Šta je novo?

Cene nekretnina

Znači najverovatnije je ono što sam napisao......i timeline se poklapa
 
Udarila recesija i na saboru trubača u Guči. Bogami ovu zimu izgleda dolazi na red ono čuveno loženje parketa. 😁
 
To sto ljude koje ti znaš nisu sposbni da naprave sebi sezonu dužu njihov problem
Covek koga znam prodao je kuću na cg prinoriju i kupio tj sagradio 9 apartmana plus jedan u kome on boravi sa porodicom sezon mu traje 10 meseci
Verovatno je u pitanju Standard zgrada, u Premijum zgradama koje imaju i one kongresne sale sezona bi potencijalno mogla da traje i čitavih 15 meseci kad bi bilo moguće, jer skoro sve firme iz regiona gore održavaju tim bildinge, skupove, predavanja, simpozijume, kongrese i razne druge poslovne susrete van glavnih sezona (čak i one gala svadbe su počele, za sada manje, ali ima)...tada je isto većina soba zauzeta, ali mora da postoji pristojan restoran i spa centar. Dođe odjednom od 20-ak do čak 500 zaposlenih. Obično je to unapred rasprodato
 
da slazem se, izgleda na nasu najjeftiniju planinu sa soc i lower standard zgradama izgleda samo jos za svadbe i tim bildibge idu ljudi jer firme gledaju da max usede zbog krize koju proricu ovde na forumu, a to slabo sad preko leta pa se zato na live kamerama sa zlatibora ne vide ljude, samo po neki lokalac sto krenuo u primijum lidl
 
Poslednja izmena:
Ti si agent cija agencija nema show room na zlatiboru pa zato pricas takve neistine za zlatibor, sad se na zlatiboru kupuje masovno jer krece primijumizacija pa ce dogodine u ovo vreme seici iz saudijske arabije da dolaze na zlatibor da igraju golf to ne moze tamo po pesku a oni ne pitaju sta kosta
 
Po obodu Zlatibora apartmani 1000€/kvm…stala kupovina, stao BG, samo lux projekti idu…videcemo šta sledi…
Ma što je najgore kupuje narod i te jeftinije projekte, ali su cene tih po obodu već od 1400 eur/m2,...pa Čajetina koja je 5km ispod je već od 1300-1900. Problem su te sitne iscepkane parcele do 5, 6 ari, i onda tu i da hoćeš ne može da stane Premijum objekat, a susedni vlasnici po našem starom običaju neće da se udruže i ukrupne parcele. Premijum klasa ide dobro i cene od 2700 eur/m2 pa do 5500 eur/m2 za penthause.

Nešto se dešava, pitanje da li će da sačekaju američke izbore ili ne...
 
Poslednja izmena:
Steta sto nema pravi primijum na zlatiboru samo soc i lower standard ali to po zlatiborski kriterijumima svrstavaju u primijum pa zato nema primijum gostiju
 
Ko nije baš zapeo da kupi sad, ja mu savetujem da povuče ručnu, izbaci ruku kroz prozor i iskulira malo. Osim ako ne kupuje na Zlatiboru, koji je, ako možda neki nisu čuli, naša najjeftinija planina sa soc i lower standard zgradama i slično.
Prestaneš da gledaš oglase i prebaciš se privremeno na neku drugu sferu interesovanja. Evo, moj savet su bicikli, gradski, električni, obični, šta god. Ponuda značajno veća nego tražnja, prodavci uvek spremni na cenkanje žestoko, "uvozi" se masivno strana, kvalitetna roba i prodaje jeftinije nego tamo. Veoma zdravo tržište. A kupovinom dobijaš produkt koji će ti sigurno doneti samo benefite. Bicikli su vozila budućnosti, ne leteći taksiji.
 
Znam da nije baš tema - Ali šta mislite o ovom pokretu države da zabrini izdavanje stanova koju su bezbednjaci kupili?

Kazu potencijalno će im naplatiti penale po tržišnoj ceni ali se ne precizira koja je cena.

Društvo iznajmljuje stan na Galenici pa mi je zanimljiva tema.
 
Znam da nije baš tema - Ali šta mislite o ovom pokretu države da zabrini izdavanje stanova koju su bezbednjaci kupili?

Kazu potencijalno će im naplatiti penale po tržišnoj ceni ali se ne precizira koja je cena.

Društvo iznajmljuje stan na Galenici pa mi je zanimljiva tema.
Podrzavam odluku da se zabrani izdavanje, posebno jer su stanovi isli po principu brzi prsti a ne po potrebama.

