Šta je novo?

Cene nekretnina

Recesija kreće od Q4 ove godine a veliki pad akcija od početka 2025 godine. Po predviđanjima biće veća recesija i bear market od krize iz 2008 godine!
Koji put je najava te recesije ?
Koji put je najava pada cena nekretnina ?
Koji put je najava pada kamata u Q4 ili rast kamata?
Koji put je najava pobede Rusije tj Uktajine tj. najava Kine na Tajvan..tj.Irana tj.Turske na Izrael?
Koji put ....i kad ne bude..svi çute..i prave nove prognoze...
 
Poslednja izmena:
Ko se plaši za svoj posao i misli da će ga AI zamenuti ili da će mu firma dati otkaz zbog ušteda ne treba da uzima kredit.
Nisam siguran kako funkcioniše ono osiguranje kredita od otkaza.
Ali realno je da ima potražnje za poslovima i da se u današnje vreme može lako prekvalifikovati za nove poslove i pozicije.
 
Za to vreme završiš neki prosečni fakultet 😉
Razumem kada imaš porodicu i dvoje dece i ako žena radi pa moraš da budeš prisutan i pomažeš oko svega.
Ali ako ti je fokus samo na poslu to ide mnogo brže. Ovde se podrazumeva stvarnih 8-10sati posvećivanja ka tom cilju i 6dana nedeljno.
Ok sve zavisi i sa kime si okružen...
 
Tako su neki iskulirali, pa su od 1000eur/m2 došli do 2-3000eur/m2.
Pred svaku krizu ljudi uspore sa biznisom i sa rešavanjem ključnih stvari
Zašto ne bi sačekao da vidi na koliko će da ograniče kamatne stope, kako će to stimulisati tržište. Nije isto praviti sebi računicu na 5% ili na 4%. Pred krizu treba biti oprezan, kako god.
 
Ko se plaši za svoj posao i misli da će ga AI zamenuti ili da će mu firma dati otkaz zbog ušteda ne treba da uzima kredit.
Ne plasim se AI, al se plasim obicne ljudske inteligencije :) Iskreno, pre izbora u novembru ne bih donosio nikakve presudne odluke, koje bi mogle da me kecaju preostalih nekoliko decenija ovozemaljskog zivota. A za posle cemo da vidimo.
 
Procitao sam vec nekoliko puta da treba sacekati izbore u Americi. Kakvu ekonomsku politiku ocekujete sa Trampom, a kakvu sa Kamalom?
I mozda bitnije, kakve ce to posledice imati po svet, i u nasem slucaju na cene nekretnina, ili ekonomske prilike u Srbiji?
 
Da li može da se refinansira kasnije kredi?
Može, ali ne treba računati na to. Ko može da ti garantuje da će ti druga banka dati bolje uslove, a pogotovo ako se svi budu zaletali da urade isto. Svakom je u interesu da mu smanje kamatnu stopu, te tako možeš da računaš da će većina misliti da uradi isto što i ti.
 
Ne plasim se AI, al se plasim obicne ljudske inteligencije :) Iskreno, pre izbora u novembru ne bih donosio nikakve presudne odluke, koje bi mogle da me kecaju preostalih nekoliko decenija ovozemaljskog zivota. A za posle cemo da vidimo.
Kakve veze imaju izbori u Americi sa stanom u Beogradu? Jedino ako kupujes u Texasu pa onda čekaj izbore u novembru. Naši su izbori bili i do 2027 si gotov.
A da li je kamata 4 ili 5% po meni je skroz nebitno. Uzimaš naravno najmanju moguću ali ako nema ispod 5 onda ok!
 
FED će spuštati kamatne stope bez obzira na rezultat izbora, pitanje je samo da li će US da uđe u recesiju, jer njihova recesija se preliva na Evropu pa i na nas.

Bez obzira na to, mislim da bi morao biti pravi ekonomski slom da bi cena stanova u BG pala.
Cene stanova u slučaju i velikih kriza ne padaju odmah već nakon 3-5 godina i vidite da padaju malo u odnosu na rast posle. Ako kupujes za život onda se kupuje kad se može. Investiciono kupovanje stanova je drugo.
 
Kakve veze imaju izbori u Americi sa stanom u Beogradu? Jedino ako kupujes u Texasu pa onda čekaj izbore u novembru. Naši su izbori bili i do 2027 si gotov.
A da li je kamata 4 ili 5% po meni je skroz nebitno. Uzimaš naravno najmanju moguću ali ako nema ispod 5 onda ok!
Ama bas nikakve veze nemaju, kao sto ni kriza 2008. nije imala nikakve veze sa cenom stanova u Beogradu. Niti su cene stanova ikada padale, to je teoriza zavere koju nam ONI serviraju, kao i da je Zemlja okrugla.

Doduse, ove cene ne verujem da su posledica realnog rasta privrede, tako da je pitanje koliko ce kriza uticati na njih. Ako bude krize, siromasni ce biti jos siromasniji, a za bogate ne brinem.
 
Misli na to što u jednom trenutku kupuješ nekretninu a u drugom kažeš da treba sačekati.
Ko ide po principu da ima samo za učešće i hoće da se zaduži 100k+, ja mislim da treba da sačeka da vidi šta će biti sa kamatama. Razlika od 1% uopšte nije mala za nekog ko ima osrednja primanja. Ja tražim da kupim ali van tog nazovimo "centra", i ne bih se zadužio ni 40k. Meni ni ova kamata ne smeta.
 
