Šta je novo?

Cene nekretnina

Ako dobijes full stan po ceni 50% od trzisne, da ne kazem po ceni gradnje, vec si razvalio. Ulozili su lovu, sve ok, lako ces posle da placas svoju ratu. Da ne kazem, ovo mi zvuci kao bolji dil nego ovo sto su dobili bezbednjaci.

Inace firme i sad zaradjuju milione od softvera, vidi APR, vidi kolike su prosecne plate (pa nek su i 50% vece od prijavljenog). Tako da ce uvek firma zaraditi na tebi, to nije nista cudno.
To stoji, zato i kazem nekome ne smeta nekome smeta.

Meni je npr smetalo da mi sef na poslu prica kako nema mogucnosti za povisicu a na APRu vidim da itekako ima mesta za povisicu, pa sam odlucio da ja radim direktno sa inostranstvom, da sam i dalje u domacoj IT firmi zaostajao bih jedno 5 godina po ustedjevini / prihodima garant, ako ne i vise.

Nije svako u tom rezimu doduse niti zele da se bakcu sa trazenjem klijenata i svemu sto ide uz to, ali ne treba sad misliti da iko tu ikome daruje nesto u ovoj prici, ovo su samo zlatne lisice za programere koji bi radili i u drzavnoj firmi cisto da imaju stabilan i stalni posao a plata je takva kakva je.
 
Svakako ovo nije zdravo za ekonomiju, ta vrednost cigle ne može da se pumpa večno inače će doći do ozbiljne socijalne nestabilnosti u zapadnom svetu.
Vrednost nekretnine se uz neke kratkoročne oscilacije uvek povećavala, otkad znam za sebe i mnogo pre mog rodjenja... Naravno u onim gradovima koji se razvijaju a pogotovo oni koji postaju mega-gradovi...
Moje mišljenje je kao što sam par puta ovde i pisao je da se ide u tom pravcu da će pojedinci ili korporacije kontrolisati većinu nekretnina i da će biti normalno da se ne poseduje nekretnina...Mi se tu odlično i držimo na Balkanu po procentu stanovništva koji poseduju svoju nekretninu za razliku od ostatka država(Amerike i Evrope).
Socijalnim nemirima može biti i ovo jedan od razloga, ali pre bih rekao da će biti mnogo drugih stavri koje će biti okidači za to, pa trenutno i jeste ogromna razlika u bogatstvu izmedju 1% najbogatijih u svetu i ostalih ljudi pa nisu nemiri...
Sa svom tehnologijom i AI i napretkom čovečanstva većina i dalje radi 5-6 dana u nedelji, sa time što za razliku od prošlosti sada je normalno da i žena radi da bi se živelo...
 
Mislim da bi ovako nesto mogao da napravi i IT sindikat, siguran sam da bi najjace IT firme u Bg mogle da naprave neko IT naselje u kome bi ljudi mogli da otplacuju stanove po ceni izgradnje. Drzava umeso sto pravi nekakve "IT parkove" i daje subvencije nekim burazerskim firmama, mogla bi samo da ne skace za vrat kada bi neko krenuo u ovakav poduhvat.
IT je daleko od problema kada je kupovina stana u poredjenju sa ostalim zanimanjima. Njihov glavni problem je lokacija koju zele, a ne mogucnost da se skuce.
Tako da ako to it naselje ne bi bilo npr. na mestu bloka 26, kod a bloka ili bnv, to bi bilo bas surovo, mislim zamisli it sektor da egzistira u naselju na kraju Borce, nije to taj lajfstajl.
 
Poslednja izmena:
IT je daleko od problema kada je kupovina stana u poredjenju sa ostalim zanimanjima. Njihov glavni problem je lokacija koju zele, a ne mogucnost da se skuce.
Tako da ako to it naselje ne bi bilo npr. na mestu bloka 26, kod a bloka ili bnv, to bi bilo bas surovo, mislim zamisli it sektor da egzistira u naselju na kraju Borce, nije to taj lajfstajl.
Ma jeste, Bg su samo BNV i Borca, nema nista drugo? Pracele kod bloka 45 itd... I ne sekiraj se, kada bi se ovo izvelo, bilo bi isplativo i kod A bloka. Inace podseti me gde sam rekao da je IT u vecem problemu od ostalih zanimanja? Godine, zaboravi covek.
 
