Šta je novo?

Cene nekretnina

Ako si nasledstvom kupio nekretnine, ti si svaki evro rente koji dobiješ već dobar + aprecijacija.

Na zapadu ko se bavi rentijerstvom kupuje na kredit pa gleda cash flow, kapiram sad ovde kod nas ovaj način zarade nije isplativ jer su cene i kamate previsoke (što je dobro).

ROI je nizak za rentu bio i ostao, i treba da bude jer je to najgluplja investicija sa najmanjim rizikom.
Meni je bolje kupovina nekretnina i njeno rentiranje nego oročenje u banci i ulaganje u Američke kompanije pa i zlato i kriptovalute.
Za biznis se apsolutno slažem da treba da se ulaže i proba na tom polju, pre nego investiciona kupovina stambenog prostora.
 
Meni je bolje kupovina nekretnina i njeno rentiranje nego oročenje u banci i ulaganje u Američke kompanije pa i zlato i kriptovalute.
Za biznis se apsolutno slažem da treba da se ulaže i proba na tom polju, pre nego investiciona kupovina stambenog prostora.

I zlato i index fondovi su dosad ispali bolja investicija zadnjih 10-20 god nego nekretnine u Srbiji.

Za kripto tek nisi čitav jer ko je kupovao bitcoin dok je bio jeftin sad je milioner
 
Znaci da ne pricam realnost i iz licnog iskustva..nego da izmisljam i foliram..Ok
Ne razumem bas sta si hteo ovim da kazes. Vidi, ispricao si pricu, zao mi je sto ti pasivni prihodi nisu onakvi kakve si zamislio. Dobio si i neke savete sta bi mozda trebalo da uradis a na tebi je da analiziras dalje i vidis.
 
930 eur kirije je faktički cela jedna prosečna plata i malo preko na račun da ti legne svaki mesec, ni orao ni kopao.

E sad, ko je razočaran iznosom, uvek može da uloži u biznis, što ja stalno i zagovaram. Prodaš jedan stan i ubaciš to u posao u koji se razumeš pa polako.

Očekivati lagodan život na leđima stanara nije i ne treba da bude realno za jedno društvo koje stremi samoodrživosti.
Ps...a odakle ..u sadasnje trenutku ..250.000 evra...da kupis nekretnine pa da sedis i da ti kaplje 950 evra...ni oreš ni kopas ?
 
I zlato i index fondovi su dosad ispali bolja investicija zadnjih 10-20 god nego nekretnine u Srbiji.

Za kripto tek nisi čitav jer ko je kupovao bitcoin dok je bio jeftin sad je milioner
Mislim da sam čitav, a inače sam imao i mali rudnik, doduše za eth.
Napisao sam da su za mene bolja ta ulaganja, nisam gledao samo na isplativost i zaradu, imao sam u glavi malo širu priču oko toga ali nema veze.
Mada ako bi gledao samu isplativost mislim da sam dosta bolje prošao sa nekretninama u Srbiji nego da sam ulagao u zlato ili index fondove, ali to bi mi trebala ozbiljna analitika i analiza da potvrdim...
 
Ne misli niko da ne pričaš istinu, ali nije pojenta da pričamo o nekim detaljima iz života koje ne doprinose temi ,,cena nekretnina,,.
Moj doprinos Cene nekretnina :
Cene nekretnina treba da budu duplo manje
Cene izdavanja treba da ostanu na ovom nivou
Realno..to govori i potreba sa izjednjacavanjem ROI u okolini tj.po standardima isplativosti i potrebe ulagaca
 
Ps...a odakle ..u sadasnje trenutku ..250.000 evra...da kupis nekretnine pa da sedis i da ti kaplje 950 evra...ni oreš ni kopas ?
Ko ima odličnu platu može da uzme stambeni kredit.
Dobri Mićo, ovde na forumu imaš članove mladje od 35-40g koji imaju svoj biznis, firmu ili platu od 4-5k eura, pa nemaju svoj stan u BG-u.
 
Moj doprinos Cene nekretnina :
Cene nekretnina treba da budu duplo manje
Cene izdavanja treba da ostanu na ovom nivou
Realno..to govori i potreba sa izjednjacavanjem ROI u okolini tj.po standardima isplativosti i potrebe ulagaca

Ne mogu cene biti duplo manje a renta da ostane ista jer bi onda investitori pohrlili u stanove i onda bi cena skočila.

Sve te cifre su u stalnoj korelaciji, ako ništa renta će da skače ubuduće pre nego što će cene padati.
 
