Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa sad, to je spekulacija, da l hoce ili nece. Meni nije jasno zasto ne izdaju makar nekome da im placa infostan i porez? Ovakvih stanova ima u Nemackoj, Sloveniji, a bogami ih ima i kod nas i to dosta. Stavio bih neki opasan dodatni porez na ovo. Ako ti stan zvrji prazan duze od 6 meseci, svaki mesec progresivno da se placa 1%, pa 2%, pa 3%... od vrednosti nekretnine.
Firme i pojedinci kupuju više stanova u zgradama, koje ne stignu ni da vide.Ne znaju tačno ni gde su im ti stanovi(moraju da pronadju prvo te Ugovore pa tamo da pogledaju).
Nemaju vremena i mrzi ih da ih izdaju, verovatno kada skupe baš mnogo stanova onda će napraviti i taj sektor u firmi da se time bavi. Da taj neki porez bi ih stimulisao da to odrade ranije.
E sada oko tog poreza, kačio sam da su negde u Nemačkoj krenuli sa nekim predlozima zakona da se onda ti prazni stanovi ustupe državi(verovatno će država plaćati minimalni taj zakup stana vlasnicima) da ih ona dalje izdaje ili tako nešto...
Ova solucija je po meni možda i najbolja, vlasnici ne moraju da se cimaju oko izdavanja, predaju državi koja im plaća neki minimalac i po tom minimalcu rešava potrebnim kategorijama u društvu stambeno pitanje po povlašćenim uslovima.
 
Eno donosi se zakon o ogranicavanju kamatnih stopa za bankarske kredite. To je bullish zar ne?
 
Eno donosi se zakon o ogranicavanju kamatnih stopa za bankarske kredite. To je bullish zar ne?
Već se uveliko raspreda o tome, baci pogled na pređašnje objave. Tu se treba zapitati koliko će biti to novo ograničenje, pošto neka već postoje, zar ne. Da li će ono važiti samo za nove korisnike kredita, ili će se primenjivati i retroaktivno? Da li će uniformisano važiti za sve, ili će biti nekih odudaranja ako se ispune određeni kriterijumi. Zasad ne znamo puno, osim da će ograničenja čini se biti, što je dovoljno da signalizira ljudima da krediti neće biti skuplji nego što već jesu.

EDIT: Задуживање ће бити неупоредиво јефтиније, и посебно млади брачни парови, млади људи у целини моћи ће да рачунају како и на који начин да свој новац у будућности троше. И како могу да обезбеде себи основне ствари за живот, што је од кључног значаја", поручио је Вучић.

"Posebno mladi bračni parovi, mladi ljudi u celini", šta god to značilo.
 
Poslednja izmena:
Po meni jedini bear scenario je ogromna recesija, svi ostali faktori su bullish.
Po meni ova akcija NBS je sada vise populisticka jer kamate vec opadaju, ali videcemo, svakako ce da privuce sve koj su se lomili da li ce produziti ogranicenje a stambeni kredit uzimaju sledece godine npr.

Videcemo sta ce biti oko Januara, ako nakon par meseci izbora novog predsednika USA ne krenu price o recesiji i kamate nastave sa spustanjem kamatnih stopa uz odrzavanje nezaposlenosti onda ne vidim sta bi oborilo cene dole.

I to je nevezano sto nasa drzava ce da pumpa sektor jos vise zbog EXPO-a.
 
Po meni jedini bear scenario je ogromna recesija, svi ostali faktori su bullish.
Po meni ova akcija NBS je sada vise populisticka jer kamate vec opadaju, ali videcemo, svakako ce da privuce sve koj su se lomili da li ce produziti ogranicenje a stambeni kredit uzimaju sledece godine npr.

Videcemo sta ce biti oko Januara, ako nakon par meseci izbora novog predsednika USA ne krenu price o recesiji i kamate nastave sa spustanjem kamatnih stopa uz odrzavanje nezaposlenosti onda ne vidim sta bi oborilo cene dole.

I to je nevezano sto nasa drzava ce da pumpa sektor jos vise zbog EXPO-a.
Recesija je ono što svi osećamo i očekujemo, ali će, pre nego što ona dođe, narod daleko realnije, opipljivije i jače osetiti mere NBS, kojima će se na kraju krajeva i voditi. Zamisli ograniče ti maksimalnu kamatu na, lupam, 4%? Zvuči nerealno, ali uzmi hipotetički da se to desi. Recesija bi delovala tako smešno pred navalom novih zaduženika.
 
