Šta je novo?

Cene nekretnina

Nemoj da me shvatiš pogrešno, ali ovako nešto može da napiše neko ko nema nikakvog iskustva u (malom) biznisu. Moji rođaci su generacijaki u ugostiteljatvu i to je bukvalno 24/7 posao u smislu da nadjes radnike, da nadgledas nabavku namirnica, pripremu hrane, uslugu...dakle čak i ako ne moraš sve sam da radiš ( a x puta se dogodi da je vozaču, konobaru ili kuvara bolesno dete, ne može da dodje na posao, pogađaj ko uskače u ulogu momentalno) ima toliko posla da oni bukvalno padaju s nogu. Da me ne shvatiš pogrešno, taj biznis donosi novac i neki osećaj zadovoljstva i ponosa, makar u njihovom slučaju jer traju decenijama, ali je isto tako ozbiljna robija. Reći kako je lagano pronaći poslovnu nišu gde se može investirati nekoliko stotina hiljada eur I uživati nije baš tačno. Da ne govorim da većina ljudi nikada nije vodilo restoran, pekaru, hemijsku čistionicu _______ (unesi naziv delatnosti) tako da nemam bas ideju kako da budem uspešan o nečemu o čemu realno nemam pojma. Ideja prosepriteta se svodi na PASIVNOM prihodu, to je razlog zašto su stanovi tako atraktivni kao vid investiranja.

Moja porodica je u malom biznisu, tako da imam više razumevanja za to nego što misliš. Apsolutno mi je jasno da je potrebno uložiti energiju u to, a ne samo novac. Ja nažalost nemam taj novac i ne mogu da započnem svoj mali biznis, ali da imam apsolutno bi mi to bio prioritet u odnosu na bilo koji jadni prinos koji donosi nekretnina.

Ovde je glavni problem mentalitet našeg naroda kome je početak i kraj bilo kakvog razmatranja investicija kupovina stana u BG.
 
Da kažemo da dva stana po 50 kv na NBG koštaju oko 170-180k x2 = 350k EUR okvirno, ja bih apsolutno uložio takav novac u pokretanje svog biznisa.

Ne znam kakve su mogućnosti u Holandiji sa 350k, u Srbiji možeš fino da razradiš neki posao u kojem si stručan sa takvim početnim kapitalom i sigurno da zaradiš daleko više nego da čekaš 7 godina da ti stanovi poskupe (što se možda i neće desiti).
Prvo ja sam rekao da ako cene padnu 50% onda bi odmah uzeo 2 stana. A cene da padnu 10% zbog krize ili izbora u novembru što neki pišu to uopšte ne vredi čekati jer to je već premali popust za čekanje.
I onda kad bi 2 stana na NBG dobio za 180k naravno da bi čekao.
U NL ulagati u biznis a nisi multinacionalna kompanija je ravno samoubistvu. Porezi i a da te zakolju. To sam već pričao. Srbija je za Holandiju poreski raj! Hvala lepo. Za multinacionalne kompanije NL je poreski raj ali to je druga priča.
A evo sad npr zašto pokretati biznis, rizik od propadanja veliki ako ovako možeš imati ROI od 15% godišnje! Bez muke, bez rada 24/7 bez cimanja. Samo čekaš da kriza prođe. Eto uzmi 2013 i čekaš do 2020. Utopiš ga za duplo. Da si uzeo i 2010 pa prodao 2020 ROI je 10%, porez na kapitalnu dobit 0 jer si čekao 10 godina i milina. Cimanje nula, stress nula. Ovako stalno radnici, plate, porezi, otkazi, naplata, ihaaa. Potencijalna dobit može biti veća ne sporim to ali kod većine će biti i manja i još zaradis i pritisak i dijabetes i ko zna šta još pride. Bolje manje a sigurno. Ne tražim ja milione i milijarde. Par stanova, Rent redovno I penzija. Nisam ja kao Bezos i ti da imaju mulyimilijarde a rade non stop. Ja bi stao odmah - prva godina i kraj. Penzija. Malo ETFs, malo obveznice malo stanovi i cekaš prvi u mesecu.
 

