Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne fale garaže, ima tih parking mesta ispred zgrade, samo malo drugačije postavljena u odnosu na render 😉
Marketing i renderi su jako cenjeni, pa čak i preplaćeniji od kvalitetnijih i ozbiljnijih zanimanja(poslova) u toku gradnje, ali i to je do tržišta i kupaca.

Филипе, да ли је ово можда код Камењара?
 
To sve stoji, ali ko ne pristupi ozbiljno kupovini nekretnine razne stvari mogu da se provuku tu...

Po meni je suludo ne proci kroz dokumente i zatraziti misljenje licnog (ne agencijskog) advokata o clanovima predugovora, bolje platiti advokata par stotina eura nego se kajati za losu kupovinu kasnije gde si nezasticen.
Npr mogao je advokat da trazi u predugovoru klauzulu da promena gradjevinske dozvole povlaci mogucnost raskida ugovora bez penala, pa kad vidis reakciju investitora jasno ti je sa kime poslujes.

Na kraju dana ne kupujes stan svaki dan, ako neces da se raspitas i informises oko toga oko cega ces.
A ti kupiš u izgradnji nekretninu pa do trenutka dok recimo hipotetički dodje do promene građevinske dozvole skoče cene nekretnina. Dal bi onda hteo da raskines ugovor bez penala sve i da su izmene takve da ti se ne sviđaju i da imaš tu klauzulu? Pa investitor bi to jedva dočekao.
 
A ti kupiš u izgradnji nekretninu pa do trenutka dok recimo hipotetički dodje do promene građevinske dozvole skoče cene nekretnina. Dal bi onda hteo da raskines ugovor bez penala sve i da su izmene takve da ti se ne sviđaju i da imaš tu klauzulu? Pa investitor bi to jedva dočekao.

Pa to je jer je BG toliko godina već seller's market i investitore glava ne boli da li će da prodaju stanove. Zato nažalost je i kupac spreman svašta da proguta iako daje ogroman iznos novca, u podređenom je položaju.
 
A ti kupiš u izgradnji nekretninu pa do trenutka dok recimo hipotetički dodje do promene građevinske dozvole skoče cene nekretnina. Dal bi onda hteo da raskines ugovor bez penala sve i da su izmene takve da ti se ne sviđaju i da imaš tu klauzulu? Pa investitor bi to jedva dočekao.
Zavisi od velicine izmene, ako je nesto sitno ok, ako je nesto masivno tipa nemas vise terasu itekako.
 
Izmena gradjevinske se veoma često dešava zbog raznih nekada i veoma nebitnih stvari za kupca(promena Investitora, menjanja nekih kapaciteta, papirologija, zbog prikljucaka, brzeg dobijamja gradjevinske, dodavanje nekog temelja za reklamu, jarbol, nadstesnicu....).
Tako da to ne znam ni sam kako bi se definisalo u Ugovoru. Postoji i medjunardno pravo izmedju Izvodjaca i Investitora ukoliko dodje do promena cena materijala više od 10% i raznih sporova tokom gradnje, tako da tu više nije ni na snazi validan Ugovor izmedju Izvodjaca i Investitora nego se radi po FIDIC-u(medjunarodni sud), ali to nema veze sa kupcima.
Tako da je to jedna ozbiljna tema, gde verujem da samo par procenata advokata to zna, to jest da je upućena u to.
 
Investitori te oduvaju kad hoćeš da menjaš ugovor. Čak neće ni materijalizaciju da otkriju neki od njih kad im tražiš konkretno.
Zavisi kako koji
Edit: Mislim da sam ovde i kačio na primeru Banovo brdo resident, gde sam video kako su prikazali sve slojeve zidova, podova i materijalizaciju.
Video sam i na još par primera i to mi je dobra praksa koju možemo da vidimo.
 
Izmena gradjevinske se veoma često dešava zbog raznih nekada i veoma nebitnih stvari za kupca(promena Investitora, menjanja nekih kapaciteta, papirologija, zbog prikljucaka, brzeg dobijamja gradjevinske, dodavanje nekog temelja za reklamu, jarbol, nadstesnicu....).
Tako da to ne znam ni sam kako bi se definisalo u Ugovoru. Postoji i medjunardno pravo izmedju Izvodjaca i Investitora ukoliko dodje do promena cena materijala više od 10% i raznih sporova tokom gradnje, tako da tu više nije ni na snazi validan Ugovor izmedju Izvodjaca i Investitora nego se radi po FIDIC-u(medjunarodni sud), ali to nema veze sa kupcima.
Tako da je to jedna ozbiljna tema, gde verujem da samo par procenata advokata to zna, to jest da je upućena u to.
Moze se ograniciti naravno, da se izmenom gradjevinske dozvole ne narusava struktura stana, odstupanja od fasade po pitanju karakteristike ili materijalizacije u odnosu na ono sto se nudi (moraju biti zadrzane tehnicke karakteristike i klasa istih).

