Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa ta drzava iz koje si mora da je neka katastrofa, tor od drzave.. Samo jedan stan u BG imas, a u Stokholmu moras na cak 15 min kolima od centra da kupujes... Treba vise da pljuckas po takvoj drzavi! Ti bese lekar I to bez specijalizacije?
 
Poslednja izmena:
Pa ta drzava iz koje si mora da je neka katastrofa, tor od drzave.. Samo jedan stan u BG imas, a u Stokholmu moras na cak 15 min kolima od centra da kupujes... Treba vise da pljuckas po takvoj drzavi! Ti bese doctor I to bez specijalizacije?
Ovde da je doktor mogao bi jedino da krivi sebe sto ceka na red za specijalizaciju u 37 godini, placa 450e 40m2 i da pise kako je sam kriv za to.......a ne ne..... ako je verovati forumu ovde, svi doktori rade privatno imaju 6-8k samo od dodatnog posla.
 
Iskreno, sagovornici su nam kripto milioner, gastarbajter, vlasnik IT firme koji hoće sa ortacima u gradjevinu, lik koji saradjuje sa investitorima, lik koji je nasledio stan i skupio učešće da kupi drugi na kredit i lik koji je tu da kaze da je sam kriv sto ne moze da kupi ništa. Povremeno se uključi Zlatibore pitaj Taru i onaj IT monah vegan što mu keva živi sa 28k rsd i to joj je dovoljno.
Svako ko je kao uspešan u obrazovanju, middle manager, preduzetnik i što spada u top 10-3% earnera u zemlji je poklopljen od drugara iznad kao nesposoban. Sad je tu i lik koji je taj profil i koji krivi sebe i predstavlja da je to ok.
U mojoj porodici, žena i ja imamo 4 izvora prihoda. Po sitno sa strane ali dovoljno. Otplaćene sve kredite ali ove cene uz tekuću kamatu (sa tendencijom rasta od 1 januara) su obesmislile svaku moguću kalkulaciju i ROI osim očekivanja da će inflacija pojesti vrednost rate u budućnosti.
Sa druge strane razgovora imas ljude koji gledaju samo centralne opstine i zale se kako je skupo i alternativa nema.
Argumenti su putuje se autobusom daleko dok gledaju lokacije od po 2500+e/m2 kao da nemaju para za kola.

Obe strane preteruju samo u drugim smerovima.
Niti je Srbija obecana zemlja niti je sve van kruga dvojke blato i mocvara.

Koji su argumenti za pad cena?
Osim subjektivnog osecaja kupaca, da li mi za sada imamo konkretne stvari koje bi oborile cenu da kazemo do kraja sledece godine?
 
Ovde da je doktor mogao bi jedino da krivi sebe sto ceka na red za specijalizaciju u 37 godini, placa 450e 40m2 i da pise kako je sam kriv za to.......a ne ne..... ako je verovati forumu ovde, svi doktori rade privatno imaju 6-8k samo od dodatnog posla.
Nije bas tacno, vecina ljudi koje ja poznajem su uspeli da dobiju specijalizaciju i pre 30e (neki sa vezom al dosta njih i bez veze, propisali krv ali uspeli su, pogotovo je kovid pogurao sve), dosta njih je zaposleno drzavno i primaju ocaj plate al zavrsavaju uskoro spec i uz 3-4 godine iskustva moci ce privatno da krenu da rade i zaradjuju ozbiljnije. Volonterske specijalizacije su dostupne ko ima da plati i u poredjenju sa drugim zemljama prilicno jeftine (2k godina). Dosta nasih doktora se zaposlilo u farma kompanijama i posebno su dobro placene pozicije u kompanijama za klinicka istrazivanja (znam vise primera u ranim tridesetim, medicina/farmacija background, zaradjuju 2-4.5k mesecno). Privatne klinike nude poznanici specijalisti da se full time prebaci za oko 350k dinara platu. Inace je specijalista 3 godine, radi drzavno samo trenutno al zeli da se jos usavrsava. Doktora koji kod nas idu preko 5k ima znacajan broj, racunajte hirurzi u manjim mestima su svi na toliko i to zbog koverata nazalost a u Bgu znam vise njih u ranim cetrdesetim koji za popodnevnu smenu u privatnoj klinici i desetak pregleda uzmu 500e pa racunajte :)

