko pitanje, neočekujem odgovor naravno...
 
Reci mi da li ti iznajmljuješ u BG? Jer ako da, siguran sam da ti iskustvo ne može biti "nema ko da plati". Ima bogami ko da plati itekako. Ja kad sam zvao stanove koji su bili u dobrom stanju i izašli pre 1-2 sata na oglas po realnoj ceni, meni su vlasnici govorili "izvini druže, ti si mi deseti koji zove već, hajde javim ti se ako ne izdam".

Kirije će pasti ali znaš kad, kad upadnemo u globalnu krizu na nivou 2008. pa ljudi ne budu imali za hranu i posla ne bude bilo nigde...
Ne rentiram ali to nije ni bitno.
Bitno je ono što sam napisao. Kada kirije padnu zbog troškova života tada ce i stanovi. Ali pašće žestoko.
To sa kirijama i poslovima se vec desava u USA. Da li će doći kod nas i kad. Ne znam.
Ono što je bitno je da kako gledam, imamo neke 2 opcije u naredne 2-3 godine.
Prva je vradoviceva. Za 2-3 godine od sad bice sve skuplje 25%. Nakon toga verovatno odosmo u 3 lepe jednu celu deceniju makar.

Druga je da je USA u recesiji vec 6-12 meseci i da se to prikriva podacima o poslovima jer u USA trenutno ulazi 10k migranata dnevno (ranije je taj broj bio 100 dnevno). To se prenosi na EU uveliko koja smanjuje SDI kod nas. Smanjuje se štednja i doznake padaju. Dug raste i inflacija. Drzava dize plate i penzije ali ih obezbeđuje inflacijom. Pljačka sve ostale. Cene mozda i dalje rastu ali kupaca nema kao ranije. Recesija je stigla. Sve manje dobro plaćenih poslova. Lager se pravi. Investitori drže lager 2 godine do 2027 i cene padaju ali i dalje slabo ko kupuje itd itd.

E sad. Niko ne zna da li ce masovno da raseljavaju ovaj narod zbog rudnika i taj isti narod da se seli i kupuje po ovim cenama to niko ne zna.
 
Evo jedna random informacija od poznanika ako nekog zanima

čovek prodao stan u kompleksu Dunavske terase na Karaburmi (izgrađeno pre mislim 5-6 godina) za 3k kvadrat

Zaradio 80k EUR u odnosu na cenu koju je platio pre 3 godine

Ako on laže mene, lažem i ja vas
Bas je nasao ozbiljnu budalu, koliko vidim stanovi su isli za upola manje - jedino ako deo nije davan na ruke. Ovo je jun mesec.

1723544955599.png
 
Evo jedna random informacija od poznanika ako nekog zanima

čovek prodao stan u kompleksu Dunavske terase na Karaburmi (izgrađeno pre mislim 5-6 godina) za 3k kvadrat

Zaradio 80k EUR u odnosu na cenu koju je platio pre 3 godine

Ako on laže mene, lažem i ja vas
DT je kompleks izgradjen pre 7-8god. Cena je bila oko 1400e+pdv tako da nije nerealno ako je prodao za toliko. Tu je sada BIG, u kompleksu ima dosta lokala, šta znam, previsoka cena svakako.
 
Ne rentiram ali to nije ni bitno.
Bitno je ono što sam napisao. Kada kirije padnu zbog troškova života tada ce i stanovi. Ali pašće žestoko.
To sa kirijama i poslovima se vec desava u USA. Da li će doći kod nas i kad. Ne znam.
Ono što je bitno je da kako gledam, imamo neke 2 opcije u naredne 2-3 godine.
Prva je vradoviceva. Za 2-3 godine od sad bice sve skuplje 25%. Nakon toga verovatno odosmo u 3 lepe jednu celu deceniju makar.

