Šta je novo?

Cene nekretnina

Izmene u Zakonu o stanovima za bezbednjake - ko izda gubi jeftine kvadrate​

Prema novim izmenama Zakona o stanovima za bezbednjake, neće biti moguće davanje stanova u zakup.

Vlada Srbije je na sednici održanoj 4. jula, usvojila Predlog Zakona o izmeni i dopunama Zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti kojima se uvodi stoža kontrola korišćenja ovih kvadrata.

Kako piše N1, stan i dalje neće smeti da se proda deset godina od momenta kupovine, ali neće smeti ni da se daje u zakup, niti ustupa za život nekome ko nije član porodičnog domaćinstva, a ni koristi za obavljanje poslovne delatnosti.

Vlasnik stana koji se ogluši o ove odredbe državi mora da plati razliku u ceni za svaki kvadrat, tojest da otkupi stan po tržišnoj ceni, koja može da ide i do 2.000 evra po kvadratu.


A, ako to ne učini - ostaje bez stana.

Isto važi i ranijeg pripadnika snaga bezbednosti, koji je pravo na penziju ostvario u jednom od pomenutih državnih organa, borca ili člana porodice palog borca, ratnog vojnog invalida i mirnodopskog vojnog invalida, koji takođe imaju mogućnost da ostvare pravo na kupovinu stana pod povoljnijim uslovima.

Ovo se odnosi i na bezbednjake koji su stanove po ovom zakonu kupili u prethodnom periodu.

"Ukoliko se utvrdi da vlasnik stana izdaje stan, koristi ga za obavljanje privredne delatnosti ili dozvoljava korišćenje stana licima koja nisu članovi porodičnog domaćinstva vlasnika stana u smislu ovog zakona, pre pokretanja postupka raskida ugovora, vlasniku stana mora biti upućena opomena. Ako vlasnik stana nastavi da koristi stan na navedeni način, pokrenuće se postupak raskida ugovora", objašnjava se u predlogu Zakona.

Predviđeno je da nadzor nad primenom odredaba ovog zakona obavlja Ministarstvo građevine, a kontrolu korišćenja stanova – investitor izgradnje, odnosno Direkcija za imovinu, najmanje jednom u toku kalendarske godine.

Do izmene je dovela praksa pojedinih pripadnika snaga bezbednosti koji su stanove koje su kupovali za 500 evra po kvadratu, u Beogradu mesečno izdavali i za po 700 evra.

Jugovićevo - naselje za sve, ali ne za bezbednjake

I u Novom Sadu su bezbednjaci rano počeli da izdaju stanove koje su jeftino kupili, tako da se sada u ovom naselju mogu videti čitave porodice koje nemaju nikakve veze sa policijom, vojskom, Bezbednosno-informativnom agencijom i drugim službama.

Mnogi državljani Rusije koji su se od početka Ruske invazije na Ukrajinu doselili u Novi Sad svoje domove našli su upravo na Jugovićevu, u stanovima koje još uvek otkupljuju novosadski bezbednjaci.

Ranije se kirija kretala između 200 i 300 evra, ali sad su cene dostigle i 500 evra mesečno.

Na problem izdavanja ovih stanova ukazivalo se od početka, ali do sada nije bilo pokušaja da se reguliše.

Sami bezbednjaci su pre svega skretali pažnju na to da je praksa "brzi prsti" koja je prvobitno regulisala rang liste nepravična, pa je prvo ovo izmenjeno u zakonu, tako što su dodati drugi kriterijumi., kao što su staž i pravo prioriteta.

U Novom Sadu se, osim Jugovićeva, planira još jedan kvart za bezbednjake, na Bulevaru Evrope.

 
Mislim da bi ovako nesto mogao da napravi i IT sindikat, siguran sam da bi najjace IT firme u Bg mogle da naprave neko IT naselje u kome bi ljudi mogli da otplacuju stanove po ceni izgradnje. Drzava umeso sto pravi nekakve "IT parkove" i daje subvencije nekim burazerskim firmama, mogla bi samo da ne skace za vrat kada bi neko krenuo u ovakav poduhvat.
 
