Šta je novo?

Cene nekretnina

Dok si mlad kupis stan koji odgovara prvoj stavci, kad deca dodju u opticaj prodas ga i kupis u skladu sa skolom i poslom a kada deca odu na studije prodas i odes na periferiju :)

Zasto bih sada kupovao stan za mene od 60 godina ili nesto sto ce biti bitno tek kroz 10-15 godina?
Valjda treba i ja da uzivam neki period vremena dok sam mlad :D

Iskreno apsolutno kontra savet bih dao, prodaja nekretnine i kupovina druge nije bauk, bolje kupiti u skladu sa zeljama u sledecih 5-10 godina a ne nesto sto ce vam trebati tek kroz 30ak.
iskreno nije bauk, ali milsim da smo konstatovali na nekoj od prethodnih strana u diskusiji da je svaka selidba mini stres, da ne govorim o izdacima, nerviranju, itd.
drugo ko zna šta če da bude u budućnosti, dođe neka bolest, razvod, odu deca, neko umre itd, i ti ostaneš zakucan tu gde jesi.
Ko ima više nekretnina pa prelazi iz jedne u drugu to je ok.
Slažem se da se treba seliti ali baš svakih 5-10god naročito sa porodicom ili starijim članovima domaćinstva...bolje ipak neko malo dugoročnije planiranje
 
iskreno nije bauk, ali milsim da smo konstatovali na nekoj od prethodnih strana u diskusiji da je svaka selidba mini stres, da ne govorim o izdacima, nerviranju, itd.
drugo ko zna šta če da bude u budućnosti, dođe neka bolest, razvod, odu deca, neko umre itd, i ti ostaneš zakucan tu gde jesi.
Ko ima više nekretnina pa prelazi iz jedne u drugu to je ok.
Slažem se da se treba seliti ali baš svakih 5-10god naročito sa porodicom ili starijim članovima domaćinstva...bolje ipak neko malo dugoročnije planiranje
Mini stres svakih 10 godina ili da zivim 10 godina u mestu koje mi ne odgovara sada ali ce odgovarati kroz 10 godina?

Meni je racunica jasna, posebno danas kada imas agencije koje ti urade full selidbu za tebe tvoje je samo da platis, dodje kamion i momci uteraju sve, prevezu i unesu ti u drugi stan.
Imate u proseku samo 8 decenija zivota, od kojih prve 2 i poslednje 2 da i ne racunamo kada je selidba u pitanju, realisticno gledajuci.

Znaci neki period od 4 decenije gde su selidbe OK (20+ do 60-65 godine) i sada ispada da 3 velike selidbe za zivota su prevelika stvar da se odrade a nasi roditelji i njihovi su mnogo gore stvari preziveli od toga :)
 
Ovaj mučenik opet baca tantrume, žao mi ga malo, tolike godine piše "samo što cene nisu pale" i čeka da kupi u bloku 45...

Možda o ovakvom nekom piše :

Dragulj na tržištu.

Mislim da misli na ovakve stanove:

Ovaj stan stoji vec skoro dve godine na oglasima, ono sto je zanimljivo da ga je vise agencija oglasilo na samom startu pri cemu je jedna imala i slike unutrasnjosti. Sa slika je bilo ocigledno da je u stanu ziveo neki socijalni slucaj (razvaljen namestaj i stolarija, dusek na podu, desetine/stotine praznih flasa po celom stanu itd.). No cena se ne spusta ni za euro. Vrlo je moguce da je neko kupio stan po relativno normalnoj ceni i sad ceka zrtvu da joj isisa krv, jer mi se cini da je ovaj oglas prvo stavljen po nekoj ceni od reda velicine 90k i onda posle dan-dva osvanuo sa cenom 120k mada nisam siguran, proslo je vec par godina od tada.
 
Meni je samo simptomaticno razmisljanje nasih ljudi:

1. Nemoj visok sprat, ako nestane struje moraces peske -> koliko cesto nestaje struja u Beogradu?
2. Tesko ces se penjati uz stepenice kada ostaris -> Prodas taj stan pa kupis na prvom spratu ili prizemlju?
3. Sta ces kada ostaris -> Pa to je problem za starijeg mene ako mi se ne svidja lokacija promenicu je, nisam okovan za stan zar ne?
4. Sta ako se desi XYZ -> Sta ako me sutra autobus udari na pesackom?