Druga je da je USA u recesiji vec 6-12 meseci i da se to prikriva podacima o poslovima jer u USA trenutno ulazi 10k migranata dnevno (ranije je taj broj bio 100 dnevno). To se prenosi na EU uveliko koja smanjuje SDI kod nas. Smanjuje se štednja i doznake padaju. Dug raste i inflacija. Drzava dize plate i penzije ali ih obezbeđuje inflacijom. Pljačka sve ostale. Cene mozda i dalje rastu ali kupaca nema kao ranije. Recesija je stigla. Sve manje dobro plaćenih poslova. Lager se pravi. Investitori drže lager 2 godine do 2027 i cene padaju ali i dalje slabo ko kupuje itd itd.

E sad. Niko ne zna da li ce masovno da raseljavaju ovaj narod zbog rudnika i taj isti narod da se seli i kupuje po ovim cenama to niko ne zna.


Ako sam dobro razumeo, imamo samo 2 opcije i u obe opcije cene bg nekretnina only go down najkasnije do 2027. godine?
 
Bas je nasao ozbiljnu budalu, koliko vidim stanovi su isli za upola manje - jedino ako deo nije davan na ruke. Ovo je jun mesec.

Pogledajte prilog 208068
Zavisi koliki stan? Ali da cene za manje od 30 do 40 kvadrata su se kretale oko 3000 tu.
Inace to je oko 2013-2014 izgradjeno i sad ispod je bukvalno iskopano celo brdo da se gradi novi kompleks i tu ce biti ogromno gradiliste narednih X godina.
Takodje za kvalitet tih zgrada sam čuo razne priče od krš do relativno OK (mnogo više ljudi je reklo da i nije nešto)
Isto tu je klizište i malo malo ranije je bilo radova u Vojvode Micka zbog pucanja (ima i ispucalih zgrada starijih okolo) Preko puta ka Pančevcu cigamala iz koje svaki dan gori tona smeca i kablova te često Dunavske terase ne gledaju na Dunav no na te lepote dima.

Sve u svemu ako je prodao za toliko super i moguce da je zaradio toliko.
Al ko god da je kupio se zeznuo iz svega gore priloženog. Osim ako ovo bude idalje skakalo pa se opet neko zezne i kupi.

Ja ne bih verovao mnogo ovim podacima jer sam vidjao tako da pise 1300 za stanove u zgradama za koje znam da su ljudi platili 2200 u tom momentu.
 
Evo jedna random informacija od poznanika ako nekog zanima

čovek prodao stan u kompleksu Dunavske terase na Karaburmi (izgrađeno pre mislim 5-6 godina) za 3k kvadrat

Zaradio 80k EUR u odnosu na cenu koju je platio pre 3 godine

Ako on laže mene, lažem i ja vas
Realtivno gledano je zaradio, ali ako je kupio za život znači da je sada bez stana za život.
Ponovo je u potrazi za stanom za život ali sada po ovim sadašnjim cenama.
Ako je i svo to vreme u toku izgradnje bio podstanar ili će i sada nakon prodaje ponovo biti podstanar, treba gledati i te troškove i oduzeti od te kao zarade.

Ima ljudi koji stvarno to smisleno rade da bi zaradili, ali to je onda drugi princip.
Kupiš pre same izgradnje i prodaješ kada je izgradjena ili useljena zgrada pa i uknjižena(najveća moguća cena).
Tada ponovo kupuješ pre same izgradnje i tako u krug, ako uspeš dobro da proceniš projekat može se ok zaraditi.
 
Evo još jedna random informacija, ali ne od poznanika nego od mene lično. Pre nekih godinu dana sam masivno gledao stanove tu oko Hotela Jugoslavija, Fontane, Paviljona, taj potez.
Poslednjih dana opet malo pratim oglase i vidim da se isti stanovi koje sam uživo gledao pojavljuju opet na tržištu (sigurno ih nije bilo na oglasu jedno pola godine), samo sada po jačoj ceni za jedno 30k+. Ili su prodavci čekali da izbace opet po jačoj ceni, ili se pak radi o preprodaji. Ako nije preprodaja, neverovatno mi je da su ljudi spremni da 2 godine skoro pokazuju stanove svaki drugi, treći dan ii/ili komuniciraju sa agentima...
 