Mislim da bi ovako nesto mogao da napravi i IT sindikat, siguran sam da bi najjace IT firme u Bg mogle da naprave neko IT naselje u kome bi ljudi mogli da otplacuju stanove po ceni izgradnje. Drzava umeso sto pravi nekakve "IT parkove" i daje subvencije nekim burazerskim firmama, mogla bi samo da ne skace za vrat kada bi neko krenuo u ovakav poduhvat.
Subvencije postoje da bi se ljudima koji rade odgovoran posao omogućilo da steknu nešto po uslovima koji su povoljniji od tržišnih. Jasno je da neko ko radi za 1000 eur u sistemu bezbednsoti ne može od svoje redovne plate da se skući. Ljudi koji rade u IT rade na globalnom tržištu i često prodaju svoje usluge korisnicima van Srbije po cenama koje su relevatne za ta inostrana tržišta i posledično ostvaruju daleko višu zaradu od proseka. Zašto bi se takvim ljudima dodatno omogućavalo da kupe nešto po uslovima nižim od tržišnih? na taj način se samo produbljuje jaz i omogućava koncentracija kapitala gde nekolicina procenata zaposlenih kontrolišu većinu kapitala u jednom društvu.
 
Zanimljiv clanak o kretanju cena rente i kupovine nekretnine u EU za period 2010-2024: https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-eurostat-news/w/ddn-20240705-1
IMG_8693.jpeg
 
Subvencije postoje da bi se ljudima koji rade odgovoran posao omogućilo da steknu nešto po uslovima koji su povoljniji od tržišnih. Jasno je da neko ko radi za 1000 eur u sistemu bezbednsoti ne može od svoje redovne plate da se skući. Ljudi koji rade u IT rade na globalnom tržištu i često prodaju svoje usluge korisnicima van Srbije po cenama koje su relevatne za ta inostrana tržišta i posledično ostvaruju daleko višu zaradu od proseka. Zašto bi se takvim ljudima dodatno omogućavalo da kupe nešto po uslovima nižim od tržišnih? na taj način se samo produbljuje jaz i omogućava koncentracija kapitala gde nekolicina procenata zaposlenih kontrolišu većinu kapitala u jednom društvu.
Ko treba da omoguci kome sta? Bezbednjacima su gradili bukvalno iz drzavnih para. Ja ovde pominjem nesto drugo. Dalje, dugo si ovde na forumu, da li si stvarno iz IT? Da li radis kao developer u nekoj firmi? Da li stvarno mislis da su to ljudi koji cine taj 1% koji kontrolise masu? Sve ovo pitam 'in good fate', prijateljski, jer si mi najmanje jasan od svih ovde. Nekad mi samo zvucis kao baja iz kladionice koji prica o AjTijevcima koji kupuju Bg na vodi za kesh.
 
Zanimljiv clanak o kretanju cena rente i kupovine nekretnine u EU za period 2010-2024: https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-eurostat-news/w/ddn-20240705-1
Pogledajte prilog 203949

Mene ovo najviše buni, tj. zar ne bi trebalo u jednom momentu da se ove linije negde nivelišu? Deluje mi gledajući BG da su sad cene previsoke u odnosu na kiriju, odnosno kirije preniske. Yield je smešan. Ne znam da li je to indikacija da će renta skočiti ili cene pasti, ili prosto nema korelacije uopšte?
 
Ko treba da omoguci kome sta? Bezbednjacima su gradili bukvalno iz drzavnih para. Ja ovde pominjem nesto drugo. Dalje, dugo si ovde na forumu, da li si stvarno iz IT? Da li radis kao developer u nekoj firmi? Da li stvarno mislis da su to ljudi koji cine taj 1% koji kontrolise masu? Sve ovo pitam 'in good fate', prijateljski, jer si mi najmanje jasan od svih ovde. Nekad mi samo zvucis kao baja iz kladionice koji prica o AjTijevcima koji kupuju Bg na vodi za kesh.
Sta pominjes, ne razumem? Ispod je decko koji je član ovog foruma i radi kao programer, a pri tome radi sam za sebe bez ikakvih saradnika, pisao kako od svog rada može da ostavi sa strane 50k eur godišnje. Još je eksplicitno napisao da mu se taj model rada više isplati i da ne bi prihvatio da radi za platu od 100k eur godisnje a da je i on i mnoge njegove kolege dobijaju takve ponude. Dakle 100k eur godišnje je sasvim ostvariva suma za nekog ko radi u IT, to mogu da ti potvrde mnogi članovi ovde. Ne znam zašto pitaš čoveka koji zvuči kao baja iz kladionice koji komentariše zarade u IT-u, kad ima puno kredibilnih izvora na ovom forumu koji mogu da ti potvrde iznose zarada u IT-u. Moje pitanje je bilo zašto bi iko omogućavao ljudima koji zarađuju toliki novac da kupuju nekretnine po ceni koštanja u Beogradu. Pa Meta i Alphabet ne daju svojim radnicima subvencije da kupuju stanove u San Franciscu, zašto bi IT poslodavci radili nešto slično u Beogradu?!
Sa druge strane, mnoge države daju subvenicje ljudima koji rade u državnim organima a čija služba je esencijalna za pravilno funkcionisanje jedne države (zdravstvo, školstvo, bezbednost). Meni je normalno da se takvim ljudima omoguće sredstva iz budžeta da kupe nekretninu po povlašćenim uslovima.


