Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa rekao si da sam BG investitor koji radi za cityexpert. Sad je ostalo da cujemo za koga ti radis i zasto pravis antireklamu za zlatibor najsu najjeftiniju turisticku destinaciju sa soc i lower end standard zgradama za siroke narodne mase?
Šta, nisam te valjda stvarno otkrio? A ja se pomalo zezao...nema razloga da se iz posta u post plašiš uspeha ni Zlatibora, ni ostalih naših lepih turističkih mesta. Razvoj turizma, a naročito onog premijum tipa je dobro za celu državu i za sve gradove. Sve to ukupno će dugoročno delovati blagotvorno na celo tržište, a naročito Beograd. Samo se opusti, i gledaj
Sta fali ovim cenama?
Centar je 3-4+k eur po m2
Nbgd je 2.5-3.5+k eur po m2
Ove opstine su oko 2k eur po m2
Periferija je oko 1500 eur po m2

Da ne bi trebalo da su cene kao pre korone?
I najvece svetske inflacije u poslednjih X godina?

Ja kada sam originalno gledao za stan nbgd je bio oko 1800-2000 eur za starogradnju ali to je bilo jos pre fazon 3-4 godine, nerealno je ocekivate iste takve cene danas.
Cene su dobre, ali nije dobro ako ih ne prati kvalitet. Ne kažem da je to uvek slučaj, ali često se ističe samo lokacija. Valjda ta lokacija i treba da nosi neku posebnost? Nekad, pre 2 sv.rata su se investitori u prestonici utrkivali ko će lepšu zgradu da ostavi iza sebe, a ne samo da nešto sagradi. Zato i imamo one bisere arhitekture u centru Beograda u smislu predratnih salonskih zgrada. I u to vreme su bile krize, krahovi berze, ratovi i šta sve ne.
Danas s jedne strane imamo loš izbor, a sa druge velike cene...i to pravi nezadovoljstvo i problem. Iza ovih cena ne sme da stoji samo lokacija
I ako nam je urbanizam takav kakav je, u redu, ali trebalo bi onda bar pejsažnom arhitekturom naglašavati to malo prostora što imamo...makar bilo 5 ili 10%. Fasadna i pejsažna arhitektura mogu promeniti lice čitavih gradova...
 
Je l’ se ti pravis malo blesav? Ovo je sve starogradnja, sa malim ili velikim stepenom ulaganja. Tebi je normalno da starogradnja u tim delovima grada, uglavnom neblagoslovenim sa BG Voz kao tvoja lux Batajnica, kosta ovoliko?
Jel cena od 1800 eur/m2 bila realna za NBGD pre 4 godine?
U zgradama starim po 50ak godina za renoviranje?

Moj argument nije da su cene sjajne u odnosu na nas standard, ali su porasle srazmerno svuda sa inflacijom.

U skladu sa svim cenama gledajuci BG ok su, ako su sada skupe podjednako su bile skupe i pre 4 godine.

Ja komentarisem cene gledajuci trziste i svetsku ekonomsku situaciju kao celo, vi komentarisete trziste gledajuci prosecnu platu koja nije ispratila inflaciju dok je cena nekretnina ispratila + porasla godisnje za koji procenat sto je normalno jer su ljudi bezali u nekretnine od inflacije.
 
E sad smo stigli do faze kada vise ne mozemo da procenimo sta je prava vrednost necega :D
Isto je ovako bilo i 2007 kada je sve islo gore i svi misle da to toliko vredi iako su znali da nesto nije u redu kao sto sada imamo jako slicne indikatore kao sto je bilo i tada.
Samo pratite nezaposlenost, to vam je okidac za sve. Mozemo da pricamo o cenama koliko hocete ali kada nezaposlenost krene da skace zestoko, to sa sobom povlaci sve.
U IT-u se to jasno vidi kao dan.
1720733810272.png
 