Čitaj šta piše. Uzeo sam stambeni kredit sa 5 godina fiksnom kamatom. Posle toga ide ili varijabilna ili ponovo fiksna na 1,2,5 ili 10 ili 20 god. Znači kamatu možeš da fiksiraš neki period a stambeni kredit je bio na 30 godina. Ja sam ga isplatio za 8,5 ali uvek uzimam na 30 godina.
Nejasno pises, al na slicno je ispalo. Eto isplatio si ga za 3x krace vreme. To samo znaci da si daleko iznad prosecnog cak i EU gradjanina po zaradi Ili te mnogo voli baba/tetka, tako da to sto je tebi 5% odlicna kamata ne znaci puno jer si veoma brzo smanjivao glavnicu, nije stigla banka da te lepo ocerupa.
 
Firme i pojedinci kupuju više stanova u zgradama, koje ne stignu ni da vide.Ne znaju tačno ni gde su im ti stanovi(moraju da pronadju prvo te Ugovore pa tamo da pogledaju).
Nemaju vremena i mrzi ih da ih izdaju, verovatno kada skupe baš mnogo stanova onda će napraviti i taj sektor u firmi da se time bavi. Da taj neki porez bi ih stimulisao da to odrade ranije.
E sada oko tog poreza, kačio sam da su negde u Nemačkoj krenuli sa nekim predlozima zakona da se onda ti prazni stanovi ustupe državi(verovatno će država plaćati minimalni taj zakup stana vlasnicima) da ih ona dalje izdaje ili tako nešto...
Ova solucija je po meni možda i najbolja, vlasnici ne moraju da se cimaju oko izdavanja, predaju državi koja im plaća neki minimalac i po tom minimalcu rešava potrebnim kategorijama u društvu stambeno pitanje po povlašćenim uslovima.
Naravno, ako imaju toliko da nece da se cimaju oko izdavanja, nek drzava vidi sta ce s tim stanovima. Na sta bi licilo da ja npr. kupim pola obradive zemlje u Vojvodini, mrzi me da sadim psenicu i da se cimam. Cekam da zemlja poskupi pa da preprodam. A narod nema leba da jede.

A sto se krize tice, sve mi se vise cini da je EU pustila Srbiju niz vodu. Zarad litijuma ce nas ostaviti da budemo poslednja rupa za pranje para. Ne pogadjaju ove nase biznismene fluktuacije berze...
 
Pretpostavljam da je relativno sigurno da pravimo konstatacije na nivou kvartala Q2 24/Q2 23
  • Cena kvadrata starogradnje porasla za 4.5% ↗ Cena novogradnje stagnira.
  • Broj prometa novogradnje pao za 21.9% ↘ starogradnje porastao za 15.2% ↗
  • obim prometa novogradnje pao za 28.3% ↘ starogradnje porastao za 16.8%
I dalje gledamo upisivanje novogradnji u katastar koje su prodate po cenama pre skoka (Sanivil, Woodstar itd.), kad se sve to izduva, onda ćemo tek videti realno stanje tržišta novogradnje, koje van BNV deluje srednje žalosno.
 
Mislim da je bilo priča ovde na temi ali eto voleo bih da čujem da li neko ima informacije za koliko se daje gradjevinsko zemljište u procentima dobijenih neto m2 buduće izgradnje na tom zemljištu? Ja sam dobio ponudu ranije od 21%, a znam da Investitor nudi izmedju 15-25% u zavisnosti od parcele i ozbiljnog prodavca, naravno da se u početku ponudi dosta manje(čak sam prisustvovaokada je nudjeno za staru kuću na placu od 100m2 i ponudiš mu kao skroz novi stan od 100m2, budi srećan za staro dobijaš novo itd... )
Ima li šta na ovu temu još?
 
Ima li šta na ovu temu još?
Ne razumem pitanje? Napisao sam tu koliko se daje otprilike za zemljište putem kompenzacije.
Što se tiče keša to jako zavisi, kao i od samih pregovaranja.
Nekad i prodavci zemljišta zbog par hiljada eura i njihovog stava ostanu bez dogovora.
Strane kompanije takodje idu u pregovaranje do neke mere i posle prekidaju svaku komunikaciju i kupuju drugo zamensko zemljište i ne vraćaju se kod tog nekad vrlo alavog prodavca.
 