Apropo periferije imao sam skoro klijentkinju iz USA (Florida) i diskutovali smo o situaciji kod njih, navela je svoj primer kako je pocetkom devedesetih kupila kucu sa muzem i nije im trebala nikakva pomoc dok su za svoju cerku u istoj regiji morali da je oni kao roditelji pomognu inace ne bi bilo sanse. Doduse sta je razlika: kad je ona kupovala to devedesetih to je bila teska periferija a danas je jako pozeljno mesto za zivot. Sa druge strane sin joj je samostalno uzeo znacajno jeftiniju kucu al je bio fleksibilan po pitanju lokacije i otisao u drugu drzavu gde mu je zena (Teksas) i tu su na periferiji samostalno kupili i sigurno ce za 30 godina sa razvojem infrastrukture rasti cena. Rodjak je kupio plac devedesetih u naselju Radiofar i tad su svi pricali sta ces tamo daleko je al evo danas situacije cena skocila nenormalno, ar ide i za 10k, prevela drzava poljoprivredno u gradjevinsko zemljiste i isplatilo se, samo treba strpljenja al mnogi bi sve sad i odmah.

Mislim da ce se definitivno slicne stvari desiti sa Starom Pazovom npr. i drugim delovima gde prolazi pruga i odakle ce biti relativno brzo dolaziti do Beograda, sve vise ima i remote poslova. Moj opsti utisak je da je standard znacajno bolji nego pre 10-20 a da ne spominjemo 30 godina.

Retko ko u porodici je imao reseno stambeno pitanje pre 40e, auto je bio jedan ili nijedan po porodici, letovanja i zimovanja skoro nepostojeca.
 
samo centralne opstine






jel su ovo centralne opstine? Jel ovde prolazi tramvaj broj 2 iz moje mladosti?
 






jel su ovo centralne opstine? Jel ovde prolazi tramvaj broj 2 iz moje mladosti?
Sta fali ovim cenama?
Centar je 3-4+k eur po m2
Nbgd je 2.5-3.5+k eur po m2
Ove opstine su oko 2k eur po m2
Periferija je oko 1500 eur po m2

Da ne bi trebalo da su cene kao pre korone?
I najvece svetske inflacije u poslednjih X godina?

Ja kada sam originalno gledao za stan nbgd je bio oko 1800-2000 eur za starogradnju ali to je bilo jos pre fazon 3-4 godine, nerealno je ocekivate iste takve cene danas.
 
lik koji je tu da kaze da je sam kriv sto ne moze da kupi ništa.
Jok, nego ću da čekam da država naprasno postane idila i omogući mi bolje uslove. Ili da kunem ekipu koja živi u inostranstvu jer su platežno sposobniji od mene. Ja mogu da odem u inostranstvo kad god, ali neću, volim da živim ovde. Tom odlukom prihvatam uslove igre u Srbiji. Ako ti se ne sviđa, produži dalje.
 
Osim sto ide preko racuna, razlika je i u tome sto se placa neki porez na to drzavi zar ne?
Da plaća se. Pa kažem sve isto samo se moraju angažovati i advokati i racunovođe. To se sad i kod nas masovno radi. Retko šta ide u kešu. Zato i jeste satnica 300 e. Za doktore mislim. To je na dodatne "konsultantske usluge"!:)
 
Nije bas tacno, vecina ljudi koje ja poznajem su uspeli da dobiju specijalizaciju i pre 30e (neki sa vezom al dosta njih i bez veze, propisali krv ali uspeli su, pogotovo je kovid pogurao sve), dosta njih je zaposleno drzavno i primaju ocaj plate al zavrsavaju uskoro spec i uz 3-4 godine iskustva moci ce privatno da krenu da rade i zaradjuju ozbiljnije. Volonterske specijalizacije su dostupne ko ima da plati i u poredjenju sa drugim zemljama prilicno jeftine (2k godina). Dosta nasih doktora se zaposlilo u farma kompanijama i posebno su dobro placene pozicije u kompanijama za klinicka istrazivanja (znam vise primera u ranim tridesetim, medicina/farmacija background, zaradjuju 2-4.5k mesecno). Privatne klinike nude poznanici specijalisti da se full time prebaci za oko 350k dinara platu. Inace je specijalista 3 godine, radi drzavno samo trenutno al zeli da se jos usavrsava. Doktora koji kod nas idu preko 5k ima znacajan broj, racunajte hirurzi u manjim mestima su svi na toliko i to zbog koverata nazalost a u Bgu znam vise njih u ranim cetrdesetim koji za popodnevnu smenu u privatnoj klinici i desetak pregleda uzmu 500e pa racunajte :)