Neko ko je u IT-u, moram reci da postoje problemi i kod nas. Ono sto su ljudi pricali kako AI nece zameniti programere je naravno tacno ali isto tako smo dosli do situacije da za neke manje stvari, koje mogu mnogo da znace u proizvodima gde programeri uglavnom odrzavaju nesto, juniori uz pomoc tog AI-a mogu da rade posao.
Kako godine prolaze, mozemo mi da pricamo sta hocemo ali programiranje iz godine u godinu postaje sve vise automatizovano zbog brdo alata koje mozemo da koristimo a da ne izmisljamo toplu vodu. Neki senior programer vise ne radi samo kod vec bukvalno citav sistem i manje vise radi posao i project manager-a do neke mere i dizajnera i qa i mora da glumi i lead-a i sve se to desava bas iz tog razloga sto sam kod vise nije toliki problem zbog stvarno ogromne pomoci koje internet nudi. Problem sada je sto postoje veci zahtevi od programera da radi stvari koje sam nabrojao gore i tu postoji problem naci kvalitetnog coveka.
 
Ima tu i prezasicenja trzista, mnogo se ljudi prekvalifikovalo u IT, ili neku pratecu poziciju. Mnogo ljudi iz raznih tehnickih struka, Takodje, popunjavanje bencha tokom kovida nije pomoglo. Iskreno, vecina IT poslova danas su zanat, ne treba vam neko ozbiljno znanje algoritama, cak ni neko duboko tehnicko znanje. Dovoljno je da neko dobro poznaje framework/tool, d' ume da slozi kockice i to je to.. Cast izuzecima koji rade neki 'ozbiljan' razvoj, ostali su korisnici gotovog koda. Script kiddies, sto bi rekli mladi. :)
 
Ima tu i prezasicenja trzista, mnogo se ljudi prekvalifikovalo u IT, ili neku pratecu poziciju. Mnogo ljudi iz raznih tehnickih struka, Takodje, popunjavanje bencha tokom kovida nije pomoglo. Iskreno, vecina IT poslova danas su zanat, ne treba vam neko ozbiljno znanje algoritama, cak ni neko duboko tehnicko znanje. Dovoljno je da neko dobro poznaje framework/tool, d' ume da slozi kockice i to je to.. Cast izuzecima koji rade neki 'ozbiljan' razvoj, ostali su korisnici gotovog koda. Script kiddies, sto bi rekli mladi. :)
Da, i onda je ocito kada ti stigne neki projekat da cupas iz vatre jer tim koji je pisao kod ne razume razlike izmedju O( n ) i O( 1 ) kompleksnosti koda, kako se koristi kesiranje i invalidaciju, o pretrazi podataka i optimizacijama baze i da ne pricamo :D

Ima tu i dosta prodavaca magle u ITu sto se tice programera, skoro sam trazio da mi neko objasni zasto mu treba 2 dana da napise klasu koja samo cita par polja iz baze podataka, zanimalo me je zasto je to po njemu 8-16h posla a covek je samoproglaseni senior.


Ali da prekinemo off topic mozda, jel gledao neko nove podatke sa cene nekretnine i cene stanova i dosao do nekih zakljucaka?
 
Vrednost nekretnine se uz neke kratkoročne oscilacije uvek povećavala, otkad znam za sebe i mnogo pre mog rodjenja... Naravno u onim gradovima koji se razvijaju a pogotovo oni koji postaju mega-gradovi...
Moje mišljenje je kao što sam par puta ovde i pisao je da se ide u tom pravcu da će pojedinci ili korporacije kontrolisati većinu nekretnina i da će biti normalno da se ne poseduje nekretnina...Mi se tu odlično i držimo na Balkanu po procentu stanovništva koji poseduju svoju nekretninu za razliku od ostatka država(Amerike i Evrope).
Socijalnim nemirima može biti i ovo jedan od razloga, ali pre bih rekao da će biti mnogo drugih stavri koje će biti okidači za to, pa trenutno i jeste ogromna razlika u bogatstvu izmedju 1% najbogatijih u svetu i ostalih ljudi pa nisu nemiri...
Sa svom tehnologijom i AI i napretkom čovečanstva većina i dalje radi 5-6 dana u nedelji, sa time što za razliku od prošlosti sada je normalno da i žena radi da bi se živelo...
Ako postane normalno da puno ljudi nema svoju nekretninu, takodje ce postati normalno i da puno ljudi zivi na ulici i da te opljacka u sred dana. Ne moras imati socijalne nemire, dovoljno je da ne smes da izadjes iz kuce ili da ides odredjenim delovima grada, ili da razmisljas ko ce doci u tvoju kucu da te opljacka jer nema sta da jede. Mislim, tako je na zapadu na koji se ugledamo, zar ne?
Zanimljivo je kako ove price o tome kako je "normalno da nemas svoju kucu" uvek cujemo od onih koji imaju svoju kucu/stan, a vrlo cesto i vise njih koje izdaju :)
Nekad je bilo"normalno" da budes neciji rob, pa nesto ne vidim da je taj sistem opstao.
 
