Šta je novo?

Cene nekretnina

Nisam mislio ništa loše. Samo vidim po oglasima stanovi sasvim obični po Nbg iznad 60m2 teško da se nađe za ispod 700€. Ti pošto imaš tri, uzmi nalickaj jedan, pa ga izdaj za više.
Ljudi gnevni što ne mogu da priušte krov nad glavom, a ovde se priča o ROI pri izdavanju tri stana. Idemo u sledeći nivo nerealnosti.
Razumem..Ja pricam o drugoj strani..
Kakve veze i jedan ili tri stana.
Dobio nasledstvo pa ulozio u nekretnine..recimo...pre 2020 godine.
Da nije Srbin trebao da ulozi u zlato ili invest.fondove..sada popularno ..
Pricam o tome da neko pise o ROI za 5-8....a racunica jednostavna..veoma lako sve poverljivo..cene m2..cene izdavanja i ako se slozimo da godina imac12 meseci a ne 36...onda sam u krivu za sve
A ono menađerisanje...kamata na kamutu i oroč na oročenje...a tek ZL kao high premium i koliko nam je dobro...a tek Pera kupio auto pa zato ljudi ne idu kod njega na lokal a ne zato sto polako propada i ZL i Guča..i visoki turizam u Montenego i HR.....niko realno da kaze...i realno da pricamo...
 
Čega sam se sve naslušao, doneo sam naprasnu odluku da ne kupujem ništa dok nam tržište nekretnina ne bude kao tržište bicikala (čitaj nikad). Evo i nekih osobenosti istog:
1. Daleko jeftinije nego preko, a ista roba. Kolač u tiganju? Nemoguće!
2. Zna se šta je polovno, a šta novo. Čim je bicikl prešao iznad 5-6 hiljada kilometara cena mu značajno pada.
3. Imaš izbora koliko ti duša ište, u svakom cenovnom rangu, u skladu sa sopstvenim potrebama. I razredi su jasno odvojeni.
4. Gotovo niko ne želi da investiciono kupi bicikl i iznajmljuje ga drugom. Koristi se isključivo kao prevozno sredstvo i dostupan je gotovo svima (u različitim kategorijama). Ko još gomila višak bicikala i očekuje da ima novčani povrat od istog?
5. Cena je, kao i svuda, stvar dogovora. Najgore prolaziš sa fiksnom cenom, a još gore sa višom nego konkurencija. Zna se tačno za koliko se prodaje proizvod koju nudiš. Staviš skuplje, kupac otišao kod drugog.
6. Oglašavanje je većinom poprilično transparentno, jer čim dobiješ par negativnih ocena niko neće da kupi kod tebe. Zdrava konkurencija koja te tera da nudiš dobar proizvod.
7. Zna se jasno kad je sezona jaka, kada ne. Mahom van sezone dobiješ bolje dilove.
Ima još toga, ali ajde da nastavimo da slušamo o ROI, to mi je zanimljivije.
 
Pa nista onda, ako je tesko lepo prodaj stan, ulazi u rizicnije, malo izgubis zivce od analiza ali eto barem mozes da se nadas necemu, ako gledas trenutnu situaciju, to ti je sto ti je.
Sad me interesuje koliko je ovakvih primera u Bg-u
Koliko primera ?
Pa napravi sam racunicu..
Uzmes oglase i vidis cenu nekretnine i cenu izdavanja..podelis i dobijes najsuvlji ROI...posle ce mo o porezu...amortizaciji...rad na crno
Nemoj ti mene slusati..mozda lazem
Sam proveri..
Treba ti 3 minuta
 