Mislim da sam čitav, a inače sam imao i mali rudnik, doduše za eth.
Napisao sam da su za mene bolja ta ulaganja, nisam gledao samo na isplativost i zaradu, imao sam u glavi malo širu priču oko toga ali nema veze.
Mada ako bi gledao samu isplativost mislim da sam dosta bolje prošao sa nekretninama u Srbiji nego da sam ulagao u zlato ili index fondove, ali to bi mi trebala ozbiljna analitika i analiza da potvrdim...

E vidiš zbog ovakvih komentara stalno ja mislim da si undercover agent ili nešto slično, jer su ti izjave kao Milić Đoković koji nekretnine tretira kao zlatni gral
 
Ne mogu cene biti duplo manje a renta da ostane ista jer bi onda investitori pohrlili u stanove i onda bi cena skočila.

Sve te cifre su u stalnoj korelaciji, ako ništa renta će da skače ubuduće pre nego što će cene padati.
Scenario gde je ROI 10% godisnje za izdavanje bi samo podstreklo korporativne projekte kao Skyline koji celu zgradu izdaju a ne postoji mogucnost da se ikada kupi stan tu.

To je veliki problem i trend koji nastaje na zapadu i barem za sada nije toliko zastupljen kod nas.
 
E vidiš zbog ovakvih komentara stalno ja mislim da si undercover agent ili nešto slično, jer su ti izjave kao Milić Đoković koji nekretnine tretira kao zlatni gral
Biznis od investicija tretiram kao zlatni gral i ulaganje.
U gradjevini sam ceo život pa zato bolje prolazim, što ovde i pišem...
Poljoprivredu ne znam i to ne bih mogao nikoga da savetujem za ulaganje, ali to mi je isto odlično za ulaganje, kao i solarne elektrane, samouslužne perionice...
Za biznis mislim široko tu mi spada sve i svašta i najbolje da neko udje u ono u čemu je dobar.
Ja radim i ulažem u ono u šta se razumem.
Kripto sam kopao i nesto prodao nešto čuvam i to sam isto radio samo sa drugarima koji su mogli da udju u taj rizik.
 
Koliko smo mi ovde na forumu miljama daleko od prosečnog čoveka u Srbiji koji želi da kupi stan. Čast izuzecima.

Haha ne znam na šta misliš... U pravu je Mića oko nasledstva, ja znam masu ljudi koji nikad ne bi kupili nekretnine da nisu imali ili neko nasledstvo da prodaju ili roditelje da im finansijski pomognu.

Realno korisnici na ovoj temi su pravi uzorak, kombinacija onih koji nemaju ništa i nadaju se padu + onih koji imaju x nekretnina i srećni su što cene rastu + onih koji imaju krov nad glavom ali su skupili neke pare za investicionu nekretninu, pa ih nervira što su sad toliko poskupele...

Prosečan čovek u Srbiji neće od plate kupiti stan, ali koliko ljudi ima koji nekako nakamče čist keš 150-200k pa kupuju novogradnje, a kao bave se nekim običnim poslovima.... Ja znam ovog momenta trojicu(!) sa 150k u džepu spremni da povuku obarač... Ali im malo skupo ovo što sad ima za te pare, pa se nećkaju...
 
Ne bih se složio da su oni koji imaju više nekretnina srećni što je konstantni rast cena.
Ja nisam srećan, Mića nije srećan, G.I.Joe je svejedno jer neće da proda stan bilo da naraste cena ili da opadne.
Niko nije srećan globalnom inflacijom koja doprinosi tome.
Samo što je neko našao način borbe protiv te inflacije u nekretninama.
Srećni su Investitori i zbog gradnje svi povezani u gradjevinskom sektoru(ali njima je bitno da se gradi a ne cena nekretnina).
 
Par ljudi u ekonomiji i analizi tržišta mi je pokazalo ovaj grafikon, sada mi je i iskočio na instagramu, pa evo da ga podelim.
Ja sam bas uporedio ovo sa s&p 500 ali je tacnost ispod 50% tako da nije bas tacno, valjda zavisi od toga sa cim uporedjujes.
 
Ja sam bas uporedio ovo sa s&p 500 ali je tacnost ispod 50% tako da nije bas tacno, valjda zavisi od toga sa cim uporedjujes.
Iskreno nisam se udubio, video sam da mi se malo poklapa sa ekonomskim krizama u svetu i Covidom, svetskim sukobima...
Uporedio bih ga sa cenom hrane, cenama nekretnina...
S&P 500 su mi nekako suviše pripremljeni za scenarije koje nas očekuju i smisleno rade(po meni).
 