Mislim da mi apsolutno nismo u opasnosti da ljudi ne mogu nikad da skupe pare za nekretninu.
Ljudi jesu u opasnosti da ne mogu da skupe za nekretninu ako zive i gledaju centralne opstine glavnog grada drzave...

To je realnost i na zapadu, mislim da je dosta lakse naci i kupiti tamo kucu ili stan na periferiji, ali jbg onda ces da provedes 2-3h dnevno u prevozu do posla i nazad.
Imamo mi ogromnu kolicinu nekretnina pristupacnijih nekretnina, cim izadjes van granica Beograda, ali jbg ljudi hoce da zive u Beogradu da nije tako ne bi imali ovakve cene.
 
Baš zato i govorim iz najbolje namere svojim prijateljima da kupe nekretninu ako mogu i da se ne zavaravaju da će balon pući, jer nažalost toliko godina unazad neki ljudi to pričaju da su neki i pomislili u to i zeznuli su se iako su imali priliku...
Protumačite kako hoćete neki segment iz mojeg odgovara i da ispadne da sam ja lično rekao da mi je to normalno....
Nije mi normalno ni da 1% najbogatijih ima 90% bogatstva, ali nisu nemiri i ljudi su se navikli na to i ja bih rekao da je ljudima ta činjenica sada normalna i da su pomirili sa time, realno i rade u njihovim kompanijama umesto da im lome radnje i pljačkaju ih...
Isto tako mislim da će biti i sa posedovanjem nekretninama u većim obimu kontrolisanja nego sada...
 
Mislim da mi apsolutno nismo u opasnosti da ljudi ne mogu nikad da skupe pare za nekretninu.
Ljudi jesu u opasnosti da ne mogu da skupe za nekretninu ako zive i gledaju centralne opstine glavnog grada drzave...

To je realnost i na zapadu, mislim da je dosta lakse naci i kupiti tamo kucu ili stan na periferiji, ali jbg onda ces da provedes 2-3h dnevno u prevozu do posla i nazad.
Imamo mi ogromnu kolicinu nekretnina pristupacnijih nekretnina, cim izadjes van granica Beograda, ali jbg ljudi hoce da zive u Beogradu da nije tako ne bi imali ovakve cene.
Ja mislim da uopste nije ljudima problem da zive i na periferiji, problem je infrastruktura i sto nema ulaganja da se zapravo grad siri. Zato i dolazimo do situacije da nam je ceo grad skup, apsurdno je da svaki deo grada koji ima kanalizaciju kosta preko 2500e a ako nemas za to, ne mozes dobiti osnovne stvari za zivot. Do zavrsetka faxa sam ziveo u okolini Beograda i znam koje su muke kada nemas te osnovne stvari, kada krenes rano ujutru a tebi ne dodje autobus jer eto nije dosao i onda kasnis sat vremena i zamisli propustas kolokvijum ili ispit. Zakljucak je da ako hoces da prodjes jeftino, onda ne mozes dobiti taj kvalitet zivota, sto nije ni kvalitet, to je nesto normalno. Hocu i ja da razmisljam kao zapad pa da normalno bezim iz grada ali bas zbog tih uslova koje nemam, ne mogu. Beograd nije skup zato sto pruza kvalitet, Beograd je skup zato sto su svi poslovi ovde a grad se nije sirio dovoljno brzo i infrastruktura nije odradjena dobro i za neke normalne stvari koje svaki covek bi morao da ima, mora da plati puno jer ga nema dovoljno.
 
Ja uvek te što pitaju što ne odeš na periferiju pitam - što ti ne odeš? Da je periferija dobra za život, svi bi bežali na periferiju, ali ti kad odeš 30km od grada kao da si otišao 30 god unazad.

U USA svi beže na periferiju jer je njihov suburbs fantastično mesto za život, u Beogradu se svi guraju u 6 centralnih opština jer sve van njih kao da ne postoji za gradsku vlast.
 