Da ali moja firma je opet sitna, i pricam o prihodu koji imam i da poslujem sam bez ikoga.

Poslednjih par godina sam imao vise ponuda u rangu od 70-100k eura godisnje a da su remote, verujem da ima jos nasih ljudi koji takve ponude su dobijali.

Emirati dosta velike plate nude i Amerika.
 
Ne znam, i meni je upadljiva nesrazmera. Mogu da razumem primer Luksemburga, ljudi uglavnom dolaze tamo privremeno da rade, smrtno je dosadno, pa ostaju samo zbog dobre plate i vracaju se u zemlju porekla po zavrsetku ugovora/radnog veka. Tako da nije neka potraznja da se kupi a ima traznje za rentiranjem.
Mozda je na delu i regulacija cene kirije (priustivo stanovanje) ali i to opet ne bi imalo ovolikog uticaja…
Mene ovo najviše buni, tj. zar ne bi trebalo u jednom momentu da se ove linije negde nivelišu? Deluje mi gledajući BG da su sad cene previsoke u odnosu na kiriju, odnosno kirije preniske. Yield je smešan. Ne znam da li je to indikacija da će renta skočiti ili cene pasti, ili prosto nema korelacije uopšte?
 
Sta pominjes, ne razumem? Ispod je decko koji je član ovog foruma i radi kao programer, a pri tome radi sam za sebe bez ikakvih saradnika, pisao kako od svog rada može da ostavi sa strane 50k eur godišnje. Još je eksplicitno napisao da mu se taj model rada više isplati i da ne bi prihvatio da radi za platu od 100k eur godisnje a da je i on i mnoge njegove kolege dobijaju takve ponude. Dakle 100k eur godišnje je sasvim ostvariva suma za nekog ko radi u IT, to mogu da ti potvrde mnogi članovi ovde. Ne znam zašto pitaš čoveka koji zvuči kao baja iz kladionice koji komentariše zarade u IT-u, kad ima puno kredibilnih izvora na ovom forumu koji mogu da ti potvrde iznose zarada u IT-u. Moje pitanje je bilo zašto bi iko omogućavao ljudima koji zarađuju toliki novac da kupuju nekretnine po ceni koštanja u Beogradu. Pa Meta i Alphabet ne daju svojim radnicima subvencije da kupuju stanove u San Franciscu, zašto bi IT poslodavci radili nešto slično u Beogradu?!
Sa druge strane, mnoge države daju subvenicje ljudima koji rade u državnim organima a čija služba je esencijalna za pravilno funkcionisanje jedne države (zdravstvo, školstvo, bezbednost). Meni je normalno da se takvim ljudima omoguće sredstva iz budžeta da kupe nekretninu po povlašćenim uslovima.
Ja nisam pitao decka, ja sam pitao tebe. Al ok, nisam ja policajac, ne moras, naravno, meni da odgovaras. Nek procene ljudi koliko je razumno ovo sto si sad napisao o platama i o stednji, te koji procenat u IT tako zivi. Sorry, ja na osnovu ovoga mislim da ti nisi prosao pored IT u Srbiji, pa necu bas preterano ni da polemisem sa tobom na tu temu.
 
Dakle 100k eur godišnje je sasvim ostvariva suma za nekog ko radi u IT, to mogu da ti potvrde mnogi članovi ovde.
Kao neko ko je u IT domenu, da je 100k bruto (~8k mesecno => 5.5k neto) jeste ostvariva ali za veoma mali procenat ljudi u IT kod nas, rekao bih da je ostvariva za manje od 5% ljudi u IT kod nas.
Kao i za bilo koji drugi biznis - da li je ostvarivo - jeste, samo je pitanje u koliko procentu.
 
