Šta je novo?

Cene nekretnina

Ispada 9/10 ljudi zivi u svojoj nekretnini ali ima los zivotni standard u Srbiji.

Isto to sam i ja rekao iznad.
Ako je tako super u Svedskoj npr kao sto cesto slusamo u ovoj temi zasto samo 65% stanovnistva ima svoju nekretninu?
Svajcarska taj procenat je samo 42%.

Citajuci online zasto vidimo da ljudi isto pricaju kako u Svedskoj lokacije daleko od centra su jeftine jer nemas apsolutno nikaka prospekt tamo a u Svajcarskoj imas ogroman porez na drzanje nekretnine.

Nismo mi toliko losi gledajuci home ownership, ali jesmo gledajuci zivotni standard.
Upari podatke o home ownershipu sa brojem migranata, i bice sve jasno. Naravno, ove brojke nisu bas tacne, jer ovde u imigrante ne racunaju one koji imaju strano poreklo, a rodjeni su u konkretnoj zemlji. Ti u Nemackoj, Svedskoj, Svajcarskoj.... koji nemaju svoju nekretninu nisu Nemci, Svedjani i Svajcarci, nego Srbi, Turci, Albanci,... koji se jos uvek nisu snasli da dobiju stan. Te zemlje imaju stalne migracije i zato uvek imaju veliki procenat onih bez stana.
1720772661917.png

Evo npr. Kanada, 99. je imala 30 miliona stanovnika, a sad ima oko 40 miliona, i za sve to vreme je cak uspela da poveca home ownership za par procenata
1720773059288.png

USA je povecala populacije iz 1965 sa 200 miliona na skoro 350 miliona. pa je takodje uspela da poveca home ownership
1720773171955.png


Koliko je Srbija povecala populaciju u odnosu na pre 20/30/50 godina?
 
Poslednja izmena:
Sta li je tacan razlog tog odlaganja? Ne kazem da nije neki glitch, u smislu, da su poceli da sklanjaju duplikate, kojih je bilo koliko volis. Ali generalno, ne znam zasto bi manje ljudi oglasavalo sada.

Ko su onda kupci stanova? Korporacije, fudbaleri, SNS-ovci? Ja mislim da smo vec bilizu te situacije, da visa srednja ne kupuje stanove, iako me mnogi napadaju zbog tog stava.
Korporacije, privatnici, ok sportisti(oni bolji), advokati, IT sektor, mladi bracni parovi gde oboje rade pa podignu kredit, poljoprivrednici, majstori, gastozi, online poslovi, ima i kriminalaca i prevaranata i pevača, direktori, menadzeri(zbog bonusa i ako rade vise projekata), razni investitori....
Ja u mom okruzenju i po nekoj strukturi ljudi koji su kupci nekretnina mogu da zaključim da niko nije imao samo jedan prihod to jest platu i da je od nje kupio nekretninu.
 
Upari podatke o home ownershipu sa brojem migranata, i bice sve jasno. Naravno, ove brojke nisu bas tacne, jer ovde u imigrante ne racunaju one koji imaju strano poreklo, a rodjeni su u konkretnoj zemlji. Ti u Nemackoj, Svedskoj, Svajcarskoj.... koji nemaju svoju nekretninu nisu Nemci, Svedjani i Svajcarci, nego Srbi, Turci, Albanci,... koji se jos uvek nisu snasli da dobiju stan. Te zemlje imaju stalne migracije i zato uvek imaju veliki procenat onih bez stana.
Pogledajte prilog 204757
To je OK, ali ima i slucajeva kao Italija gde je 1% veca imigracija a skoro 20% manje stanovnista ima svoju nekretninu.

Ako nam bude rastao standard velika je sansa inace da cemo samo ici u tom smeru da sve manje stanovnistva ima svoju nekretninu jer ce imigranti praviti pritisak na trziste, zar ne?
Po meni mi idemo lagano ka zapadu sto se tice problema nekretnina, i treba biti svestan toga.

Opet kazem trenutno gledajuci 90% home ownership je prilicno dobro, standard nam je bedan i dobar deo nekretnina je kupovina od strane vise lica, gde ti sa zenom udruzeno uzimas kredit a vasi roditelji vas pomognu za ucesce i eto nekretnine (bilo da imaju sacuvano ili dignu kes kredit).
Velik broj ljudi znam koji su se ovako skucili, i sad ce neki ljudi reci zavila se cela porodica u kredite za jednu nekretninu itd... ali ti kes krediti su jelte maks na par godina i posle toga obezbedio si dete za zivot sa nekretninom i to je to.

