Šta je novo?

Cene nekretnina

Oči su mi se prevrnule za 720 stepeni, slobodno napiši odmah da pomažeš dijasporcu povratniku da kupi stan za keš umesto da govorimo o "procentima ljudi" i slično.
Pa ne znam što ti se toliko prevrću oči, imam nekoliko takvih slučajeva prijatelja, rodbine, kolega sa faksa,koji su nekoliko godina bili u inostranstvu.
Zaradjivali, stedeli svaki eur i radili po nekoliko poslova ili radili prekovremeno da bi mogli da kupe ovde stan.
Vratili se da žive ovde i proširuju porodicu i naravno da će gledati da uštede novce i iskoriste povoljnosti koje se nude.
Mislim za ovo prvo moraš imati poverenje u ženu jer će na njoj biti nekretnina, što nisam siguran da bi većina ljudi to htela da odradi.
Ja mu pomažem jer smo rod i da izbegne agente nekretnina i oko pregovaranja sa mojim drugarima koji su Investitori 😉
 
Da dodam na ovo, ukoliko potpisujete Kuporodajni ugovor sa Investitorom u kome je receno da ne moze da se menja izgled fasade.
To znaci da ne moze da se zastakljuje terasa, dok za nadstesnicu se isto vodi diskusija sa celom stambenom zajednicom i Investitorom.
Jer ako se dogovori da može nadstrešnica onda bi trebalo svi isti tip i izgled da imaju kako ne bi narušili izgled objekta.
 
Pa ne znam što ti se toliko prevrću oči, imam nekoliko takvih slučajeva prijatelja, rodbine, kolega sa faksa,koji su nekoliko godina bili u inostranstvu.
Zaradjivali, stedeli svaki eur i radili po nekoliko poslova ili radili prekovremeno da bi mogli da kupe ovde stan.
Vratili se da žive ovde i proširuju porodicu i naravno da će gledati da uštede novce i iskoriste povoljnosti koje se nude.
Mislim za ovo prvo moraš imati poverenje u ženu jer će na njoj biti nekretnina, što nisam siguran da bi većina ljudi to htela da odradi.
Ja mu pomažem jer smo rod i da izbegne agente nekretnina i oko pregovaranja sa mojim drugarima koji su Investitori 😉
Ako su u braku (zakonskom) onda je nebitno na koga se vodi, na ženu ili muža jer ako dođe do razvoda oboje dobijaju 50%. Naravno ukoliko nemaju predbračni ugovor, ali pošto se radi ovde o subvencijama, ti ljudi obično nemaju predbračne ugovore kad nemaju ništa ni da unesu u brak...
 
Има стара јапанска пословица:
боље је ћутати и правити се паметан, него проговорити и све разуверити

Сада ми је лакше када сам чуо да је после Канаде, Шведске,... и Јапан прс'о
Tu si u pravu, nije trebalo da se oglašavaš.

Recimo, siguran sam da nisi čuo da u Japanu već trideset godina stagniraju zarade. Povišica je praktično nepostojeća kategorija.

Sa druge strane inflacija im je prošle godine bila na četrdesetogodišnjem maksimumu.

Pre 30 godina 20% zaposlenih je radilo part-time, sada 40%.

I radna snaga im je ostarila, kao i stanovništvo, i to je još jedan od razloga što im opada produktivnost.

Mi smo za devedesete govorili da je izgubljena decenija, a oni su isto tako počeli da govore, ali za svaku sledeću su opet govorili da je izgubljena jer im je realni rast ekonomije oko 1 posto godišnje već 30+ godina, i uz probleme sa svetskim recesijama, cunamijem 2011 i kovidom, ukupna ekonomija im se čak i nominalno smanjila u odnosu na 1995.

Kada uporedimo Japan sa Korejom, Kinom, Istočnom Evropom, zemljama zaliva itd, pre trideset godina i sada, jasno je da su ga ostali sustigli, a mnogi će ga i prestići.