Apropo periferije imao sam skoro klijentkinju iz USA (Florida) i diskutovali smo o situaciji kod njih, navela je svoj primer kako je pocetkom devedesetih kupila kucu sa muzem i nije im trebala nikakva pomoc dok su za svoju cerku u istoj regiji morali da je oni kao roditelji pomognu inace ne bi bilo sanse. Doduse sta je razlika: kad je ona kupovala to devedesetih to je bila teska periferija a danas je jako pozeljno mesto za zivot. Sa druge strane sin joj je samostalno uzeo znacajno jeftiniju kucu al je bio fleksibilan po pitanju lokacije i otisao u drugu drzavu gde mu je zena (Teksas) i tu su na periferiji samostalno kupili i sigurno ce za 30 godina sa razvojem infrastrukture rasti cena. Rodjak je kupio plac devedesetih u naselju Radiofar i tad su svi pricali sta ces tamo daleko je al evo danas situacije cena skocila nenormalno, ar ide i za 10k, prevela drzava poljoprivredno u gradjevinsko zemljiste i isplatilo se, samo treba strpljenja al mnogi bi sve sad i odmah.

Mislim da ce se definitivno slicne stvari desiti sa Starom Pazovom npr. i drugim delovima gde prolazi pruga i odakle ce biti relativno brzo dolaziti do Beograda, sve vise ima i remote poslova. Moj opsti utisak je da je standard znacajno bolji nego pre 10-20 a da ne spominjemo 30 godina.

Retko ko u porodici je imao reseno stambeno pitanje pre 40e, auto je bio jedan ili nijedan po porodici, letovanja i zimovanja skoro nepostojeca.
Ok, moj nekada najuži krug ljudi činilo je 11 lekara i 1 farmaceut. 3 je ostalo u Srbiji. 1 dobio radno mesto jedva u koroni. 1 preko stranke g17. Ostali su van. Subspecijalista radi u privatnoj klinici na poziv u večernjim satima sa 3-5k po pregledu (max 7-8 puta u toku meseca po 1-3 pregleda u proseku. Vrlo dobro znam kako je stvarno stanje u zdravstvu.
 
Meni su ove cene presmešne za date stanove i lokacije, razumem da je bila inflacija i da se prodavci iz petnih žila trude da normalizuju ovo jer su cene novogradnje porasle, ali plaćati Kanarevo brdo 2100 + renoviranje je smehotresno

Slazem se da su vrv jedno 100-200 eur po m2 iznad vrednosti i da se mozda pregovorima moze spustiti tu, onaj na banjici je po meni tu najbolje pozicioniran.

Koja je realna cena ovih stanova po tebi?
Uzimajuci u obzir cenu centralnih opstina.
 
Ok, moj nekada najuži krug ljudi činilo je 11 lekara i 1 farmaceut. 3 je ostalo u Srbiji. 1 dobio radno mesto jedva u koroni. 1 preko stranke g17. Ostali su van. Subspecijalista radi u privatnoj klinici na poziv u večernjim satima sa 3-5k po pregledu (max 7-8 puta u toku meseca po 1-3 pregleda u proseku. Vrlo dobro znam kako je stvarno stanje u zdravstvu.
Verujem da si malo stariji, period 2008-2016. je bio katastrofalan za medicinare. Posle sa dolaskom programa 100 najboljih, rastom farma kompanija i klinickih istrazivanja i sa kovidom dosta se poboljsala situacija sto se posla tice. Vecina doktora u ranim tridesetim koje znam su se snasli i rade kod nas, ima ih naravno koji su otisli. Znam licno samo u koroni 30ak njih koji su u koroni dobili posao i zadrzali se.
 