Investitori te oduvaju kad hoćeš da menjaš ugovor. Čak neće ni materijalizaciju da otkriju neki od njih kad im tražiš konkretno.
Uglavnom je ovo i moj utisak bio sto se tice menjanja ugovora.
Sto se tice materijalizacije zavisi, u mom slucaju sam dobio i napismeno i kada sam im trazio dodatne informacije pisali su svojim projektantima da dobiju tacne tehnicke podatke i prosledili su mi iste a i uzivo sam gledao tip plocica, ulaznih vrata, sanitarija, prozora itd.

Mislim da je to vec dosta individualno do stava investitora i svakog projekta zasebno.
 
Moze se ograniciti naravno, da se izmenom gradjevinske dozvole ne narusava struktura stana, odstupanja od fasade po pitanju karakteristike ili materijalizacije u odnosu na ono sto se nudi (moraju biti zadrzane tehnicke karakteristike i klasa istih).


Uglavnom je ovo i moj utisak bio sto se tice menjanja ugovora.
Sto se tice materijalizacije zavisi, u mom slucaju sam dobio i napismeno i kada sam im trazio dodatne informacije pisali su svojim projektantima da dobiju tacne tehnicke podatke i prosledili su mi iste a i uzivo sam gledao tip plocica, ulaznih vrata, sanitarija, prozora itd.

Mislim da je to vec dosta individualno do stava investitora i svakog projekta zasebno.
Tako kada bi se definisilo u Ugovoru može. Jer ako bi postajao samo član u Ugovoru da ako se menja gradjevinska dozvola i nekakvi penali, to ne bih nikada pristao kao Investitor.

I za ovo se slažem, dosta Investitora će dostaviti potrebne projekte ili dokumentaciju ako se traži i pita za istu.
 
Sad slušam agenta za nekretnine priča (dere se) sa kolegom u autobusu. Koje su to priče čoveče. Vidi, cena je ta, ali gledaj ako je spreman da nam plati proviziju i ozbiljan je, uvek možemo da se dogovorimo. Tu neko da uloži 30k i da se malo pozabavi papirima može 40k da okrene u trenutku. Prasnuo sam u smeh nehotice.
 
Dok vi raspravljate o zivotu u Srbiji Cukaricka Padina ode na 3000+ pdv.

Iz teme Victory Gardens:
Ja sam bas tu gde si linkovao platio 2600€ sa pdv-om. A ko nema u glavi moze da plati i 3400€ koliko neki traze na oglasima.

1500-2000€ je na 30km od Beograda pa vidite. Pratim forum i neki ljudi kupuju duzi period, a za to vreme cena samo raste dok oni kuckaju poruke na forumu.

Ono sto je evidentno je da su jako male sanse za pad cena zato sto se sve novogradnje rasprodaju u sivoj fazi. Starogradnju ne komentarisem jer to prodaju ljudi nisu realni. Nasledjene stanove za kompletno renoviranje cene kao da je novo ili traze onoliko koliko im treba.
 
Izvinjavam se samo da se nadovezem na prethodnu poruku, a moderatori neka spoje u jednu ako je moguce.

Da ne bude da opravdavam cene nekrernine u Beogradu. Ni meni ne odgovaraju, ali takve su kakve su i tu ne mozemo nista da uradimo. Drugar je kupio u Obrenovcu za 1.700€ u sivoj fazi.

Ovo sto sam rekao da ljudi kupuju nekretninu i da kuckaju poruke na forumu dok cene rastu, a oni na kraju nista ne uradise po pitanju krova nad glavom nisam nista lose mislio. Pre 3god otprilike sam bio u slicnoj situaciji. Tada sam gledao donji Dorcol i u to vreme je bilo 2.700€ sto mi je bilo skupo i skoro gledam na oglasima ti stanovi se prodaju od 4.500-5.500€.
 