Mislim da kod nas postoji veoma veliki strah u odnosu na zapadne zemlje koji sam primetio i iz prica sa ljudima iz zapadnih zemalja.

Svi planiraju za najgori moguci scenario ili svoju penziju: da ce noge da ih bole pa da je sve blizu, da nece biti struje, da ce lift biti u kvaru, da ce ih zena ostavi, da ce neko umre, oni se razbole, gde ce da sednu na klupu kad ostare, da li imaju pijacu blizu itd itd.
Na zapadu je skroz drugacije i apsolutno je normalno da ljudi menjaju nekretnine prema trenutnim i kratkorocnim potrebama (sledecih 5-10 godina, ne sledecih/buducih 30).

Po meni veoma los mentalitet, treba prihvatati promene i biti fleksibilan u zivotu a ne rigidan, ovakav stav se ogleda u svim sferama zivota (posao, ljubav, navike) i treba imati hrabrosti za promene a ne plasiti se istih i planirati za najgori splet mogucih scenarija ceo zivot i da li cu imati park sa penzionerima da igram sah u 70 godina dok imam 30.
 
Screenshot_2024-07-23-10-59-06-217_com.instagram.android-edit.jpg
 
Mislim da misli na ovakve stanove:

Ovaj stan stoji vec skoro dve godine na oglasima, ono sto je zanimljivo da ga je vise agencija oglasilo na samom startu pri cemu je jedna imala i slike unutrasnjosti. Sa slika je bilo ocigledno da je u stanu ziveo neki socijalni slucaj (razvaljen namestaj i stolarija, dusek na podu, desetine/stotine praznih flasa po celom stanu itd.). No cena se ne spusta ni za euro. Vrlo je moguce da je neko kupio stan po relativno normalnoj ceni i sad ceka zrtvu da joj isisa krv, jer mi se cini da je ovaj oglas prvo stavljen po nekoj ceni od reda velicine 90k i onda posle dan-dva osvanuo sa cenom 120k mada nisam siguran, proslo je vec par godina od tada.
Taj stoji već dve godine.
Najjači je bio neki sličan a fotke oko zgrade, žbunja, parkinga, opis saobraćaja i navedeno "VLASNICI NE DOPUŠTAJU FOTOGRAFISANJE STANA" :D
 
Meni je samo simptomaticno razmisljanje nasih ljudi:

1. Nemoj visok sprat, ako nestane struje moraces peske -> koliko cesto nestaje struja u Beogradu?
To je zbog iskustava ljudi iz osamdesetih i devedesetih.

Osamdesete je država bankrotirala i jedan od retkih proizvoda koji smo mogli da izvozimo na svetsko tržište, da bi vraćali dugove, je bila električna energija. Bilo je važnije da se vraćaju dugovi nego da građani imaju struju.

U SFRJ su uvedena planska isključenja po grupama.

Devedesetih je bilo i planskih i havarijskih isključenja struje jer je grejanje na jeftinu struju bio deo neformalnog socijalnog programa.

Elektroenergetski sistem je posle toga bio u tako lošem stanju da je bilo isključenja i prvih godinu dana posle 5. oktobra, a bez par stotina miliona stranih donacija ta isključenja bi trajala još godinama.

Dakle, nestašice struje su bile realnost do pre 23 godine, što i nije tako davno.

U Zapadnoj Evropi dugo nije bilo takvih iskustava.

Sa druge strane, u Kaliforniji se takve stvari dešavaju zbog daleko odmakle "zelene" agende.

Ko zna šta sve može da se izdešava u narednim godinama? Posle korone, inflacije u nekada stabilnim valutama, rata u Ukrajini...
 
Po meni veoma los mentalitet, treba prihvatati promene i biti fleksibilan u zivotu a ne rigidan, ovakav stav se ogleda u svim sferama zivota (posao, ljubav, navike)
Hoćeš da kažeš da bi trebalo da promenim ženu? 😂
Šalim se, slažem se, navatao se strah neki u narod. Pre neki dan mi komšija ispričao da ima žena pored u zgradi koja drži stan prazan 30. godina, neće da izdaje, neće da proda, a račune plaća. Plaši se stanara.
 