Recimo, po paritetu kupovne moći prosečan Japanac je danas na nivou prosečnog Slovenca.
 
Dok se god država zadužuje novim kreditima cene neće značajnije padati. Čim prestane sve dolazi na naplatu: cela država će biti rudnici, a ono što ne bude biće deponija za razni otpad. Ima cena da bude 20 eura kvadrat, naravno ako iko pretekne da kupi.
 

@G.I.Joe Evo vesti iz Holandije. Kažu 400k nedostaje. Ozbiljna brojka.
Jeste tako je. A prvenstveno je to zbog "zelene agende" i nenormalnih zahteva. Ljudi misle da su naši spori s administracijom ali ovi su još sporiji. I zato toliko fali. Plus standardna priča s nedostatkom majstora itd...
 
Jeste tako je. A prvenstveno je to zbog "zelene agende" i nenormalnih zahteva. Ljudi misle da su naši spori s administracijom ali ovi su još sporiji. I zato toliko fali. Plus standardna priča s nedostatkom majstora itd...
Administracija spora? Nema majstora? Još da mi kažeš da su plate loše pa ću pomisliti svašta. A ja rek'o oni žive bez problema.
 
Holandija na svakih 10 godna poveca populaciju za 1 milion, tj. oko 100k za godinu dana, tako da ovo i ne cudi mnogo. Holandija svake godine izgradi skoro 100k novih stanova/kuca i cilj je da izgrade ukupno milion od 2022. do 2030. (https://www.dutchnews.nl/2024/01/some-73000-new-homes-built-last-year-but-2024-will-be-worse/). I pored toga, tamo je skoro duplo lakse kupiti nekretninu (prema numbeo sajtu)
Kod nas ne fale stanovi u toj meri, cak imamo i visak, tj. vec je i popis pokazao da imamo nekoliko stotina hiljada praznih stanova, jednostavno samo imamo veliku traznju zbog razlicitih faktora.
 
Nestasica stanova posebno u Amaterdamu je ocekivana. Imaju staro gradsko jezgro prozeto kanalima pa i nema mnogo mesta za gradnju. Imaju dosta regulativa i propisa koji otezavaju dodatno. A kada se ukrsti ogromna traznja koja dolazi zbog dobre ponude poslova i ogromnog broja turista sa nedovoljnom ponudom, imaju cene koje retko koji grad u Evropi nadmasuje (Pariz, London, Minhen).
 
Je l' moguće za ovo 283000 evra!?!? Je l' tu uopšte ima svetla? Teresa je delimično izvučena.
 
Hvala na odgovoru i prikazanom stanu.
Nije ultra lux niti lux, ali može biti 😂u svakom slučaju lep stan i okruženje.
Naravno da treba bi pozitivan, to svakako fali ljudima kao osobina, jer postaje normalno da smatraš nekog ludim ako se smeje ili je srećan dok šeta ulicom, dok ako je neko nervozan i namršten se prihvata kao ok.
Mislio sam da bi kod nas to nazvali ultra lux, ne da jeste lux u Stokholmu, naprotiv. Sem te fore koju si iskoristio jer sam ispustio rec pa si smandrljao nesto nisi nasao za shodno da prokomentarises sto kvadrat tu kosta 2200e :)
Neki predlog sta bi mogao sa tim parama u Beogradu posto vidim da se razumes u nase trziste, svake nedelje kupujes sebi ili prijateljima stan? Evo ja cu da ti kazem, ne bi mogao nista. Mozda nesto u Jarkovu kod Suzija.
 
Ne ismevam nikog ko zaista kupuje u Jakovu, Pazovi, Banovcima ili gde vec iako mislim da to nije bas najbolje resenje po ovim cenama. Nego je napravljena predstava, ali ste malo preterali sto su i drugi clanovi primetili. Mislim to sto te malo prozivam za Jarkovo ne bi trebalo da te ljuti jer je to samo u predstavi, ne zezam te stvarno.
 