Većina ljudi koji kukaju po internetu su investicioni kupci koji bi hteli garsonjere za 2000 kvadrat da rentaju jer je to srpski san.
Mislim da je kontra, barem ovde na temi, oni koji imaju vise stanova i koji ih izdaju su sasvim zadovoljni cenama. Kukaju oni koji ne mogu da kupe po ovim cenama za zivot, pa i ti si sam medju njima (ne kazem da kukas, ali i sam komentarises da su cene previsoke).
 
Za neke jeste :) ali oni jedva i uspeju da to i ostvare zbog takvog pogleda na svet. Štede novce da bi kupili nekretninu koju bi izdavali. Tokom štednje zbog inflacije svake godine gube vrednost i dalje su od te kupovine nekretnine.
Ok, ima i onih koji su oročili novce pa uspevaju da budu ili u blagom minusu ili nekom srećom na nuli dok čekaju da kupe tu investicionu nekretninu ili se nadaju nekom padu cena nekretnina pa da dobro prodju. :) Oni bi hteli da kupe nekretninu u nekom padu cena, ali već nakon toga hoće porast cena i kirije kako bi i isplatili tu nekretninu, neko kalkulisanje u kojem uspe po meni mali procenat ljudi do 5/10%..
Koliko treba da kupiš investicionih nekretnina da bi stvarno mogao da ne radiš primarni posao(osim održavanja tih nekretnina i praćenje poslova rentiranja)?
I koliko godina treba da se štedi za to? Ako uzmemo u obzir da neko ima platu od eto recimo odličnih 3000eur.
Treba mu 5-6 odličnih garsonjera da bi mogao da napusti svoj posao i da mu to bude taj prihod, možda i 7, ako uzmemo u obzir i redovna održavanja nekretnina i njihova opremanja(A kada imaš 7 garsonjera imaš i nekog posla/stresa, možda i više nego na trenutnom poslu).
 
Pa zato sam rekao većina, ja sve vreme gledam da zaskočim dobar dil, samo mi se ništa ne otvara još uvek. Realno sam kratak za 20k keša da zatvorim konstrukciju na ove cene. Nešto ću svakako gledati da kupim u narednih 12 meseci jer bolje biti neće.

Na ovoj temi koliko ljudi kupuje za život?
 
Cene su bile visoke i pre a kamoli sada, Beograd je uvek bio skup grad. Ljudi se zale jer nemaju dovoljno para i sto gledaju ovu danasnju kvazi elitu koja se nafatirala kroz ovaj divlji sistem.
 
Mislim da je kontra, barem ovde na temi, oni koji imaju vise stanova i koji ih izdaju su sasvim zadovoljni cenama. Kukaju oni koji ne mogu da kupe po ovim cenama za zivot, pa i ti si sam medju njima (ne kazem da kukas, ali i sam komentarises da su cene previsoke).
Najviše kukaju ovi što bi želeli da budu investitori i stanodavci ali nemaju dovoljno za investicioni stan. Pa i ti si sam medju njima. Cene jesu previsoke za ono što se nudi jbg ali takve će biti sve dok ljudi kupuju masovno.

Na ovoj temi koliko ljudi kupuje za život?
Da nemaju već neku nekretninu zapamtio sam samo tebe, suzumana i popbg-a.
 
I iskreno, sa cenama bih se nekako pomirio da je ponuda bolja, ali prvenstveno me frustrira stanje na oglasima, baš ne vidim kako će taj aspekt da se poboljša bez obzira na cene. Dobrih stanova jednostavno nema.
 
Najviše kukaju ovi što bi želeli da budu investitori i stanodavci ali nemaju dovoljno za investicioni stan. Pa i ti si sam medju njima. Cene jesu previsoke za ono što se nudi jbg ali takve će biti sve dok ljudi kupuju masovno.
Ja ne znam da li cu kupiti drugi stan ili prodati ovaj i kupiti drugi, ali cak i da imam 2 stana sigurno se ne bih bavio izdavanjem (to me uopste ne intreresuje, ne bih voleo da se bakcem sa stanarima), samo mi je cilj da ne placam kiriju.
 
I iskreno, sa cenama bih se nekako pomirio da je ponuda bolja, ali prvenstveno me frustrira stanje na oglasima, baš ne vidim kako će taj aspekt da se poboljša bez obzira na cene. Dobrih stanova jednostavno nema.
Samo masovna gradnja ili neka žestoka kriza da smanji kupovinu. Nadamo se prvom scenariju iako se očekuje neka kriza posle izbora u USA, a kod nas verovatno oko EXPO-a. U svakom slučaju kupci nisu nepresušan izvor. Pitanje je samo koliko ih ima i u kojoj situaciji.
 
Vrh