Evropa deluje dosta geopolitički nestabilno, Balkan je istorijski uvek završavao kao mesto konflikta. Nisu naši ljudi ni ludi što razmišljaju o tim stvarima.
 
Наш менталитет (жртве) је језив. Цео живот се траже изговори да се нешто случајно не промени, а онда се жали како смо имали тежак живот и жртвовали се за ово или оно. А ово или оно се, наравно, никада не догоди, због разних душмана.
 
Poslednja izmena:
Jednom prilikom sam ovde opisivao kako mi je važna reputacija Investitora pa i sama ličnost Investitora.
Jer zakonski mislim da mu skoro ništa ne možeš ukoliko ti se desi ovakvo izvodjenje.
Ugovor kakav god da je ne definiše ovo.
U pitanju je render na osnovu kojeg su kupci zamisljali svoju buducu zgradu i stvarno izvedena zgrada u realnosti.
Render- stvarnost

IMG_8652.jpeg
 
Dakle, nestašice struje su bile realnost do pre 23 godine, što i nije tako davno.
Kako 23 godine nije davno? Koliko ste godina imali vi kada se to desavalo? Ispada trecina zivota nije davno.

Ko zna šta sve može da se izdešava u narednim godinama? Posle korone, inflacije u nekada stabilnim valutama, rata u Ukrajini...
Evropa deluje dosta geopolitički nestabilno, Balkan je istorijski uvek završavao kao mesto konflikta. Nisu naši ljudi ni ludi što razmišljaju o tim stvarima.
@Boža M @sutraw ko se toliko brine/paranoise o geopolitickoj situaciji ni ne treba da kupuje nekretninu vec da se drzi sto vise likvidnosti, ali sa obzirom da niko nema kristalnu kuglu skroz je nebitno osim ako se ne granicis sa Rusijom i Ukrajinom trenutno.


Svakako stojim da je meni iskreno suludo da se mladoj osobi savetuje da uzimaju nekretninu spram potreba kada budu imali 50-60-70 godina, samo se daje preveliki znacaj toj nekretnini i ona vama odredjuje nacin zivota umesto da vi odredjujete sami svoj nacin zivota.
 
Mnogo dobar render vs loša stvarnost plus fale garaze
Ne fale garaže, ima tih parking mesta ispred zgrade, samo malo drugačije postavljena u odnosu na render 😉
Marketing i renderi su jako cenjeni, pa čak i preplaćeniji od kvalitetnijih i ozbiljnijih zanimanja(poslova) u toku gradnje, ali i to je do tržišta i kupaca.
 
Jednom prilikom sam ovde opisivao kako mi je važna reputacija Investitora pa i sama ličnost Investitora.
Jer zakonski mislim da mu skoro ništa ne možeš ukoliko ti se desi ovakvo izvodjenje.
Ugovor kakav god da je ne definiše ovo.
U pitanju je render na osnovu kojeg su kupci zamisljali svoju buducu zgradu i stvarno izvedena zgrada u realnosti.
Render- stvarnost

Pogledajte prilog 205674
Za dobijanje gradjevinske dozvole morali su da ubace detaljan plan zgrade sa svim stanovima, terasama i garazama, itd itd.
Sad ako je neko kupio stan naspram rendera a nije ni otvorio da vidi dokumente koji je investitor predao za potrebe gradjevinske dozvole... on je sebi pucao u nogi sam iskreno.

Ako je kupljen stan bez gradjevinske dozvole (divlja gradnja) onda je to tek posebna prica i tu su ruke skroz odresene investitoru da radi sta hoce.

Da je suludo verovati renderima zna svako, pa pogledajte samo tipa rendere:
- Airport Gardena gde je oko zgrade neizgradjen bulevar + kruzni tok koji ne postoje, a u realnosti su oko stare zgrade IMT postrojenja
- kod Grede gde sam ja uzeo na renderu stoji suma a tu je fabrika IMT-a
- kod New Minel nove faze je na renderu parkic a u stvari treba da dignu ogromnu poslovno stambenu izgradu na tom mestu u sledecoj fazi

Jednostavno retko ko stavlja realne rendere ali to svi znaju, ovo sa slike je ekstreman primer i zato uvek treba traziti napismeno sto vise detalja od investitora i proci kroz dokumentaciju gradjevinske dozvole pre odluke za stan.
 