Pregledao sam halooglase detaljnije i dalje mislim da su cene stanova prenaduvane i nije logicno da je na primer cena kvadrata u bloku 70 - 3000e jer u lastavici koja je samo malo nize cena kvadrata od 3100e - 3370e sa ukljucenim PDV-om u zavisnosti od sprata.
Renoviranje stana kompletno kosta oko 300e po kvadratu to znam jer sam skoro renovirao (U Beogradu verovatno i skuplje ) i to bez nekih luksiznih elemenata + zivci sa majstorima :) a da pritom opet koliko god da renoviras stan i dalje sve ostalo je staro pocevsi od lifta pa do hodnika i zajednickih prostorija.
Smatram da stanovi za koje je neophodno potpuno renoviranje na cenu kvadrata mora da se doda bar 300e za renoviranje.
Izdvoji sam neke oglasene stanove koji u smislu pozicije, kvadrature i same zgrade su ok ali s obzirom da skoro svi zahtevaju renoviranje bez nekog spustanje cene mislim da su i dalje precenjeni.

Hotel YU 74kv/2851e - ovaj stan mislim da je u zgradama preko puta hotela i mislim da je od svih najbolji
Hotel YU 73kv/2877e - slicna lokacija kao prethodni ali zahteva renoviranje
Sava centar 78kv/2923e - lokacija dobra pa i zato jaca cena i ne zahteva potpuno renoviranje
Sava centar 70kv/2643 - zahteva renoviranje (ocaj od plocica imitacije kamena)
Blok 23 66kv/2848 - zahteva delimicno renoviranje
Blok 23 75kv/2600e - mozda i najrealnija cena od svih
Hotel YU 78kv/2756e - zahteva kompletno renoviranje
Blok 22 68kv/2838e - zahteva kompletno renoviranje
Hotel YU 67kv/2984e - zahteva delimicno renoviranje
Blok 23 76kv/2565e - ne zahteva veca ulaganje a ima i garazu (ovde je uracunata u cenu) ali je u soliteru na 3 od 17 spratova
Sava centar 89kv/2573e- zahteva renoviranje i stan je veci ali mislim da je u bloki 19a koji je na losem glasu
Blok 23 69kv/2855e - zahteva renoviranje

Ovo je trenutno ponuda koju sam ja uspeo da filtriram na halooglasima i mislim da je za nijansu ponuda u smislu stanova bolja nego pre 1-2 godine.
Bacite pogled na oglase koje sam izdvojio i recite mi vase komentare.
 
Mislio sam da bi kod nas to nazvali ultra lux, ne da jeste lux u Stokholmu, naprotiv. Sem te fore koju si iskoristio jer sam ispustio rec pa si smandrljao nesto nisi nasao za shodno da prokomentarises sto kvadrat tu kosta 2200e :)
Neki predlog sta bi mogao sa tim parama u Beogradu posto vidim da se razumes u nase trziste, svake nedelje kupujes sebi ili prijateljima stan? Evo ja cu da ti kazem, ne bi mogao nista. Mozda nesto u Jarkovu kod Suzija.

2200eur/m2 možda može i da se spusti.
 
Pregledao sam halooglase detaljnije i dalje mislim da su cene stanova prenaduvane i nije logicno da je na primer cena kvadrata u bloku 70 - 3000e jer u lastavici koja je samo malo nize cena kvadrata od 3100e - 3370e sa ukljucenim PDV-om u zavisnosti od sprata.
Renoviranje stana kompletno kosta oko 300e po kvadratu to znam jer sam skoro renovirao (U Beogradu verovatno i skuplje ) i to bez nekih luksiznih elemenata + zivci sa majstorima :) a da pritom opet koliko god da renoviras stan i dalje sve ostalo je staro pocevsi od lifta pa do hodnika i zajednickih prostorija.
Smatram da stanovi za koje je neophodno potpuno renoviranje na cenu kvadrata mora da se doda bar 300e za renoviranje.
Izdvoji sam neke oglasene stanove koji u smislu pozicije, kvadrature i same zgrade su ok ali s obzirom da skoro svi zahtevaju renoviranje bez nekog spustanje cene mislim da su i dalje precenjeni.