Čega sam se sve naslušao, doneo sam naprasnu odluku da ne kupujem ništa dok nam tržište nekretnina ne bude kao tržište bicikala (čitaj nikad). Evo i nekih osobenosti istog:
1. Daleko jeftinije nego preko, a ista roba. Kolač u tiganju? Nemoguće!
2. Zna se šta je polovno, a šta novo. Čim je bicikl prešao iznad 5-6 hiljada kilometara cena mu značajno pada.
3. Imaš izbora koliko ti duša ište, u svakom cenovnom rangu, u skladu sa sopstvenim potrebama. I razredi su jasno odvojeni.
4. Gotovo niko ne želi da investiciono kupi bicikl i iznajmljuje ga drugom. Koristi se isključivo kao prevozno sredstvo i dostupan je gotovo svima (u različitim kategorijama). Ko još gomila višak bicikala i očekuje da ima novčani povrat od istog?
5. Cena je, kao i svuda, cena dogovora. Najgore prolaziš sa fiksnom cenom.
6. Oglašavanje je većinom poprilično transparentno, jer čim dobiješ par negativnih ocena niko neće da kupi kod tebe. Zdrava konkurencija koja te tera da nudiš dobar proizvod.
7. Zna se jasno kad je sezona jaka, kada ne. Mahom van sezone dobiješ bolje dilove.
Ima još toga, ali ajde da nastavimo da slušamo o ROI, to mi je zanimljivije.
Dodaj automatski bankrot nekih proizvođača koji su se precenili tokom rasta tržišta. Dakle nema državnog bail-outa.
 
Dodaj automatski bankrot nekih proizvođača koji su se precenili tokom rasta tržišta. Dakle nema državnog bail-outa.
Prednosti koliko hoćeš. Ja sam oduševljen tržištom bicikala. Nemac plati gotovo istu stvar 3x skuplje nego ti ovde, jer, naravno, niko neće da kupi bicikl od 3, 4k evra. Logično tržište skroz.
 
Napisao sam 5% -8%, u prevodu od 13-20god.
Dobijen stan kompenzacijom na odličnoj lokaciji, komplet sam ga renovirao i izdaje se kao stan na dan - povrat čak i manje od 12god jer sam za sve jako dobro prošao, možda čak da kažem i manje od 10god i to bez reoročavanja.
Drugi u izgradnji kupljen isto jeftinije i opremljen luksuznije ali zbog svojih majstora i odabira stana u izgradnji sam isto prošao odlično i tu mi je bez oročenja zarade i amortizacije rok otplate 15god.
Apartman na Kopu, izdajem trenutno samo 2 nedelje da pokrijem troskove odrzavanja a ostalo dajem na korišćenje i ja ga koristim, inače i tu bi bilo oko 15-18god rok otplate bez oročenja, takodje kupljen u izgradnji apartman.
Napisi ljudima koliko Booking ili sl.uzimaju uzimaju
Napisi ljudima koliko cistacica uzima..koliko izdvajas za hemiju...pranje...
Ko docekuje i ispraca goste ?
Porez ..prijava..pogotovo ako su stranci..osiguranje..
 
Napisao sam 5% -8%, u prevodu od 13-20god.
Dobijen stan kompenzacijom na odličnoj lokaciji, komplet sam ga renovirao i izdaje se kao stan na dan - povrat čak i manje od 12god jer sam za sve jako dobro prošao, možda čak da kažem i manje od 10god i to bez reoročavanja.
Drugi u izgradnji kupljen isto jeftinije i opremljen luksuznije ali zbog svojih majstora i odabira stana u izgradnji sam isto prošao odlično i tu mi je bez oročenja zarade i amortizacije rok otplate 15god.
Apartman na Kopu, izdajem trenutno samo 2 nedelje da pokrijem troskove odrzavanja a ostalo dajem na korišćenje i ja ga koristim, inače i tu bi bilo oko 15-18god rok otplate bez oročenja, takodje kupljen u izgradnji apartman.
Ok..izvini...i to je opet 20 god
 
Neces bas naci simpatije sto se zalis da samo uzimas 930 eura od kirije na ovom forumu

Na kraju dana ako si nezadovoljan prodaj ih pa stavi pare u berzu, ali tamo nema da povlacis pare svaki mesec :)
Ima i tamo. Imaš distributing ETFs i imaš Realty Income Corp (ticker na berzi je O) i oni isplaćuju dividendu svaki mesec bukvalno i oni izdaju nekretnine po US. Tako da može i tako.
 