Trzisna cena racunaj 2000 eur/m2
 
Koliko je NBG postao težak saobraćajno, toliko su drugi krajevi grada postali još gori.
Ljudi koji žive na Nbg-u i rade na istom (imam ih dosta) jednostavno previše koriste automobile. Daću ti par primera: ideš svaki dan kolima iz centra Zemuna do hotela Jugoslavija 30 godina i žališ se na gužvu. A pritom usput čak ne obavljaš obaveze kao što su kupovina, skupljanje dece iz vrtića i slično. Izgovori: moram onda da ustanem 20 minuta kasnije. Vruće je. (Toliko, u 8 izjutra?!) Oznojiću se. Slušam podkast u kolima. Ne volim autobus. Plašim se da vozim biciklu, pospan sam ujutru. I tako...
Sve je to ok, svako ima svoje slobode. Ali onda nema kukanja na gužvu.
 
U Kijevu, gde doslovno padaju bombe, cene nekretnina su se nakon inicijalnog pada već vratile na nivo pre 2022. sa tendecnijom daljeg rasta jer mnogi veruju da će Ukrajna dobiti značajna sredstva za rekonstrukciju nakon što se rat završi i sada spekulativno ulažu u to tržište.
Samo sto je USA naterala Ukrajinu da se zaduzi toliko da ce placati dug vekovima po velikim kamata. Mislim da se Ukrajina prodaje polako zapadu.

Recesija kreće od Q4 ove godine a veliki pad akcija od početka 2025 godine. Po predviđanjima biće veća recesija i bear market od krize iz 2008 godine!
danasnja vest - Bafetov Berkshire Hathaway prodao 50% udela($75 milijardi) u Apple-u u Q2. U Q1 je imao preko $150 milijardi vrednosti akcija.
Ne prodajes toliko akcija pobednika u IT sektoru ako ne zelis da kupis na velikom snizenju.

Gradnja i cena stanova u Bg-u je velikim delom rezultat pranja novca i manipulacija.

btw. EXPO je i bice "sell the news event".
 
trebalo je da urade to na vreme a ne sada retroaktivno, to mi je opasno
Pa ovo retroaktivno mi i jeste problematično. Da je išlo odmah ne bi bilo uopšte problema.

A što se tiče da ljudi sa NBG previše koriste kola - Zavisi gde radiš. Meni se potrefilo da živim i radim na NBG, a da moram da menjam 2-3 autobusa (zavisi koliko želim da pešacim). Ako idem autobusom racunam barem 1h putovanja, a autom 15min max.
 
Samo da expo ne bude save the investitori kao Stepa. Pre toga je bilo kriza je naša šansa i tako to. A da je od početka Ukrajine sell the news 😁
 
Ko nije baš zapeo da kupi sad, ja mu savetujem da povuče ručnu, izbaci ruku kroz prozor i iskulira malo. Osim ako ne kupuje na Zlatiboru, koji je, ako možda neki nisu čuli, naša najjeftinija planina sa soc i lower standard zgradama i slično.
Prestaneš da gledaš oglase i prebaciš se privremeno na neku drugu sferu interesovanja. Evo, moj savet su bicikli, gradski, električni, obični, šta god. Ponuda značajno veća nego tražnja, prodavci uvek spremni na cenkanje žestoko, "uvozi" se masivno strana, kvalitetna roba i prodaje jeftinije nego tamo. Veoma zdravo tržište. A kupovinom dobijaš produkt koji će ti sigurno doneti samo benefite. Bicikli su vozila budućnosti, ne leteći taksiji.

Nema šta da kulira jer iz meseca u mesec stanje na oglasima postaje sve kritičnije i ne nazire se zaustavljanje. Ponuda je sve lošija i sve skuplja.

Približavamo se NS situaciji gde je starogradnja skuplja od novogradnje.


BG1.PNG


Osim ako ne očekuješ neki totalni raspad ekonomije, za ljude koji kupuju za život nema šta da se čeka.
 
Nema šta da kulira jer iz meseca u mesec stanje na oglasima postaje sve kritičnije i ne nazire se zaustavljanje. Ponuda je sve lošija i sve skuplja
Baš zato bih i iskulirao. Sad će i da ogranicavaju kamate, pa da vidimo šta kako. Načelno se slažem da ne treba da se čeka sa kupovinom za život, ali i tu postoji valjda neki tajming i strategija.
 
Tako su neki iskulirali, pa su od 1000eur/m2 došli do 2-3000eur/m2.
Pred svaku krizu ljudi uspore sa biznisom i sa rešavanjem ključnih stvari.
U tim krizama su pripremljene korporacije i bogati ljudi i oni najbolje prolaze.
Kupovina nekretnine za život se rešava kada si u mogućnosti to jest imaš uslove.
Neka se i pretpostavi neki namešteni finansijski kolaps u svetu.
I da zbog toga cene nekretnina ne prate inflaciju, nego da eto i dožive neki pad od 5-10%(iskreno za BG i NS je ovo po meni nemoguće ali ajde).
Ako se uzima stambeni kredit na 30god, otplaćuješ svoj stan, a u roku od 30god mogu da se porede cene nekretnina, a i ne plaća se kirija 😉
 
Vrh