Evo još jedna random informacija, ali ne od poznanika nego od mene lično. Pre nekih godinu dana sam masivno gledao stanove tu oko Hotela Jugoslavija, Fontane, Paviljona, taj potez.
Poslednjih dana opet malo pratim oglase i vidim da se isti stanovi koje sam uživo gledao pojavljuju opet na tržištu (sigurno ih nije bilo na oglasu jedno pola godine), samo sada po jačoj ceni za jedno 30k+. Ili su prodavci čekali da izbace opet po jačoj ceni, ili se pak radi o preprodaji. Ako nije preprodaja, neverovatno mi je da su ljudi spremni da 2 godine skoro pokazuju stanove svaki drugi, treći dan ii/ili komuniciraju sa agentima...

Ja sam gledao stan na Bežaniji prošle godine koji je stajao na oglasima preko 2 godine. Stan je bio super, ali imao je neke mikrolokacijske probleme zbog čega sam odustao. Ipak sam video nekoliko meseci kasnije da je prodavac najzad uspeo da proda...
 
Ja sam gledao stan na Bežaniji prošle godine koji je stajao na oglasima preko 2 godine. Stan je bio super, ali imao je neke mikrolokacijske probleme zbog čega sam odustao. Ipak sam video nekoliko meseci kasnije da je prodavac najzad uspeo da proda...
Ja sam mislio da su prodati sigurno, još sam hteo da pratim na cenenekretnina za koliko su ostali, ali sam u međuvremenu odustao. Sad vidim opet isti stanovi, cene jače. Rek'o šta je sad ovo 😅
 
Ako sam dobro razumeo, imamo samo 2 opcije i u obe opcije cene bg nekretnina only go down najkasnije do 2027. godine?
Nisam to rekao. Rekao sam da smo sada na vrhuncu i da država potpomaže da se rasproda ovo što ima jer se lager gomila. I drugo, da će uslediti vradovićev scenario (25% za 2 godine) do 2027 ali posle kud koji mili moji. Neka velika muka ide posle toga i dugo će da traje.
Od 2022 svi pričaju (mediji, influenseri, yt analitičari itd) propade novac. Naravno nakon rasta svega od 60-70%. Ja gledam šta rade ovi veliki. Gomilaju keš poslednje 2 godine.
A prosečna osoba kod nas je u fazonu daj da kupim samo da ne propadnu pare po bilo kojoj ceni i uslovima kredita.
Ako obrnu ploču (velika mogućnost je da je USA već u recesiji), i svi krenu da trube kriza....bull se zaboravi za mesec dana.
 
Nisam to rekao. Rekao sam da smo sada na vrhuncu i da država potpomaže da se rasproda ovo što ima jer se lager gomila. I drugo, da će uslediti vradovićev scenario (25% za 2 godine) do 2027 ali posle kud koji mili moji. Neka velika muka ide posle toga i dugo će da traje.
Od 2022 svi pričaju (mediji, influenseri, yt analitičari itd) propade novac. Naravno nakon rasta svega od 60-70%. Ja gledam šta rade ovi veliki. Gomilaju keš poslednje 2 godine.
A prosečna osoba kod nas je u fazonu daj da kupim samo da ne propadnu pare po bilo kojoj ceni i uslovima kredita.
Ako obrnu ploču (velika mogućnost je da je USA već u recesiji), i svi krenu da trube kriza....bull se zaboravi za mesec dana.
Pa i jesu propali novci.
Ja sam na kiriju i inflaciju izgubio oko 30,000 eura ustedjevine od 2022 godine do 2024e (12 hiljada na kiriju + 18 hiljada na inflaciju da kazemo), kako to nije propali novac?

Sansa za recesiju po JP Morganu je 35%, sto znaci 65% da nece biti recesije, kada se to obrne onda treba paniciti.

