Šta je novo?

Cene nekretnina

E tako izgleda jedan vrlo nezgodan scenario koji je vrlo moguć. Ne bih se zaletao sa kreditima iskreno. Rast troškova života+ obezvredjenje realne zarade. To je sledeća tj trenutna kriza.
Ovo što si napisao je oksimoron- inflacija po definiciji obuhvata rast cena života i obezvređivanje realne zarade, tako da to nije ništa novo niti neuobičajeno. Ovaj obrazac je prisutan u Srbiji već dosta dugo- od Korone do danas cene svega rapidno rastu, a povećanje plata iako prisutno, nikada ne prati realnu inflaciju. Uprkos tome, cene stanova nastavljaju da rastu više od te inflacije, tako da po hiljaditi put se vidi da lokalne ekonomske prilike nemaju uticaj na tržište nekretnina. Pad cena je naravno moguć, ali ta računica bi zahtevala nešto daleko katastrofalnije od inflatorne krize koja traje već godinama kod nas.

U Kijevu, gde doslovno padaju bombe, cene nekretnina su se nakon inicijalnog pada već vratile na nivo pre 2022. sa tendecnijom daljeg rasta jer mnogi veruju da će Ukrajna dobiti značajna sredstva za rekonstrukciju nakon što se rat završi i sada spekulativno ulažu u to tržište. Tako da čak i u tako ekstremnim okolnostima kao što je rat, ne znači nužno da će cene stanova pasti drastično.
 
Poslednja izmena:
@Anon https://www.cnbc.com/2024/08/02/job...nemployment-rate-rises-to-4point3percent.html

The unemployment rate edged higher to 4.3%, its highest since October 2021, triggering an economic rule on recessions.

Šta kažeš? Obaraju kamate (kasno) i sedamo na sanke da se malo spuštamo niz brda mladosti.
Recesija kreće od Q4 ove godine a veliki pad akcija od početka 2025 godine. Po predviđanjima biće veća recesija i bear market od krize iz 2008 godine!
 
US economy adds 114,000 jobs in July, BELOW expectations of 176,000.

The unemployment rate rose to 4.3%, ABOVE expectations of 4.1%.

This marks the highest US unemployment rate since November 2021.

The labor market is beginning to crack in the US.
 
Samo cu da se nadovezem da je ova ilustracija mnogo los primer finansijske odgovornosti, iako se mogu naci takvi primeri u stvarnom zivotu.

Prvo garaza nije obavezna za zivot, moze se kupiti naknadno kroz koju godinu a do tada se moze iznajmljivati ista za nekih 100 eura mesecno dok nisi siguran da si finansijski stabilan za tu kupovinu.
Dobra je sansa da ces dobiti povracaj PDV-a ako kupujes novogradnju za tolike pare u Zemunu, tako da ti 10-20k za opremanje ti dodje od povracaja PDV-a zavisno od clanova porodice.

Realan trosak zivota ti se povecao mozda za 300 eura, zavisno gde si iznajmljivao ranije stan, ali da kazemo neka je bio 400 eur slicne kvadrature pre kupovine stana.

Ako si ranije imao 400 eur stanarinu + 300 eur komunalije + 1000 eur zivot ti si vec trosio 1700 eur sada ces trositi 2100 (300 eur vise na ratu + 100 eur na garazu).
Znaci nije se toliko pomakla igla u trosku kao sto se ovde predstavlja.

Ako nisi spremio buffer zonu od jedno 10-15 hiljade eura sto je realno bolja prica nego da spucas svih 100k ustedjenih/nasledjenih u ucesce tvoj faktor rizika je ogroman i realno ako i stvari odu dodjavola sam si doprineo time jer nisi uzeo u obzir tu mogucnost.

Ne preprocujem ljudima nikada da odrade gornji scenario koji je Sale ilustrovao, pruzi se koliko mozes i imajuci u vidu da ces mozda morati da menjas posao u narednih 3-5 godina i realno sagledaj svoje mogucnosti zaradjivanja a ne kakva je situacija sada.
1000 evra za cetvoroclanu porodicu samo osnovni troskovi je premalo, jedino ako ne zivite kao Amisi.
Vec sam pisao da belezim sve troskove - i onda analiziram.
Znaci meni samo na benzin ode oko 150 evra mesecno. Dva tri rodjendana, to je jos 60-70evra na poklone. Odlazak u igraonicu bez 2000 dinara tesko itd, itd...
Evo jedan primer odlazak dece ne neki izlet - 10.000 dinara. Treninzi plivanja za dvoje dece oko 100 evra mesecno, dva puta nedeljno.
 