E sad smo stigli do faze kada vise ne mozemo da procenimo sta je prava vrednost necega :D
Isto je ovako bilo i 2007 kada je sve islo gore i svi misle da to toliko vredi iako su znali da nesto nije u redu kao sto sada imamo jako slicne indikatore kao sto je bilo i tada.
Samo pratite nezaposlenost, to vam je okidac za sve. Mozemo da pricamo o cenama koliko hocete ali kada nezaposlenost krene da skace zestoko, to sa sobom povlaci sve.
U IT-u se to jasno vidi kao dan.
Pogledajte prilog 204664
IT sektor za vreme korone je bila anomalija jer su svi bili zatvoreni, tech sector je imao nevidjeni bull run zbog toga, dovoljno je pogledati samo tech akcije kako su se kretale.
Crypto je bio dosta popularan isto u tom periodu sto je otvorilo brdo posla.
Onda su ljudi ponovo krenuli napolje, kripto hype je pukao a velike kompanije krenule da skidaju salo od viska developera.

Ako nista sad se ponovo zahuktava IT sektor zbog AI hypea, videcemo kako ce ovaj grafikon izgledati krajem godine i pocetkom 2025 ali gledajuci neki subjektivni osecaj rekao bih da smo na bottomu nezaposlenosti IT sektora trenutno, nece biti booma kao 2022 ali mislim da ide blagi oporavak.
 
Nije stvar u tome da li tvoji drugari imaju ili nemaju. Stvar je u tome kakva je situacija i koliko je zdravo tržište.

Evo poredjenje. Sofija 583k stanova.
2020- 28k tj 4.8%
2021- 36k tj 6.1%

A isti su po svemu lošem kao mi.

I sad ce kao po direktivi jedno 15 tralala postova da se sto pre preskoci ovo ukazivanje ma anomaliju.
Nije poenta uopste da li je trziste zdravo ili ne, ja se slazem da je malo prenaduvano.
Veci je problem sto zivotni standard nije ispratio inflaciju, to je moja poenta.

Evo koga zanima deo samo moje tabele iz 2020e godine za NBGD pa procenite u odnosu na danas cene, imate u desnoj koloni i prosecnu cenu po m2 u odnosu na kvadraturu/cenu koju sam gledao i sample size od 96 stanova:
Screenshot 2024-07-11 at 23.46.53.png


Ovo je bio prosek za NBGD i Bezaniju pocetkom 2020e godine.
Sada uracunajte inflacije:
2021: 4%
2022: 12%
2023: 12%

Ispada da prosecna cena kvadrata sa inflacijom bi bila oko 2300 eur/m2 danas.
Gledajuci oglase vidjam uglavnom da se starogradnja na istoj lokaciji krece u opsegu 2300-2600 eur/m2, znaci cena kvadrata je ista ili malo iznad inflacijske stope.
 
IT sektor za vreme korone je bila anomalija jer su svi bili zatvoreni, tech sector je imao nevidjeni bull run zbog toga, dovoljno je pogledati samo tech akcije kako su se kretale.
Crypto je bio dosta popularan isto u tom periodu sto je otvorilo brdo posla.
Onda su ljudi ponovo krenuli napolje, kripto hype je pukao a velike kompanije krenule da skidaju salo od viska developera.

Ako nista sad se ponovo zahuktava IT sektor zbog AI hypea, videcemo kako ce ovaj grafikon izgledati krajem godine i pocetkom 2025 ali gledajuci neki subjektivni osecaj rekao bih da smo na bottomu nezaposlenosti IT sektora trenutno, nece biti booma kao 2022 ali mislim da ide blagi oporavak.
Ja bas mislim da moze da se desi potencijalno jos jedna layoff runda zbog buduceg pogorsanja u ekonomiji. Gledajuci profite IT kompanija za ovu godinu, nesto je bolje nego sto je bilo prosle ali su i dalje svi na oprezu a ako je tacno da nam sledi recesija, koja uglavnom dolazi zbog slabije ekonomije koja opet dolazi zbog vece nezaposlenosti, onda ocekujem jos otkaza.
Sto se tice AI, to meni iskreno deluje kao opasan balon, nista ne ide tako naglo i nastavlja da ide naglo. To mesto je rezervisano za srpske nekretnine :D