Ma on pominje neto :ROFLMAO: vidis da kaze da bez vecih problema ustede 50k eura godisnje.
 
Ja nisam pitao decka, ja sam pitao tebe. Al ok, nisam ja policajac, ne moras, naravno, meni da odgovaras. Nek procene ljudi koliko je razumno ovo sto si sad napisao o platama i o stednji, te koji procenat u IT tako zivi. Sorry, ja na osnovu ovoga mislim da ti nisi prosao pored IT u Srbiji, pa necu bas preterano ni da polemisem sa tobom na tu temu.
Da se nadovezem kratko na diskusiju. Ja sam dao informaciju o bruto ponudama koje sam imao iz inostranstva i koje ocekujem da su i drugi ljudi iz nase drzave dobijali iz istog sektora, koliko ljudi iz ITa radi u tom rezimu je upitno, verovatno manji procenat.

Treba tu ipak biti realan da dosta naseg IT sektora opet radi u domacim firmama ali da ima i procenat koji radi sa inostranstvom remote.
Iz mog iskustva i gledajuci drugare koji su isto u IT nakon 5-6 godina iskustva programer kod nas ako je solidan u nasim firmama moze da ocekuje plate u rasponu od 2500-3500 neto.

Pricam o programerima / sys adminima i devops rolama, IT je sirok spektar pa ne znam kako se krecu plate QA testera / dizajnera i nekih ipak malo manje placenih rola u IT sektoru.
Mislim da je realno da prosecan medior/senior programer moze da stedi 1000-1500 eura kod nas mesecno, sto mu izadje 12-18 hiljada eur godisnje a da i dalje ima pristojan zivot.

Edit:
Samo da se nadovezem isto, kada se radi direktno za inostranstvo i imas svoju firmu imas nacine da optimizujes poreske troskove, pa se ipak treba praviti razlika tu, moja zvanicna neto plata je dosta manja od mojih bruto prihoda.
 
Kao neko ko je u IT domenu, da je 100k bruto (~8k mesecno => 5.5k neto) jeste ostvariva ali za veoma mali procenat ljudi u IT kod nas, rekao bih da je ostvariva za manje od 5% ljudi u IT kod nas.
Kao i za bilo koji drugi biznis - da li je ostvarivo - jeste, samo je pitanje u koliko procentu.
Ok, ali u kojoj je meri ostvarivo da neko ko radi u DRŽAVNOJ bolnici, školi, bezbednosoj agenciji ostavi toliku ili upola manju zaradu? Suština je da programeri koliko god zarađivali nisu vulnerabilna i ugrožena kategorija i potpuno mi je besmislena ideja da se subvencionišu stanovi koji bi oni kupovali po ceni koštanja. Nisam upoznat da najveće i najuspešnije tech firme svojim zaposlenima grade stanove po ceni koštanja nigde u svetu, zašto bi ti bio slučaj u Beogradu?
 
Ok, ali u kojoj je meri ostvarivo da neko ko radi u DRŽAVNOJ bolnici, školi, bezbednosoj agenciji ostavi toliku ili upola manju zaradu? Suština je da programeri koliko god zarađivali nisu vulnerabilna i ugrožena kategorija i potpuno mi je besmislena ideja da se subvencionišu stanovi koji bi oni kupovali po ceni koštanja. Nisam upoznat da najveće i najuspešnije tech firme svojim zaposlenima grade stanove po ceni koštanja nigde u svetu, zašto bi ti bio slučaj u Beogradu?
Aman covece, procitaj opet sta sam napisao, kakvo subvencionisanje stanova. Ako ne zelis da citas sta drugi kazu, barem nemoj da zatrpavas temu spamom.
 
Aman covece, procitaj opet sta sam napisao, kakvo subvencionisanje stanova. Ako ne zelis da citas sta drugi kazu, barem nemoj da zatrpavas temu spamom.
Izvini, možda nisam upoznat sa platama u IT- sektoru, ali umem da čitam i pišem.