Screenshot 2024-08-13 at 13.51.22.png



Cim se planira sirenje BNV da li vi stvarno mislite da ce stati gradjevinski sektor? Ko pravi planove za sirenje projekta znajuci da nece biti ljudi koji ce da kupuju stanove.
 
Poslednja izmena:
Pa i jesu propali novci.
Ja sam na kiriju i inflaciju izgubio oko 30,000 eura ustedjevine od 2022 godine do 2024e (12 hiljada na kiriju + 18 hiljada na inflaciju da kazemo), kako to nije propali novac?

Sansa za recesiju po JP Morganu je 35%, sto znaci 65% da nece biti recesije, kada se to obrne onda treba paniciti.

Pogledajte prilog 208076


Cim se planira sirenje BNV da li vi stvarno mislite da ce stati gradjevinski sektor? Ko pravi planove za sirenje projekta znajuci da nece biti ljudi koji ce da kupuju stanove.

I NS na vodi i green line i delta land. Ono što je bitno je kada kreću sa izgradnjom. Ne projekat.

Evo hipotetički. Kod nas dodje do porasta nekretnina od 30%. Lastavice 2 koštaju od 3800-4400+pdv tj 4300-4800 po m2.
Na zapadu ostane ista cena.
Da li bi kupio u Lastavicama 2, stan od 75m2 ili u Beču 60m2? Pričamo o očuvanju vrednosti
 
Poslednja izmena:
Videcemo do kraja godine svakako situaciju.

Ko god ceka korekciju vecu od 5-10% mislim da je u deluziji. Po meni stagnacija sledecih 2-3 godine pa rast nas ceka.
Bili smo svi već milioneri i milijarderi kao mali u RSD. Hvala državi. Znamo šta se dogodilo posle toga.
Sada mogu isto, zaduživanje u nedogled dok god mogu da brane kurs tj dok su bankari voljni da nam refinansiranu dugove.
Činjenica je da je država nastavila bull politiku u situaciji kada svi zatežu i čuvaju pare.
Mi, Turska i Madjarska. Ostali su budale
 
Na ovoj temi ćete naći ljude koji su pre 5-6 godina prizivali pucanje balona i recesiju, isto kao i danas, u jednom momentu će biti u pravu, ali vidi koliko godina prolazi u pogrešnim procenama.

Evo @Salev85 ti si sam rekao da ti ljudi iz industrije govore da pucaju od samopouzdanja i da će još da dižu cene, šta mi onda ovde pričamo...

Vučić kad gurne novih 17 milijardi pozajmljenog novca u sistem, otići će Ledine na 2500 kvadrat.
 
Gledajući inverted yield curve (10year vs 3 month) i fed interest rates cut, kriza bi trebala da krene u periodu izmedju februara i avgusta 2020.

Ipak, naravno ne isključujem mogućnost da će na sve moguće načine to možda da isprolongiraju da bude odmah posle izbora.

U svakom slučaju, kada objave svetsku ekonomsku krizu iz SAD, još par meseci će se cene nekretnina držati, a posle toga kreće postepeni pad.

Evo je ekonomska procena decenije, nadam se stvarno da niko ne čita ovu temu za preporuku šta da radi :)
 
Videcemo do kraja godine svakako situaciju.

Ko god ceka korekciju vecu od 5-10% mislim da je u deluziji. Po meni stagnacija sledecih 2-3 godine pa rast nas ceka.
Ja mislim da niko više ne očekuje pad cena, ali je i pogrešno na osnovu ovih brojki videti osnovu za dalje projekte. Prodaja se poprilično vuče i sa postojećim stanjem. Od početka godine je na Nbg prometovano 224 stanova! Za 6 meseci to nije ni 40 u proseku. Prošle godine je u prvoj polovini godine bilo makar 400. Sad će neko da kaže, e to kasne sa knjiženjem. Za ovolike projekte prodaja je smešna.
 
Vrh