1. FED smanjuje kamate u septembru (izgleda)
2. Nezaposlenost nastavlja da raste, recesija krajem godine (mozda i nesto kasnije ali je recesija na osnovu indikatora koja pratim 100%)
3. Slabija ekonomija, deflacija, cene se izduvavaju
4. Period cekanja da neko reaguje na lose globalno stanje, moze da traje mesecima, moze i godinama
5. Magicni ekonomisti dolaze do neke nove magicne formule u obliku QE
 
Ja bas mislim da moze da se desi potencijalno jos jedna layoff runda zbog buduceg pogorsanja u ekonomiji. Gledajuci profite IT kompanija za ovu godinu, nesto je bolje nego sto je bilo prosle ali su i dalje svi na oprezu a ako je tacno da nam sledi recesija, koja uglavnom dolazi zbog slabije ekonomije koja opet dolazi zbog vece nezaposlenosti, onda ocekujem jos otkaza.
Sto se tice AI, to meni iskreno deluje kao opasan balon, nista ne ide tako naglo i nastavlja da ide naglo. To mesto je rezervisano za srpske nekretnine :D

1. FED smanjuje kamate u septembru (izgleda)
2. Nezaposlenost nastavlja da raste, recesija krajem godine (mozda i nesto kasnije ali je recesija na osnovu indikatora koja pratim 100%)
3. Slabija ekonomija, deflacija, cene se izduvavaju
4. Period cekanja da neko reaguje na lose globalno stanje, moze da traje mesecima, moze i godinama
5. Magicni ekonomisti dolaze do neke nove magicne formule u obliku QE
Sta pratis za recesiju pa kažeš 100%? Aj nešto pametno da pročitam da odmorim mozak. Malo više detalja ako može.
Ne mogu više da odgovaram na neke gluposti. Makar nešto pametno da vidimo
 
Nije poenta uopste da li je trziste zdravo ili ne, ja se slazem da je malo prenaduvano.
Veci je problem sto zivotni standard nije ispratio inflaciju, to je moja poenta.

Evo koga zanima deo samo moje tabele iz 2020e godine za NBGD pa procenite u odnosu na danas cene, imate u desnoj koloni i prosecnu cenu po m2 u odnosu na kvadraturu/cenu koju sam gledao i sample size od 96 stanova:
Pogledajte prilog 204672

Ovo je bio prosek za NBGD i Bezaniju pocetkom 2020e godine.
Sada uracunajte inflacije:
2021: 4%
2022: 12%
2023: 12%

Ispada da prosecna cena kvadrata sa inflacijom bi bila oko 2300 eur/m2 danas.
Gledajuci oglase vidjam uglavnom da se starogradnja na istoj lokaciji krece u opsegu 2300-2600 eur/m2, znaci cena kvadrata je ista ili malo iznad inflacijske stope.
Ako još 5 godina imamo u Srbiji inflaciju po 10-20% a u Austriji bude od -2% do 2% godišnje i to uzrokuje da se cene nekretnina izjednače. To je po tebi ok i ekonomski logično? Inflacija u dinarima a cene stanova u eur. Eur stabilan zbog kredita
 
Broj oglasa danas, 12625, izgleda da krece nagomilavanje.

Komentar od 29. septembra prošle godine. Trenutni broj oglašenih stanova na Halo u BG je 8816.

Broj oglasa kontinuirano opada od druge polovine prošle godine. Ljudi odustaju od prodaje ili odlažu istu za neku bolju budućnost.
 
Sta pratis za recesiju pa kažeš 100%? Aj nešto pametno da pročitam da odmorim mozak. Malo više detalja ako može.
Ne mogu više da odgovaram na neke gluposti. Makar nešto pametno da vidimo
Davno sam gledao top 5 indikatora za recesiju, negde na yt-u sam nasao ali ne mogu da nadjem video sa objasnjenjima ali sam sacuvao sliku :D
1720737380676.png


To je ono sto ja pratim.
1. Treasury Yield Curve 2years je ono sto gledam, kacio sam vise puta chart u kom pravcu ide, on je dobar indikator toga sta investitori ocekuju u buducnosti, kada imamo pad i to zestok kao sada, to je indikator da investitori ocekuju od centralnih banaka da spustaju kamate. Pogledaj svaku recesiju i videces da kad god se spustaju kamate, tada recesija pocne.