Evo hipotetički. Imaš 90-100k (jupi, prodao si nešto, ne krećeš od nule). Hoćeš da uzmeš na kredit porodičan stan. Manji ali da ima dve odvojene spavaće sobe. Ne neka ludila. Neka bude 70m2. I garazu.
Munze konza 2700-3300 tj 190-230k i garaza 210-245k . Neka bude 220k. Plus da opremiš minimum minimuma 8-10k. Za Munze Konza treba trenutno da bi rešio stambeno pitanje 220-250k evra........
90k učešće. 10 za opremanje.
30 godina rata oko min 720 evra +zivotno osiguranje.
Mesečno oko 70 evra porez na imovinu
300 komunalije
1000evra trošak života (hrana, garderoba , deca, vrtići, i to) bez mora i auta naravno.
I tako dodjosmo već do 2100 evra mesečno.
A deluje kao smešno. Imam 100k uzeću 120k.
Od uštedjevine od 100k, uzimanjem kredita postaješ socijalni slučaj sa 2500 porodičnih primanja. Ali to ne shvataš još uvek jer samo bull.....e onda za godinu-godinu ipo npr tamo 2027 se sve za 3 meseca promeni i onda bude dugo i mučno. Od uzimanja kredita još ne možeš više ništa da uštediš. Ušli smo u inflatornu spiralu. Ističe uredba, pada Euribor na 3%. ali banke kada si potpisao ugovor su navele proviziju 2.95% +3m Euribor. Ista je rata. Hrana, porezi i komunalije porasli 35-40% kumulativno za 3 godine a ti si dobio povećanje od 6%. Tražiš novi posao ali svi pričaju kriza. Ovo što si plaćao kredit 3 godine.....od 720 evra rate, 460evra bila kamata. Povećanja nema ali troškovi rastu. Svi troškovi te stisli a para nema. Presušilo. Ne mogu ljudi da plaćaju visoke kirije. Rusi polako odlaze. Stanove možeš da biraš na tržištu za izdavanje ali po visokim cenama. Smanjuju se cene zakupnina. Padaju cene nekretnina već godinu dana. Nakon inicijalnog porasta cena u odnosu na onu na koju si digao kredit kreće dug i spor pad. Pada cena ispod tvoje vrednosti ali tebi ništa ne znači i dalje plaćaš ratu. Ako se zaustavi pad, još 2-3 godine ti trebaju da budeš na nuli sa glavnicom.
E tako izgleda jedan vrlo nezgodan scenario koji je vrlo moguć. Ne bih se zaletao sa kreditima iskreno. Rast troškova života+ obezvredjenje realne zarade. To je sledeća tj trenutna kriza.
Malo je bezveze davati savete ovakvog tipa. Ako udjete u kredit moze za par meseci/godina biti znatno gore a isto tako moze biti i znatno bolje. To niko ne zna. To sto se ovde neki bave prorocanstvom to je druga prica.

Ja znam ljude (familija su mi) koji skoro 35god tako razmisljaju kao sto si ti napisao i jos zive kao podstanari. Otac i majka od pocetka veze i kasnije braka podstanari. U tim uslovima dobili dvoje deteta koja sad imaju 35 i 30god i ta deca ce tako nastaviti. Tj starije dete se vec odvojilo i otislo u podstanare.

Moje misljenje je da ako nemate neka visoka primanja i ustedjevinu bolje je kupiti i neki manji/povoljniji stan i zrtbovati lokaciju nego placati drugome kiriju. Ima na oglasima za 70-80-90.000€ nekretnina, ali vecini je bitna lokacija i to je prepreka.
 
Moje misljenje je da ako nemate neka visoka primanja i ustedjevinu bolje je kupiti i neki manji/povoljniji stan i zrtbovati lokaciju nego placati drugome kiriju. Ima na oglasima za 70-80-90.000€ nekretnina, ali vecini je bitna lokacija i to je prepreka.
Slažem se u potpunosti.
 
1000 evra za cetvoroclanu porodicu samo osnovni troskovi je premalo, jedino ako ne zivite kao Amisi.
Vec sam pisao da belezim sve troskove - i onda analiziram.
Znaci meni samo na benzin ode oko 150 evra mesecno. Dva tri rodjendana, to je jos 60-70evra na poklone. Odlazak u igraonicu bez 2000 dinara tesko itd, itd...
Evo jedan primer odlazak dece ne neki izlet - 10.000 dinara. Treninzi plivanja za dvoje dece oko 100 evra mesecno, dva puta nedeljno.
Pa ti si dao taj primer da je trosak zivota 1000 eura, ne ja, slazem se da je 1000 eur za cetvoroclanu porodicu malo za trosak zivotni ali samo ilustracija da ni tvoj primer nije sjajan finansijski potez.