Najveci problem kod nas ostaje skupljanje za ucesce jer ljudi ne mogu da ustede puno i da isprate cenu rasta nekretnina.
Ja sam npr jednom drugaru bio pozajmio 13 hiljada eura da mu dodam za ucesce pre par godina, ja nisam planirao nista sa parama jer sam batalio bio gledanje stanova a stan je stvarno bio super i steta da se propusti.
Pare mi je vratio kroz 2 godine, on ima svoj stan i svi srecni i zadovoljni.
 
Meni je prosto neverovatan rast SP500, bez obzira na sve samo up, up, up... za godinu dana skoro 50%... potpuno ludilo!
To sto se desava sa S&P500 ali ne samo sa njim se zove left translated cycle, imas 3 ugla rasta, problem je sto ce pad biti ostar. U sustini od oktobra je pocelo. Mozes da istrazis.
Vidis 3 linije koje idu na gore, jedna blaza, pa srednja i jedna ostra na gore. Onog momenta kada probije na dole tu poslednju liniju je momenat kada najverovatnije treba da se proda, ne nuzno posto nekad trziste zna da izbaci ljude iz igre manipulisanjem ali jeste jedan od vecih indikatora.
1720774301421.png


To isto imas ovde i govori ti sta se desava posle.
1720774447064.png
 
To sto se desava sa S&P500 ali ne samo sa njim se zove left translated cycle, imas 3 ugla rasta, problem je sto ce pad biti ostar. U sustini od oktobra je pocelo. Mozes da istrazis.
Vidis 3 linije koje idu na gore, jedna blaza, pa srednja i jedna ostra na gore. Onog momenta kada probije na dole tu poslednju liniju je momenat kada najverovatnije treba da se proda, ne nuzno posto nekad trziste zna da izbaci ljude iz igre manipulisanjem ali jeste jedan od vecih indikatora.
Pogledajte prilog 204761

To isto imas ovde i govori ti sta se desava posle.
Pogledajte prilog 204763
U kom delu ciklusa misli da smo, thrill/euphoria?
I ja ocekujem pull back pa razmisljam najbolju opciju za to... ili cekati korekciju pa ici long ili neki inverse ETF sada.
 
Evo jedna vest koja može da "olakša" privredi poslovanje........

Struja i gas za privredu jeftiniji od maja i do 25 odsto.​

Sasvim je izvesno da će struja i gas za privredu od maja biti jeftiniji, a nakon što su to najavili direktori Elektroprivrede Srbije (EPS) i Srbijagasa, ministarka rudarstva i energetike i ministar finansija potvrdili, a Međunarodni monetarni fond (MMF) odobrio.

Međutim, zvanična odluka o tome još nije doneta pa je tako još nepoznato za koliko će tačno struja i gas biti jeftiniji. Spekuliše se da bi struja za privredu od prvog maja mogla biti niža za 25 odsto, a gas za oko 15 odsto. Za građane cene struje i gasa ostaju iste.

Do promene cene struje prvog maja dolazi pre svega zbog isteka odluke Vlade Srbije o ograničavanju cene za kupce koji nemaju pravo na garantovano snabdevanje, a koja ističe 30. aprila.


Hvale nas da smo super ❤️. Odobrićemo vam refinansiranje kredita ali morate ponovo da povećate cene energenata za stanovništvo. Za privredu smanjite.


 
To je OK, ali ima i slucajeva kao Italija gde je 1% veca imigracija a skoro 20% manje stanovnista ima svoju nekretninu.
Rekao sam da ova mapa nije bas 100% tacna. Jel zaista mislis da mi imamo isti broj migranata kao Italija (procentualno)? Takodje, sta mislis, koji su tih 8.6% migranata kod nas, osim ako u njih ne racunas nase izbeglice iz okolnih zemalja?
Ako nam bude rastao standard velika je sansa inace da cemo samo ici u tom smeru da sve manje stanovnistva ima svoju nekretninu jer ce imigranti praviti pritisak na trziste, zar ne?
Po meni mi idemo lagano ka zapadu sto se tice problema nekretnina, i treba biti svestan toga.
Odakle ocekujes da ce kod nas dolaziti migranti? Hrvatska koja je bogatija od nas jedino uspeva da privuce jeftinu radnu snagu sa Dalekog Istoka koji nemaju apsolutno nikakav uticaj na cene nekretnina. Oni koji prave pritisak na cene nekretnina u Hrvatskoj su stranci koji kupuju nekretnine u primorskim mestima, a mi tuziram (na tom nivou i u tom obimu) nemamo.
Jedine migrante koje Srbija moze da privuce je beda i prosta radna snaga iz Indije, Pakistana, Bangladesa, Turske, Nepala, sa Filipina,... Mi ne mozemo da privucemo migrante koji su platezno sposobni da kupuju nekretnine ovde.
 