Ama bas nikakve veze nemaju, kao sto ni kriza 2008. nije imala nikakve veze sa cenom stanova u Beogradu. Niti su cene stanova ikada padale, to je teoriza zavere koju nam ONI serviraju, kao i da je Zemlja okrugla.

Doduse, ove cene ne verujem da su posledica realnog rasta privrede, tako da je pitanje koliko ce kriza uticati na njih. Ako bude krize, siromasni ce biti jos siromasniji, a za bogate ne brinem.
Problem u krizi nije ni cena stana koja padne ni kamata koja je niska, već su problem BANKE koje ne odobravaju kredite!! To je najveći problem. Zato ja i kažem da sam slavio 2009 kad mi je banka odobrila kredit sa 5,5% kamate. Banke postanu jako oprezne, čak previše oprezne i vrlo teško odobravaju kredite. Ono što bi danas skoro svaka banka odobrila u krizi će možda jedna.

A ako se obistini tvoje da cene padnu (nadam se da računaš na pad od 50%) jer pad od 10% ne znači ništa skoro. Evo ja ti kažem da ću odmah pored ovog što sam uzeo uzeti još 2 stana samo da se nađu (što bi se reklo da se ne baci). Neću ni izdavati ni nista, samo zaključati plaćati EPS i Infostan minimalno i čekati 5-7 god dok ne dođe opet zlatno doba i prodati za duplo!
Realan pad u slučaju krize na top lokacijama za manje stanove do 50kvm je 10%. Za veće stanove do 20%. Sve preko toga nemojte da računate na top lokacijama u BG.
 
2023
image.jpg
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    137,1 KB · Pregleda: 32
Na stranu misaoni eksperimenti, činjenica da ćeš slupati pare u dva stana i čekati 7 godina na aprecijaciju umesto da uložiš to u nešto što može da zaradi novac sad mi je apsolutno komično.
 
Svi pričaju kao ako padne cena 10% kupio bih 2 stana (daj 5 karata). U realnosti naravno da to nije tako. Svi čekaju da ode na nulu 😂 i propuste priliku. Ili prerano kupe.
Kovid štampa + Došlo nam je 200k ljudi koji su daleko jači platežno od nas. Sa većom štednjom. Šta bi se dogodilo da naši vlastodršci nisu napumpali cene? Pokupovali bi sve po centru. I BG a i NS i istisnuli domaće stanovništvo.
To naravno ne odgovara vlastelinima. Njima odgovara da im uzmu pare i da ih isprate na kraju. Što više Rusa, Ukr ode, tada će pasti i cene i povećaće se gradnja. Tako će isto i sa migrantima (radna snaga). Zatvore ih u neki geto (zatvor), radiće u ovim rudnicima što ćemo da otvaramo. Kad završe posao, paljba. Ali pre toga ima fušu da im uzmu.

KG sam istraživao, stala malo prodaja. Izgradilo se u proteklih 5 godina mnogo i mislim da se prezasitilo tržište. Do 50m2 se sve rasproda. Od 60+ kvadrata možeš da biraš. Niko još ne spušta cene naravno ali svi investitori su otvoreni za pregovore (popust daju ako daš veće učešće a zgrada se npr završava za 6-7 meseci). To je do skoro bilo nezamislivo.....to se uvek smatralo maltene završenom zgradom
 
Poslednja izmena:
U šta na primer?

Da kažemo da dva stana po 50 kv na NBG koštaju oko 170-180k x2 = 350k EUR okvirno, ja bih apsolutno uložio takav novac u pokretanje svog biznisa.

Ne znam kakve su mogućnosti u Holandiji sa 350k, u Srbiji možeš fino da razradiš neki posao u kojem si stručan sa takvim početnim kapitalom i sigurno da zaradiš daleko više nego da čekaš 7 godina da ti stanovi poskupe (što se možda i neće desiti).
 
Da kažemo da dva stana po 50 kv na NBG koštaju oko 170-180k x2 = 350k EUR okvirno, ja bih apsolutno uložio takav novac u pokretanje svog biznisa.

Ne znam kakve su mogućnosti u Holandiji sa 350k, u Srbiji možeš fino da razradiš neki posao u kojem si stručan sa takvim početnim kapitalom i sigurno da zaradiš daleko više nego da čekaš 7 godina da ti stanovi poskupe (što se možda i neće desiti).
Nemoj da me shvatiš pogrešno, ali ovako nešto može da napiše neko ko nema nikakvog iskustva u (malom) biznisu. Moji rođaci su generacijaki u ugostiteljatvu i to je bukvalno 24/7 posao u smislu da nadjes radnike, da nadgledas nabavku namirnica, pripremu hrane, uslugu...dakle čak i ako ne moraš sve sam da radiš ( a x puta se dogodi da je vozaču, konobaru ili kuvara bolesno dete, ne može da dodje na posao, pogađaj ko uskače u ulogu momentalno) ima toliko posla da oni bukvalno padaju s nogu. Da me ne shvatiš pogrešno, taj biznis donosi novac i neki osećaj zadovoljstva i ponosa, makar u njihovom slučaju jer traju decenijama, ali je isto tako ozbiljna robija. Reći kako je lagano pronaći poslovnu nišu gde se može investirati nekoliko stotina hiljada eur I uživati nije baš tačno. Da ne govorim da većina ljudi nikada nije vodilo restoran, pekaru, hemijsku čistionicu _______ (unesi naziv delatnosti) tako da nemam bas ideju kako da budem uspešan o nečemu o čemu realno nemam pojma. Ideja prosepriteta se svodi na PASIVNOM prihodu, to je razlog zašto su stanovi tako atraktivni kao vid investiranja.
 
Vrh