Tesko je sa 300+k eura u nekretninama koje se izdaju, slazem se :)
Jos teze kada imas vise srece u zivotu nego pameti
Vidis ..da prvi stan od nasledstva ali druga dva od kupovine u sivoj fazi ..10.000e pa ostalo na rate..Veliki rizik....imao sreče...i sve pre Covida...A verujem da svi imaju neko nasledstvo i da ste i svi vi poreklom sa sela a samim tim i imali sta da prodate..e sad dal ste Vi prodali ili Vasi očevi...i da li ste te pare oplodili ili pokupovali automobile ..to je druga stvar...
 
Napisi ljudima koliko Booking ili sl.uzimaju uzimaju
Napisi ljudima koliko cistacica uzima..koliko izdvajas za hemiju...pranje...
Ko docekuje i ispraca goste ?
Porez ..prijava..pogotovo ako su stranci..osiguranje..
Uračunato je to, imam agenciju koja za odredjen procenat sve to radi.
U pitanju je centar NS-a i komplet renoviran stan.
Pre 7god kupljen i renoviran. Ukupno me je sve izaslo manje od 50k.
Mesecno mi cisto posle svih poreza i bookinga itd ostaje 400-450eur.
Stan sada vredi 90-110k po oglasima, izgleda i dalje kao nov, imao par sitnih ulaganja u ovih 7god a najvece je bilo krecenje i novi dusek.
Ne kažem imao sam sreće sa kupovinom i realno sam uložio u njega isto koliko sam i platio za njega.
 
930 eur kirije je faktički cela jedna prosečna plata i malo preko na račun da ti legne svaki mesec, ni orao ni kopao.

E sad, ko je razočaran iznosom, uvek može da uloži u biznis, što ja stalno i zagovaram. Prodaš jedan stan i ubaciš to u posao u koji se razumeš pa polako.

Očekivati lagodan život na leđima stanara nije i ne treba da bude realno za jedno društvo koje stremi samoodrživosti.
 
Meni je smesno kako ljudi gledaju ROI u ovoj temi. Stan nije biznis pa da propadne pa da vam je bitan ROI jer poslujete 10 godina sa gubitkom.

Ja sam kupio stan u izgradnji i imacu ROI koliko vec kroz 1-2 godinu jer u trenutku kada se izgradi i zavrsi taj stan ce vredeti 30-40 hiljada eura vise i u slucaju da moram da ga prodam ja sam vec obezbedio ROI.
Ljudi ovde gledaju ROI kao trenutak isplate pocetne cene nekretnine, a to sto im nekretnina kroz 10 godina vredi duplo vise ne razmatraju u racunicu uopste.

Vidis ..da prvi stan od nasledstva ali druga dva od kupovine u sivoj fazi ..10.000e pa ostalo na rate..Veliki rizik....imao sreče...i sve pre Covida...A verujem da svi imaju neko nasledstvo i da ste i svi vi poreklom sa sela a samim tim i imali sta da prodate..e sad dal ste Vi prodali ili Vasi očevi...i da li ste te pare oplodili ili pokupovali automobile ..to je druga stvar...
Nemaju svi nasledstvo, suludo je pretpostavljati tako nesto.
Ne pricas o koliko te nekretnine vrede sada, vec samo kukas za ROI od 20 godina a ti si vec dobar finansijski.
 
verujem da svi imaju neko nasledstvo i da ste i svi vi poreklom sa sela
Super je što si prošao dobro u tom riziku, ali nemoj da generalizuješ i pričaš koješta. Kakvo selo, kakva nasleđa? Još svi vi, kao da si vrač neki. Ako te baš zanima, iz Beograd sam i nemam nasleđe, čisto da čuješ da i to postoji.
 