Rekao sam da ova mapa nije bas 100% tacna. Jel zaista mislis da mi imamo isti broj migranata kao Italija (procentualno)? Takodje, sta mislis, koji su tih 8.6% migranata kod nas, osim ako u njih ne racunas nase izbeglice iz okolnih zemalja?

Odakle ocekujes da ce kod nas dolaziti migranti? Hrvatska koja je bogatija od nas jedino uspeva da privuce jeftinu radnu snagu sa Dalekog Istoka koji nemaju apsolutno nikakav uticaj na cene nekretnina. Oni koji prave pritisak na cene nekretnina u Hrvatskoj su stranci koji kupuju nekretnine u primorskim mestima, a mi tuziram (na tom nivou i u tom obimu) nemamo.
Jedine migrante koje Srbija moze da privuce je beda i prosta radna snaga iz Indije, Pakistana, Bangladesa, Turske, Nepala, sa Filipina,... Mi ne mozemo da privucemo migrante koji su platezno sposobni da kupuju nekretnine ovde.
Pa rekao sam ako nam bude rastao standard.

Ako ne bude rastao dovoljno ostaje da cemo imati samo jeftinu radnu snagu za migrante i onda se treba zabrinuti ako nam ovaj procenat krene da brzo pada.
 
Pa rekao sam ako nam bude rastao standard.

Ako ne bude rastao dovoljno ostaje da cemo imati samo jeftinu radnu snagu za migrante i onda se treba zabrinuti ako nam ovaj procenat krene da brzo pada.
Da li mislis da nam je standard porastao u poslednjih nekoliko godina, s obzirom da rast plata generalno nije bio veci od inflacije? Ako nam standard nije rastao u vreme prosperiteta, koje su sanse da nam se standard poveca sad u vreme kad krize, tj. u vreme kad se ocekuje recesija? Koliko je potrebno da nam poraste standard, kad i Hrvatska sa boljim standardom od nas ne uspeva da privuce kvalitetniju radnu snaju od jeftine proste radne snage?

Evo u ovom klipu se npr. reklamiraju neki univerziteti u regioni, izmedju ostalog i ovi nasi, gde se (parafraziram) kaze: "Zavrsite medicinu u Srbiji i idite u Nemacku"
Mi mozemo da budemo samo usputna stanica za one koji zele da idu u EU.
 
Da li mislis da nam je standard porastao u poslednjih nekoliko godina, s obzirom da rast plata generalno nije bio veci od inflacije? Ako nam standard nije rastao u vreme prosperiteta, koje su sanse da nam se standard poveca sad u vreme kad krize, tj. u vreme kad se ocekuje recesija? Koliko je potrebno da nam poraste standard, kad i Hrvatska sa boljim standardom od nas ne uspeva da privuce kvalitetniju radnu snaju od jeftine proste radne snage?
Prilicno bi morao da poraste, ja pricam iz ugla decenija a ne godina kada pricam od dolazenju trenda kod nas sa zapada.

Mislim da ce mojoj buducoj deci biti mnogo teze da sami steknu nekretninu nego meni u 30im godinama.
 
Prilicno bi morao da poraste.
Pa i ja bih mogao da smuvam Moniku Beluci, iste su sanse :)
Nama su sad "omogucili" neki rast zbog ustupaka koje moramo da ucinimo, ali mislim da i dalje moramo da ostanemo deponija Evrope i izvor jeftine radne snage za Evropu (drugim recima kolonija), tako da mislim da su skoro nikakve sanse za ono sto ti pricas.
 
U kom delu ciklusa misli da smo, thrill/euphoria?
I ja ocekujem pull back pa razmisljam najbolju opciju za to... ili cekati korekciju pa ici long ili neki inverse ETF sada.
Mislim da treba da udjemo u thrill. Fale obicni ljudi da ulete. Kada budes cuo od nekoga ko se uopste ne razume da ti prica o ceni kripta kako je skocio sa onim klasicnim pitanjem "Jel si cuo sto je bitcoin...." e tad se spremas da izadjes.
Jako je rizicno sada da se ulazi ako mene pitas i sklonio bih se trenutno od toga. Ja sam uleteo krajem novembra, pocetkom decembra i sada me udara pohlepa da moze vise pa prodajem malo po malo.
 