Mislim na to da imaš svega par ljudi koje možeš na osnovu nekog kriterijuma da svrstaš u bilo kakav prosek. Uzmi na primer medijalnu zaradu u Srbiji koja je za maj 2024 iznosila: 77.579. Ko ovde spada u donju polovinu? Dobro, Bg, jak standard, druga priča. Ajde da to pomnožimo sa 2, odnosno zaokružimo na 150k. Koliko imaš ljudi na forumu sa tom zaradom? 3,4?
Koliko imaš kupaca prve nekretnine? Koliko imaš ljudi sa 2+ nekretnine? Koliko ima investicionih kupaca? Koliko ljudi koji zapravo žive u Srbiji?
Dakle, udaljeno sve daleko, daleko od "prosečnog čoveka" u Srbiji, da tako definišemo.
 
Mislim na to da imaš svega par ljudi koje možeš na osnovu nekog kriterijuma da svrstaš u bilo kakav prosek. Uzmi na primer medijalnu zaradu u Srbiji koja je za maj 2024 iznosila: 77.579. Ko ovde spada u donju polovinu? Dobro, Bg, jak standard, druga priča. Ajde da to pomnožimo sa 2, odnosno zaokružimo na 150k. Koliko imaš ljudi na forumu sa tom zaradom? 3,4?
Koliko imaš kupaca prve nekretnine? Koliko imaš ljudi sa 2+ nekretnine? Koliko ima investicionih kupaca? Koliko ljudi koji zapravo žive u Srbiji?
Dakle, udaljeno sve daleko, daleko od "prosečnog čoveka" u Srbiji, da tako definišemo.

Plata je samo jedan aspekt i to za dosta ljudi čak i nebitan kad se kupuju stanovi. Ja gledam ljude oko sebe i vidim da se nalaze razni načini da se taj krug zatvori, i većina zapravo uopšte ne ide u banku po kredit. Evo ti moje iskustvo:

Znam profesorku jezika koja je prodala dva stana svojih roditelja u Novom Pazaru da bi kupila u BG jedan. Njoj je plata medijalna ili ispod.
Znam tipa koji servisira klime i koji kupuje za keš. Prodao neku zemlju Belom Labudu na Zlatiboru ili tako nešto, nije mi rekao detalje, ali od plate nije.
Znam advokata kojem su roditelji kupili stan od 250k kao poklon za ženidbu. On sam zarađuje oko 2k evra mesečno i nije bio ni blizu kupovini stana (advokatima je teško da dobiju kredit).
Jedan moj blizak prijatelj je prodao neke nekretnine u svom gradu i kupuje trenutno investiciono u BG za keš.
Iz viđenja znam osobu koja je kupila stan od 50kv u samom centru grada kešom od nasledstva.
Znam još dve osobe koje su jako blizu kupovine stana i imaju oko 60-80% novca spremno u kešu, deo od sopstvene zarade, deo od roditelja kao pomoć.
Pored toga, znam dva para koja su kupila stan tako što su skupila 20% učešća i otišla u banku i zadužila se za ostatak iznosa, i znam jednu mladu porodicu koji će se zadužiti za jako visok iznos za stan od 100 kvadrata, ali već imaju jednu nekretninu čija će renta amortizovati 50% rate.

Hajde sad ti daj uzorak oko sebe pa ćeš videti da isto ovih što se ne oslanjaju ni na šta osim na svojih 10 prstiju ima jako malo, i da svi imaju neki bekap, roditelji, nasledstvo, drugi stan da rentaju itd.
 
Plata je samo jedan aspekt i to za dosta ljudi čak i nebitan kad se kupuju stanovi. Ja gledam ljude oko sebe i vidim da se nalaze razni načini da se taj krug zatvori, i većina zapravo uopšte ne ide u banku po kredit. Evo ti moje iskustvo:

Znam profesorku jezika koja je prodala dva stana svojih roditelja u Novom Pazaru da bi kupila u BG jedan. Njoj je plata medijalna ili ispod.
Znam tipa koji servisira klime i koji kupuje za keš. Prodao neku zemlju Belom Labudu na Zlatiboru ili tako nešto, nije mi rekao detalje, ali od plate nije.
Znam advokata kojem su roditelji kupili stan od 250k kao poklon za ženidbu. On sam zarađuje oko 2k evra mesečno i nije bio ni blizu kupovini stana (advokatima je teško da dobiju kredit).
Jedan moj blizak prijatelj je prodao neke nekretnine u svom gradu i kupuje trenutno investiciono u BG za keš.
Iz viđenja znam osobu koja je kupila stan od 50kv u samom centru grada kešom od nasledstva.
Znam još dve osobe koje su jako blizu kupovine stana i imaju oko 60-80% novca spremno u kešu, deo od sopstvene zarade, deo od roditelja kao pomoć.
Pored toga, znam dva para koja su kupila stan tako što su skupila 20% učešća i otišla u banku i zadužila se za ostatak iznosa, i znam jednu mladu porodicu koji će se zadužiti za jako visok iznos za stan od 100 kvadrata, ali već imaju jednu nekretninu čija će renta amortizovati 50% rate.