Sam centar Zarkova, predjes most i uzbrdo 100 metara, vise se ni ne zna gde pocinje Cerak, a gde Zarkovo. Ja sam inace u Ratka Mitrovica 100, na raskrsinici sa Ace Joksimovica i tu neki govore da je Cerak, a Zarkovo je
Evo otprilike gde je sta. Mada danas svako kako njemu odgovara.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240802_075253.jpg
    Screenshot_20240802_075253.jpg
    141,1 KB · Pregleda: 87
  • Screenshot_20240802_075313.jpg
    Screenshot_20240802_075313.jpg
    164,7 KB · Pregleda: 88
Po meni jedini bear scenario je ogromna recesija, svi ostali faktori su bullish.
Po meni ova akcija NBS je sada vise populisticka jer kamate vec opadaju, ali videcemo, svakako ce da privuce sve koj su se lomili da li ce produziti ogranicenje a stambeni kredit uzimaju sledece godine npr.

Videcemo sta ce biti oko Januara, ako nakon par meseci izbora novog predsednika USA ne krenu price o recesiji i kamate nastave sa spustanjem kamatnih stopa uz odrzavanje nezaposlenosti onda ne vidim sta bi oborilo cene dole.

I to je nevezano sto nasa drzava ce da pumpa sektor jos vise zbog EXPO-a.
Kada kamate krenu da padaju obično znači da je ekonomija u q, manje para za banke i samim tim za ljude. Cene padaju kada narod nema para, a ne obrnuto.
 

Spominju se i cene nekretnina, kao i pretpostavke za buduću cenu. Konkretno za Belvil naselje i budućim Surčinskim stanovima izgradjenim za potrebe Expa.
Razmišljam da li je to možda za investicioni stan koji bi se preprodao za koju godinu najbolja investicija.

Možda, ali ne za koju godinu, već za 5-6 godina, i rizično je s obzirom da bi se oslanjao na državu da uredi okolinu jer jedino tako može da poraste cena.

I sad ima novogradnje po Surčinu, Ledinama koliko hoćeš nevezano za EXPO, ali cenu je najviše digla najava grada da će da unapredi infrastrukturu kraja.
 
I sad ima novogradnje po Surčinu, Ledinama koliko hoćeš nevezano za EXPO, ali cenu je najviše digla najava grada da će da unapredi infrastrukturu kraja.
To mi je pomalo blesavo, grad ume da daje prazna obecanja, koliko hoces naselja cekaju 20 godina kanalizaciju, vrtic, asvaltiranje i slicno, sto bi neko prihvatio vecu cenu da plati samo jer je neko obecao nesto. Pri tom da Ledine budu Bulevar je pretesko, previse je objekata u toj sirini tog bulevara obuhvaceno.
 
Nejasno pises, al na slicno je ispalo. Eto isplatio si ga za 3x krace vreme. To samo znaci da si daleko iznad prosecnog cak i EU gradjanina po zaradi Ili te mnogo voli baba/tetka, tako da to sto je tebi 5% odlicna kamata ne znaci puno jer si veoma brzo smanjivao glavnicu, nije stigla banka da te lepo ocerupa.
Babe ili tetke nemam niti mi je iko pomogao i sa jednim jedinim dinarom. Čak sam uzeo na kredit i porez za prvi stan da platim. Bez žiranta sam uzeo (jer tako može u NL) i bez dinara učešća. Ali sam sve regrese, bonuse, akcije i štednju u stan stavljao. Tako da može se. Ja se i dan danas banaka ne mojim (bojim se zelenaša i tih lažnih institucija), ali od glavnih banaka bez ikakvog straha treba uzeti kredit po važećim uslovima. Tu nema straha za nikog. Neće niko da te očerupa. Ako gledaš da te one čerupaju onda ništa. Onda štedi pa kad dođeš do željenog iznosa, ali onda skoči cena stana i ti opet na početku.
 
Kada kamate krenu da padaju obično znači da je ekonomija u q, manje para za banke i samim tim za ljude. Cene padaju kada narod nema para, a ne obrnuto.
Imali smo deceniju jeftinog novca, ne bih rekao da je ekonomija bila u q vec da smo bili u jednom od najvecih bull runova ikada.

Jeftin novac je pokretac ekonomije i biznisa.

Pitanje je samo motivacija, pokretanje ekonomije u smeru rasta ili smanjenje nezaposlenosti.

Ako upadnemo u recesiju onda znaci sa je ekonomija u q ako ne upadnemo samo je ponovo pokretanje rasta biznisa i novi bull run.
 
Pa imali smo deceniju jeftinog novca jer je ekonomija posle SEK-e bila u q. To se i radi da se podstakne privreda ali onda je došla i inflacija i još jeftiniji novac (štampanje).
 
Inflacija je bila pod kontrolom i sa negativnim kamatnim stopama doduse... efekti krize su se prilicno bili smanjili do 2009 a nestali oko 2014e i onda smo imali fakticki deceniju rasta i bull run.
 