Realno umesto 250k sa garazom i spucanjem svih para u ucesce dosta je realnija prica 220k sa 10-20k povracaja, garazu iznajmljujes i ostavis 10-15 hiljada u kesu koje ne diras i tu su za ne daj boze a trosak zivota ti je mozda skocio za 300-400 eura ali u svom stanu.

I to naravno... podrazumevam da ko uzima nekretninu od 200+k ima barem 2000 eura primanja minimalno.
 
Ok, onda prema tvojim statistikama ostajemo pri konstataciji da se u 2024. godini novogradnja prodaje skoro isto, ili cak isto, kao u rekordnim godinama. Da li to implicira rast cena koji smo imali rekordnih godina ne znam i ne tvrdim, ali se nadam da ne.
 
Poslednja izmena:
Apropo lokacije koja se najvise potencira ovde, kako vreme odmice Beograd postaje sve vise haoticniji grad. Evo i Novi Beograd nije vise isti kao Nbg pre samo 5-10 godina. Sve je vise kola i sve su vece guzve tako da npr ako se ranije stizalo do grada za 10 minuta sad se barem udvostrucilo a da ne pricam o spicu. Tako da se i to mora uzeti u obzir u buducnosti.
 
Malo je bezveze davati savete ovakvog tipa. Ako udjete u kredit moze za par meseci/godina biti znatno gore a isto tako moze biti i znatno bolje. To niko ne zna. To sto se ovde neki bave prorocanstvom to je druga prica.

Ja znam ljude (familija su mi) koji skoro 35god tako razmisljaju kao sto si ti napisao i jos zive kao podstanari. Otac i majka od pocetka veze i kasnije braka podstanari. U tim uslovima dobili dvoje deteta koja sad imaju 35 i 30god i ta deca ce tako nastaviti. Tj starije dete se vec odvojilo i otislo u podstanare.

Moje misljenje je da ako nemate neka visoka primanja i ustedjevinu bolje je kupiti i neki manji/povoljniji stan i zrtbovati lokaciju nego placati drugome kiriju. Ima na oglasima za 70-80-90.000€ nekretnina, ali vecini je bitna lokacija i to je prepreka.
Pročitaj još jednom šta sam napisao pa onda ostavi komentar.
Mi se vozimo još uvek na jeftinim kreditima. To ne može u nedogled.
 
Poslednja izmena:
Zvezdara Aviv Park, Lidl. Tu negde....salonac 80m2 za oko 135k. Trebalo bi uložiti desetak hiljada. Da li je skupo?
 
80kv 135k nije uopšte skupo po mom mišljenju, ali teško je reći kad imamo samo to od informacija...
 
Neki ćemo kliskom, a neki i sankama. Ko je vozio gajbare taj je već preživeo svašta. Za njega nema zime.
Uvek je isto, naravno da kasne sa merama, naravno da nezaposlenost skace, ovoga puta ipak nije drugacije :D
U medjuvremenu, m2 se odrazava na inflaciju i ide ka deflaciji.
1722623753933.png
 
Apropo lokacije koja se najvise potencira ovde, kako vreme odmice Beograd postaje sve vise haoticniji grad. Evo i Novi Beograd nije vise isti kao Nbg pre samo 5-10 godina. Sve je vise kola i sve su vece guzve tako da npr ako se ranije stizalo do grada za 10 minuta sad se barem udvostrucilo a da ne pricam o spicu. Tako da se i to mora uzeti u obzir u buducnosti.
Brate na novom Beogradu ljudi ostavljaju otvorena kola da bi komsija pomerio auto..o čemu da pricamo…a sto se tiče rodjendana pa brate ne morate da idete na rodjendane mi nismo isli…nego skočio standard pa se više i troši …vučko car!😂
 
Koliko je NBG postao težak saobraćajno, toliko su drugi krajevi grada postali još gori. Nema svrhe pričati o saobraćaju u Beogradu, nikad gore nije bilo, a bolje sigurno neće biti.
Tačno, no bar za NBG imam utisak da će Oml. Brigada da prodiše kad probiju onu rupu. Al to neće još dugo, samo lagano...
 
Zvezdara Aviv Park, Lidl. Tu negde....salonac 80m2 za oko 135k. Trebalo bi uložiti desetak hiljada. Da li je skupo?
Gde na Zvezdari postoje salonci? To su one predratne zgrade na Dorćolu, Vračaru, centralnim delovima Palilule i eventualno na Senjaku ima par zgrada tog tipa.
 
A u EU inflacija raste 🙂 i šta ćemo sad 🙂?
Suludo tržište. Baš je ovo zanimljivo pratiti.
 
Vrh