Hajde sad ti daj uzorak oko sebe pa ćeš videti da isto ovih što se ne oslanjaju ni na šta osim na svojih 10 prstiju ima jako malo, i da svi imaju neki bekap, roditelji, nasledstvo, drugi stan da rentaju itd.
Ti si naveo ljude koji spadaju u prosek i nasleđem su došli do nekretnine. Ja ti govorim o članovima foruma. Koga možeš da svrstaš od nas aktivnih u tu grupu što si spomenuo? Da me ne shvatiš pogrešno, ja ovde skupljam info koji smatram koristan i podržavam ljude ovde koji se bore da steknu i sačuvaju stečeno. Ali ti ovde nemaš ništa prosečno. Imaš ljude sa viškom novca koje plasiraju u nekretnine, imaš ljude sa već 2,3 nekretnine, one koji zarađuju 5x više od proseka. Retko ko zapravo kupuje prvu nekretninu. Ne navodim to kao nešto loše, ali je nerealno da se ova grupa uzima kao standardni obrazac nečega.
 
Ti si naveo ljude koji spadaju u prosek i nasleđem su došli do nekretnine. Ja ti govorim o članovima foruma. Koga možeš da svrstaš od nas aktivnih u tu grupu što si spomenuo? Da me ne shvatiš pogrešno, ja ovde skupljam info koji smatram koristan i podržavam ljude ovde koji se bore da steknu i sačuvaju stečeno. Ali ti ovde nemaš ništa prosečno. Imaš ljude sa viškom novca koje plasiraju u nekretnine, imaš ljude sa već 2,3 nekretnine, one koji zarađuju 5x više od proseka. Retko ko zapravo kupuje prvu nekretninu. Ne navodim to kao nešto loše, ali je nerealno da se ova grupa uzima kao standardni obrazac nečega.

Razumem šta hoćeš da kažeš, činjenica da čovek sa prosečnom platom i ničim drugim neće kupovati stan u BG sa ovim cenama i kamatnim stopama. Ali 2 osobe sa prosečnom platom možda hoće ako uzmu zajednički kredit.
 
Razumem šta hoćeš da kažeš, činjenica da čovek sa prosečnom platom i ničim drugim neće kupovati stan u BG sa ovim cenama i kamatnim stopama. Ali 2 osobe sa prosečnom platom možda hoće ako uzmu zajednički kredit.
Hoću da kažem da ovde gotovo da nema takvih ljudi. Mi ovde imamo svet za sebe i skroz drugu polemiku.
 
Ti si naveo ljude koji spadaju u prosek i nasleđem su došli do nekretnine. Ja ti govorim o članovima foruma. Koga možeš da svrstaš od nas aktivnih u tu grupu što si spomenuo? Da me ne shvatiš pogrešno, ja ovde skupljam info koji smatram koristan i podržavam ljude ovde koji se bore da steknu i sačuvaju stečeno. Ali ti ovde nemaš ništa prosečno. Imaš ljude sa viškom novca koje plasiraju u nekretnine, imaš ljude sa već 2,3 nekretnine, one koji zarađuju 5x više od proseka. Retko ko zapravo kupuje prvu nekretninu. Ne navodim to kao nešto loše, ali je nerealno da se ova grupa uzima kao standardni obrazac nečega.
Mislim da ovaj forum nije merodavan u smislu reprezentativnog uzorka za donošenje zaključaka u vezi strukture ljudi koji danas kupuju stanove. Čitajući komentare moj utisak je da je duh socijalizma i danas duboko ukorenjen i da još postoje ljudi koji veruju da samo zato što su ispravni, pošteni i radni, da sistem treba da im omogući da steknu krov nad glavom. Ovo možda jeste tačno sa nekog moralnog i etičkog stanovišta, ali u današnjim tržisnim uslovima je potpuno neostvarivo, ne samo u Srbiji nego i u mnogo razvijenijim zemljama. Pitaj ljude koji rade ozbiljne poslove u Nemačkoj, Holandiji, itd. koliko mogu da uštede od svoje plate i šta mogu da kupe za taj novac danas u odnosu na pre 10, 15 ili 25 godina....socijalne razlike postaju sve izraženije i to je globalni problem, gde top 1% populacije kontroliše 20, 30 ili 50% resursa u nekoj ekonomiji. Uostalom, za obrazovane ljude je danas lakše nego ikad da odu u EU da rade ali jednostavno ta mogućnost više nije tako lukrativna jer kad sve stave na papir, shvate da I sa tim primanjima su potrebne decenije da bi se nesto steklo. Za ljude koji rade za platu će biti sve teže da ostvare vlasništvo nad nekretninom ako nemaju druge izvore finansija (nasledstvo, pomoć roditelja ili porodice, itd)
 
Vrh