Ako ti se ne sviđa, produži dalje.
Ti si svoje rekao 🙂. Pokazao si se.
Verujem da si malo stariji, period 2008-2016. je bio katastrofalan za medicinare. Posle sa dolaskom programa 100 najboljih, rastom farma kompanija i klinickih istrazivanja i sa kovidom dosta se poboljsala situacija sto se posla tice. Vecina doktora u ranim tridesetim koje znam su se snasli i rade kod nas, ima ih naravno koji su otisli. Znam licno samo u koroni 30ak njih koji su u koroni dobili posao i zadrzali se.
Malo mladja ekipa ali sada 30+. Svi su otišli u periodu 2016-2019. Ne vredi ni da ceo život radiš dzabe i volontiraš.
 
Ti si svoje rekao 🙂. Pokazao si se.
Ako si mislio da sam tebi direktno rekao, nisam. Mislio sam da svako kome se ne sviđaju ovakve prilike ima potpunu slobodu da odustane od kupovine, čeka bolja vremena, ide u EU i kupuje tamo i slično. Nema ništa od kuknjave.
 
Sa druge strane razgovora imas ljude koji gledaju samo centralne opstine i zale se kako je skupo i alternativa nema.
Argumenti su putuje se autobusom daleko dok gledaju lokacije od po 2500+e/m2 kao da nemaju para za kola.

Obe strane preteruju samo u drugim smerovima.
Niti je Srbija obecana zemlja niti je sve van kruga dvojke blato i mocvara.

Koji su argumenti za pad cena?
Osim subjektivnog osecaja kupaca, da li mi za sada imamo konkretne stvari koje bi oborile cenu da kazemo do kraja sledece godine?
Šta znam. Ovde pričamo o Zvezdari, Voždovcu, centar BG, Dorćol, Zemun, NBG i još par opština....to je neki krug gde živi milion+ ljudi.
Od tih milion ljudi ako gledamo državni prosek:
-8% je nezaposleno
-50% radi za 700e i manje.
-90% radi za manje od 1000evra
-10% stanovništva ima iznad 1000-1100e
U skladu sa navedenim, oko 95% domaćinstava ima ispod 2K mesečno. I sad mi gledamo primanja npr na Savskom vencu gde živi 3% stanovništva. Vračar 5% stanovništva. Na 1 lekara koji zaradjuje 3K, imaš 50 koji ili ne rade, volontiraju, nemaju specijalizaciju itd.

U Beogradu je bilo 739k stanova jos 2011.
Taj broj je uvećan za 136k po narednom popisu.
Ajde da izbacimo ove sire delove pa neka bude 800k stanova
Ukupan promet je oko 1100 stanova mesečno sa tebdencijom pada.......od 800k....na godišnjem nivou je to 1,65%
E tih 1,65% su i kriminalci, političari, rusi, ljudi iz regiona, gastarbajteri, obični ljudi, biznismeni itd. Složimo se da je običnih ljudi max 1/3. To je 0,55%.

Ako ovo nije paralizovano trziste, gde je minimum 99,45 ljudi iz Beograda izbaceno sa trzista onda ne znam. Povecava se broj stanova a smanjuje se broj ljudi u Beogradu koji moze nesto da kupi.

To je i glavna parodija. Celo trziste Beograda drzi samo oko 400-500 kupaca mesecno. Oni trenutno diktiraju u kom pravcu ce trziste ici. A tu spada i dijaspora, region, domaci, sve koje sam naveo.
 
Šta znam. Ovde pričamo o Zvezdari, Voždovcu, centar BG, Dorćol, Zemun, NBG i još par opština....to je neki krug gde živi milion+ ljudi.
Od tih milion ljudi ako gledamo državni prosek:
-8% je nezaposleno
-50% radi za 700e i manje.
-90% radi za manje od 1000evra
-10% stanovništva ima iznad 1000-1100e
U skladu sa navedenim, oko 95% domaćinstava ima ispod 2K mesečno. I sad mi gledamo primanja npr na Savskom vencu gde živi 3% stanovništva. Vračar 5% stanovništva. Na 1 lekara koji zaradjuje 3K, imaš 50 koji ili ne rade, volontiraju, nemaju specijalizaciju itd.