Mi ne znamo sta da radimo ni sa nasom obrazovanom radnom snagom, a kamoli sa uvoznom. Samo fizikalce i mozemo da privucemo. Inflacija diploma je ucinila svoje. Neko ko bi ranije bio dobar tesar, zidar, magacioner... sada ima doktorat na Megatrendu i nece da se bavi prostom rabotom. Uclani se u partiju i ceka da ga uglave u lokalnu upravu. A dovucicemo Bangladeshane da rade i zajedno sa IT sektorom zarade platu za gore pomenutog.
 
Pa i ja bih mogao da smuvam Moniku Beluci, iste su sanse :)
Nama su sad "omogucili" neki rast zbog ustupaka koje moramo da ucinimo, ali mislim da i dalje moramo da ostanemo deponija Evrope i izvor jeftine radne snage za Evropu (drugim recima kolonija), tako da mislim da su skoro nikakve sanse za ono sto ti pricas.
Videcemo, ja ipak nisam tpliko pesimistican.
Mislim da treba da udjemo u thrill. Fale obicni ljudi da ulete. Kada budes cuo od nekoga ko se uopste ne razume da ti prica o ceni kripta kako je skocio sa onim klasicnim pitanjem "Jel si cuo sto je bitcoin...." e tad se spremas da izadjes.
Jako je rizicno sada da se ulazi ako mene pitas i sklonio bih se trenutno od toga. Ja sam uleteo krajem novembra, pocetkom decembra i sada me udara pohlepa da moze vise pa prodajem malo po malo.
Obicni ljudi vec pricaju o kupovini NVIDIA stocka, iz mog nekog kruga barem.

Ja svakako razmisljam tek od sledece godine da krenem sa vecim ulaganjima, deo u BRK.B/QQQ/SPY, koji leap option na iste za veci leverage i mozda kraci put options kao hedge za black swan dogadjaje.
Za neke akcije koje imam mozda dobar osecaj za rast ITM call leaps isto.

5-10% u bitcoin naravno, cisto da se i to pokrije :)
 
Komentar od 29. septembra prošle godine. Trenutni broj oglašenih stanova na Halo u BG je 8816.

Broj oglasa kontinuirano opada od druge polovine prošle godine. Ljudi odustaju od prodaje ili odlažu istu za neku bolju budućnost.
Ovo je odličan pokazatelj koji sam i ja pratio ranije. Tacno se poklapa sa onim što sam rekao da je delovalo od septembra do decembra da ce se smiriti i padati sad opet krece bahato.
Cak nije ni toliki problem sto je otislo duplo za par godina u nekom delovima, prihvati se cena, smanji broj željenih kvadrata al idalje nema PONUDE.

Dobri stanovi se ostavljaju za zivot i rentu a prodaju samo ova precenjena djubra, kojih čak ima sve manje.
 
Slažem se u principu, ja i sam bih mogao da kupim nešto po ovim cenama kada bi tog nečeg bilo. Ali ako moram da upucam 300-400 EUR po kvadratu da bih doveo ruinu u red, ne znam gde mi je računica onda.
 
Slažem se u principu, ja i sam bih mogao da kupim nešto po ovim cenama kada bi tog nečeg bilo. Ali ako moram da upucam 300-400 EUR po kvadratu da bih doveo ruinu u red, ne znam gde mi je računica onda.
Za ove stanove netaknute iz doba Kardelja, racunaj minimum 500 po m2. Jedino ako ne radis vecinu radova sam. To je od parketa do plafona. Jos su mi mozda gori ovi "polurenovirani", gde iako mislis da ima manje radova, ali opet srusis pola stana da zamenis ili stolariju, ili kupatilo, i naravno boga pitaj sta za njih znaci to polurenoviranje. Zato i takve racunam kao za potpuno renoviranje.
 
Za ove stanove netaknute iz doba Kardelja, racunaj minimum 500 po m2. Jedino ako ne radis vecinu radova sam.

I onda otvoriš oglase i vidiš da ljudi kače izvorno stanje u Mirijevu za 2000 evra :)

Ne znam šta treba da se desi da se prodavci spuste na zemlju, toliko smo dugo seller's market da je sad nebo granica kakvu god šupu da izbace na oglase.
 
Vrh