2. Uproscena verzija ovoga bi bila, imas U.S. Treasury bond koji je najsigurniji i recimo da kod njih dobijas na ulozenih 100$ dobijas ekstra 3$ dok u corporate bond dobijas 5$ medjutim on je rizicniji, kada se spread poveca onda postoji rizik da neces dobiti svojih 5$ i onda ces zahtevati veci interes da bi ulozio. Taj spread raste poprilicno sto znaci da je sve vise ljudi uplaseno u kom pravcu ide ekonomija i plase se da ce kompanije imati problema da plate svoj dug.
1720738201397.png



3. Mnogo faktora ovde ima, cak ne znam ni sve ali postoji chart koji prati indikatore. Na osnovu chart-a mozes videti kada su bile krize i kako se chart kretao. (ovaj je vise u real time-u koliko zapravo predvidja buducnost).

4 i 5 necu puno da objasnjavam, ako nezaposlenost skace (sto je sada trend) to znaci da je rizik za recesiju veliki a sto se tice inflacije ona pada, kamate su i dalje visoke medjutim inflacija laguje kao podatak i ono sto FED obicno zezne je da pogodi trenutak kada treba da spusta/poveca, ako se desi da inflacija nastavlja da pada, dodje do neke tacke od 2% i mozda nastavi i dalje da pada, to znaci da je FED zakasnio sa merama i onda ce morati da spuste kamate jace ali opet ne i toliko jako da ne bi pokrenuli inflaciju opet, trazenje balansa u sustini. Slao sam isto vise puta da ja inflaciju pratim kroz m2 supply (likvidnost), koji mislim da lepo pogadja kako ce se inflacija kretati a mi m2 nam kaze da idemo ka deflaciji.

Postoji jos jedan indikator koji se zove Sahm Rule, necu ti kucati pravila ovde jer ima dosta ali ima veze za unemployment rate-om.
Ako predje preko 0.5, to je gotovo sigurno recesija. Trenutno je na 0.43 i ima rastuci trend.
 
Poslednja izmena:
Malo zanimljive statistike:
1720744924490.png
1720745432400.png
1720744683690.png

1720745459650.png

1720744741446.png

1720744691420.png

\
1720744830712.png

1720744790352.png

Da ne bude da je cherry pick-ovano:
1720745045053.png

1720744996910.png

Ima i dobrih pokazatelja, ali visok procenat home ownershipa je posledica socijalizma, a rast GDP-a koji je zanemarljivo veci od proseka je posledica nize startne osnove.
Po vecini ekonomskih pokazatelja ne stojimo bas najbolje.
Doduse, jesmo najbolji u regionu, ako se poredimo sa BiH, Albanijom i Makedonijom, i eventualno Crnom Gorom (mada su oni dosta uredjeniji od nas, pa ce uskoro u EU), i ako smatramo da Hrvatska, Madjarska, Bugarska, Ruminija, Slovenija i Grcka ne spadaju u region.
 
Poslednja izmena:
U Beogradu imam stan i ne treba mi. A trazim evo ovde negde otprilike na 10-15min autom do centra Stokholma kao ovaj oglas ispod. Izmakao mi za dlaku, prodat za 2200e za m2. Za te pare fantazija, to vise ne moze ni na Karaburmi da se nadje, o bloku 70 da ne pricamo. Ovako nesto bi nazvali ultra lux renovirano iako treba malo vise da se dotera. Al ko zna zasto je to dobro, treba biti pozitivan kao Suzu.
Hvala na odgovoru i prikazanom stanu.
Nije ultra lux niti lux, ali može biti 😂u svakom slučaju lep stan i okruženje.
Naravno da treba bi pozitivan, to svakako fali ljudima kao osobina, jer postaje normalno da smatraš nekog ludim ako se smeje ili je srećan dok šeta ulicom, dok ako je neko nervozan i namršten se prihvata kao ok.
 
Komentar od 29. septembra prošle godine. Trenutni broj oglašenih stanova na Halo u BG je 8816.