Pa ako niko nece u perfieriju nikada, onda se ona nikada nece izgraditi a Mirijevo ce ti biti 5000.

Ja necu u periferiju jer sam platno sposoban da biram lokaciju za zivot gde hocu bez velikih kompromisa, da je situacija drugacija drugacije bih i postupao.
 
Pa ako niko nece u perfieriju nikada, onda se ona nikada nece izgraditi a Mirijevo ce ti biti 5000.

Ja necu u periferiju jer sam platno sposoban da biram lokaciju za zivot gde hocu bez velikih kompromisa, da je situacija drugacija drugacije bih i postupao.
Citam ovo i mozak mi je prestao raditi.
Samo cu reci svaka cast matori, samo guraj !!!
 
Pa ako niko nece u perfieriju nikada, onda se ona nikada nece izgraditi a Mirijevo ce ti biti 5000.

Ja necu u periferiju jer sam platno sposoban da biram lokaciju za zivot gde hocu bez velikih kompromisa, da je situacija drugacija drugacije bih i postupao.
Periferija se mora prvo srediti infrastrukturno pa će onda ljudi dolaziti. Kao na zapadu.

Inače ako živiš u staroj pazovi i ideš na posao svaki dan za iznos novca koji ćeš dati na gorivo, možeš da uzmeš veću ratu i da živiš mnogo bliže posla.

Dobra strana je što je na pola puta između ns i bg, pa možeš da biraš grad u kom ćeš da radiš.
 
Pa ako niko nece u perfieriju nikada, onda se ona nikada nece izgraditi a Mirijevo ce ti biti 5000.

Ja necu u periferiju jer sam platno sposoban da biram lokaciju za zivot gde hocu bez velikih kompromisa, da je situacija drugacija drugacije bih i postupao.

Ti si samo potvrda onoga što ja kažem, da ko god može gura se što bliže centru i NBG, to je kod nas standard i ne razmišlja se o tome da se živi u predgrađima jer je predgrađe BG infrastrukturno nerazvijeno i znaju ljudi da se to neće promeniti još 50 god.
 
Razumem ja i vase stavove ali ako se periferija prazni li ne raste sa stanovnistvom ona ostaje zadnja rupa na svirali vlasti jer tamo ima najmanje glasaca.
Svi znamo da je u ovoj zemlji apsolutno sve oko infrastrukture povezano sa politikom, na zapadu je drugacija prica.
 
Periferija se mora prvo srediti infrastrukturno pa će onda ljudi dolaziti. Kao na zapadu.

Inače ako živiš u staroj pazovi i ideš na posao svaki dan za iznos novca koji ćeš dati na gorivo, možeš da uzmeš veću ratu i da živiš mnogo bliže posla.

Dobra strana je što je na pola puta između ns i bg, pa možeš da biraš grad u kom ćeš da radiš.
Po meni nije problem toliko sama nerazvijenost pojedinih mesta, već slaba saobraćajna povezanost, gužve, nepostojanje većeg broja pruga i vozova, što značajno otežava svakodnevni odlazak na posao. Ne vidim zašto bi neko po svaku cenu živeo na Nbg ili centru ako ne mora svaki dan na posao.
 
3k-4k + evra za centar je jednako skupo kao i 2k evra za periferiju. Nema jeftinih nekretnina, ima samo nekretnina za koje ti treba manje para, ali to ne znaci da su jeftine.
Reci nekom da kupi stan na periferiji je kao reci nekom "Pa ne moras da kupis nov auto za 20k evra ili polovan za 10k evra, evo kupi jugo star 30 godina za 3k evra", a taj jugo ne vredi ni 500 evra. Pisali smo vec o tome. Mislim da bi ljudi cak i rado kupili nesto na periferiji, iako nema infrastrukture, kad bi cena bila pristupacnija. Ovako je cena na periferiji skoro ista kao u centru (tj. zanemarljivo manja u odnosu na centar), i onda se svakom vise isplati da doda jos malo i kupi nesto na boljoj lokaciji.
 
Razumem ja i vase stavove ali ako se periferija prazni li ne raste sa stanovnistvom ona ostaje zadnja rupa na svirali vlasti jer tamo ima najmanje glasaca.
Svi znamo da je u ovoj zemlji apsolutno sve oko infrastrukture povezano sa politikom, na zapadu je drugacija prica.
Ali najverniji glasači su na periferiji. I da nema njih, ova vlast ne bi posedovala Beograd. I ta ljubav je večna. I deluje da su zadovoljni.
 
Vrh