U Beogradu je bilo 739k stanova jos 2011.
Taj broj je uvećan za 136k po narednom popisu.
Ukupan promet je oko 1100 stanova mesečno sa tebdencijom pada.......od 874k....na godišnjem nivou je to 1,5%
E tih 1,5% su i kriminalci, političari, rusi, ljudi iz regiona, gastarbajteri, obični ljudi, biznismeni itd. Složimo se da je običnih ljudi max 1/3. To je 0,5%.

Ako ovo nije paralizovano trziste, gde je minimum 99,5 ljudi iz Beograda izbaceno sa trzista onda ne znam. Povecava se broj stanova a smanjuje se broj ljudi u Beogradu koji moze nesto da kupi.

To je i glavna parodija. Celo trziste Beograda drzi samo oko 400-500 kupaca mesecno. Oni trenutno diktiraju u kom pravcu ce trziste ici. A tu spada i dijaspora, region, domaci, sve koje sam naveo.
Pa mislim, naravno da mali procenat stanovnistva ucestvuje u trzistu zar ne?

Ako ja ove godine kupim sta ja onda ne ucestvujem narednih X godina u trzistu zar ne? A nastavljam da zivim u BGu.

I ti ljudi sto rade za 1000 eura npr, neki zive sa svojim roditeljima... neki su vec nasledili stan pa mozda i stede za sledeci, mozda dizu kredit na nasledjeni stan pa kupuju drugi za izdavanje.

Ispada u tvom narativu da 99,5% Beograda su podstanari.

Da, dosta ljudi je istisnuto sa trzista slazem se, ali i ovaj gornji scenario dosta mogucnosti izostavlja.

Ja bas sada razmisljam... od svih mojih prijatelja nema vise niko ko nema reseno stambeno pitanje, neki su nasledili nekretnine a neki kupili. Od njih 10ak samo dvojica nemaju nekretninu u BGu, jedan je na periferiji a drugi u inostranstvu.
 
Slazem se da su vrv jedno 100-200 eur po m2 iznad vrednosti i da se mozda pregovorima moze spustiti tu, onaj na banjici je po meni tu najbolje pozicioniran.

Koja je realna cena ovih stanova po tebi?
Uzimajuci u obzir cenu centralnih opstina.
Je l’ se ti pravis malo blesav? Ovo je sve starogradnja, sa malim ili velikim stepenom ulaganja. Tebi je normalno da starogradnja u tim delovima grada, uglavnom neblagoslovenim sa BG Voz kao tvoja lux Batajnica, kosta ovoliko?
 
Pa mislim, naravno da mali procenat stanovnistva ucestvuje u trzistu zar ne?

Ako ja ove godine kupim sta ja onda ne ucestvujem narednih X godina u trzistu zar ne? A nastavljam da zivim u BGu.

I ti ljudi sto rade za 1000 eura npr, neki zive sa svojim roditeljima... neki su vec nasledili stan pa mozda i stede za sledeci, mozda dizu kredit na nasledjeni stan pa kupuju drugi za izdavanje.

Ispada u tvom narativu da 99,5% Beograda su podstanari.

Da, dosta ljudi je istisnuto sa trzista slazem se, ali i ovaj gornji scenario dosta mogucnosti izostavlja.

Ja bas sada razmisljam... od svih mojih prijatelja nema vise niko ko nema reseno stambeno pitanje, neki su nasledili nekretnine a neki kupili. Od njih 10ak samo dvojica nemaju nekretninu u BGu, jedan je na periferiji a drugi u inostranstvu.
Nije stvar u tome da li tvoji drugari imaju ili nemaju. Stvar je u tome kakva je situacija i koliko je zdravo tržište.

Evo poredjenje. Sofija 583k stanova.
2020- 28k tj 4.8%
2021- 36k tj 6.1%

A isti su po svemu lošem kao mi.

I sad ce kao po direktivi jedno 15 tralala postova da se sto pre preskoci ovo ukazivanje ma anomaliju.
 
Poslednja izmena:
Vrh