Dodao bih i render Silva Vidikovac, gde je investitor oko svog objekta nacrtao nepreglednu šumu, iako će objekat biti okružen zgradama i nalazi se u centru Vidikovca :)
Dok se ne uredi zakonski koliko sme da bude odstupanje od rendera, i dokle ide "dovodjenje kupca u zabludu" mislim da mogu i Ajfelov toranj da crtaju na Ledinama.
 
Za dobijanje gradjevinske dozvole morali su da ubace detaljan plan zgrade sa svim stanovima, terasama i garazama, itd itd.
Sad ako je neko kupio stan naspram rendera a nije ni otvorio da vidi dokumente koji je investitor predao za potrebe gradjevinske dozvole... on je sebi pucao u nogi sam iskreno.

Ako je kupljen stan bez gradjevinske dozvole (divlja gradnja) onda je to tek posebna prica i tu su ruke skroz odresene investitoru da radi sta hoce.

Da je suludo verovati renderima zna svako, pa pogledajte samo tipa rendere:
- Airport Gardena gde je oko zgrade neizgradjen bulevar + kruzni tok koji ne postoje, a u realnosti su oko stare zgrade IMT postrojenja
- kod Grede gde sam ja uzeo na renderu stoji suma a tu je fabrika IMT-a
- kod New Minel nove faze je na renderu parkic a u stvari treba da dignu ogromnu poslovno stambenu izgradu na tom mestu u sledecoj fazi

Jednostavno retko ko stavlja realne rendere ali to svi znaju, ovo sa slike je ekstreman primer i zato uvek treba traziti napismeno sto vise detalja od investitora i proci kroz dokumentaciju gradjevinske dozvole pre odluke za stan.
Sve se slažem sa tobom, ali iskreno i sam koji sam baš u materiji ne pogledam baš sve, a ne razni kupci, pogotovo oni koji samo odu u agenciju.Zato sam i negativan prema nekim priučenim agentima i neiskrenim i nabedjenim Investitorima😉
Ovde par članova koji su u potrazi za nekretninom a i većina koja se oglašava na forumu stvarno gleda širu sliku i mislim da je forum svima doneo neka saznanja i da učimo jedni od drugih.
Opisivao sam moj slučaj kupovine apartmana na Kopaoniku i rendera i gradjevinske dozvole(bio je višak jedan sprat u odnosu na gradjevinsku i render, kao i zgrada pored😉).
Misliš da su to skontali i pogledali kupci, 80% nije! Tek u Viber grupi zajednice sam ja spomenuo i da to nije problem jer će ići na izmenu dokumentacije itd...
 
Sve se slažem sa tobom, ali iskreno i sam koji sam baš u materiji ne pogledam baš sve, a ne razni kupci, pogotovo oni koji samo odu u agenciju.Zato sam i negativan prema nekim priučenim agentima i neiskrenim i nabedjenim Investitorima😉
Ovde par članova koji su u potrazi za nekretninom a i većina koja se oglašava na forumu stvarno gleda širu sliku i mislim da je forum svima doneo neka saznanja i da učimo jedni od drugih.
Opisivao sam moj slučaj kupovine apartmana na Kopaoniku i rendera i gradjevinske dozvole(bio je višak jedan sprat u odnosu na gradjevinsku i render, kao i zgrada pored😉).
Misliš da su to skontali i pogledali kupci, 80% nije! Tek u Viber grupi zajednice sam ja spomenuo i da to nije problem jer će ići na izmenu dokumentacije itd...
To sve stoji, ali ko ne pristupi ozbiljno kupovini nekretnine razne stvari mogu da se provuku tu...