Bezbednjaci ne smeju više da izdaju državne stanove! Vlada usvojila izmene Zakona: Zabrana na snazi 10 godina​


Kako piše u izmenama i dopunama Zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike bezbednosti, nakon usvajanja, pripadnik snaga bezbednosti koji je ostvario pravo na kupovinu stana ne može otuđiti stan, izdavati ga u zakup, tj. koristiti stan za obavljanje poslovne delatnosti ili omogućiti korišćenje stana licima koja nisu članovi njegove porodice.

Ova zabrana biće upisivana kao zabeležba u izvod iz baze podataka katastra nepokretnosti. Zabrana traje 10 godina od dana upisa.

Takođe, kako piše u izmenama, ukoliko pripadnik snaga bezbednosti postupi suprotno, neophodno je da isplati razliku između ugovorene cene stana i tržišne vrednosti stana u roku od 90 dana kada ga investitor ili Republička direkcija za imovinu Republike Srbije obavesti i naloži uplatu. Ukoliko se razlika ne isplati ugovor o kupovini po povoljnijim uslovima će biti raskinut.

Tržišnu vrednost stana piše u novom Zakonu, određuje pravno lice registrovano za poslove sudskog veštačenja ili ovlašćeni licencirani procenitelj za teritoriju Republike Srbije. Njih je potrebno da angažuje investitor ili Direkcija. Ukoliko se razlika u vrednosti isplati pomenuta zabrana prestaje da važi.


U Novom Sadu, na tzv"bezdednjakovu", javna je tajna da je preko 2/3 stanova izdato, što će reći da će sadašnji zakupci morati da potraže druge slobodne stanove.....
Očekujem blagi porast cena izdavanja u drugim delovima grada....

 
Pretpostavljam da je relativno sigurno da pravimo konstatacije na nivou kvartala Q2 24/Q2 23
  • Cena kvadrata starogradnje porasla za 4.5% ↗ Cena novogradnje stagnira.
  • Broj prometa novogradnje pao za 21.9% ↘ starogradnje porastao za 15.2% ↗
  • obim prometa novogradnje pao za 28.3% ↘ starogradnje porastao za 16.8%
I dalje gledamo upisivanje novogradnji u katastar koje su prodate po cenama pre skoka (Sanivil, Woodstar itd.), kad se sve to izduva, onda ćemo tek videti realno stanje tržišta novogradnje, koje van BNV deluje srednje žalosno.
Mislim da se ipak ne bi složio s konstatacijom "srednje žalosno" jer sad je promet stabilizovan na 1200 jedinica +-. Što je više nego prošle godine. A već je jedan član dr. Optimus pisao da su se i cene povećale i uslovi "pogoršali" za novogradnju što znači da para ima dovoljno i da prodaja ide solidno.
 

„Svaki građanin Srbije sada može potpuno besplatno da proveri procenjenu vrednost svoje imovine, bez potrebe za angažovanjem procenitelja ili oslanjanjem na netransparentne procene“, navodi se u saopštenju RGZ.

I ovo je nesto novo? Mi ovaj link na temi koristimo vec 5 i vise godina. I ko moze na osnovu ovoga nesto da proceni, svaka njemu cast. U istoj zgradi, na istoj lokaciji, stanovi setarju od 2000 do 3500 po kvadratu.
 
Naravno, ako imaju toliko da nece da se cimaju oko izdavanja, nek drzava vidi sta ce s tim stanovima. Na sta bi licilo da ja npr. kupim pola obradive zemlje u Vojvodini, mrzi me da sadim psenicu i da se cimam. Cekam da zemlja poskupi pa da preprodam. A narod nema leba da jede.
Realan scenario da neko kupi pola obradive zemlje Vojvodine pumpajući pri tome cenu sam sebi. I onda ostavi tako da stoji i da plaća porez čak i minimalni i da plaća trokove JKP Vode Vojvodine i slično. Svet je pun ljudi spremnih da zarobe desetine milijardi evra i imaju još dodatne troškove.

I realan je scenario da niko ne bi hteo da zaradi na pšenici kada bi neki prestali da je gaje.

Mešala se država direktno u proizvodnju hrane u SSSR, Kini, Severnoj Koreji pa su milioni platili glavom.

Nekretnine se skupljaju zbog fiat valuta, a na kraju krajeva je odluka država da ne postoji čvrsta valuta. Da postoji valuta koja ima približnu vrednost svake godine ne bilo bega u nekretnine jer svako voli likvidnost.
 
Vrh