Mislim da bi ovako nesto mogao da napravi i IT sindikat, siguran sam da bi najjace IT firme u Bg mogle da naprave neko IT naselje u kome bi ljudi mogli da otplacuju stanove po ceni izgradnje. Drzava umeso sto pravi nekakve "IT parkove" i daje subvencije nekim burazerskim firmama, mogla bi samo da ne skace za vrat kada bi neko krenuo u ovakav poduhvat.
1. Šta je to "IT sindikat"
2. koje su to "najjače IT firme u BG"
3. gde u razvijnom svetu postoji primer da je bilo koja IT firma napravila "IT naselje" kde je moguće da zaposleni otplaćiuju stanove po ceni izgradnje?
 
Izvini, možda nisam upoznat sa platama u IT- sektoru, ali umem da čitam i pišem.


1. Šta je to "IT sindikat"
2. koje su to "najjače IT firme u BG"
3. gde u razvijnom svetu postoji primer da je bilo koja IT firma napravila "IT naselje" kde je moguće da zaposleni otplaćiuju stanove po ceni izgradnje?
Najbolje da kasirke iz maksija subvencionisu ajtijevce od svojih plata.
 
Izvini, možda nisam upoznat sa platama u IT- sektoru, ali umem da čitam i pišem.
Ok, nadam se da smo to sklonili s puta (y) :)

Mozda nesto kao sto su Crnogorci poceli da rade:

Naravno, ne kazem da je lako i da ne zahteva veliko zalaganje i fokus. Ali mislim da bi to samo smanjio pritisak na trziste, ne bi nikako islo na zlo ljudima koji rade u npr. bolnicama, maksiju itd... Posto umes da citas, procitaj kako je to izvedeno i da li je iko pominjao subvencije.
 
Mene ovo najviše buni, tj. zar ne bi trebalo u jednom momentu da se ove linije negde nivelišu? Deluje mi gledajući BG da su sad cene previsoke u odnosu na kiriju, odnosno kirije preniske. Yield je smešan. Ne znam da li je to indikacija da će renta skočiti ili cene pasti, ili prosto nema korelacije uopšte?
Kada bi na tržištu imali samo investicione kupce koji isključivo kupuju zbog rentanja onda bi linije mozda i krenule da se nivelisu, i da nemamo monopoliste u takvom sektoru...
 
Ok, nadam se da smo to sklonili s puta (y) :)

Mozda nesto kao sto su Crnogorci poceli da rade:

Naravno, ne kazem da je lako i da ne zahteva veliko zalaganje i fokus. Ali mislim da bi to samo smanjio pritisak na trziste, ne bi nikako islo na zlo ljudima koji rade u npr. bolnicama, maksiju itd... Posto umes da citas, procitaj kako je to izvedeno i da li je iko pominjao subvencije.

"Dragićević i njegove kolege ostvariće uštedu pri kupovini stana po tri osnova - u iznosu kamatne stope, vrijednosti građevinskih radova, a poslodavci će im otplaćivati dio kamate dok budu radili za njih."

Znaci zlatne lisice na radnike, verovatno stoji uslov da su ti radnici primorani da rade u tim firmama tokom cele isplate kredita, pa ti razmisljaj hoce li ti plata rasti lepo i kakvi su ti uslovi tu sledecih 10-20 godina dok otplacujes taj stan. Jedno je sigurno, zaposleni ce tim kompanijama mnogo vise para napraviti za taj "popust" od 50%.

Ko hoce da sebi ogranici rast plate nek ulazi u takve ugovore slobodno :D
 
Ako dobijes full stan po ceni 50% od trzisne, da ne kazem po ceni gradnje, vec si razvalio. Ulozili su lovu, sve ok, lako ces posle da placas svoju ratu. Da ne kazem, ovo mi zvuci kao bolji dil nego ovo sto su dobili bezbednjaci.

Inace firme i sad zaradjuju milione od softvera, vidi APR, vidi kolike su prosecne plate (pa nek su i 50% vece od prijavljenog). Tako da ce uvek firma zaraditi na tebi, to nije nista cudno.
 
Kada bi na tržištu imali samo investicione kupce koji isključivo kupuju zbog rentanja onda bi linije mozda i krenule da se nivelisu, i da nemamo monopoliste u takvom sektoru...

Investicioni kupci jesu uzrok ove disproporcije, ali zbog vere da će zaraditi na kapitalnoj dobiti zbog dugoročnog rasta cena i opiranja cene nekretnina inflaciji.

Svakako ovo nije zdravo za ekonomiju, ta vrednost cigle ne može da se pumpa večno inače će doći do ozbiljne socijalne nestabilnosti u zapadnom svetu.
 
Vrh