Ako si nasledstvom kupio nekretnine, ti si svaki evro rente koji dobiješ već dobar + aprecijacija.

Na zapadu ko se bavi rentijerstvom kupuje na kredit pa gleda cash flow, kapiram sad ovde kod nas ovaj način zarade nije isplativ jer su cene i kamate previsoke (što je dobro).

ROI je nizak za rentu bio i ostao, i treba da bude jer je to najgluplja investicija sa najmanjim rizikom.
 
Ja sam kupio stan u izgradnji i imacu ROI koliko vec kroz 1-2 godinu jer u trenutku kada se izgradi i zavrsi taj stan ce vredeti 30-40 hiljada eura vise i u slucaju da moram da ga prodam ja sam vec obezbedio ROI.
Ovo očekuješ, a šta će biti ne možeš da znaš, zar ne? U suštini postoji određeni, doduše veoma mali rizik da nećeš moći da ga prodaš ni za toliko koliko si dao.
 
Uračunato je to, imam agenciju koja za odredjen procenat sve to radi.
U pitanju je centar NS-a i komplet renoviran stan.
Pre 7god kupljen i renoviran. Ukupno me je sve izaslo manje od 50k.
Mesecno mi cisto posle svih poreza i bookinga itd ostaje 400-450eur.
Stan sada vredi 90-110k po oglasima, izgleda i dalje kao nov, imao par sitnih ulaganja u ovih 7god a najvece je bilo krecenje i novi dusek.
Ne kažem imao sam sreće sa kupovinom i realno sam uložio u njega isto koliko sam i platio za njega.Hrlt
 
Super je što si prošao dobro u tom riziku, ali nemoj da generalizuješ i pričaš koješta. Kakvo selo, kakva nasleđa? Još svi vi, kao da si vrač neki. Ako te baš zanima, iz Beograd sam i nemam nasleđe, čisto da čuješ da i to postoji.
Super je što si prošao dobro u tom riziku, ali nemoj da generalizuješ i pričaš koješta. Kakvo selo, kakva nasleđa? Još svi vi, kao da si vrač neki. Ako te baš zanima, iz Beograd sam i nemam nasleđe, čisto da čuješ da i to postoji.
Izvini ..moji su u Bgd dosli 1872 godine..i ipak sam nasledio....ne poznajem nikog ko nije dasao sa sela ..samim tim i ima sta da proda...pa polazim iz primera poznanika..prijatelja...A ako ce mo realno...jedino ako su tvoji koreni jos iz 700 i neke...Izvini onda
 
Ovo očekuješ, a šta će biti ne možeš da znaš, zar ne? U suštini postoji određeni, doduše veoma mali rizik da nećeš moći da ga prodaš ni za toliko koliko si dao.
Pa da mogu da znam sta ce biti igrao bih Loto :D

Postoji rizik sa svime, i da ne uradis nista sa parama postoji rizik da ti inflacija i kirija jedu vrednost, da se desi rat/sankcije, globalna epidemija, politicke nestabilnosti itd...
Sad ja sam izabrao da se ne opterecujem stvarima koje mogu a nisu se desile i na koje nemam uticaj, vec da verujem da ako se dese bicu dovoljno sposoban da reagujem kako treba.
Ako to znaci prodaja stana sa gubitkom neka bude, tako je kako je.
 
Žena i ja oboje bez nasledstva, šta zaradimo radom, to trošimo. Učešće u celini zarađeno i stavljano na štednju i potom devalvirano inflacijom...

Isto BG poreklom, žena mi u šali kaže "od silnih Beograđana sa nekretninama, ja našla onog bez stana" :)

Da mi je 3 stana na periferiji sa niskim ROI... :D
 
Vrh