Zvanično: Ova grupa građana ne sme da izdaje stanove​

Bezbednjaci ne smeju više da izdaju državne stanove.
Kako piše u izmenama i dopunama Zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike bezbednosti, nakon usvajanja, pripadnik snaga bezbednosti koji je ostvario pravo na kupovinu stana ne može otuđiti stan, izdavati ga u zakup, tj. koristiti stan za obavljanje poslovne delatnosti ili omogućiti korišćenje stana licima koja nisu članovi njegove porodice........

 

Zvanično: Ova grupa građana ne sme da izdaje stanove​

Bezbednjaci ne smeju više da izdaju državne stanove.
Kako piše u izmenama i dopunama Zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike bezbednosti, nakon usvajanja, pripadnik snaga bezbednosti koji je ostvario pravo na kupovinu stana ne može otuđiti stan, izdavati ga u zakup, tj. koristiti stan za obavljanje poslovne delatnosti ili omogućiti korišćenje stana licima koja nisu članovi njegove porodice........

Ne razumem kako neko moze da zabrani nekome da izdaje stan u cijem je vlasnistvu. Da li postoji nesto u ugovorima sto je drugacije od standardnih?
 
Prvo nije ni trebalo da im drzava proda jer je cena za******* i uvreda za ostala zanimanja koja doprinose i vise od policije. Kad vec mora da se podmaze policija da stiti vlast onda je trebalo da im drzava da povlascenu stanarinu, nesto znacajno jeftinije od trzisne cene, recimo upola, pa kome treba da iznajmi. Naprave se isto liste cekanja ako je velika potraznja. Jednog dana ovaj odluci da se preseli u drugi grad/zemlju/napusti policiju, gubi pravo da tu zivi i stan se izda nekom drugom.
 
Ne razumem kako neko moze da zabrani nekome da izdaje stan u cijem je vlasnistvu. Da li postoji nesto u ugovorima sto je drugacije od standardnih?

Zato sto su dobili dzaba stanove za ZIVOT ne za zaradu.
Sa obzirom da apsolutno nije bilo gledanje kriterijuma da li i kome treba vec kako ko stigne itekako treba da se zabrani izdavanje tih stanova.
 
Zato sto su dobili dzaba stanove za ZIVOT ne za zaradu.
Sa obzirom da apsolutno nije bilo gledanje kriterijuma da li i kome treba vec kako ko stigne itekako treba da se zabrani izdavanje tih stanova.
Ma ok u moralnom smislu, razumem to ali u pravnom smislu, jel postoji nesto u ugovorima da pise da je njegov stan drugacije definisan i time gubi prava izdavanja?
 
Ma ok u moralnom smislu, razumem to ali u pravnom smislu, jel postoji nesto u ugovorima da pise da je njegov stan drugacije definisan i time gubi prava izdavanja?
Verovatno stoji da kao za stepu stepanovic nema prodaje 10 godina u ugovoru.

Na kraju dana nema veze sta je u ugovoru, zakon je preci od ugovora a donosi se zakon.
 
Zakon ne moze da vazi retroaktivno tako da ima veze sta im pise u ugovoru.
Siguran sam da u ugovorima im stoji da je svrha prodaje nekretnine obezbedjivanje zivotnog prostora osobe koja dobija nekretninu a ne izdavanje svakako.

A to da ne moze retroaktivno da se primeni... zavisi.
Ako je dopuna clana i ustavna odluka moze sa time sto naravno nece ih ganjati sto su do sada izdavali stanove vec ce reci od tog i tog datuma ne sme da se iznajmljuju ti stanovi vise.
 
Ko se plaši za svoj posao i misli da će ga AI zamenuti ili da će mu firma dati otkaz zbog ušteda ne treba da uzima kredit.
Nisam siguran kako funkcioniše ono osiguranje kredita od otkaza.
Ali realno je da ima potražnje za poslovima i da se u današnje vreme može lako prekvalifikovati za nove poslove i pozicije.
Ti si expert za Novi Sad. Šta misliš o Petrovaradinu? Koji deo Petrovaradina je najbolji trenutno (ili najperspektivniji u budućnosti)?
 