Hotel YU 74kv/2851e - ovaj stan mislim da je u zgradama preko puta hotela i mislim da je od svih najbolji
Hotel YU 73kv/2877e - slicna lokacija kao prethodni ali zahteva renoviranje
Sava centar 78kv/2923e - lokacija dobra pa i zato jaca cena i ne zahteva potpuno renoviranje
Sava centar 70kv/2643 - zahteva renoviranje (ocaj od plocica imitacije kamena)
Blok 23 66kv/2848 - zahteva delimicno renoviranje
Blok 23 75kv/2600e - mozda i najrealnija cena od svih
Hotel YU 78kv/2756e - zahteva kompletno renoviranje
Blok 22 68kv/2838e - zahteva kompletno renoviranje
Hotel YU 67kv/2984e - zahteva delimicno renoviranje
Blok 23 76kv/2565e - ne zahteva veca ulaganje a ima i garazu (ovde je uracunata u cenu) ali je u soliteru na 3 od 17 spratova
Sava centar 89kv/2573e- zahteva renoviranje i stan je veci ali mislim da je u bloki 19a koji je na losem glasu
Blok 23 69kv/2855e - zahteva renoviranje

Ovo je trenutno ponuda koju sam ja uspeo da filtriram na halooglasima i mislim da je za nijansu ponuda u smislu stanova bolja nego pre 1-2 godine.
Bacite pogled na oglase koje sam izdvojio i recite mi vase komentare.
Ovo su vec centralne lokacije, najtrazenije i najpozeljnije, u skladu sa tim i cena. Opravdano ili ne, ne bih mogao da budem objektivan. Starogradnju po ovim cenama - ma kakva god da je lokacija - ne bih kupio. Ipak zub vremena ovde radi posao, a upitno je odrzavanje. Na taj rizik sa svojim (nasim) novcem ne bih bio spreman. Ali takodje ni ne ocekujem nikakav pad na tim lokacijama, sve i da krene globalna kriza, jos gora nego prethodna.
Secam se 2015 kada sam gledao stanove, ove lokacije su isto drzale jaku cenu.
 
Jos jedan u nizu faktora zasto ne starogradnja, a nisam video da se spominje ovde - veca zgrada, plus zgrade okolo, rade hiltiji punom parom na sve strane minimum 6 meseci godisnje. Smena generacija i stalno neko nesto renovira. Sa jedne strane pozitivno, a sa druge strane zagarantovano nemanje mira minimum 6 meseci svake godine.
 
Jos jedan u nizu faktora zasto ne starogradnja, a nisam video da se spominje ovde - veca zgrada, plus zgrade okolo, rade hiltiji punom parom na sve strane minimum 6 meseci godisnje. Smena generacija i stalno neko nesto renovira. Sa jedne strane pozitivno, a sa druge strane zagarantovano nemanje mira minimum 6 meseci svake godine.
6 meseci svake godinije je baš preterano reći, sa hiltijem se radi oko 2 dana prilikom ozbiljnijeg renoviranja i to u toku radnog vremena, ali ok možda je u vašoj zgradi takva situacija.
Takodje se može reci i ako se kupi novogradnja u delu koji je u ekspanziji da vas ocekuju dugogodisnja gradilišta pored novog stana, što je po meni i gore za trenutni život.
 
Sta je gore, stvar je licnog afiniteta, preziveo sam i jedno i drugo vise puta, i odgovorno tvrdim da mi gradiliste pored dosta manje smeta od renoviranja stanova koje rade uglavnom "vikend" majstori :)
Obzirom da se najvise polemike vodi oko cena starogradnje na NBG, gde prosecna zgrada ima izmedju 40 i 50 stanova i relativno su blizu makar 2 slicne zgrade, ozbiljan deo godine se slusaju cekici i burgije. Been here done that :D
 
Vrh