Po meni je suludo ne proci kroz dokumente i zatraziti misljenje licnog (ne agencijskog) advokata o clanovima predugovora, bolje platiti advokata par stotina eura nego se kajati za losu kupovinu kasnije gde si nezasticen.
Npr mogao je advokat da trazi u predugovoru klauzulu da promena gradjevinske dozvole povlaci mogucnost raskida ugovora bez penala, pa kad vidis reakciju investitora jasno ti je sa kime poslujes.

Na kraju dana ne kupujes stan svaki dan, ako neces da se raspitas i informises oko toga oko cega ces.
 
To sve stoji, ali ko ne pristupi ozbiljno kupovini nekretnine razne stvari mogu da se provuku tu...

Po meni je suludo ne proci kroz dokumente i zatraziti misljenje licnog (ne agencijskog) advokata o clanovima predugovora, bolje platiti advokata par stotina eura nego se kajati za losu kupovinu kasnije gde si nezasticen.
Npr mogao je advokat da trazi u predugovoru klauzulu da promena gradjevinske dozvole povlaci mogucnost raskida ugovora bez penala, pa kad vidis reakciju investitora jasno ti je sa kime poslujes.

Na kraju dana ne kupujes stan svaki dan, ako neces da se raspitas i informises oko toga oko cega ces.
I to ozbiljnog advokata, ne razumeju se advokati niti gledaju u procenat osvetljena niti im je to posao.
Materijalizaciju? Fasadu?Klasu energetskog pasoša? Stambenu zajednicu zgrade i placanje odrzavanja ima baš mnogo stavki...
Uglavnom su tipski Ugovori napravljeni od strane Investitora i to je što je...
Ja sam srecan kada vidim da se neki Investitori i hvale to jest prikazuju slojeve zidova,podova itd..
U ranijem periodu smo vidjali samo(i u dosta slicajeva i sada) samo vidljive stvari poput klase pločica i sanitarnih uredjaja.
Podiglo se to na neki nivo kod ozbiljnijih Investitora pa se prikazuje i marka lifta, stolarija, materijalizacija itd...
U inostranstvu su sve popularnije kuće i zgrade sa sto vecim stepenom energetske efiksanosti.
Ima kupaca novogradnje koji obavljaju kupovinu ipre gradjevinske dozvole(BNV) i jos nekih kompleksa i to je prodato preko 80% pre gradjevinske😉
Edit: Ali da svakome bih savetovao da ipak uzme advokata pilikom kupovine, a pre toga malo i da se informiše
 
Investitori te oduvaju kad hoćeš da menjaš ugovor. Čak neće ni materijalizaciju da otkriju neki od njih kad im tražiš konkretno.
 
Kako 23 godine nije davno? Koliko ste godina imali vi kada se to desavalo? Ispada trecina zivota nije davno.
Bio sam u dvadesetim kada se završilo. Bili Vučić i Ivica Dačić na vlasti, evo ih i sada. Znači i nije tako davno.
@Boža M @sutraw ko se toliko brine/paranoise o geopolitickoj situaciji ni ne treba da kupuje nekretninu vec da se drzi sto vise likvidnosti, ali sa obzirom da niko nema kristalnu kuglu skroz je nebitno osim ako se ne granicis sa Rusijom i Ukrajinom trenutno.
Nekretnine na dobrom mestu su uvek likvidne, a sad da li je paranoisanje ne znam. Znam da su ljudi u SFRJ bili presrećni standardom 1991, a sledeće godine se zaratilo, prosečna plata u Bgd za tri godine sa 1000 evra na 3 evra. A stan u Beogradu je mogao da se izda i tada. Lakše ako nije na visokom spratu.;) Da je moj drugar bio paranoičan, prodao bi kuću na moru u Hrvatskoj tada i kupio stan u Bgd, a ovako su mu je digli u vazduh. Doduše, izvukao je neku marku, posle rata, za ruine zbog lokacije.
Svakako stojim da je meni iskreno suludo da se mladoj osobi savetuje da uzimaju nekretninu spram potreba kada budu imali 50-60-70 godina, samo se daje preveliki znacaj toj nekretnini i ona vama odredjuje nacin zivota umesto da vi odredjujete sami svoj nacin zivota.
Kao mladoj osobi mogu da Vam kažem da okolnosti na koje ne možemo da utičemo određuju štošta u načinu života bilo koje osobe.
 
Vrh