Ti si expert za Novi Sad. Šta misliš o Petrovaradinu? Koji deo Petrovaradina je najbolji trenutno (ili najperspektivniji u budućnosti)?
Sve najbolje mislim.
Dugo potcenjena oblast, zato što mora da se predje most.
Sada je u ekspanziji sa izgradnjom.
Lično ja bih uzimao, to jest preporučio bih stan koji se nalazi u zgradama koje nisu na glavnoj ulici(zbog buke i saobraćaja).
Petrovaradinska tvrdjava je barokno remek-delo vojne arhitekture.
Novi Sad se širi i sledeći deo za izgradnju je Mišeluk u nastavku Petrovaradina i Alibegovac(što se tiče ulaganja).
Kako je izgradjena Covid bolnica i najavljena celokupna infrastruktura(ali zato su zemljišta otišla u nebesa).
Svi veliki Investitori su pokupovali velika zemljišta a i neki krenuli izgradnju.
Ja sam trebao tamo da gradim dvojne zgrade sa Pr+1+Pk. Sada mi to drugari i grade.
Realno to bih i preporučio nekome.
Biće zanimljiv jedan velik kompleks u Petrovaradinu
Petrovaradin je mesto pored centra Novog Sada, a blizu je Fruške gore.
Drugari, rodjeni Novosadjani sa Limana gledaju tamo da kupe stan da se presele, moj brat takodje.
Eto ja bih svakome preporučio da ne uzima na glavnoj ulici stan zbog konstantnog saobraćaja.
Manji Investitori rasprodaju te mini zgrade pre same izgradnje i to uglavnom prijateljima i poznanicima, zato je problem to i pronaci na internetu i oglasima.
Te zgradice(dvojne kuće P+1+Pk) uglvanom idu sa parking mestom i parčetom dvorišta ili terasom na ravnom krovu(penthaus).
 
Kaže u tekstu u "Novostima" o potrazi brucoša za stanovima u Bg:
"Roditelji ne pitaju za cenu i traže stanove u blizini fakukteta. Najvažnije im je da dete ne mora javnim prevozom da ide ide na predavanje, ispite, vežbe, a kao glavni razlog za to navode brige za bezbednost. Iako im ponudimo jeftinije stanove, koji su samo par stanica udaljeni od fakulteta, ne žele da prihvate. Spremni su da se odreknu dosta toga da bi platili detetu stan u Beogradu što bliže fakultetu. Dešava se da su to stari, oronuli stanovi sa nameštajem koji je u fazi raspadanja, ali su na par minuta od visoke školske ustanove."

Briga za bezbednost!? Nadam se da je ovaj tekst neka zafrkancija.
 
U prvoj godini fakulteta studenti gledaju da se pozicioniraju blizu centra jer ne poznaju grad dobro, onda kad postanu malo sigurniji, beže iz tih oronulih i precenjenih stanova oko centra u neke mnogo lepše i jeftinije na daljim lokacijama.

Tekst je svakako preterivanje u svakom smislu.
 
Meni da bih pokrenuo biznis i proizveo vrednost treba pocetni kapital, ako su kamate niske nizi je i rizik vracanja pozajmice pa se ne slazem bas da jeftin novac ne otvara mogucnosti rasta ekonomije.

A to da ce sistem da pukne.. ako pukne imacemo dosta vise problema od cene stana.

Po meni poslednja decenija je itekako bila dobra po biznise i ljude generalno, zivelo se bolje nego ikad pre pandemije i inflacije.
Ti si bio jako uspešan u biznisu i gledaš iz te perspektive. Sa druge strane mnogi nisu tako uspešni i ovo malo povećanje kamatnih stopa ih pogađa.

Poslednja decenija je bila fenomenalna za ljude koji rade online jer se brzi internet proširio svuda i doveo do outsorcinga. Ljudi iz zemalja Istočne Evrope, Kine i nekih drugih zemalja su napredovali. Moj drugar, koji je bio It-jevac još pre dvadeset godina, je morao da ode u Austriju jer ovde nije bilo mnogo mogućnosti za veliku zaradu. Sada ljudi ne moraju da odlaze iz Srbije ako su u tom poslu. Stvar je izbora.

Opet, u nekada razvijenim zemljama standard stagnira u najboljem slučaju.

Jeftin naštampani novac je vukao potrošnju, ali se vremenom pretvorio u inflaciju i najpre podigao cene nekretnina. Sada moraju da se bore sa inflacijom koju su sami izazvali i strukturnim problemima koji ostaju i pogoršani su.

U suštini, poslednje decenije su se dugovi samo povećali i nemoguće ih je vratiti u mnogim slučajevima.
 
