Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa nije zlatibor more gore bi sezona trebala da traje bar 250 dana
Zima proleće leto praznici ...
 
Nije u krugu dvojke na Kopaoniku(Konaci, Grand, Viceroy, Gorski i Wooden, Club A)😂ali nekom se i svidja takav koncept.
Pa da kažem i ta neka izolovanost.
A nekako mi je super koncept iz kojeg ne moras da izadjes, a i na samom skijalistu si.
 
Ko je pratio sta sam pisao, u jednom postu sam pisao o Sahm rule indikatoru koji predvidja recesiju sa 100% preciznoscu i posle onog izvestaja od juce je zvanicno i trigger-ovan
Da, da, juče smo navodili to. Sad čekamo samo da vidimo da li kreće da tone odmah strmoglavo u dubinu, ili ćemo malo da posmatramo nemoćno koprcanje po površini.
 
Da li možeš da nam pojasniš? Šta se pretpostavlja da kreće od Novembra?
 
Kakve veze ima sto nema ljudi na zlatiboru nasoj najjeftinijoj planini sa soc i lower standard zgradama? Ima dosta automobila od 100k, preko 10 ih ima, mozda cak i 15 takvih automobila ima trenutno na Zlatiboru.
 
Ali sam kreator ovog Sahm Rule-a kaze da bi ovog puta moglo da bude drugacije (https://fortune.com/2024/08/02/rece...m-rule-trigger-unemployment-rate-jobs-report/). Ovog puta je sve drugacije :)
Zato se ne gleda samo jedan indikator.
Mrzi me da copy paste-ujem ali pisao sam vec koje sve indikatore pratim. Kontam ako kliknes na moj profil i odes kroz istoriju da ces naci post gde sam objasnio sta se to sve gleda.
P.S. Evo nije me mrzelo :D
 
Zato se ne gleda samo jedan indikator.
Mrzi me da copy paste-ujem ali pisao sam vec koje sve indikatore pratim. Kontam ako kliknes na moj profil i odes kroz istoriju da ces naci post gde sam objasnio sta se to sve gleda.
P.S. Evo nije me mrzelo :D
Imas li da preporucis par nekih linkova (kao tutorijale neke 😀) ili neke podkaste za nas koji bi vise da saznamo o ovome. Nesto kao ekonomija za nubove
 
Sada razmisljam bas. Nema sanse da FED nije znao za nezaposlenost, sigurno dobijaju neku indikaciju kada nesto mora da urade na sastancima.
Ono sto mislim da se desava je kontrolisano demoliranje drugih valuta, mislim da zele da naprave situaciju takvu da ljudi beze u dolare i time naprave tu vecu razliku u moci izmedju dolara i ostalih valuta sto ce doprineti deflation-u koji se savrseno uklapa sa m2 trenutno. Mislim da su ovo namerno odradili i da ce traziti neki povod da spuste kamate.
Trziste se sada kladi da ce u septembru da spuste kamate za 0.5% ili da naprave neki emergency meeting gde ce spustati. I onda zbog jacine dolara ce moci sebi da priuste novi QE i opet da export-uju inflaciju kada za to dodje vreme.
 
Sada razmisljam bas. Nema sanse da FED nije znao za nezaposlenost, sigurno dobijaju neku indikaciju kada nesto mora da urade na sastancima.
Ono sto mislim da se desava je kontrolisano demoliranje drugih valuta, mislim da zele da naprave situaciju takvu da ljudi beze u dolare i time naprave tu vecu razliku u moci izmedju dolara i ostalih valuta sto ce doprineti deflation-u koji se savrseno uklapa sa m2 trenutno. Mislim da su ovo namerno odradili i da ce traziti neki povod da spuste kamate.
Trziste se sada kladi da ce u septembru da spuste kamate za 0.5% ili da naprave neki emergency meeting gde ce spustati. I onda zbog jacine dolara ce moci sebi da priuste novi QE i opet da export-uju inflaciju kada za to dodje vreme.
I glavno pitanje, kako će taj scenario uticati na cene stanova u Beogradu?
 