Broj oglasa kontinuirano opada od druge polovine prošle godine. Ljudi odustaju od prodaje ili odlažu istu za neku bolju budućnost.

Kladionicar je iz nekog razloga nepogresiv u davanju losih/netacnih prognoza trendova.
 
Evo imamo neku grupu ljudi koja ukazuje na probleme u državi(ok i treba) i da su cene nekretnina nerealno visoke.
Vodim sa jednim kumom uvek diskusiju oko cena nekretnina u Srbiji(NS i BG).
Njegov pogled na cene nekretnina se svodi na to da su cene visoke i šta on to dobija za te novce? Šta ja tu dobijam za 2000eur/m2 u NS-u? Kada mi se nudi motanje kablova ili rad u fabrici! Slično razmišljanja vidim i ovde od nekih ljudi.
I jednostavno je tako godinama išao naš tok razgovora vezano za ovu temu.
Na kraju je otišao da radi u inostranstvo na gradjevini kao majstor i živi u nekom selu kao podstanar(preko veze je našao stan)...Što je još gore, po terenima u Nemačkoj radi i seli se konstantno, žena sama u tom stanu ga čeka vikendom i smara se...
Otišli su tamo jer su im ovde bile manje plate i nisu imali svoj stan.
Sada planiraju da se vraćaju jer proširuju porodicu i moraju ispočetka da napreduju u poslu ako hoće svoj stan za život i izgubili su na neki način par godina u tom obećanom inostranstvu to jest Nemačkoj.
Da je ovde radio kao u Nemačkoj(6 dana plus prekovremeno) i da je ovde rentirao stan, na slično bi izašao. Ovde su ljudi u komfor zoni, dok kada odeš u inostranstvo izbaciš sebe iz komfor zone, zato i uspeju naši ljudi i da ostvare nešto tamo.
Imam još nekoliko ovakvih primera povratnika koji su i zaradili za 7god rada u inostranstva za 2 stana i vratili se u Srbiju.
Prilagodjavanje je kljucno, da li ces da se prekvalifikujes u majstora ili IT-jevca i da se tu prate trendovi po potrebi tržišta...I naravno napredovanje konstantno, usaršavanje😉
Ne treba se oslanjati na državu i neki sistem uredjenja(klasično školovanje)ukoliko se teži da se bude van proseka(u Nemačkoj je veći procenat ljudi bez nekretnine nego sa).
 
Šta je pouka tvoje priče, da ljudi idu u inostranstvo da zarade za stan u Srbiji jer su cene previsoke?
 
Šta je pouka tvoje priče, da ljudi idu u inostranstvo da zarade za stan u Srbiji jer su cene previsoke?
Ima raznih slučajeva, neko je otišao i zaradio, neko nije.
Neko je i ovde radio prekovremeno ili se prekvalifikovao da bi kupio stan, napredovao i posle klasičnog školovanja/fakulteta.
Ukoliko se radi samo kako smo naučeni i držali se toga ne bi ni postojali privatnici, jer si samo školovan to jest osposobljen da radiš bolji posao. Investiranju te skoro niko ne uči(na ekonomskom fakultetu izadju diplomirani ekonomisti koji znaju dosta manje nego ovde ljudi na forumu).
Već sam jednom rekao da se ide u smeru da prosečni ljudi neće posedovati svoju nekretninu, pa si mi i ti odgovorio na to.
Ponavljam, to pričam svim mojim u okruzenju, na poslu pre 7-8god sam to pričao i većina kolega su mi govorili kako je balon sa nekretninama i da to ne može opstati(kolege su inženjeri i arhitekte).
 
Malo zanimljive statistike:
Pogledajte prilog 204738Pogledajte prilog 204741Pogledajte prilog 204733
Pogledajte prilog 204742
Pogledajte prilog 204735
Pogledajte prilog 204734
\Pogledajte prilog 204737
Pogledajte prilog 204736
Da ne bude da je cherry pick-ovano:
Pogledajte prilog 204740
Pogledajte prilog 204739
Ima i dobrih pokazatelja, ali visok procenat home ownershipa je posledica socijalizma, a rast GDP-a koji je zanemarljivo veci od proseka je posledica nize startne osnove.
Po vecini ekonomskih pokazatelja ne stojimo bas najbolje.
Doduse, jesmo najbolji u regionu, ako se poredimo sa BiH, Albanijom i Makedonijom, i eventualno Crnom Gorom (mada su oni dosta uredjeniji od nas, pa ce uskoro u EU), i ako smatramo da Hrvatska, Madjarska, Bugarska, Ruminija, Slovenija i Grcka ne spadaju u region.
Ispada 9/10 ljudi zivi u svojoj nekretnini ali ima los zivotni standard u Srbiji.