US economy adds 114,000 jobs in July, BELOW expectations of 176,000.

The unemployment rate rose to 4.3%, ABOVE expectations of 4.1%.

This marks the highest US unemployment rate since November 2021.

The labor market is beginning to crack in the US.
Po raznim analizama skoro sve poslove u tim podacima uzimaju migranti već godinama.

Stopa zapošljavanja rođenih Amerikanaca je negativna.

Odnedavno mogu legalno da zapošljavaju ilegalne migrante, što već i rade.

Situacija je daleko gora nego što izgleda.
 
Sve najbolje mislim.
Dugo potcenjena oblast, zato što mora da se predje most.
Sada je u ekspanziji sa izgradnjom.
Lično ja bih uzimao, to jest preporučio bih stan koji se nalazi u zgradama koje nisu na glavnoj ulici(zbog buke i saobraćaja).
Petrovaradinska tvrdjava je barokno remek-delo vojne arhitekture.
Novi Sad se širi i sledeći deo za izgradnju je Mišeluk u nastavku Petrovaradina i Alibegovac(što se tiče ulaganja).
Kako je izgradjena Covid bolnica i najavljena celokupna infrastruktura(ali zato su zemljišta otišla u nebesa).
Svi veliki Investitori su pokupovali velika zemljišta a i neki krenuli izgradnju.
Ja sam trebao tamo da gradim dvojne zgrade sa Pr+1+Pk. Sada mi to drugari i grade.
Realno to bih i preporučio nekome.
Biće zanimljiv jedan velik kompleks u Petrovaradinu
Petrovaradin je mesto pored centra Novog Sada, a blizu je Fruške gore.
Drugari, rodjeni Novosadjani sa Limana gledaju tamo da kupe stan da se presele, moj brat takodje.
Eto ja bih svakome preporučio da ne uzima na glavnoj ulici stan zbog konstantnog saobraćaja.
Manji Investitori rasprodaju te mini zgrade pre same izgradnje i to uglavnom prijateljima i poznanicima, zato je problem to i pronaci na internetu i oglasima.
Te zgradice(dvojne kuće P+1+Pk) uglvanom idu sa parking mestom i parčetom dvorišta ili terasom na ravnom krovu(penthaus).
Ne znam samo da li se isplati u smislu da za 20-30% vise, mozes da uzmes nesto u Adamovicevom naselju ili boljim delovima Telepa
 
Ne znam samo da li se isplati u smislu da za 20-30% vise, mozes da uzmes nesto u Adamovicevom naselju ili boljim delovima Telepa
Ja bacim povremeno pogled na kuće na Telepu, ne deluje mi tako loše, ali ne poznajem situaciju na terenu toliko. Znam taj deo oko hotela Šeraton, ali nisam baš previše išao naokolo.
 
Hotel Šeraton je da kažem otprilike geografski centar Novog Sada. Telep je ogroman tako da baš zavisi gde se nalaze te kuće.
Adamovićevo naselje važi za jednu od skupljih lokacija, ali po meni je Grbavica i svi Limani bolja solucija.
Petrovaradin je potcenjen jer se prelazi most. Stvarno zavisi od osobe i mikrolokacije zgrade ili kuće, a saobraćaj nije problem u Novom Sadu i realno si svuda blizu, pa sa biciklom ti treba oko 30min sa jednog kraja grada do drugog, povezanost autobusima je odlično.
Sada i sa brzom prugom si za 45min do NBG.
 
Info sa terena iz prve ruke:.

Drugar gastos prodao stan u Save Kovačević u Zemunu.

Zgrada solidna iz sedamdesetih. Prvi sprat. Po papirima 51 grejne, a u stvarnosti 55,5 plus terasa i lođa još 3,5 kvadrata. Greška napravljena još sedamdesetih i samo se prenosi u papirima.

Kuhinja daleko iznad proseka u rangu fency novogradnji, stolarija originalna ali održavana u dobrom stanju. Kupatilo izvorno, ali pristojno. Ostalo u pristojnom stanju, ne zahteva neko ulaganje. Može odmah da se živi. Bio je izdavan. Stan u top 5% starogradnje.

Cena 146.000 evra uključujući i proviziju agencije 3.000 evra.

Kupac gastos povratnik.
 
Vrh