Imas li da preporucis par nekih linkova (kao tutorijale neke 😀) ili neke podkaste za nas koji bi vise da saznamo o ovome. Nesto kao ekonomija za nubove
Prati FED, to je prva stvar :D

Imam par kanala koji su bas za ucenje

Malo vise pogled u makro, geopolitika

Za ove malo pazi jer ima i saveta za investicije tako da taj deo ignorisi

Imas i perma bear-ove, generalno u pravu su ali pricaju godinama isto


Kada prodjes to onda imas ljude sa dobrim predvidjanjima na osnovu indikatora (nesto sto ja radim isto)
Henrik Zeberg, DANIELLE DIMARTINO,
 
I glavno pitanje, kako će taj scenario uticati na cene stanova u Beogradu?
Kada se desi deflacija u najjacoj ekonomiji, isto kao i inflacija ona se prenosi na druge zemlje, samo jace. Sto znaci da pad cena svega ce se desiti zamisli cak i kod nas :D
Opet kao papagaj, sada je samo pitanje kako cemo proci kroz ovu recesiju. Ako rade ono sto mislim da rade a to je da jacaju dolar pa posle imaju slobode da opale QE, to znaci da ce cene nekretnina ici gore opet ali ovako sada iz glave, imali bi pad cena mozda godinu-dve pa bi onda taj QE dosao do nas. To vremenski pogoditi je jako tesko.
Ako cak opet recesija bude toliko jaka, napravi toliku stetu, taj QE koji ce oni spremiti ce morati da bude tako ogroman, da ce onaj od Covid-a sto smo dobili biti nista naspram ovog novog.
2008 nam je dokazala da iako je bilo likvidnosti, ljudi su se uplasili i nisu trosili. Tako da to sve zavisi na kraju od obicnih ljudi.
Nama Vucko moze na TV-u da prica recimo "stanovi kvadrat 1200e" samo da bi pokrenuo ekonomiju ili nesto drugo sto ce terati ljude da trose.
 
Zato se ne gleda samo jedan indikator.
Mrzi me da copy paste-ujem ali pisao sam vec koje sve indikatore pratim. Kontam ako kliknes na moj profil i odes kroz istoriju da ces naci post gde sam objasnio sta se to sve gleda.
P.S. Evo nije me mrzelo :D
LEI niti yield spread (treasury spread, credit spread) zasad ne indikuju recesiju, ako se varam. Ali generalni utisak svega ostalog vodi ka tome.
 
LEI niti yield spread (treasury spread, credit spread) zasad ne indikuju recesiju, ako se varam. Ali generalni utisak svega ostalog vodi ka tome.
Tako je, credit spread recimo je i dalje nizak, sto znaci da ima jos tu slobode ali bas od jula je poceo da dobija jaci spike na gore i on ide agresivno kada krene.
 
Treba imati u vidu da je SAHM rule nastao 2019 godine nakon svih recesija ikada i da se zato one uklapaju u njega.

Videcemo da li je zapravo koristan za buduca predvidjanja.
 
Prati FED, to je prva stvar :D

Imam par kanala koji su bas za ucenje

Malo vise pogled u makro, geopolitika

Za ove malo pazi jer ima i saveta za investicije tako da taj deo ignorisi

Imas i perma bear-ove, generalno u pravu su ali pricaju godinama isto


Kada prodjes to onda imas ljude sa dobrim predvidjanjima na osnovu indikatora (nesto sto ja radim isto)
Henrik Zeberg, DANIELLE DIMARTINO,
Možda prvo da pročitaš knjigu osnovi ekonomije od Menkjua, pa da širiš znanje dalje po oblastima koje te zanimaju. Ovo su sve dobri izvori, ali moraš da znaš i osnove makroekonomije, posebno deo oko ponude i tražnje zajmovnih sredstava i stranih valuta. @Anon navodi stvari koje se tiču i apresijacije i depresijacije valuta, a ne možeš da shvatiš na koje sve načine dolazi do toga ako ne barataš osnovnim postulatima deviznog tržišta.
 
Tako je, credit spread recimo je i dalje nizak, sto znaci da ima jos tu slobode ali bas od jula je poceo da dobija jaci spike na gore i on ide agresivno kada krene.
Treba uzeti u obzir i kada se i u kojoj meri indikatori menjaju pre recesije. Smatra se da LEI doživi peak na godinu dana pre recesije, ali sve je to domen teorije.
 
To što bi trebalo i sto jeste je velika razlika....ne veruj meni ...proveri sam ...poz
To sto ljude koje ti znaš nisu sposbni da naprave sebi sezonu dužu njihov problem
Covek koga znam prodao je kuću na cg prinoriju i kupio tj sagradio 9 apartmana plus jedan u kome on boravi sa porodicom sezon mu traje 10 meseci
 
Vrh