Isto to sam i ja rekao iznad.
Ako je tako super u Svedskoj npr kao sto cesto slusamo u ovoj temi zasto samo 65% stanovnistva ima svoju nekretninu?
Svajcarska taj procenat je samo 42%.

Citajuci online zasto vidimo da ljudi isto pricaju kako u Svedskoj lokacije daleko od centra su jeftine jer nemas apsolutno nikaka prospekt tamo a u Svajcarskoj imas ogroman porez na drzanje nekretnine.

Nismo mi toliko losi gledajuci home ownership, ali jesmo gledajuci zivotni standard.
 
Komentar od 29. septembra prošle godine. Trenutni broj oglašenih stanova na Halo u BG je 8816.

Broj oglasa kontinuirano opada od druge polovine prošle godine. Ljudi odustaju od prodaje ili odlažu istu za neku bolju budućnost.
Sta li je tacan razlog tog odlaganja? Ne kazem da nije neki glitch, u smislu, da su poceli da sklanjaju duplikate, kojih je bilo koliko volis. Ali generalno, ne znam zasto bi manje ljudi oglasavalo sada.
Već sam jednom rekao da se ide u smeru da prosečni ljudi neće posedovati svoju nekretninu, pa si mi i ti odgovorio na to.
Ponavljam, to pričam svim mojim u okruzenju, na poslu pre 7-8god sam to pričao i većina kolega su mi govorili kako je balon sa nekretninama i da to ne može opstati(kolege su inženjeri i arhitekte).
Ko su onda kupci stanova? Korporacije, fudbaleri, SNS-ovci? Ja mislim da smo vec bilizu te situacije, da visa srednja ne kupuje stanove, iako me mnogi napadaju zbog tog stava.
 
Sta li je tacan razlog tog odlaganja? Ne kazem da nije neki glitch, u smislu, da su poceli da sklanjaju duplikate, kojih je bilo koliko volis. Ali generalno, ne znam zasto bi manje ljudi oglasavalo sada.

Nemam blage veze, ali se poklapa sa mojim utiskom da je u zadnje vreme ponuda sve gora i gora. Kad uporedim sa stanjem na oglasima početkom 2023. ima i manje stanova, i mnogo manje dobrih stanova koje zapravo vredi gledati.

Nadao sam se da je pad ponude sezonska stvar i da će se resetovati dosad, ali i dalje je očajna situacija. I agenti s kojima sam pričao su mi rekli da je od početka 2023. generalno dosta loša ponuda stanova na tržištu u odnosu na prethodne godine.

Nemamo nikakvih kriznih indikatora u ekonomiji, plate rastu, cene nekretnina rastu, sve deluje ok, ali ljudi se prosto slabije odlučuju da prodaju stanove :)
 
@Salev85
I ti investiciono kupujes stan? Znaci sagovornici su sve sami investitori ili vonabi investitori, jedni hvale jer je poskupelo drugi kude jer ne mogu da kupe zamisljeno i tako u krug.
Vise razlicitih asseta da ukrupnim u jedan porodicni stan za zivot uz naravno obavezan kredit. U sustini presipanje iz supljeg u prazno. Spx, zlato, kes i manji stan + kredit za porodicni.
Gledao sam Zemun ali naravno, odustao sam 2800-3200....neka hvala. Nastavljam da gradim svoj portfolio. Ovi sto rade za 600-700evra u izvornim stanovima ostalim od dede a nemaju ni da zamene prozore neka van prodaju i dalje za 2400-2900e po m2.
Odlozicu malo plan za preseljenje na par godina posto imam taj luksuz.
 
Vrh